Стани богат - тема 19

  • 23 781
  • 768
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 41 645
Тук е доста известен. Разбира се, сред четящите хора, а не сред всеки спрян на улицата. Аз съм изчел абсолютно всичко на Харуки Мураками на български (над 20 книги) + още 7 на други езици, които не са издадени у нас.

Малко високопарно изказване. Все пак не живеем в 19 век, когато начетените хора са прочитали всичко новопубликувано с някаква стойност. Днес се печатат толкова книги, че никой не може да прочете всичко. Ти самата за да си чела всичко на Мураками си пропуснала нещо друго, но това не значи, че си нечетяща. На тези пък, които четат друго, не им е останало време за Мураками и това пак не ги прави нечетящи.

А иначе Билалов така и не можа да ми стане симпатичен и никога не свикнах с него. Явно имаме голямо и субективно разделение на пристрастията Wink

# 76
  • Мнения: 7 369
Е, къде пък да се говори за песента? Някакви нарочни дискусии ли се очаква да има? Песента е емблематична и много популярна, превърнала се е част от популярната култура.
Но лично аз не намирам за кой знае колко учудващо и скандално някой да не я знае, особено сред по-младите. Много зависи от личните предпочитания и интереси.

# 77
  • България
  • Мнения: 1 311
И на мен ми е много неприятна Теа. Като ги гледаш двамата ще речеш, че тя е известната в двойката. Колко млади актриси, спортисти и т.н. гледаме - не се сещам никоя да демонстрира такова самочувствие, а са постигнали толкова повече от нея.

Онзи ден слушах Нети да приказва за Дони все едно той е втори Майкъл Джексън в театъра и музикалния бранш, всички "творчески" с малко известност се имат за голямото добрутру. Теа не блести даже с певчески или театрален талант.

# 78
  • София
  • Мнения: 7 168
Човек със среднобогата музикална култура я знае тази песен,стига отвреме-навреме да излиза от чалготеките..

Имаше сценарий и той си пролича, когато Наум с лека ръка се съгласи с един от отговорите й, който бил подсказан от интуицията й..Както и когато се съгласиха с отговорът на майка й за Ференц Лист, при положение, че жокерът им  четейки в Интернет, каза Бела..

# 79
  • Мнения: 41 645
Естествено, че има подсказване - хем благотворително, хем със "свои хора" , не може да ги оставят да се провалят.  Което много се отрази на формАта и го развали. Ще видим при нормалните епизода как ще бъде.

# 80
  • Мнения: 11 391
Къде и кога през последните тридесет години у нас се е говорило за песента "Калифорния"?
“Говорило”? Grinning Grinning  Песните се слушат, не се “говори”. Звучат от радиостанции например. И Вие знаете тази песен наизуст. 
И моля, цитирайте само конкретното изречение, на което отговаряте, не е нужно да давате цитат на всичките 3-4 дълги мнения отпреди мен, само за да напишете едно изречение в отговор на мое конкретно изказване. Този форум има прости правила, не е сложно да се спазват

# 81
  • Мнения: 1 148
diziler, само едно уточнение. Imagine  не е на "Бийтълс", а на Джон Ленън. "Бийтълс" се разпадат през 1970 г., Imagine  излиза през 1971 г. като песен на Джон. А през 2017 г. Йоко Оно е призната за съавтор на песента, малко известен факт е, а нищо чудно да се появи въпрос и за това в предаването.

# 82
  • Мнения: 11 391
Да, точно така е. Хубаво де.. HELP на Бийтълс, или I can't get no satisfaction на Rolling Stones... по същия начин е "Hotel California" за Eagles. Това са от златните песни, които всеки знае, независимо дали иска или не.
Днес се печатат толкова книги, че никой не може да прочете всичко. Ти самата за да си чела всичко на Мураками си пропуснала нещо друго, но това не значи, че си нечетяща. На тези пък, които четат друго, не им е останало време за Мураками и това пак не ги прави нечетящи.
Момент, разбира се, че е така.  Измествате фокуса. То е ясно, че съм пропуснал нещо друго. Няма значение аз какво съм прочел... но повечето четящи са прочели поне основните 2-3 най-известни книги от тези на Мураками, не е нужно да изчетат всичките 20+. Аз не трябваше да давам този пример, защото знаех, че някой ще се хване точно за това.  "Норвежка гора", "Кафка на плажа" и "Хроника на птицата с пружина" са най-известните му книги. А да не говорим, че няколко книги са и филмирани (неслучайно) и човек, гледал филмите, също може да отговори. Иначе то е ясно, че ако си изчел нещо на един автор от-до,  100% си изпуснал нещо друго. Аз говоря за пример, в който въпросът се задава на обикновени, четящи хора, такива, които винаги ходят на панаирите на книгата, купуват и т.н. Не говоря за разходка из улиците на крайните квартали и да питаме случайни хора на тротоара.
Скрит текст:
И молба: не ми говорете в женски род. Изрично съм уточнил какъв пол съм, под ника ми го пише. Тъй като никнеймът ми не подсказва това (както и Вашият никнейм също), нарочно съм направил да е видимо "Мъж" под аватара ми. Под вашия също е уточнено и пише "Жена". Съобразяваме се.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 12:47 от diziler

# 83
  • Мнения: 9 355
Въпросът беше кой хотел не може да се напусне. Тоест,човек може да е слушал песента,но да не знае текста и и съответно да не може да отговори.

Гръцкият икономически министър Варуфакис в лекция в университет в Оксфорд посочи песента "Калифорния" като пример за еврото – че можеш да влезеш в еврото,но не можеш да го напуснеш. Yum  Тази аналогия беше напълно разбираема за англичаните,но колко (млади) българи знаят текста на тази песен и свободно владеят английски език?

# 84
  • Мнения: 11 391
На мен изобщо не.

Да му слушам за "Ко̀ко Шанел", "Ндрагèта" (то е НдрàНгета) и още куп неща, за които не е чувал, дори от обща култура, но смело повтаря новите за него думи.. със сгрешени ударения.  Понякога дори и начинът, по който си задаваше въпросите, ставаше ясно, че не е в тази материя и за първи път чува някои имена. Не само ударенията го издаваха. За плоските шегички... да не отварям дума. Колкото до възрастта на Н. Кънчев... има и други издания на тази игра по света с доста по-възрастни водещи, от мн. години. На мен не ми пречи.  И да, след почти 3 годишно прекъсване, отново ще гледам тази игра, след като махнаха (Слава Богу) временния водещ. Добре де, той сам се е махнал. Сам разбра, че не става за тази работа.

# 85
  • Мнения: 7 369
Дори и да не знаеш текста, чуваш прекрасно "хотел Калифорния". Аз на прима виста не се сещам за друг хотел, възпят в песен, който да се е сдобил с такава популярност. Остава условието да си "изложен" на съотвените канали за разпространението й. Иначе е сложно, независимо дали знаеш език или не.

# 86
  • Мнения: 11 391
Е като казаха в единия от вариантите "Хотел на разбитите сърца" се сетих за една дискария от 80-те "Heartbreak Hotel" на Си Си Кеч, клипът беше с една пума Grinning

# 87
  • Мнения: 25 818
Не съм сигурна дали този хотел не е по-популярен:

# 88
  • Мнения: 41 645
Въпросът беше кой хотел не може да се напусне. Тоест,човек може да е слушал песента,но да не знае текста и и съответно да не може да отговори.

Да, погледнато от тази гледна точка може би имаш право. Предполагам, че много хора знаят песента, но много по-малко разбират текста, а още по-малко знаят на какво е алегория, защото текстът е доста иносказателен. Но Кънчев по специалност е музикален водещ и не може да се удържи от коментари по въпроса, още повече, че в някакво минало издание е коментирал именно тази песен и какво значи.

П.П. Аз не съм чела нито една книга на Мураками, отивам да се гръмна. Но пък съм чела Ейджи Йошикава, защото натам съм имала интереси.

П.П. 2 Ударенията, които поставяше Билалов много често ме дразнеха. Явно нямаше идея за какво става дума и просто четеше. Поне продуцентите да се бяха усетили да му слагат ударения на екрана.

# 89
  • Мнения: 11 391
Аз не съм чела нито една книга на Мураками, отивам да се гръмна. Но пък съм чела Ейджи Йошикава, защото натам съм имала интереси.
Разбира се, че няма да се гръмваш...  По-скоро прочети .. да речем "Убийството на командора". Или прословутата "Норвежка гора". И ми препоръчай на мен нещо от Ейджи Йошикава.  С удоволствие.  Нали за това е форум, хората да споделят мнения. В "Литературен клуб" раздела на форума са интересни дискусии и човек научава доста. Макар че вкусовете са различни, отзивите помагат много.

Общи условия

Активация на акаунт