Майчинството счетоводно - 98

  • 23 238
  • 597
  •   1
Отговори
# 210
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Без значение за какво обезщетение става въпрос. Ако в периода на неговото изчисление влиза друг период, през който сте били в отпуск за вр. неработоспособност(или бременост и раждане). То, този период се смята на база дохода, от който е изчислено самото обезщетение.
Месеците винаги са цели, календарни,  непрекъснати, без значение дали сте работили, били в болничен, платен отпуск, безработна или нещо друго.

# 211
  • ново
  • Мнения: 6 057
Аз не разбрах въпроса, но ще дам отговор. За месеците, в които сте болничен се взима базата, от която е изчислен самият болничен.

# 212
  • Мнения: 34
Здравейте, имате ли представа, дали последния болничен след раждане може да бъде издаден със задна дата? Болничния ми е до 08/04, а има час при личната лекарка на детето за 15/04, т.е. ще има 1 седмица забавяне преди да бъде издаден.

# 213
  • Мнения: 325
Ако сега прекъснете и се върнат 18 м назад, ще отпадне въпросния месец като безработна (смятан на МРЗ), но...ще влезе периодът от предния болничен. Той влиза като доход, от който е изчислено обезщетнието...така че аз лично не мога да дам еднозначен отговор, че е по-добър вариант.

Ако го прекъсна и пак излезна - то базата на болничния ще е от Март назад 18 месец. И ако брутото за Март ми е (примерно)два пъти по високо от тогавашната МРЗ - то би следвало базата за новия болничен да е по-висока( макар и с малко) и да взема повече, нали?

# 214
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Lallzz
каквото и да отговоря, може да излезе невярно. Не се наемам да прогнозирам и изчислявам, защото не съм НОИ и нямам подробности за вашите доходи Simple Smile В сайта им с ПИК има примерен калкулатор.
Но един месец дори и двойно по-голям, не смятам че ще даде голяма разлика в обезщетението.

# 215
  • Мнения: 325
Благодаря, Ала-Бала! Мисля че съм на прав път, ако ли пък не ще си сърбам попарата 😀

# 216
  • София
  • Мнения: 1 127
Здравейте, мога ли някъде онлайн да видя дали ми е подадена декларацията за втората година майчинство?

# 217
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Здравейте, мога ли някъде онлайн да видя дали ми е подадена декларацията за втората година майчинство?
С ПИК в сайта на НОИ.

# 218
  • София
  • Мнения: 1 127
Бихте ли ме ориентирали къде там..

# 219
# 220
  • София
  • Мнения: 1 127
Благодаря много, сега ще проверя

# 221
  • Мнения: 237
Здравейте.
От една седмица все ми изписва, че нямам достъп в НОИ, имало несъответствие с ЕГН и пИК и не можа да вляза. Вие успявате ли? Всичко го пиша както е.

# 222
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Да, сутринта влизах. Провери да не въвеждаш кода на НАП евентуално.

# 223
  • Мнения: 20
Здравейте! За пръв път се сблъсквам с това и материята ми е повече от непонятна. Моля за съдействие от ваша страна как да изчисля какъв доход ще имам през първата година майчинство. Това, което разбрах е, че се гледа периода от 24 месеца назад преди излизането в болничен. Сметнах по месеци осигурителния си доход, като съм осигурявана от един постоянен работодател и още 2 работодателя един след друг-съответно някой месеци се различават. Общата стойност обаче за тези 24 месеца е около 51000лв. Средно месечно изчислих, че е 2100лв. Като Осигурителен доход. Това означава ли, че ще взимам 90% от тази сума през първата година? Съжалявам, ако е малко объркано. Благодаря предварително!

# 224
  • Мнения: 1 460
На сайта на НОИ има калкулатор, с който можете да изчислите обезщетението си: https://reps.nssi.bg/CalculateMaternityBenefits/

Общи условия

Активация на акаунт