Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 730
  • 331
  •   1
Отговори
# 165
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 628
И вино, и кроасани... Това за Франция.
Т.нар. средиземноморска диета, типична за Гърция, Италия (уточнявам, че нямам преки наблюдения върху кореняци) би трябвало да е най-здравословна, но дали наистина я поддържат или наблягат на пици и паста, не знам.

И Испания.

# 166
  • Мнения: 14 805
Как е в Испания?От посещавали я знам,че са във възторг от храната.Точно средиземноморска.Местните хранят ли се с вредности?Спортуват ли активно?Чувала съм също,че са доста пушачите+марихуана и хаш увит под формата на пуретки.

# 167
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 628
Храната е култ тук. 5 пъти ядат хората- закуска, после към 10-11, късен обяд, следобедна закуска и вечеря. Риба и морски дарове се ядат наистина много. Спортуват, карат колелета, катерят планин, плуват. Има хубави условия за спорт за децата- спортни комплекси имат във всяко село. Но и се пуши много, да, марихуана и хашиш можеш да подушиш на всяка крачка около себе си. Няма да откриеш заведение, в което да се пуши, обаче. Закрито ли е от някоя страна, почти няма шанс, пък дори и да е тераса. След пандемията при нас почти 2 години не се пушеше изобщо по терасите на заведенията, наскоро го отмениха, но много заведения си останаха с тази рестрикция.

# 168
  • Мнения: 14 805
Предполагам,че имат по-малко клиенти заведенията без зона за пушачи.Странни хора са испанците.Хем много спортуват,хем здраво пушат нещо си.Мисля,че там има много наркозависими с тежки наркотици.На пътя на вноса са.Тук има три комуни за зависими от дрога,алкохол,хазарт,приемат и изпаднали стига да работят и да искат да се поправят.И трите комуни са испански.
За спортни комплекси и съоръжения също са ми казвали.Конкретно за футбол  тренирали на много нива и съответно голяма конкуренция.

# 169
  • Мнения: X
Относно колелетата, в моя град (в Германия), сутрин не мога да пресека страничните улички с минути от масата велосипедисти ученици и работещи, които отиват на училище/ работа с колелото. Нещо страшно е!
В парка, през уикенда, е толкова оживено откъм хора, колкото по централната шоппинг улица през седмицата, а сме многомилионен град, не някоя паланка. Да ми разправят после как не се движели немците и колко нездравословно живеели, на база разни статийки. Joy На баба хвърчилото!

# 170
  • Мнения: 35
За мен лично причините са няколко -  нисък социален статус и ниска функционална грамотност, както и проблеми в цялостната здравна и социална система в България. Това общо взето води до:
Хората с по-ниско ниво на функционална грамотност обикновено не разбират или не знаят за дългосрочните вредни ефекти от тютюнопушенето или нездравословните хранителни навици. Или пък знаят за ефектите, но просто отказват да повярват, че могат те да се случат и на тях.

Хората с нисък социален статус обикновено не могат да си позволят истински качествени и пресни храни. Нездравословните храни обикновено са по-евтини и по-лесно достъпни от пресните, питателни храни. По същия начин тютюнопушенето може да се превърне в механизъм за справяне със стреса и по-евтините тютюневи изделия могат да бъдат по-достъпни за хората с по-ниски доходи.

Ниският социален статус също често се свързва с по-високи нива на стрес поради финансова нестабилност, безработица или несигурност откъм жилище.

Също, в определени групи тютюнопушенето и нездравословните хранителни навици може да са по-разпространени и нормализирани.

Хората с нисък социален статус също обикновено имат по-ограничен достъп до здравни услуги, включително превантивни грижи. В България има профилактични прегледи, но сравнително малко хора се възползват, а и самите изследвания реално не са достатъчни и не покриват различни социално-значими заболявания (например тук няма профилактична колоноскопия).

Кварталите от по-нисък социален статус обикновено имат ограничен достъп до съоръжения за отдих, паркове и безопасни места за физическа активност. Освен това те могат да имат по-високо излагане на токсини или замърсяване на околната среда, което може да допринесе за лош ефект върху здравето.

# 171
  • Мнения: 740
Мисля, че човек може да живее здравословно и с малко пари. Плодовете и зеленчуците не са много по-скъпи от алкохола, цигарите и замразените храни, движението пък изобщо не струва пари. "Нямам пари да живея здравословно" ми звучи като "работя малко, защото малко ми плащат" - оправдание и толкова.

# 172
  • Мнения: 35
Идеята е, че е голяма предпоставка социалния статус. За много хора е по-логично да си купят месо и хляб, и да се нядат, пред това да си купят домати и ябълки, например. Биха предпочели маргарин пред зехтин, например. Тук не е идеята, че само с много пари се живее здравословно, а че средата, която създава ниския социалния статус е голяма предпоставка за вредни навици.

# 173
  • Мнения: X
Средата си я създават хората; понеже се спомена Франция - във Франция, започвайки от Революцията през 18-ти век, обществото не е спряло да стачкува и да си изисква правата и привилегиите. До ден днешен във Франция все скандират за нещо, много рядко е да посетиш Париж и да няма стачка в дадения момент.

# 174
  • Мнения: 740
Идеята е, че е голяма предпоставка социалния статус.

Съгласна съм, аз имах предвид другите фактори, освен предпоставките. От един момент нататък всичко е в ръцете на индивида и зависи от решенията, които той взима. И като вземе една дълга върволица от грешни решения попада в омагьосан кръг и измъкване може наистина да няма. Нямам наблюдения как е в чужбина, защото не съм живяла там, но при нас е особено често срещано да се търси лесното и бързото.

# 175
  • Мнения: 19 327
Идеята е, че е голяма предпоставка социалния статус. За много хора е по-логично да си купят месо и хляб, и да се нядат, пред това да си купят домати и ябълки, например. Биха предпочели маргарин пред зехтин, например. Тук не е идеята, че само с много пари се живее здравословно, а че средата, която създава ниския социалния статус е голяма предпоставка за вредни навици.

Килограм домати беше 5 лева, сега е 4 и нещо. Ябълките не знам колко са, ама ако  разполагам примерно с 10 лева за храна, ще купя пилешки бутчета или някаква кайма, картофи/ориз, хляб, и ще направя някаква някаква манджа. С домати и ябълки няма да се наям.

За някой, че предпочитал маргарин пред зехтин, се чудя има ли нужда от коментар.

# 176
  • France
  • Мнения: 13 371
Точно се чудих кои са тези хора, които ядат само плодове и зеленчуци

# 177
  • Мнения: 35
Идеята е, че е голяма предпоставка социалния статус. За много хора е по-логично да си купят месо и хляб, и да се нядат, пред това да си купят домати и ябълки, например. Биха предпочели маргарин пред зехтин, например. Тук не е идеята, че само с много пари се живее здравословно, а че средата, която създава ниския социалния статус е голяма предпоставка за вредни навици.

Килограм домати беше 5 лева, сега е 4 и нещо. Ябълките не знам колко са, ама ако  разполагам примерно с 10 лева за храна, ще купя пилешки бутчета или някаква кайма, картофи/ориз, хляб, и ще направя някаква някаква манджа. С домати и ябълки няма да се наям.

За някой, че предпочитал маргарин пред зехтин, се чудя има ли нужда от коментар.
Тук изобщо не е важно ябълките и доматите. Те са просто пример, че много хора не могат да си позволят качествена храна. Като цяло може би съм дала неточен пример, но ето друг: Има хора, които без проблем ще си позволят млечни продукти от някоя ферма и с чисти съставки, например, но други ще могат да си купят само имитиращи продукти с палмова мазнина. Едното дългосрочно може да доведе до повече проблеми.
Без да искам си изтрих последния коментар.
Но това, което искам да кажа като цяло е, че една от основните предпоставки да има лоши навици в България е точно ниския социален статус. Разбира се, причините са много и могат да се обсъждат много, и за мен няма един правилен отговор. На който му е интересно може да прочете това - обяснява как и защо ниския социален статус води до вредни навици: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3169799/

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 17:48 от dreamofhappiness

# 178
  • Мнения: 19 327
Идеята е, че е голяма предпоставка социалния статус. За много хора е по-логично да си купят месо и хляб, и да се нядат, пред това да си купят домати и ябълки, например. Биха предпочели маргарин пред зехтин, например. Тук не е идеята, че само с много пари се живее здравословно, а че средата, която създава ниския социалния статус е голяма предпоставка за вредни навици.

Килограм домати беше 5 лева, сега е 4 и нещо. Ябълките не знам колко са, ама ако  разполагам примерно с 10 лева за храна, ще купя пилешки бутчета или някаква кайма, картофи/ориз, хляб, и ще направя някаква някаква манджа. С домати и ябълки няма да се наям.

За някой, че предпочитал маргарин пред зехтин, се чудя има ли нужда от коментар.
Тук изобщо не е важно ябълките и доматите. Те са просто пример, че много хора не могат да си позволят качествена храна. Без да искам си изтрих последния коментар.
Но това, което искам да кажа като цяло е, че една от основните предпоставки да има лоши навици в България е точно ниския социален статус. Разбира се, причините са много и могат да се обсъждат много, и за мен няма един правилен отговор. На който му е интересно може да прочете това - обяснява как и защо ниския социален статус води до вредни навици: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3169799/

Така е, разбирам те какво имаш предвид, но с повишаване на статуса, финансовия най-вече, хората лесно се учат на хубаво. Това не е проблем. Аз съм достатъчно дърта да помня какво масово се пазаруване и консумиране като храна в България. Всички тези българи днес, които въглехидрат и захар не хапват, са произлезли от семейства, където храненето си е било баш това, по което се плюе, да бе го описвам. Достатъчно дълго съм в този форум, за да забележа не една и две метаморфози на потребителски, еволюирали от филиите с лютеница и манджата за 8 порции, сготвена с четвъртинка кайма, до дивата сьомга и зелени и, внесени от другия край на света. Научават се хората, не само за храната, ами и за всичко, което е на нивото на елементарните потребности и елементарния лукс. Такива, които в автомобил са се качвали 2 пъти годишно, изведнъж се оказва, че не могат да живеят без кола, не могат дз се нарадвст на спа-то, почивките, по-хубавите дрешки и пр.

# 179
  • Мнения: X
България далеч не е най-бедната страна в европейско сравнение; социално-бедни и притиснати финансово има навсякъде. Нито ножицата богати-бедни в Бг е толкова широко отворена.

На мен ми прави впечатление, обаче, че (стига човек да не живее на екзистенц-минимума) приоритетите са различни/ особени. Пример: на кафе с кола и цигарка всеки ден, може (сумират се левчетата). На дентален лекар се ходи вече много като зазлеят нещата с доста лош дентален статус. Спа уикенд еди къде си, Гърцийска лятото, задъжително. 200 лева за преглед при читав специалист на частно - много е, как смеят тези кожодери така да таксуват!

Общи условия

Активация на акаунт