Страсти - ясли и градини в София, кампания 2024/2025 - Тема 1

  • 13 252
  • 437
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 055
.....При записване трябва да представите служебна бележка от работодателя, при когото работите на датата на класиране, както и копие от попълнена от съответния работодател трудова книжка......
Да разбирам ли, че не е възможна смяна на работата м/у класирането и записване на детето в ДЗ или може да се занесе сл. бележка от новия работодател?
Ако детето вече посещава ДЗ и родителят бъде съкратен и отиде на борсата случва ли се нещо?

# 61
  • Мнения: 3 997
Трябва бележка, че към датата на класирането родителят е бил на работа. Ако е започната след класирането и преди записването няма да стане, освен ако работодателят не излъже с датата.
Ако вече е записано няма проблем, нищо не се случва.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 055
Тоест ако започна нова работа след класирането трябва да занеса бележка за записването от стария работодател при когото се е случило класирането, правилно ли разбирам?

# 63
# 64
  • Мнения: 105
Здравейте Blush
За държавни ясли/градини дали има нещо като ден на отворените врати? На място ли трябва да се попита,  как се процедира.?

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 6 090
Здравейте Blush
За държавни ясли/градини дали има нещо като ден на отворените врати? На място ли трябва да се попита,  как се процедира.?
В нашите ДЗ има, но е за записаните дечица и "разходката" из базата се случва по време на родителската среща.
Иначе не допускат външни лица от хигиенна гледна точка. Пък и е въпрос на сигурност, все пак отговарят за малки деца.

# 66
  • Мнения: 13
Здравейте

Имам две деца на 4г и на 1,6, като искам да кандидатсвам само с първото тази година. До момента не е ходила на ясла/градина - 3 години подред не я приеха и в момента сме с детегледач по европейска програма. За нашият район Студентски има свободни места обявени в една единствена детска градина, която е в единия край на района, а ние живеем в другия край. Също в системата за набор 2020 и по-големи не виждам прием от септември, а само текущ прием. Знаете ли нещо по въпроса, има ли шанс да пуснат свободни места на по-късен етап, но все пак преди 1вото класиране май месец? Също ми направи впечатление, че на съобщението на 8апр в календара на сайта на kg.sofia  не фигурираше набор 2020,а от миналата година 4год деца са задължение да посещават ДГ.
https://kg.sofia.bg/#/calendar
Очаквах, че ще осигурят места за всички.
Миналата година директорката на ДГ близо до нас ми заяви, че няма места за 3 годишните, защото трябва да приемат всички 4 годишни, та тогава приеха деца на 4г с 4-5 точки, а моето дете с 15т на 3г не го взеха. В момента е на 4г и не виждам причина тази градина тази година да не обяви места при положение, че миналата година приемаше с толкова малко точки децата.....

# 67
  • Мнения: 3 997
Някой тук дали има информация за отварянето на новата в Овча Купел, на бул. Никола Петков? Попитах в общината писмено миналия месец, върнаха ми, че чакат финансиране за котел, аз виждам, че такова финансиране е включено в приетия бюджет от СОС на 04.04.24 г. Детето е с 16 точки и се чудя дали да го запиша някъде, а после при пускане на места да го отпиша, за да може да си кандидатства отново с тези 16, предполагам с 15 ще е трудно там. Дилемата е голяма, защото градината е буквално на входа ни - излизаме и влизаме в нея, не е просто защото е нова градина.

# 68
  • Мнения: 66
И на мен това ми направи впечатление, ако някой има информация какво става с набор 2020? То почти никъде няма свободни места, а тези деца уж вече са задължени да посещават ДГ 🤔

Здравейте

Имам две деца на 4г и на 1,6, като искам да кандидатсвам само с първото тази година. До момента не е ходила на ясла/градина - 3 години подред не я приеха и в момента сме с детегледач по европейска програма. За нашият район Студентски има свободни места обявени в една единствена детска градина, която е в единия край на района, а ние живеем в другия край. Също в системата за набор 2020 и по-големи не виждам прием от септември, а само текущ прием. Знаете ли нещо по въпроса, има ли шанс да пуснат свободни места на по-късен етап, но все пак преди 1вото класиране май месец? Също ми направи впечатление, че на съобщението на 8апр в календара на сайта на kg.sofia  не фигурираше набор 2020,а от миналата година 4год деца са задължение да посещават ДГ.
https://kg.sofia.bg/#/calendar
Очаквах, че ще осигурят места за всички.
Миналата година директорката на ДГ близо до нас ми заяви, че няма места за 3 годишните, защото трябва да приемат всички 4 годишни, та тогава приеха деца на 4г с 4-5 точки, а моето дете с 15т на 3г не го взеха. В момента е на 4г и не виждам причина тази градина тази година да не обяви места при положение, че миналата година приемаше с толкова малко точки децата.....

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 6 090
За набор 2020 вече почти никъде няма свободни места, защото групите вече са запълнени още от основните класирания за прием в ясла и ДГ (1-ва градинска група). Набор 2020 (и по-големите) вече е само в режим на текущ прием в ДГ.

Сега кандидатствате, и ако децата не ги приемат на майското/юнското класиране, пишете заявление до дирекция Образование с желаните от вас градини (в низходящ ред). В зависимост от броя на децата в тези групи (не трябва да се надвишава определена бройка съгласно наредбата за финансирането), ще се опитат да намерят място за незаписаните дечица.
В училищата няма ПГ за 4-годишните.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 02:42 от Brin de muguet

# 70
  • Мнения: 13
Благодаря за отговора. А къде може да намерим тази информация, аз не съм попадала на нея. Че няма да има годишни класирания за по-големите, а само текущи?!

За набор 2020 вече почти никъде няма свободни места, защото групите вече за запълнени още от основните класирания за прием в ясла и ДГ (1-ва градинска група). Набор 2020 (и по-големите) вече е само в режим на текущ прием.

Сега кандидатствате, и ако децата не ги приемат на майското/юнското класиране, пишете заявление до дирекция Образование с желаните от вас градини (в низходящ ред). В зависимост от броя на децата в тези групи (не трябва да се надвишава определена бройка съгласно наредбата за финансирането), ще се опитат да намерят място за незаписаните дечица.
В училищата няма ПГ за 4-годишните.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 6 090
Ми в календара пише за кои набори са основните класирания през май/юни: първа/втора яслена група и 1-ва градинска. Това е основния прием за ДГ. За всички останали набори в ДГ приемът е текущ.

Обявяват се места и за ПГ за 5 и 6-годишните, защото за тях има цели нови групи в училищата.
За 4-годишните обаче няма групи в училищата и си остават на текущия прием в ДГ.

Във ''Въпроси и отговори'' също пише :
''1.4. Кои са основните дати за прием в общинските детски заведения през календарната 2024 година?
Основните дати са:
08.04.2024 г. – обявяване на свободните места за набори 2021, 2022 и 2023 с прием от месец септември 2024 г. и за набори 2018 и 2019 за ПГУ;

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 18:57 от Brin de muguet

# 72
  • Мнения: 895
На мен ми прави впечатление, че 4000 деца родени 2020 година не са приети във детските градини във София.
Ще видим какво ще стане.
Ако няма място май-ще си правим детска градина във парка .

# 73
  • Мнения: 13
Все мислех, че в това съобщение са допуснали грешак и без д аискат са забравули набор 2020, защото също попаднах на него в календара.
Досега не е имало година, в която да се пропусне прием за определн набор?!
Във ''Въпроси и отговори'' също пише :
''1.4. Кои са основните дати за прием в общинските детски заведения през календарната 2024 година?
Основните дати са:
08.04.2024 г. – обявяване на свободните места за набори 2021, 2022 и 2023 с прием от месец септември 2024 г. и за набори 2018 и 2019 за ПГУ;

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 6 090
Досега не е имало година, в която да се пропусне прием за определн набор?!
Не е така. Не се пропуска прием на определен набор. Просто след 1-ва група приемът е в текущ режим.

От години основният прием за ДЗ е за ясленчета и 1-ва градинска група. За всички останали набори приемът е бил в режим на текущ прием (изключвам ПГ в училищата, разбира се). Просто няма от къде да се вземат места за нови групи, при положение, че те вече са запълнени още на основните класирания за прием.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 02:39 от Brin de muguet

Общи условия

Активация на акаунт