Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 78

  • 33 441
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 542
Нито пък аз.
Но масово виждам подобни цени за панелки.
Писала съм преди, че според мен това е руска рулетка, тъй като не е ясно в какво състояние са тези сгради.
Може да хвърлиш толкова пари и да се окаже, че като го изплатиш пак да няма къде да живееш.

# 691
  • Мнения: 1 012
Абе аз преди още 20 години, когато купувах панелката, колега конструктор ми каза - луд ли си, аз продадох де що имам панелки ти тепърва се буташ в копторите. Не беше случаен човек - бил конструктор в домостроителен комбинат, следял изкъсо изпълнението още от първите панелки, как се правят, монтират. Та вие сега говорите за 2024 г.

# 692
  • Мнения: 2 468
Баш там. Въпреки цялата ми предубеденост към квартала (живяла съм там бая години). Но пък цените все още са изгодни, строителят е проверен, микрорайонът е добър, та се надявам да постигна печалба.
А, ама то и печалба ли ще има? Аз бях разбрал, че с цел "предпазване на парите от инфлацията", както правят много хора.
Та да се върна на любимата си тема, как с проинфлационните си бюджетни дефицити и печатане на пари управляващите принуждават хората да влизат в такива неефективни схеми, за да си запазят покупателната способност. Неефективни, защото имаш разходи по двете сделки; неликвидност ако ти потрябва спешно; риск да не се завърши ако е на зелено, и т.н. и т.н.
В Индия например много обичат златото. Там (зависи от кастата все пак) булка не може да се омъжи, без да е накичена със злато. И спестяват в злато, вместо в имоти. Та един индиец ето какво беше качил в Туитър - с 1 кг злато каква кола можеш да си купиш през годините:

Та се оказва, че ако спестяваш в злато, можеш да си купиш все по-хубава кола с времето.
А пък ако сложиш парите за едно ново БМВ под дюшека, или дори в банката на лихва, след 20 години не БМВ, ами Дачия едва ли ще можеш да си купиш.
Лошото е, че тия дето дърпат конците са се усетили и активно противодействат на това, като са нарекли златото не пари, а актив. Със злато не можеш да си купиш кола, а трябва да го обърнеш в пари първо. И тогава казват - ооо, ама ти си купил актив, сега си го продал за повече, дай 30% данък. Така че дори просто за да спестяваш, а не да печелиш, им дължиш данък.
В БГ поне е само 10%. А пък на жилища ако го държиш там нам-колко си години е въобще без данък. Само че имаш нотариуси, местен данък за придобиване, комисиони на брокери, застраховки и т.н.

# 693
  • Мнения: 4 433
На предната страница се правеше някакво сравнение на сумата за наем и тази по ипотека. Искам само да добавя дребната подробност, че при варианта наем няма нито ремонти, нито смяна на мебели . За хора на които нещата  им се съсипват за няколко месеца или година-две, наистина е адски изгодно просто  да сменят квартирата.
  
Интересен разговор за здравината на сградите върви, но някак все заобикаля  проблемите на НС.
Не казвам , че някои панели нямат проблеми, но какво предлага насреща НС? А пък НС на зелено е като котка в торба.
За мен критерии за сравнение е качеството на живот в едното и това в другото . Лошата вентилация, която води до постоянни проблеми с влага и мухъл, течове,  невъзможно малки пространства набедени за стаи, скосявания,  лоши изложения, липса на отстояния от съседни сгради, странни миризми, компромисни изложения и недостатъчна осветеност с дневна светлина не са дребни компромиси. Продължителността, здравето  и качеството на живот  са в пряка зависимост от всичко това, според мен.

Колкото хора, толкова мнения за качеството на строителството, но никой не може да отрече , че след десетата  година  вече няма скрито покрито и всичко замаскирано е излязло на яве. Ако входа и мазето миришат на влага и на мухъл, значи наистина Е  влага и мухъл.  Ако има течове , си личат и по фасадата. Ако съседите са кофти си личи по вида на входа. Липсата постоянни инвестиции в имота  и  на качествена  поддръжка съсипва всичко.

# 694
  • Бургас
  • Мнения: 6 079
chris, че как без печалба?
Само в софийския апартамент, който още не е завършен, вече имам печалба от 600 евро на кв.м, (разликата между цената на зелено и реалната продажна цена в района днес), а още не съм го платила целия. Дет се вика - вече си е изкарал парите.

# 695
  • Мнения: 542
На предната страница се правеше някакво сравнение на сумата за наем и тази по ипотека. Искам само да добавя дребната подробност, че при варианта наем няма нито ремонти, нито смяна на мебели . За хора на които нещата  им се съсипват за няколко месеца или година-две, наистина е адски изгодно просто  да сменят квартирата.
  
Интересен разговор за здравината на сградите върви, но някак все заобикаля  проблемите на НС.
Не казвам , че някои панели нямат проблеми, но какво предлага насреща НС? А пък НС на зелено е като котка в торба.
За мен критерии за сравнение е качеството на живот в едното и това в другото . Лошата вентилация, която води до постоянни проблеми с влага и мухъл, течове,  невъзможно малки пространства набедени за стаи, скосявания,  лоши изложения, липса на отстояния от съседни сгради, странни миризми, компромисни изложения и недостатъчна осветеност с дневна светлина не са дребни компромиси. Продължителността, здравето  и качеството на живот  са в пряка зависимост от всичко това, според мен.

Колкото хора, толкова мнения за качеството на строителството, но никой не може да отрече , че след десетата  година  вече няма скрито покрито и всичко замаскирано е излязло на яве. Ако входа и мазето миришат на влага и на мухъл, значи наистина Е  влага и мухъл.  Ако има течове , си личат и по фасадата. Ако съседите са кофти си личи по вида на входа. Липсата постоянни инвестиции в имота  и  на качествена  поддръжка съсипва всичко.
Aз съм напълно съгласна с теб, че масово при НС има много проблеми и в сравнение с тях мога да видя немалко предимства на панелите - липса на скосения, добра квадратура, добри разположения, междублокови пространства... Но пак не мисля, че е добра идея да се хвърлят толкова пари за нещо със съвсем неясно бъдеще. Освен панели има и други типове по-старо строителство.

# 696
  • Мнения: 2 468
Имам предвид печалба в тази мерителна единица, която смяташ за стабилна и която запазва стойността. Лев, евро или долар очевидно не са такива, защото едно кило сирене беше 10 лева пък сега е 20.

Ако единицата ти за стойност е примерно "един апартамент" то като купиш сега един апартамент след 5 години пак ще имаш един апартамент (ако не го даваш под наем). Но ще си дала и немалко транзакционни разходи и за поддръжка, данъци и т.н.
Та не виждам печалбата.

Ако смяташ в апартаменти, печалба би имало ако купиш един и след време той изкара за още един. Като го даваш под наем например. Но гледам доходност от наем зорлем се връзва 3% (за София, а за Бургас не знам). Тоест 33 години докато един апартамент ти изкара още един. Но през това време няколко пъти периодично ремонти, евентуално празни периоди, данъци (отново) и току-виж станало 40-50 години. То дотогаз...

# 697
  • Мнения: 3 984
Никакви предимства не виждам на панелите. А от мисълта за безброй преустройства, повечето несъгласувани с когото и да е било, ме втриса, аз лично никога не бих си го причинила. На тази цена пък още повече.

# 698
  • Мнения: 1 012
Една от драмите при мен беше, че панелите и плочите се разрушаваха пред очите ми. Т.нар. флипъри бяха позамазали с някакви мазилки, които паднаха след 2 месеца от нанасянето ми. В това ги и обвинявах - или правиш нещо из дъно и решаваш проблема, или не лъжеш хората, със шпакловчица и замазчица. Ако ремонта за тях е струвал 2-3 хил лв, аз дадох над 30-40 хил. лв. (на тогавашните пари)  И го продадох оправен с чиста съвест. Не можеш разбира се да оправиш целия вход и все пак и проблемното строителство.  Пък човек като види неоправено нещо, ще си прецени колко да даде. Виждах задните части на съседите отгоре, такива дупки имаше в плочите. Бяха разрушавали и обединявали навсякъде в тоя вход, отвори за врати в носещите панели, в които не може да се пробива дупка не-повече за една PVC тръба ф-50 мм. Това е и основната драма на този вид строителство, безкрайните преустройства, а не самият вид строителство. В последствие, влизайки в стотици такива панелки, по програмите за енергийна ефективност, видях че има много такива "преустроявани апартаменти". Аз повече за тези брокери флипъри няма да говоря, защото за починалите или добро или нищо.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 10:32 от Seiko7075

# 699
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251
Т.нар. флипъри бяха позамазали с някакви мазилки, които паднаха след 2 месеца от нанасянето ми. В това ги и обвинявах
Обвиняваш брокера, че не ти е казал какво е качеството на ремонта ли? Thinking

# 700
  • Мнения: 1 012
Апартаментът беше собственост на брокерът. Флипъри със съпругът и. Затворили схемата - купуват боклуци, теглят една боя, но и замазват важни недостатъци, които може да са важни за някой който иска да си прецени кое какво ще му струва. И проблемите излизат скоро наяве. Не бях единствен разбира се. Имаше и други такива "оправени" като мен. Но сте прави - трябва и някой да носи отговорност, като в белите страни. Искаме да сме с европейските цени на имотите, сравняваме ги, но си мислим още по ганьовски. Не може всички да са строителни експерти. Жилищата се проверяват от експерти, и за бъдещия купувач остава да прецени къде ще му е удобно да си пие кафето. Инсталации, конструкции всичко трябва да е на ниво, иначе си плащат от професионалните застраховки и експерти и брокери за грешките.

# 701
  • Мнения: 41 245

Интересен разговор за здравината на сградите върви, но някак все заобикаля  проблемите на НС.
Не казвам , че някои панели нямат проблеми, но какво предлага насреща НС? А пък НС на зелено е като котка в торба.
За мен критерии за сравнение е качеството на живот в едното и това в другото . Лошата вентилация, която води до постоянни проблеми с влага и мухъл, течове,  невъзможно малки пространства набедени за стаи, скосявания,  лоши изложения, липса на отстояния от съседни сгради, странни миризми, компромисни изложения и недостатъчна осветеност с дневна светлина не са дребни компромиси. Продължителността, здравето  и качеството на живот  са в пряка зависимост от всичко това, според мен.


Само не разбирам защо всичко това се пришива към НС все едно е неизбежно???


Апартаментът беше собственост на брокерът. Флипъри със съпругът и. Затворили схемата - купуват боклуци, теглят една боя, но и замазват важни недостатъци, които може да са важни за някой който иска да си прецени кое какво ще му струва. И проблемите излизат скоро наяве. Не бях единствен разбира се. Имаше и други такива "оправени" като мен. Но сте прави - трябва и някой да носи отговорност, като в белите страни. Искаме да сме с европейските цени на имотите, сравняваме ги, но си мислим още по ганьовски. Не може всички да са строителни експерти. Жилищата се проверяват от експерти, и за бъдещия купувач остава да прецени къде ще му е удобно да си пие кафето. Инсталации, конструкции всичко трябва да е на ниво, иначе си плащат от професионалните застраховки и експерти и брокери за грешките.

То и в нашата страна си има закон ( за задълженията и договорите) и там пише, че можеш да го съдиш и да си искаш парите или да ти плати ремонта. Много хора не го знаят, ама с адвокат не си ли говорил?

Скрит текст:
193. Продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление.
Продавачът не отговаря за недостатъците, които са били известни на купувача при продажбата.
Продавачът отговаря и когато не е знаел недостатъка. Съглашението за освобождаване от отговорност е недействително.
194. След като приеме вещта, купувачът трябва да я прегледа в течение на времето, което е обикновено необходимо за това в подобни случаи, и незабавно да уведоми продавача за забелязаните недостатъци. Ако не направи това, вещта се смята одобрена, освен ако по-късно се открият недостатъци, които не са могли да бъдат забелязани при обикновен преглед. В последния случай правата на купувача се запазват, ако той незабавно уведоми продавача за открития недостатък.
Уведомяване на продавача не е необходимо, ако той е знаел недостатъка.
195. В случаите, в които продавачът отговаря съгласно чл. 193, купувачът може да върне вещта и да иска обратно цената заедно с разноските за продажбата, да задържи вещта и да иска намаляване на цената или да отстрани недостатъците за сметка на продавача.
Той може да иска и обезщетение за вредите съгласно общите правила относно неизпълнението на задълженията.
При продажбите на родово определени вещи купувачът може или да упражни правата по първата алинея, или да иска предаване на вещи без недостатъци, както и обезщетение за вредите и в двата случая.
196. Купувачът има правата по предходния член и когато вещта е погинала или е била повредена, ако това е станало поради нейните недостатъци или поради случайно събитие.
Ако повреждането или погиването са станали по вина на купувача или на лицата, на които вещта е била прехвърлена от него, той може да иска само намаляване на цената и обезщетение при условията на предходния член. По същия начин се ограничават правата на купувача и в случаите, когато вещта е била преработена.
197. Исковете на купувача по чл. 195 се погасяват с изтичане на една година при продажбата на недвижими имоти и на шест месеца при продажбите на движими вещи. Ако продавачът съзнателно е премълчал недостатъка, срокът е тригодишен. Срокът може да бъде продължен или съкратен със съгласие на страните.
Срокът тече от предаването на вещта.

198. Когато купувачът прави възражение за недостатъци на продадената вещ, която му е изпратена от друго място, той трябва да я държи на разположение на продавача и да се грижи привременно за нейното запазване.
Ако вещта е изложена на развала и отлагането е свързано с опасност или ако пазенето е свързано със значителни разноски или неудобства, купувачът, след като уведоми продавача, може да поиска от районния съд разрешение да я продаде.

199. Правилата относно отговорността за недостатъци не се прилагат при публични продажби.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:15 от Черна станция

# 702
  • Мнения: 9 694
Не разбирам точно какъв е бил случаят, ама никога не бих взела от флипъри. Техният целият бизнес е да вкарат малко пари, да позакърпят това-онова и да го продадат бързо. А пък честност да очакваш от брокер на продавача (в случая едно и също лице) забрави. Но човек се учи като си изпати. Аз на младини си купих ергенското жилище, НС, и качеството се оказа много кофти. Бях с брокерка, която ми е позната, и предпочитам и досега да мисля, че не е знаела, че строителството е лошо, но пак си имам едно наум, че може и да си е премълчала. И като цяло не разбирам как може да си брокер и да не си запознат със строителните фирми, историята им, кой как строи и тн., но явно имам някакви нереалистични очаквания Simple Smile дето се вика - за няколко хиляди комисион - толкоз.

# 703
  • Мнения: 1 012
Не разбирам точно какъв е бил случаят, ама никога не бих взела от флипъри. Техният целият бизнес е да вкарат малко пари, да позакърпят това-онова и да го продадат бързо. А пък честност да очакваш от брокер на продавача (в случая едно и също лице) забрави. Но човек се учи като си изпати. Аз на младини си купих ергенското жилище, НС, и качеството се оказа много кофти. Бях с брокерка, която ми е позната, и предпочитам и досега да мисля, че не е знаела, че строителството е лошо, но пак си имам едно наум, че може и да си е премълчала. И като цяло не разбирам как може да си брокер и да не си запознат със строителните фирми, историята им, кой как строи и тн., но явно имам някакви нереалистични очаквания Simple Smile дето се вика - за няколко хиляди комисион - толкоз.

Е то и панелката ми беше ергенска. И все пак много се ядосвах. На огледите на следващите ми апартаменти, отивах ВиК инженер, ОВК инженер, архитект, Строителен инженер и Ел. Но аз имам възможност, защото са ми колеги. Не че нямаха и те проблеми, но си имах основания или за сваляния на цени или отказ. А друг човек, как може да може да е сигурен какво купува? Тук се начетох, какви детективски и строително експертни способности трябва да има човек - проучи строителя, гледай входа, какво са съседите, следиш ли етапите на строителството, гледай какви тухли слагат, армировката да не е спестена ... Както каза - като си изпати човек почва да мисли... Но бях млад и зелен, не знаех какво е "флипър", мислех че всичко, което лети се яде. За съд мислех за съдилища, но докато се усетят ги фалирах. А и се разболях покрай тези неща, тази проклета панелка беляза целия ми живот.

ЧС, аз поне не знам някой да е осъден за такова нещо. Възможно е и да има...

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:28 от Seiko7075

# 704
  • Мнения: 9 694
Е то и аз тогава нищо не знаех, не бях чела, вярвах на брокерката. И след случката вече внимавам на кого се доверявам, събирам информация за строители, и така. Избягвам и СС като цяло, защото там е тъмна Индия в повечето случаи как е строено. То и това не е 100% гаранция, пак може да се нашиеш на нещо лошо, но все пак ..

Общи условия

Активация на акаунт