Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 29 255
  • 776
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 690
Да - като купуваш, цената се плаща днес, нали така? Или пък теглиш кредит и 30 години му плащаш лихви.
Така че винаги се смята днешната цена спрямо днешния наем.
Наемът ще расте, но и 95-те ти хиляди, които би дал, също ще растат ако ги вложиш добре. А ако ги вложиш в тази панелка ще растат ли?
Колко ще струва панелката в Красна Поляна след 20-30 години ми е трудно да кажа... дори блокът още да е обитаем, много е вероятно само роми да са останали в този квартал след толкова време. Както и в половин София - кой знае.

# 706
  • Мнения: 4 474
Едва ли някой тук си прави илюзии, че ще спечели от наем, ако купи панелна гарсониера в краен квартал.

Сигурно много ще се изненадате да научите че сме малцинство , според които в момента не се печели от наем  на двустаен и по-големи , а е от пусто в празно или дори на загуба . Реално повечето  от потребителите тук смятат, че е страшно изгодно да се купува, ремонтира и отдава  колкото по централно и по-голямо , толкова по доходоносно. Но пък е факт, че много хора, които са се занимавали с десетилетия с рентиерство   в момента продават. Купувачите са по скоро без никакъв опит в това.
 С това само констатирам  наличие известни различия в позициите, а не подклаждам нестихващ спор.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 10:11 от mamamari

# 707
  • Мнения: 710
По принцип съм напълно "за" покупки с цел лично ползване, но съм доста консервативно настроена към панелките. Ние също ще купуваме и сме склонни към компромиси, но не и такива за типа строителство, а то напълно изключва панел. Не знам, лично аз не бих вложила такива пари в жилище с неясно бъдеще. Ако нямахме възможност да купим нещо друго, по-скоро бихме останали под наем.
Отделно, 2000Е кв/м е много за панел. Ние гледаме едно за горе-долу толкова, но не е панел и е ремонтирано, с обзавеждане. Така че според мен за тези пари може да се намери и нещо по-сносно. Или пък ако трябва да е това - да се намали цената.

# 708
  • София
  • Мнения: 5 775
Ако вземеш под наем такава гарсониера в Красна Поляна, вместо да я купуваш, колко излиза - 6-700 лева? Значи за да дадеш 95к евро накуп, трябва да чакаш 25-30 години докато излезеш на нула... може би се надяваш, че за това време цената й ще се запази или дори качи, ама дали ще е така? Кой ти знае какво ще представлява Красна Поляна 2050 г. (и панелните блокове в нея дали ще ги има още).

Има прекалено много "ако" .
Такива сметки няма да дадат точно какво ще стане и ще бъде.
Собствените виждания на някой,не са представителна извадка за пазара. И аз никога не бих купила на булевард,но масово се купува и си живеят.

# 709
  • Мнения: 18 843
Някак всяка седмица стигаме до там, че ако вложиш едни пари в акции, задължително ще биеш недвижимите имоти. И няма мърдане от този кръг.

# 710
  • Мнения: 4 474
https://www.actualno.com/finance/ministerstvoto-na-finansite-pus … news_2220692.html
За 6  с годишна лихва 3,25 и всичко гарантирано от държавата. Естествено половината купили банките, 1/4 застрахователите и т.т...
Така им се пада . Като не четата в бг-мама-та колко е изгодно рентиерството, ще събират трохите.
Будали.

# 711
  • Мнения: 2 690
Въобще не гледам за инвестиция в случая, а точно за живеене.
Да речем, нямам жилище, но съм събрал 95к евро. Да си купя ли панелна гарсониера в Красна Поляна, или да я взема под наем за 6-700 лева и да си запазя 95-те хиляди евро, тоест 190 хиляди лева?
Няма да ги влагам в акции - в злато ще ги вложа. Така и след 10, и след 20 години ще им запазя покупателната способност.
А ако ги "вложа" в панелката? В среден вход от 20 апартамента поне 5-6 там вероятно вече се обитават от роми - всеки може да се разходи из Красна Поляна и да види етническия състав.
А след някоя и друга година като станат над половината? Ако съм под наем, давам един месец предизвестие и се махам. Парите още си ги имам. А ако съм я купил - ще търся да я продам, но ще има ли платежоспособни хора, които искат да живеят там, и то в блок наближаващ края на експлоатационния си срок? Дори и да я продам без загуба, пак ще съм назад с 2 пъти комисионни, нотариални такси, данъци, ремонти и т.н.

# 712
  • Мнения: 5 920
Аз да попитам софиянци какъв е професионалния профил на купувача на панделка 45 кв.м за 90000 евро. Какво работи, колко му е нетния доход, семеен ли е, с колко деца, в какви училища учат децата му?
Опитвам се да открия съществената причина, която му пречи за подобни пари да си купи сносно, поне 70 кв.м жилище и да живее спокойно в провинцията.

# 713
  • Мнения: 18 843
За съжаление голяма част от темите минават в точно такъв тип непродуктивна комуникация.

Сега пак се очаква някой да отдели от времето си, за да обяснява за печалбата от покачване на цената на недвижимия имот, за да може заклетият противник на НИ иронично да му подметне, че НИ са неинтелигетно решение за парите, докато акциите... и така нататък.

# 714
  • Мнения: 6 565
Естествено половината купили банките, 1/4 застрахователите и т.т...


“Търговията с ДЦК се опосредства от първичните дилъри (банки и инвестиционни посредници), които имат право да придобиват ДЦК директно на аукционите, организирани от БНБ. В аукционите могат да участват само първични дилъри, получили разрешение за инвестиционно посредничество с ДЦК. ”

# 715
  • Мнения: 4 474
...а пенсионните фондове  са го проспали  и накрая пак ще си получим бележките че са на загуба...

# 716
  • Мнения: 151
Аз да попитам софиянци какъв е професионалния профил на купувача на панделка 45 кв.м за 90000 евро. Какво работи, колко му е нетния доход, семеен ли е, с колко деца, в какви училища учат децата му?
Опитвам се да открия съществената причина, която му пречи за подобни пари да си купи сносно, поне 70 кв.м жилище и да живее спокойно в провинцията.

По скоро възрастни двойки, които искат да са по-близо до децата си и да имат достъп до здравни услуги. Самотен родител, който се опитва да си отглежда детето сам и няма особено доход за нещо по-добро. За съжаление факт е, че в провинцията има много липси, включително в градове като Пловдив или Варна, поразвалиха ги. Това е от мой опит и наблюдения.

# 717
  • Мнения: 2 902
Абсолютно права си. Много пъти съм го казвал и аз. Тук хората, които коментират, го правят от друг/предишен опит, който няма нищо общо с текущата действителност. Естраполира се опит от 2012-2019 за периода 2020-2024. Бас държа че масово много от тези хора даващи акъл, нито са купили, нито са ремонтирали или отдали имот последните години, но правят сметки колко било изгодно и как наемите хвърчали. Играчите продават, будалите без опит влизат в пазара.
Панелка на 2к евро/кв е безумие. Гарантирам ти че следващите 30-40г наема няма да им стане 2к евро на месец колкото и пари да напечатат. Ако добавиш и кредит, отива на 3+к евро/кв. Как точно наема ще стане 4-6к лева? Докато го изплатиш ще е за хвърляне. Да не говоря, че ще те принудят да го правиш все по-енергийно ефективно жилището, което ще гълта още пари. Сметката ми се струва безумна, по-добре под наем в такова нещо, отколкото да си го слагаш в гащите като собственик.

Едва ли някой тук си прави илюзии, че ще спечели от наем, ако купи панелна гарсониера в краен квартал.

Сигурно много ще се изненадате да научите че сме малцинство , според които в момента не се печели от наем  на двустаен и по-големи , а е от пусто в празно или дори на загуба . Реално повечето  от потребителите тук смятат, че е страшно изгодно да се купува, ремонтира и отдава  колкото по централно и по-голямо , толкова по доходоносно. Но пък е факт, че много хора, които са се занимавали с десетилетия с рентиерство   в момента продават. Купувачите са по скоро без никакъв опит в това.
 С това само констатирам  наличие известни различия в позициите, а не подклаждам нестихващ спор.

# 718
  • Мнения: 41 996
Това не е ли малко като затворен кръг?
- при тези цени по-добре под наем
- следователно ще има ръст на искащите да наемат апартаменти
- следователно си струва да се купи за да се дава под наем
- следователно цените на жилищата пак ще растат
....

# 719
  • Мнения: 4 978
Пенсионните фондове също купуват, но не е задължително да вземат от всяка емисия на МФ. Реално в момента физически лица не могат да купят български ДЦК, има толкова условия и усложнения, че става невъзможно, освен през взаимен фонд.

Пропускате, че тая доходност от акции или каквото и да е никой не я гарантира. Т.е. дори да имаш парите и да ги вложиш с идеята те да ти носят достатъчно печалба регулярно, за да си плащаш наем, пак не си защитен при криза. А вложение в ДЦК например едва ли ще ти покрие разхода за наем.

Да не отваряме темата за изкривения пазар на наеми, в който  пак плащаш комисиона, губиш депозити, внезапно ти дават предизвестие да напуснеш и се чудиш какво да правиш, и без деца е трудно, пък тръгни се изнасяй с деца и търси спешно квартира. И отделно - наемаш нещо, не можеш да променяш, ако имаш късмета да останеш години наред, наемодателят си прави оглушки, всичко остарява, разпада се, че и много често си ползваш старите мебели на хазяина.

Какъв е профилът - хора различни. Гарсониера вероятно ще купи сам човек или семейство с ниски доходи, с малко дете. Примерно - единият родител е в отпуск по майчинство, не могат да си позволят нещо повече. Не знам защо си мислите, че като заминат извън София, финансово ще им е по-добре. Наново работа, търсене, създаване на приятели, заплатите генерално са ниски...

Пример кой може да купува панелна гарсониера - скоро говорих с възрастна дама, беше приятелка на баба ми. Имала е имоти, но поради няколко умело направени сделки от бившата снаха, най-хубавите се оказват общо семейно владение на снахата и сина. След развода снахата и децата й вземат техните дялове, а на свекървата й се налага да продаде къщата си, за да се грижи за сина си в общия семеен апартамент. Разсъждавала е така, голяма къща, трудно се поддържа, има двор, няма какво да я прави, цените няма да се качат (качиха се много). И след неговата смърт тя трябва да напусне апартамента, който реално е купен с нейни пари някога, но по закон наследява много малък дял. И с тия малко пари да си купи нещо близо до дъщеря си, за да има къде да живее. Стана малко оплетено, но това е да се разбере, че невинаги хората разсъждават каква инвестиция ще имат след 20 години.

Съседът ми е възрастен, активен работещ човек. Живее сам в гарсониера. Може да си позволи голямо жилище, може да си купи нова или стара тухла, ако ще и 5-стаен апартамент в центъра на София може да си купи. Ама си е тук, защото му стига това жилище.

Общи условия

Активация на акаунт