Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 84

  • 43 081
  • 889
  •   2
Отговори
# 840
  • Мнения: 92
Горе долу колко дни след операция на ЛВ,ще и назначат лъчетерапия?
За сега уж няма да има химио

# 841
  • София
  • Мнения: 136
Аз съм с премахнати ЛВ. Започнах лъчетерапия месец и 1 седмица след операция. И в момента имам болка периодично, нещо като изтръпване, бодежи, абе усеща се, не отшумява, а са минали почти 4 месеца от операцията. Понякога имам усещане, все едно съм се облегнала на таралеж Grinning. Ще се свиква някак, няма как. Иначе упражнения правя, движа се доста. Като цяло лъчетерапията май усложнява проблема с премахнатите лимфни възли.

# 842
  • Мнения: 23
Момичета, предстои ми химиотерапия и искам да попитам дали някой има впечатления от доктор Валя Вълкова от второ отделение в КОЦ 2 Пловдив? Бихте ли препоръчали друг онколог в Пловдив?

# 843
  • Мнения: 1 081
Аз съм се лекувала в КОЦ Пловдив, но имам впечатления от 1- во и 3-то ВО. В първо с две ръце препоръчвам д-р Чочева( младичка е, но е невероятна) и последния път бях на скенер при Симеонов( не му разбрах първото име),, но също бях впечатлена- беше си напарвил труда да ми изчете подробно цялата история( а тя е дълга и има много за четене) и ми отдели доста време за да ме прегледа и консултира. В 3-то( където съм минала 3 курса химии), препоръчвам  шефа Тонев и Ангел Петров( и те са от младите доктори, но са много в час).

# 844
  • Мнения: 1 420
Писала съм преди време: лъчето при премахнати лимфни възли може да доведе до голям регрес, да се получи скованост, която вече е била преодоляна след операцията.
Задължително се прави кратък комплекс упражнения непосредствено преди да се влезе в апарата за провеждане на лъчетерапия и веднага като се излезе, преди да се облечете дори. Много е важно!
И пак да повторя за всички с вадени лимфни възли: ръката се пази от порязване, изгаряне, ухапвания на насекоми, всички домакински дейности се правят с ръкавица, за да не се замърси през някоя кожичка около ноктите.

# 845
  • Мнения: 524
Здравейте, цикълът пречи ли за провеждане на пет скенер? Днес ми се обадиха, че ще имам час за четвъртък и току що ми дойде. Освен това доколкото разбирам вечерта след това не трябва да се прибирам вкъщи при децата. Или може да стоя отделно в затворена стая?

# 846
  • София
  • Мнения: 6 744
Цикълът няма значение, по-добре е да сте отделно и да ползвате отделни тоалетни. При пет-скенер изпращам дъщеря ми до другия ден на гости при приятелче.

# 847
  • Мнения: 177
Благодаря, Малечка Палечка Blush Това не го знаех за упражненията преди и след лъче, но за мен вече е късно това инфо, дано да е в помощ на някой на когото му предстои лъче.

Женя, здравей Blush Аз се отделих два дена и децата доволни, и аз доволна, и мъжа и той доволен - носеше ми каквото поискам за хапване, пийване.. само дето много ме цепеше глава, голямо главоболие при мен непосредствено след пет скенера.
Не мисля, че ще пречи това, че си в такова състояние, ама другите да кажат..

# 848
  • Мнения: 480
Здравейте. Някой беше споменал, че всяка сряда в Онкология Дървеница може срещу заплащане да минеш онкологична комисия, но не помня в коя от старите теми съм го прочела. Обадих се там и една ми се развика , че дори не съм отишла на лекар там, как съм искала да мина комисия и каква точно комисия. Даде ми друг номер . И там ми се развика , че от къде накъде ще мина комисия при тях. Ама тия хора не могат ли да обясняват спокойно?!
Някой минавал ли е комисия там да обясни.

# 849
  • Sofia
  • Мнения: 1 726
Една Такава, при мен беше така - преглед при Гаврилов, каза да изчакам около час и нещо и се явих пред комисия. И той беше там. Та първо трябва да се мине консултацията с онколог. Навсякъде е така, в някои болници обаче спестяват самото явяване пред комисията. Това е моят опит с болницата през 2019 г.

# 850
  • Мнения: 480
Добре ще попитам така: Ако отида при определен онколог, той сам ли ще ме представи на комисия или самосиндикално взема решение за последващото лечение? До колкото разбрах няма да бъда представена на комисия във Варна, а само ще получа епикриза и резултат от хистологично изследване.

# 851
  • Северозапада
  • Мнения: 5 491
На мен след операцията във ВМА с епикризата и хистологията ми дадоха и решение от комисия. Явно с излизането на резултата директно са представили документите на комисия без да ме информират дори. После в Надежда ми казаха, че ще ми издадат ново решение, за да включат имунотерапия, която нямаше в първото. Пак не съм викана на тази комисия и документа не ми е даден. Което ми напомня, че трябва да си искам всички документи от лечението, че имам само 2 епикризи от хоспитализациите.

# 852
  • Sofia
  • Мнения: 1 726
Добре ще попитам така: Ако отида при определен онколог, той сам ли ще ме представи на комисия или самосиндикално взема решение за последващото лечение? До колкото разбрах няма да бъда представена на комисия във Варна, а само ще получа епикриза и резултат от хистологично изследване.
Не знам дали правилно разбирам въпроса ти, но ще отговоря, дано съм полезна. Била съм на няколко комисии. Единствено Гаврилов ме "развявя" да се събличам пред комисията, каза им с няколко думи каква съм, що съм, без нищо да ми се обяснява на мен. Накрая се опитах да си задам въпросите - някой от лекарите измрънка нещо, останалите гледаха в земята и мълчаха сакън нещо да не кажат, което няма да се хареса на "светилото". Беше ми за пръв път, на въпросите ми не беше отговорено, не знаех какво решават, казаха ми да си изчакам после и ще прочета. Гаврилов ми се разкрещя на прегледа, на самата комисия ме гледаше лошо. Laughing
В останалите случаи - обсъждам с онколога, обяснява ми се, не се явявам пред комисия физически. Това, което сме говорили с онколога, това после пише и като решение на комисията. Дали се водят спорове, дали някой изказва различно мнение, как точно се стига до консенсус и всъщност дали не се случава всичко на конвейр - не знам. Избери си място, евентуално онколог и му се довери. Това е най-важното. Знам, че е на сляпо, но всички сме минали през това.
Хронологически при мен   - видях се с хирург преди да се видя с онколог. Направих операция, след нея на решението на комисията пишеше химио, лъче, хормонална. И с това отидох при онколог. Накара ми се, че съм избързала с операцията, но аз и до днес смятам, че съм действала правилно. И двата пъти - мултифокален тумор.

Последна редакция: вт, 28 май 2024, 15:16 от Child of June

# 853
  • Мнения: 63
Здравейте,

При мен мина операцията. Извадиха нещото за има- няма 15 минути, бях будна, нямаше болка, нямаше драма. Чувствам се отлично и чакам резултати от хистологията, за да реша следващи стъпки.

Обаче - леле, много млади жени имаше в отделението. Много ми стана мъчно за всички. Но в същото време всички бяха много усмихнати и позитивни... Прегръщам всички ви, заедно с момичетата, които четат и не пишат.

Не знам как мога да помогна освен със знания за BRCA мутациите - там съм изчела всичко.

# 854
  • Мнения: 480
Child of June благодаря ти за изчерпателния отговор. Така ме увикаха, че се отказах да ходя там. Работата е там, че при предварителните консултации с онколог мненията се разминаваха и наистина ще ми бъде трудно да си избера такъв, но да ми пратят резултатите и епикризата да не бързам предварително.

Pilcho пожелавам добри резултати от хистологията!

Общи условия

Активация на акаунт