Наследство

  • 1 480
  • 32
  •   1
Отговори
  • Габрово
  • Мнения: 1 017
Имам следният въпрос.
Майка ми почина миналата година и ми остави в наследство една боксониера.
Апартаментът е придобит чрез дарение от страна на майка ми приживе.

Не живея в България, в момента и сега разбирам,че сметките за такса топлофикация -никой не живее там ,, както и данакът на апартамента го плаща много услужливо брат ми .
До миналата година ,майка ми живееше в този апартамент и брат ми много е държал да плаща данъкът на апартамента.

Аз изрично съм му казала ,че това са си мои задължения и не искам той да ги плаща.
Той услужливо ме преварва и много държи да ги плаща.

Тука по форумите чета ,че след време ,след такива услужливи плащания,всъщност ,той може да предяви претенции върху моето наследство.
Това така ли е?
Имам ли право на такива притеснения?

# 1
  • Мнения: 18 993
Ако апартаментът е оставен в наследство, всички деца на майка ти имат равен дял от него. Ако си го придобила като дарение, преди да почине, останалите ѝ наследници имат право да оспорят дарението, та не е от голямо значение дали плащат данъците. И без това имат право.

А ти как за една година не си се поинтересувала от данъците и сметките за имот, който мислиш, че е твой, а чак сега разбираш, понеже някой друг се интересува?

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 2 979
Ако е с дарение, брат ти може да оспорва. Все тая кой плаща данъка, обаче явно иска да си вземе дяла. Дарението е уязвима сделка.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 098
Не, много трудно би придобил ваш имот в наши дни.

Съветвам ви иначе да си оправите нещата с имота. Стопанисвайте го, отдайте го под наем или го продайте.
Не оставяйте на брат ви да си въобразява собственост.

# 4
  • Мнения: 597
Може да го придобие. Вие връщате ли му парите след това? Най-добре си плайщайте сама сметки. Чрез epay.bg може да си ги платите веднага след като излязат.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 098
Моля ви, не заблуждавайте хората.
Ей така се придобива апартамент, с един платен данък, аха.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Срокът за придобиване на чужд имот е 10 години, условието е собственикът да не проявява интерес и грижа за имота, а ти през това време да си го владееш като своя собственост, може да не ви се вярва, но има много такива случаи

# 7
  • Мнения: 744
И дарение се разваля много трудно, само ако са налице определени условия, не се притеснявайте. То и покупко-продажби се развалят, всичко може да бъде оспорено, ако ще мислим така. Няма да го придобие и след 10 години, това е ваш имот, по закон, а вие нямате отказ от наследство, а сте го приели. Не подценявайте нотариусите, съдиите и т.н,  веднага разбират кой, какво и защо. Бъдете спокойна, с плащането на данъците на чужд имот, той не става автоматично на платилия ги. Имотът е ваша собственост и вие можете да правите с него каквото си пожелаете, включително и да не стъпвате вътре. Другото е измама, а тя е престъпление. Ако искате ще влизате в имота, ако не искате няма да влизате. Ако искате ще си го държите, ще го продадете или дадете под наем, вие решавате. Данъците са ваши, но ако брат ви не ви оставя да си ги платите, считайки, че с тяхното плащане може да ви отнеме собствеността, е много наивен. Консултирайте се с адвокат, за да ви го каже и той. И след 10 години никой няма да му го даде, имотът не е негова собственост. Ако имотът е изцяло ваш / аз поне така разбрах, че не части, а целият е ваша собственост/ и брат ви влезе вътре да живее примерно и да го стопанисва, без ваше съгласие, той реално е влязъл в чужда собственост, т.е  това е обсебване и е престъпление по НК.

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 20:35 от Rumi11111

# 8
  • София
  • Мнения: 35 098
Срокът за придобиване на чужд имот е 10 години, условието е собственикът да не проявява интерес и грижа за имота, а ти през това време да си го владееш като своя собственост, може да не ви се вярва, но има много такива случаи
Има, за някоя нова в Петревене. Свидетели, обстоятелствена проверка, доказателства и тогаз.

# 9
  • Мнения: 597
Може и е съвсем реално. Плащането на данъци и сметки е доказателство, че ищецът се е грижил за имота
Свидетели винаги ще се намерят.
https://realistimo.com/bg/blog/pridobivane-imot-danatsi/

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Имам следният въпрос.
Майка ми почина миналата година и ми остави в наследство една боксониера.
Апартаментът е придобит чрез дарение от страна на майка ми приживе.

Скрит текст:
Не живея в България, в момента и сега разбирам,че сметките за такса топлофикация -никой не живее там ,, както и данакът на апартамента го плаща много услужливо брат ми .
До миналата година ,майка ми живееше в този апартамент и брат ми много е държал да плаща данъкът на апартамента.

Аз изрично съм му казала ,че това са си мои задължения и не искам той да ги плаща.
Той услужливо ме преварва и много държи да ги плаща.

Тука по форумите чета ,че след време ,след такива услужливи плащания,всъщност ,той може да предяви претенции върху моето наследство.
Това така ли е?
Имам ли право на такива притеснения?

Майка ти ти е дарила тази боксониера или ти я е оставила в наследство? Различно е.
Ако е по наследство, то няма как да е само твоя, брат ти също има дял.

# 11
  • София
  • Мнения: 35 098
Хубаво ще е да прочетете и условията, имот не се придобива ей така.

Аида, майката го е дарила на дъщерята, предполагам с право на ползване.

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Не мога да разбера кой го е придобил чрез дарение - авторката или майка ѝ...
"Остави ми в наследство" не е същото като "дари ми".

# 13
  • Мнения: 1 245
Майката го е придобила чрез дарение, и какво значи ви е оставила, само на вас ли или и двамата сте наследници. Дайте точна обосновка за точен отговор. Ако имота е само ваш, което не става ясно, брат ви няма място там, ако е на двамата продавате делите парите, за да са чисти отношенията. Електроснабдяването не е проблем, но Топлофикация и Софийска вода заявете, че не ползвате услугата им, знаете ли как се отчита, дистанционно или не.

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 23:47 от Sephora

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Наследството не се оставя на някого, то е по закон за наследниците според дяловете им. Нещо не може да пресъздаде правилно казуса авторката... Да не би да има завещание?

Общи условия

Активация на акаунт