Пътешествие до Иран и Ирак

  • 2 273
  • 46
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Привет,
Планираме с мъжа ми едно малко необичайно пътуване тази пролет. Идеята е да тръгнем с високопроходим автомобил през Турция (Истанбул, Анкара, езерото Ван), Иран (Табриз, Техеран, Исфахан, Шираз), Ирак (влизане през КПП Шаламче, месопотамските блата, Наджаф, Кербала, Багдад, Ебрил и Мосул). Това са само основите градове, през които мислим да минем. Като цяло идеята на пътешествието е да усетим културата в региона и да обходим исторически обекти, като една от основните дестинации е мястото където са били висящите градини на Семирамида, чието местонахождение дори не е доказано, но въпросът е принципен 🙂...
Освен това решихме след Кербала да отидем и до Йордания за 3-4 дни и после да се върнем обратно към Багдад.
Предвиждаме продължителност около 20-25 дни за цялото пътуване. Автомобилът ни е оборудван с възможност за спане, така че ще можем да сме пластични с настаняванията.
Приемам всякакви съвети на пътували или живеещи там. Разбирам, че опциите за нощувки са трудни за онлайн резервации, но ако знаете сайтове за резервации в Иран и Ирак, ще са ми много полезни. Всякакви практични съвети също. Благодаря 🙂

П.П: Темата не е за и против подобно пътуване. Наясно сме с опасностите, които крие подобна дестинация.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 22:14 от Jade

# 1
  • София
  • Мнения: 480
Много яко звучи ,но също така и опасно. Тези култури са известни с много кофти закони ,особено персийците

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Да, наясно сме с това, но за целта сме решили да се слеем с местните максимално. На вид го докарваме и двамата. Аз ако сложа една абая и не си отварям много устата, никой няма да разбере от къде съм. 😁

# 3
  • Мнения: 350
Не ви съветвам да предприемате подобно пътешествие сами ,в изолирани места. Много е опасно .
Живяла съм в една др.арабска държава и в такива райони бяхме придружавани от полиция.

# 4
  • Мнения: 9 709
Аз също мисля, че е твърде рисковано да пътувате сами. Дори в туристически Египет не е желателно да се движите свободно, извън груповите пътувания.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Ирак май още е военна зона и хаос, другите са окей, ходят и българи от време на време на самостоятелни екскурзии и има добри отзиви, нормално е пътуването.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз също мисля, че е твърде рисковано да пътувате сами. Дори в туристически Египет не е желателно да се движите свободно, извън груповите пътувания.
Точно в Египет сме правили самостоятелно пътуване, без ескорт. Беше едно от най-вълнуващите преживявания в живота ми. Всъщност това според мен е единствения начин човек да "вкуси" истински една дестинация.
Пътували сме и в палестинските територии на Израел и в кюрдската част на Турция. Имаме опит със самостоятелни пътувания и добре проучваме и преценяваме условията.
Единственото ми притеснение към момента за Ирак и Иран не са техните културни особености, а възможните американски бомбардировки.
Иначе смятам, че човек когато се отнася с уважение към нацията и културата, на която гостува и не създава предпоставки за конфликти, може да пътува безопасно на много нетрадиционни места по света.

# 7
  • Мнения: 7 276
Ами като имате толкова опит с такива пътувания каква е целта на темата? Да ви кажем дали ще има американски бомбардировки?

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Жади, звучи много вълнуващо. Съветвам те да потърсиш канала на dessy travels в тикток и иг. Абстрахирай се от тъпотията в тикток, това момиче е страхотно. Там има доста полезна информация, тя е solo traveler и ги сбъдва тези неща.

Тя пътува в Ирак сама за 2 седмици.

Оставям ти линк към блога на мой състудент, който посети Иран. Направо ми напълни душата да му чета пътеписа.

https://elmegraby.wordpress.com/?

Успех!

# 9
  • Мнения: 9 709
Очевидно имате опит, така че не разбирам пускането на темата.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ами като имате толкова опит с такива пътувания каква е целта на темата? Да ви кажем дали ще има американски бомбардировки?
Прочете пак първия ми пост в темата. Търся практични съвети за настаняване и други съществени неща, които могат да са полезни.

_hechicera, сърдечно благодаря.
До тук само на пътеписи на английски съм попадала. Тези ще са ми много интересни.

# 11
  • София
  • Мнения: 480
Аз също мисля, че е твърде рисковано да пътувате сами. Дори в туристически Египет не е желателно да се движите свободно, извън груповите пътувания.
Точно в Египет сме правили самостоятелно пътуване, без ескорт. Беше едно от най-вълнуващите преживявания в живота ми. Всъщност това според мен е единствения начин човек да "вкуси" истински една дестинация.
Пътували сме и в палестинските територии на Израел и в кюрдската част на Турция. Имаме опит със самостоятелни пътувания и добре проучваме и преценяваме условията.
Единственото ми притеснение към момента за Ирак и Иран не са техните културни особености, а възможните американски бомбардировки.
Иначе смятам, че човек когато се отнася с уважение към нацията и културата, на която гостува и не създава предпоставки за конфликти, може да пътува безопасно на много нетрадиционни места по света.
Най-малкия проблем ще са ви американските бомби,ама щом обичате приключения дерзайте . Дано да не се налага после да разчитат на българското посолство там да ви търсят,щото не са от най-кадърните

# 12
  • Down south
  • Мнения: 7 681
Не мога да се включа с опит или съвет,  приятно пътуване и би ми било приятно да прочета впечатленията ви.
Нямам преки впечатления, само разкази на приятелско семейство, които са родени в Ирак и се налага да пътуват до там.

Начинанието ви, за мен, звучи много екзотично и рисковано или поне базирано на това, което съм чувала.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 515
Същото безумие като Кайро - Кейптаун. Невъзможно. Дори да ... останете живи, е твърде вероятно жестоко да закъсате за гориво. Може да попаднете на път, затворен от военните. После какво?
Впрочем проучи Кайро-Кейптаун. На фона на вашето, това ми изглежда възможно. Въпреки, че не е.

# 14
  • София
  • Мнения: 480
Ако не ви вземат за заложници ,мъжа не го изнасилят,а жената не я пребият с камъни ,тогава е твърде вероятно нравствената полиция да ви арестува ,ако решите да правите нещо в този автомобил пригоден за спане .
Иначе звучи ,като интересно пътуване

Общи условия

Активация на акаунт