Мнения за неелитни училища след седми клас в София - Тема 8

  • 35 605
  • 739
  •   2
Отговори
# 240
  • Мнения: 36 147
избягвайте 144 СУ "Народни будители" - в списъка ти е номер 6
забутано квартално училище с ниско ниво на всичко в гимназия

# 241
  • Мнения: 463
Ето ме отново с въпрос. Синът на моя приятелка се спря на "Попов"( София) и аз отново питам . Може ли някаква информация? Само да споделя,  детето изцяло отхвърли "Хенри Форд"

# 242
  • Мнения: 629
Цитат
Кофтито на тези училища към МОН с изпит по рисуване е лично за мен, че дори  детето да изкара над 90 точки по рисуване,,а се издъни на някоя от другите двете матури, няма да ти стигне бала
Това може да се случи за по-желаните паралелки в града, но не и като правило, за което рисуването е „виновно”, че не дава достатъчен принос към бала. За паралелките, които балообразуват с изпит по рисуване, той се удвоява и е равностоен на сумата от НВО БЕЛ и Мат.
Цитат
примерно за 51-во-за мен най-хубавото от горе изброените от мен - дъщерята изкара 95 точки на Рисуването, 80 по БЕЛ и само 25 по математика… и за съжаление при балообразуването не и стигнаха 15точки да влезе

А познаваме деца, които изкараха високи точки на основните матури , а  на рисуването точки от порядъка до 40 точки и са вътре/за 51-во/
Само 40 т. по рисуване понижават доста по-силно бала, в сравнение с 25 т. на някое от основните НВО, тъй като изпитът по рисуване се удвоява във формулата.
С цитираните от Вас точки, от матури Вашето дете е имало 2х95 + 80 + 25 = 295
А децата на Вашите приятели, даже и по 100 точки да са имали на БЕЛ и Мат, общо от матури става: 2х40 + 100 + 100 = 280
295 е повече от 280 като принос в бала от изпити, нали? И трябва Вашето дете да е имало 4-ка то една от балообразуващите от свидетелството за 7-ми клас (което НЕ вярвам, щом само 15 т. не са Ви стигнали за прием), а техните – 6-ци, за да формира по-нисък бал от тях: 371 < 380
В противен случай, няма как техните деца да ги приемат в паралелка с рисуване, а Вашето – не.

А всъщност ситуацията идва от това (специално за 51-во), че с едно изключение, останалите паралелки там  изобщо не балообразуват с изпит по рисуване въпреки специалностите, които са подобна насоченост също. И явно децата на Вашите приятели са се класирали в тези паралелки.

# 243
  • Мнения: 46
Точно така с 4 завърши 7ми клас по Математика, за съжаление, не и е силната страна. Може и над 40т да са имали децата по рисуване, не са ми близки, просто знам, че са с високи резултати от БЕЛ и МАТ и доста по-слабо по рисуване.

# 244
  • Мнения: 629
Точно математиката от свидетелството за 7-ми клас обикновено не е балообразуваща за паралелките с изпит по рисуване - там обикновено се вземат някои от предметите изобразително изкуство, информационни технологии, евентуално български. А за 51-во, математиката от свидетелството не е балообразуваща за нито една паралелка.
Но е истина, че децата, кандидатстващи с рисуване, имат още 1 предмет за подготовка и явяване, и е добре човек да прецени стойността на този положен труд, време и разходи към евентуалните ползи и възможности. За да си направи сметка накъде да си насочи основните усилия. Няма универсален верен отговор, това е индивидуално за всеки.
Но най-важното е, че в крайна сметка детето Ви си е попаднало на мястото, с което е щастливо, а оттам и Вие.

# 245
  • Мнения: 12 576
Погледнах на сайтовете на ПГ по Дизайн "Елисавета Вазова" и 51 Е. Багряна и на двете пише, че са без изпит по рисуване. Но не видях балообразуващите им обявени.

# 246
  • Мнения: 629
Mama Ru,
за 51-во - разцъкайте специалностите им една по една, и ще видите балообразуването. Едната е с изпит по рисуване, останалите - без.
https://www.51su.info/reception-eight-grade
За ПГД - кликнете върху червения текст, че е без допълнителен изпит за проверка на способностите и ще Ви се отвори файл с повече информация, вкл. балообразуващи. В случая те са изобразително изкуство и информационни технологии.
https://pgdsofia.com/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b5%d0%bc/%d1%83%d1%87 … 2024-2025-%d0%b3/
И понеже във Ваши постове стана въпрос за НПГПФ - там специалностите са или с рисуване, или с български. Никоя не изиксва и двата изпита.

# 247
  • Мнения: 12 576
Много благодаря.

# 248
  • Мнения: 629
Ето ме отново с въпрос. Синът на моя приятелка се спря на "Попов"( София) и аз отново питам . Може ли някаква информация? Само да споделя,  детето изцяло отхвърли "Хенри Форд"
Явно момчето на Вашата приятелка би предпочело комуникационните технологии пред колите и двигателите. Двете училища си приличат, доколкото и в двете преобладават момчетата, в един район са, та и като локация са горе-долу равностойни. А доколкото "Попов" май върви по-високобалово от "Хенри Форд", не виждам нещо притеснително в избора на детето. Скорошни отзиви от "Попов" нямам, но навремето една позната от моето поколение (момиче) го завърши, после си продължи с комуникационната техника и в ТУ, и там завърши. И сега, последните години, май добре се развива училището, спомням си, че когато моето дете кандидатстваше, учителите не се притесняваха да го препоръчват на деца с такива интереси и не са казали "избягвайте" и "бягайте оттам"...

# 249
  • Мнения: 278
Аз имам приятелка с момче в Попов. Доволни са. Той трябва да е около 11 клас сега. От миналото лято почна стажове по специалността си. Имат преподаватели от реалния бизнес. Ако на детето му се учи, определено там ще има възможност.

# 250
  • Мнения: 237
Ние вчера посетихме ПГД "Елисавета Вазова" в деня на отворените врати. Много ни хареса - на двора посрещаше директорката, пое ни ученичка от училището и ни разведе навсякъде. Разказа ми за своята специалност - Интериорен дизайн, но но заведе и при ученици от Графичен дизайн, които да ни разкажат и покажат Grinning Запознахме се с доста от учителите и във всеки кабинет виждахме страхотни проекти. Изглежда доста алтернативно. Казаха ни, че предстои изграждане на STEM кабинети. Училището е ремонтирано това лято.

# 251
  • у дома...
  • Мнения: 3 101
Приятелка на дъщеря ми учи във Вазова моден дизайн. Много е доволна. С италиански и френски език е. Дори сега бяха две седмици на практика в Италия.
След седми клас момичето беше с много добри резултати от НВО, но Вазова му беше мечта и не съжалява.
На моя приятелка дъщеря ѝ тази година завършва Райнов. И за там чувам много добри отзиви.

# 252
  • Мнения: 237
В тази връзка - моден дизайн в ПГД вече няма. Не се и очаква да има - така ни казаха. Тази година за пръв път ще приемат на квоти. Имали са НЕ, но го спират и ще останат само АЕ, ИЕ и ФЕ. За Графичен дизайн и Рекламна графика ще е АЕ като първи език. Интериорният дизайн ще бъде 2 паралелки - 1 с АЕ и една с ФЕ (май).

# 253
  • Сф
  • Мнения: 10 769
И ние имаме такова познато дете във Вазова, с много високи резултати от НВО и насочвано от учителите в училище към математическите гимназии, но детето си искаше Вазова и е там с италиански език и стипендия дори си хвана.

# 254
  • Мнения: 30 002
Чудя се защо почти всички училища, като изключим МГ, ЕГ и още няколко, нароиха специалности СХН, графичен и интериорен дизайн...? Вярно е, че е много модерно, ама по-добре да не е едно отбиване на номера.

Общи условия

Активация на акаунт