Отговори
  • Мнения: 4
НА ТЕМАТА Е ОТГОВОРЕНО ОТ МНОГО ХОРА И ВЕЧЕ СЪМ СПОКОЙНА, БЛАГОДАРЯ!

Здравейте!
Бях поканена да бъда кръстница на детето на най-близката ми приятелка и умирам от радост!
Живея в чужбина с приятеля ми и ще се върна в България за кръщенето. Приятелят ми е чужденец и не ми е ясно задължително ли е да сме двамата на кръщенето, и двамата ли един вид сме кръстници (както е при кум и кума)? Познават се и се харесват, но не са особено близки. Билетите са много, много скъпи и заради това изпитваме големи колебания. Още повече, че той почти нищо няма да разбере на самото кръщене, ако присъства (като гост, не като кръстник, разбира се).  
Грубо или неуместно ли е, ако отида само аз?
Благодаря!

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 17:57 от raindrop678

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 359
Не е грубо и неуместно.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Вие сте поканена за кръстник, грубо и неуместно ще е и той да дойде и да се самопредложи като такъв Simple Smile Кръстниците не са като кум и кума.

# 3
  • Мнения: 4
Вие сте поканена за кръстник, грубо и неуместно ще е и той да дойде и да се самопредложи като такъв Simple Smile Кръстниците не са като кум и кума.

Разбира се, в никакъв случай нямам това предвид, просто дали е неуместно да отида сама без него. Благодаря за отговора!

Не е грубо и неуместно.

Благодаря за отговора!

# 4
  • София
  • Мнения: 13 157
Кръстник е само 1 човек. В случая си ти, а неговото присъствие е пожелание.
За мен по-неуместно ми се струва, че той не е бил поканен като твой партньор, а вие да си прецените дали да дойдете заедно или само ти.

# 5
  • Мнения: 4
Кръстник е само 1 човек. В случая си ти, а неговото присъствие е пожелание.
За мен по-неуместно ми се струва, че той не е бил поканен като твой партньор, а вие да си прецените дали да дойдете заедно или само ти.

Тя спомена "вие", когато стана дума за самото идване, но просто е трудно логистично и финансово, заради това мисля, че не наблегна на това. Благодаря за отговора!

# 6
  • София
  • Мнения: 13 157
Така е друго.
Значи изобщо не се притеснявай.

# 7
  • Мнения: 21 451
Не, не трябва да присъства, ти си кръстницата. Приятелката ти ти оказва голямо внимание, така че с право си зарадвана. Simple Smile

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 14:14 от Iris04

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Не се притеснявай, не е неуместно. Аз го разбирам, че той е поканен да дойде, а неза кръстник. Ти си кръстницата.

Щом билетите са непосилно скъпи, просто иди сама и съм сигурна, че приятелката ти няма да има проблем с това.

# 9
  • Мнения: 1 126
Даже по-добре. Много ми е конфузно да гледам как мъжът на кръстницата кърши пръсти изправен до нея, докато трае цялото кръщене и нищо не прави. Grinning

# 10
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Нормално е само вие да дойдете ,още повече щом е свързано с пътуване от чужбина и доста финанси предполагам.
Обаче мен сега ме зачовърка един въпрос -щом кръстник е само един защо в някои кръщелни пише имената и на двамата(напр.на сестра ми кръстник е чичо,но са вписани и неговото и на стринка имената и ако трябва да съм честна е единственото такова кръщелно, което съм виждала, въпреки че съм ходила на много кръщенета и на някои и двамата кръстници са държали бебето през определен интервал от време на церемонията )...

# 11
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
По принцип кръстник е един човек, но може да се впишат и двама.

# 12
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
След като ви е близка приятелка защо просто не се доуточните. Вече са ви написали, че по принцип кръстникът е един. Особено пък ако нямате брак надали има предвид и той да бъде вписан. Стига  за него да не е драма да не присъства не виждам смисъл да се притеснявате

# 13
  • Мнения: 1 371
В Българската православна църква кръстникът е един, но могат да бъдат вписани и повече от един кръстник.

Към авторката на темата: Не се притеснявайте, че приятелят Ви няма да присъства. Никой няма да го изисква. Пишете, че той е чужденец - ако той не е православен, той НЕ може да бъде кръстник.

# 14
  • Мнения: 46 518
Поканата важи за двамата, но който не е кръстник не е задължително да присъства. Когато става дума за големи разходи е редно да ги поеме този, който кани.

Даже по-добре. Много ми е конфузно да гледам как мъжът на кръстницата кърши пръсти изправен до нея, докато трае цялото кръщене и нищо не прави. Grinning
Половинката на кръстникът/кръстницата е гост. Той стои при останалите гости, не до него/нея.

Общи условия

Активация на акаунт