Майчинството счетоводно - 2

  • 34 436
  • 281
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 15
Много ти благоаря, ZinaSt!   bouquet  bouquet  bouquet

# 271
продължи до началото на болничния за бременност и раждане тогава се получава следното:
обезщетението ви за тези болничин от Април нататък ще се изчислява като 80% от осигурителния ви доход 6 месеца назад. През тези 6 месеца вие имате 2 месеца, през които сте получавала заплата ( за платения си отпуск ) и 4, през които сте била в неплатен отпуск. За неплатения отпуск се взима 180 лева.
Така изчисленото обезщетение ще получавате докато излезете в болничен за бременност и раждане.

Много се извинявам, че пак питам EmbarassedТрябва да изляза в болничен преди раждаме на 1 август.Като се върнем 6 месеца назад се получава, че само март съм била в неплатен отпуск.След това болничните нали се изчисляват на 90 % от заплатата, т.е. не се броят за неплатен отпуск?

# 272
  • Мнения: 772
здравейте!
в момента съм по майчинство и ми предлагат да замествам в едно училище за около месец.мисля че няма проблем след като ще ми бъде изплащан хонорар-лекторски часове.дали не трябва да подавам някакви декларации.трябва ли да уведомявам работодателя си?това дали ще промени размера на майчинството?
благодаря предварително!

# 273
  • Мнения: 9 050
продължи до началото на болничния за бременност и раждане тогава се получава следното:
обезщетението ви за тези болничин от Април нататък ще се изчислява като 80% от осигурителния ви доход 6 месеца назад. През тези 6 месеца вие имате 2 месеца, през които сте получавала заплата ( за платения си отпуск ) и 4, през които сте била в неплатен отпуск. За неплатения отпуск се взима 180 лева.
Така изчисленото обезщетение ще получавате докато излезете в болничен за бременност и раждане.

Много се извинявам, че пак питам EmbarassedТрябва да изляза в болничен преди раждаме на 1 август.Като се върнем 6 месеца назад се получава, че само март съм била в неплатен отпуск.След това болничните нали се изчисляват на 90 % от заплатата, т.е. не се броят за неплатен отпуск?

Първо, тези болнични са за общо заболяване и са 80%, а не 90% от заплатата. Второ, тези болнични, ако нямат прекъсвания помежду си, ще се изплащат на база дохода от 6-те месеца, предхождащи излизането в болничен ( не може болничиня за април да ви се изчисли на база дохода от март до август ). В последствие болничния за бременност и раждане ще се изчисли на база дохода от Февруари до Юли. За февруари се взима заплатата ви, Март сте в неплатен отпуск. От Април нататък сте в болнични. Когато в 6-месечния период, служещ за база имате дни в болничен, като база се взима осигурителния доход, от който е изчислен този болничен. Т.е. отново се взима дохода от преди болничния през април ( т.е. дохода от Октомври до Март ).

# 274
  • Мнения: 9 050
здравейте!
в момента съм по майчинство и ми предлагат да замествам в едно училище за около месец.мисля че няма проблем след като ще ми бъде изплащан хонорар-лекторски часове.дали не трябва да подавам някакви декларации.трябва ли да уведомявам работодателя си?това дали ще промени размера на майчинството?
благодаря предварително!
Щом не сте ва трудов договор на пълен работен ден, няма да се отрази на размера на обезщетението. Не сте длъжна и да уведомявате работодателя си. В края на годината обаче, ще трябва да си подадете данъчна декларация.

# 275
  • Мнения: 772
благодаря ви за бързия отговор  bouquet
мисля че става въпрос за втори трудов договор-поне такъв е спомена ми за бланката която съм попълвала преди.

# 276
  • Мнения: 9 050
благодаря ви за бързия отговор  bouquet
мисля че става въпрос за втори трудов договор-поне такъв е спомена ми за бланката която съм попълвала преди.

Втори може. Важно е да не е за пълен работен ден. Може да е на 4 часа.

# 277
  • София
  • Мнения: 8 280
Моля за малко помощ:
при мен ситуацията е следната (посочените цифри са със закръглене и са ми постъпленмията, т.е брутото незнам колко е но си плащам данъците като поп ):
1-   07.2006: 160 лв. майчинство 1во дете
2 -  08.2006: 160 лв. майчинство 1во дете
3 -  09.2006: 160 лв. майчинство 1во дете
4 -  10.2006: 400 лв. + 80 лв. (1/2 майчинство 1во дете)
5 -  11.2006: 350 лв. (ако има значение 2 дни са били по-болест) (като от 15 съм в платена отуска) + 80 лв. (1/2 майчинство 1во дете)
6 -  12.2006: 500 лв. (тук в сумата не знам дали се включват 80 лв. като 1/2 майчинство 1во дете или малко по-малко, малкия е роден на 25.12)
7 - 01.2007: тук има още някави пари който са за 10, 11, 12 месец но са ми влезли с януарската заплата. I-ви болничен от 24.01. 01.2007: не знам колко е а и тя май няма значение нали?!

Ще съм благодарна ако някой може да ми посочи формула:). Т.е. не знам как се изчислява, това че съм получавала частично майчинство отразява ли се, а ако има "бонуси" за задни месеци взима ли се предвид newsm78

Едно нетно възнаграждение може да се получи от толкова различни комбинации от начисления, че си нямате представа просто. И боб да хвърлям, няма начин да отгатна какво трябва да ви се изчисли. Много е важно също така да изясните, тези суми за 10, 11 и 12 месец как са начислени. Защото ако са начислени като еднократно плащане в януари, ситуацията е една, а ако са начислени с корекции, е съвсем друга.
Съжалявам, но така не може да стане. Няма как да ви помогна, ако не ми дадете коректна информация.

И най-важното - аз изобщо не разбрах вас какво ви интересува. Интересува ви някакво обезщетение ли колко ще е? В болничен за бременност и раждане ли ще излизате? В болнични ли? Изобщо, извинявайте, обаче какво питате?  newsm78


Благодаря Simple Smile все пак. В майчинство ще излизам. Аз и сама си знех, че питам нещо сложно явно ще трябва да видя какво са ми писали на фишовете:) и после да видя каво ще ми пуснат от НОИ и дали ще трябва д се разпраявм Simple Smile

# 278
  • Мнения: 498
Здравейте.Имам питане,което предполагам е обсъждано вече,но нямам време да чета цялата тема.След изтичане на полагаемото ми майчинство ми се иска да си дръпна платения отпуск за тези 2 години,а след това и да мина в неплатен отпуск.Въпросът ми е на каква основа ще ми бъде изчислен платеният отпуск?...нали се взимат 6 месеца назад...пък аз ще съм била в майчинство,т.е. на 180 лв..... newsm78За мен е важно,защото ме осигуряват върху цялата заплата,т.е. имам добри осигуровки и си искам парите от отпуската LaughingНеобходимо ли е да се върна преди това на работа и за колко време най-малко....надявам се да не е за цели 6 месеца....И как е по-правилно да постъпя:платен-неплатен отпуск...или обратното...ако има значение.

# 279
  • Мнения: 9 050

Благодаря Simple Smile все пак. В майчинство ще излизам. Аз и сама си знех, че питам нещо сложно явно ще трябва да видя какво са ми писали на фишовете:) и после да видя каво ще ми пуснат от НОИ и дали ще трябва д се разпраявм Simple Smile

Не, не ме разбирайте погрешно. Въпросът ви не мисля, че е сложен. Също така е абсолютно нормален. Повечето мами тук питат абсолютно същото Laughing Но си проверете по фишовете и дайте брутния си осигурителен доход, за да може да се направи коректно изчисление. А имайте предвид, че всичко е от значение. Това че сте била няколко дни в болничен е от значение. Също така е от значение точно колко са тези няколко дни. Ако успеете да определите осигурителния си доход, дори мога да ви ориентирам какво да очаквате от НОИ като заплащане.
Ако имате нужда от помощ занапред, заповядайте отново в темата. Или аз или някой от колегите с удоволствие ще ви помогнем. Лека бременност.  bouquet

# 280
  • Мнения: 9 050
Здравейте.Имам питане,което предполагам е обсъждано вече,но нямам време да чета цялата тема.След изтичане на полагаемото ми майчинство ми се иска да си дръпна платения отпуск за тези 2 години,а след това и да мина в неплатен отпуск.Въпросът ми е на каква основа ще ми бъде изчислен платеният отпуск?...нали се взимат 6 месеца назад...пък аз ще съм била в майчинство,т.е. на 180 лв..... newsm78За мен е важно,защото ме осигуряват върху цялата заплата,т.е. имам добри осигуровки и си искам парите от отпуската LaughingНеобходимо ли е да се върна преди това на работа и за колко време най-малко....надявам се да не е за цели 6 месеца....И как е по-правилно да постъпя:платен-неплатен отпуск...или обратното...ако има значение.

Платеният отпуск не се изчислява на база 6-месечен доход. Платеният отпуск се заплаща на база заплатата ви през последния месец, през който имате отработени поне 10 дни. Предполагам това е месеца, преди да излезете в болничен за бременност и раждане.

Няма никакво значение дали първо ще ползвате платен, а после неплатен отпуск или обратното. Базата ще си е една и съща.
Също така няма необходимост да се връщате на работа преди да ползвате платен отпуск. Това е добре да направят майките, които очакват при връщането си на работа заплатата им да бъде увеличена. ( Ако например ви осигуряваха на минималната работна заплата, тогава щеше да е добре да се върнете на работа и да отработите 10 дни, защото тогава отпускът ще се изплати на 180 лева, а не на 130 лева, колкото беше минималната работна заплата преди 2 години. Но до колкото разбирам, вашия случай не е такъв.) Така че, освен ако не очаквате увеличение още от първия ден на връщането ви на работа, спокойто можете да си ползвате платения отпуск когато прецените.

# 281

Общи условия

Активация на акаунт