Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 78

  • 35 288
  • 745
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 475
Говорим за различни неща. Този, според Вас, който е обзаведен като за 1000лв наем, но стои, рекламират го и не успява да бъде отдаден 5-6  и повече месеца. Или пък се отдаде, но отново бъде освободен скоро след това. Дали е 1000лв?  Той ли определя нивата на наемите? Не мисля.
Собственикът може и наистина да е вложил в него за толкова и за повече, но няма кой да го наеме защото хората, които  търсят да наемат не могат да си позволят повече от 700.   Т.е наемат се жилища на тези нива, на които могат да си ги позволят търсещите тази стока.
И ако до преди няколко месеца имот като за 1000 лв да  се е отдавал за максимум месец-два, то сега може и да не се отдаде изобщо. За това пък на нива от  700 се отдават  трайно и бързо.
Казвам, че наемите са паднали. Негово величество пазарът се е променил.

# 76
  • Мнения: 337
Имам познати,които отдават  под наем....И всички отдавна са минали кота 1000....Явно категорията на имот за 600 лв е много ниска....Лично не бих се занимавала с наематели(с всичките рискове от това ) за такава сума....За пари,които маникюристка изкарва за три дни....

# 77
  • Мнения: 4 475
Точно това се случва. Хората, които знаят какво струва ремонт задържат. Отдават се предимно такива, които са с освежителен или само почистване.

# 78
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 752
Говорим за различни неща. Този, според Вас, който е обзаведен като за 1000лв наем, но стои, рекламират го и не успява да бъде отдаден 5-6  и повече месеца. Или пък се отдаде, но отново бъде освободен скоро след това. Дали е 1000лв?  Той ли определя нивата на наемите? Не мисля.
Собственикът може и наистина да е вложил в него за толкова и за повече, но няма кой да го наеме защото хората, които  търсят да наемат не могат да си позволят повече от 700.   Т.е наемат се жилища на тези нива, на които могат да си ги позволят търсещите тази стока.
И ако до преди няколко месеца имот като за 1000 лв да  се е отдавал за максимум месец-два, то сега може и да не се отдаде изобщо. За това пък на нива от  700 се отдават  трайно и бързо.
Казвам, че наемите са паднали. Негово величество пазарът се е променил.

Аз говоря за реално отдаване на апартаменти. Какви 5-6 месеца, говорим за отдаване в рамките на седмица, две, айде 3 да са. Мислите ли, че ще правя такъв анализ и ще включвам залежали имоти. Пак казвам източникът ви на информация не е коректен. При офертите пода наем има много, много фалшиви. Това са добре изглеждащи ап. , които си висят по сайтовете. Целта им е да генерират обаждания на наематели, които после да ги водят на каквото има, а то няма нищо общо с офертата. Нито като състояние, нито като цена.
Който и да е апартамент не се ли отдаде за 1-2-3 седмици макс, в зависимост от сезона, значи наемната му цена е висока. Цифрите, които цитирам са на ОТДАДЕНИ апартаменти в този период.

# 79
  • Мнения: 1 719
Като е станало дума - крайно време в да се вдигнат лихвите, за да може да се укроти инфлацията. Не знам защо даже повечето хора не го искат (т.е. знам, но да са мислили като са теглили огромните кредити). Всички са засегнати от това, най-много тези на твърди заплати. А те са поне 70% от работоспособното население. Пита се като стане всичко прекалено недостъпно какво следва?

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 6 246
Абе не знам на пазара наемите дали падат, аз моите ги вдигам.
И никой не се оплаква и не се изнася.
Знам и дъщеря ми в София с какъв зор нае тристаен и колко дебна за това, което търси.
Но на пазара нека си падат, не ми пречи.

# 81
  • Мнения: 2 706
Знам и дъщеря ми в София с какъв зор нае тристаен и колко дебна за това, което търси.
Ами например заради това, което каза и друга съфорумка по-горе: за какво да се занимавам ако ще е 6-700 лева? По-добре да си стои празен, цената му (засега) само се вдига. Я гледай колко празни има - ако има платежоспособни наематели, може и да ги пуснат под наем, но ако клиентелата търси за 6-700 предимно, за какво да се занимават въобще... то докато го обзаведеш и сложиш баня и кухня си минал 50 бона. Нека си седи на Ш/З.
А колко такива още се строят? Наскоро имах работа към Надежда и минах покрай Кауфланда към зад гарата - не бях минавал от 1-2 години и гледам някакви мастодонти. Засега изглежда ей така:


И щяло да е ей такова:

Колко стотин жилища са това, не знам. И всичките ли веднага ще се заемат от хиляди новопристигнали софиянци, които разпродават нивите на село и прииждат към Софията, в този и другите такива комплекси...

Всъщност и аз мисля, че държавата трябва да направи купуването на облигации фасулски просто - отиваш на гише в банката и искаш облигации за 10 000 лева, дават ти един документ и това е. и да изкупуват обратно по курс, обявен на една табела, да няма нужда хората да следят борсови индекси. Така държавата лесно ще обере голяма част от инфлационните пари.
Да, ама Асенчо предпочита да пуска облигации на международните пазари и плаща над 5%, вместо да пусне примерно на 3% на българи - кой не би го предпочел пред банков депозит, ако е лесно и удобно?
Само че ако е в лева не могат лесно да печатат пари, а като пуснат облигации в ЕС и вземат примерно 1 милиард евро, слагат ги в БНБ и напечатват 2 милиарда лева. Докато пуснат ли на вътрешния пазар облигации за 2 милиарда лева, това не създава нова парична маса, а изтегля съществуващите "широки пари" от банките.
Абе - политика.

# 82
  • Мнения: 9 794
Тази тенденция напоследък да се строят предимно комплекси и огромни сгради е ужасна. Все по-трудно е човек да си намери нещо качествено, в нормален блок.

# 83
  • Мнения: 4 883
Като е станало дума - крайно време в да се вдигнат лихвите, за да може да се укроти инфлацията. Не знам защо даже повечето хора не го искат (т.е. знам, но да са мислили като са теглили огромните кредити). Всички са засегнати от това, най-много тези на твърди заплати. А те са поне 70% от работоспособното население. Пита се като стане всичко прекалено недостъпно какво следва?
А, запитай се като стане достъпно какво следва Wink

# 84
  • София
  • Мнения: 410
Колко стотин жилища са това, не знам. И всичките ли веднага ще се заемат от хиляди новопристигнали софиянци, които разпродават нивите на село и прииждат към Софията, в този и другите такива комплекси...

Не ги мисли!
В Пловдив има 2 комплекса в строеж, които са с по над 1000 жилища Grinning
Резиденшъл Парк Пловдив включва 60 сгради и от първата половина вече са продадени почти всички апартаменти Grinning
А ти си се притеснил за един комплекс в София, в който цените като за София са доста ниски Sweat Smile

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 6 246
600-700 е тристаен в София друг път.
Минимум по две. И пак няма.

# 86
  • Мнения: 2 706
@тинтина - аз не говорех за тристаен, а коментирах съфорумката по-горе, която каза - е то ако ще е 6-700 лева, за какво въобще да го давам под наем?
За тристаен наемът е по-голям, но като го купиш на Ш/З за да го направиш за отдаване е пък по-голяма сума. Това са ти 2 бани, кухня, 2 спални, дневна, всички настилки, врати, климатици... мисля 50-60 бона няма да стигнат. И ако ще го даваш за 1000 лева какъв е наистина смисъла? Таман ги изкараш от наеми, и то дошло време да почваш да подменяш туй-онуй.
Затова няма по 1000 лева хубави тристайни - как да има като знаеш колко трябва да се вложи за жилището+довършване.

# 87
  • Мнения: 4 475
600-700 е тристаен в София друг път.
Минимум по две. И пак няма.
За двустаен и то наистина жилище ,а не кутийка, партер или покрив.
Нека да не съм права, нека хората продължават да купуват с цел получаване на рента.  Никой не е спрял никого да прави каквото смята за правилно.
Това е форум и всеки има право на мнение. Аз уважавам чуждите , нека и те да ми позволят да имам свое.

# 88
  • Мнения: 724
В момента точно едва ли е най-идеалното време ако покупката е с цел инвестиция.

# 89
  • Мнения: 2 910
Крис78, директно мигрантите ще ги парашутират в тези мастодонти на пад пазарна цена Grinning.
Много наивност се изисква да се мисли, че притока на хора е по-голям от строителните темпове.
Аз не мисля и не искам имотите да стават по-достъпни, защото това ще унищожава все повече и без това гетоизирания град. Моя проблем е че управляващите и банките стимулират ненужната покупка на тухли, защото хората нямат алтернатива. Кой глупак би вложил в ДЦК с 3-4% възвращаемост, когато може да сложи в тухли с 5-10% възвращаемост при инфлация 4-5%. Финансите са изкривени от централните банкери и политиците. Хората са просто овце, които следват най-добрата доходност от алчност или страх.

Общи условия

Активация на акаунт