Как бихте проектирали тази кухня. Търся практични идеи

  • 1 066
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 441


Това е бъдещата ни кухня. Има кухненски бокс, в който обаче можем да съберем малко неща.
Каква идея бихте ми дали за кухненско? Как да го наредим така, че да е практично.
В кухненското трябва да вместя хладилник, пералня, съдомиялна и фурна.
Пералнята има опция да е на друго място, така че тя маже и да хартиса и да не е в кухненското.
Нашата идея е да пуснем кухненското от началото на бокса по външната стена, но така влизаме в стаята и става изключително тясно, а и сякаш не е красиво. Моля, дайде идеи.

# 1
  • Мнения: 1 807
Съветвам ви да си запазите час в Икеа.Правят безплатни проекти,много са любезни,ще ви посъветват.

# 2
  • Мнения: 4 579
Потърсете съдействие от фирма за проект. Икеа или която искате да изработи шкафовете. При по-малки пространства и нестандартни, е по-добре на модули с проект, отколкото да купувате готови горни-долни и да се чудите как да ги нагласите.

Прозорец ли е това долу на кухненския бокс? Моето разположение е подобно, с разликата, че коридорът е от обратната страна, т.е. все едно на картинката кухня и коридор са разменени. Мръсния канал го поизместихме - мивката е в другия край на същата стена, като не е плътно до стената, а има много малък плот - колкото да си слагам отцедник за вилици и прибори, купа с измити зеленчуци и разни такива неща за готвенето. Там, където сте написали мръсен канал, е миялната ми, 45 см. Долу има голям шкаф, който събира едри неща, високи, като кухненски робот. Г-образно са печка и плот, като обмислям малка реорганизация - да сложа плот с двойка котлони, защото 4 са ми много. Най-странично до широката стена имам тесен кухненски плот, колкото да събера буркани с брашно, сол, кана с черпаци и др. Големият плот гледам да е поразчистен, там си държа мултикукъра и малко ми е тясно, но го ползвам често. Ако ползвате разни такива джаджи, намислете къде ще ги слагате. Каната за вода и малкия робот са ми на плота над миялната. Шкафовете ми под големия плот са двойни - две ниски чекмеджета и общо 4 високи, в които се събират тави, тенджери и подобни, вадят се по-лесно, отколкото да клеча пред дълбок шкаф. Тесен шкаф за бутилки нямам, имах в квартирата си и изрично не исках, не ми беше удобен, заема място и трудно се чисти вътрешността.

Горните шкафове са малко високи, ама исках да са ми по-височко, да не си удрям главата. Три рафта до тавана, на места слагам междинни подвижни рафтове от Икеа. Остават две празни места в ъгъла и края към хола - там има отворени етажерки.
Едната ми стена, която при вас е прекъсната, ми е леко празна в момента, само картини има, но заради вратата на миялната нямаше какво да сложа, единствено някаква помощна масичка/малък остров, който да се мести. Хладилникът ми е залепен до шкафовете, не е точно в бокса, а е в частта трапезария, до масата за хранене, което ми е доста удобно.

# 3
  • Мнения: 8 823
Не бих навлизала в стаята, и без това е малка, там може  би трябва да сложиш и кът за хранене.  И кухненската част е малка, ако направиш U-кухня, ще останат само 70 см в средата, готвещият да може да стъпи.
Друга идея е да направиш кухнята под форма на буквата  L  и на свободната стена да сложиш една маса за хранене. За перялнята може да няма място, не може ли в банята? Хладилникът ще има сигурно и фризер.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 523
Кухнята на ъгъл, с максимално много шкафове. Не пречи част от кухненските неща да са в шкафовете в хола.

# 5
  • Мнения: 683
Аз бих разположила уредите, които изискват мръсен канал по следния начин: 1 бр. под процореца и 2 бр. на стената с размер 1900 мм. На ъгъла, в който е мръсния канал, бих извела крановете за чиста вода. Бих сложила шкаф, за да ги прикрия, но и да са удобни за ползване. Цялото това нещо може да има 1 общ плот, за да се осигури работно пространство. На стеничката с двата уреда ще има място и за тясна колона от чекмеджета.

Въпреки че си предвидила 2 уреда, които искат вода и канал, съветът ми е да предвидиш инсталации за 3. Не пишеш за сушилня, но не е задължително да е такъв уреда, който би купила някой ден - техниката се развива, няма да купуваш нова кухня заради един уред някой ден. Предвиди си инсталациите, пък като искаш сложи шкаф, който може да премахнеш един ден без особени драми.

На 20 см стеничка можеш пак да имаш чекмеджета - аз бих разположила там приборите, за да са най-близо до мястото за хранене.

За хладилника нямам идея. Него може би ще си го поразходиш из помещението, за да му подбереш мястото, което ще ти е удобно.

# 6
  • Мнения: 3 729
Ще е голямо предизвикателство да сместиш всичко в бокса.
Колко е висок прозорецът, стандартен ли е или започва от пода като при новото строителство? Отдушникът къде е?

Кухня на ъгъл, по вътрешните стени, но това ти изяжда по 60 сантиметра от дължината на всяка стена и при това положение на стената 160 см няма да можеш да сместиш два уреда, дори и миялната няма да се смести там за едни 5 см.
Другият вариант, който ми хрумва, но въобще не знам дали може да се направи така, е да сложиш пералня и съдомиялна една върху друга, в нещо като колона.
На малката стена от 20 см някаква етажерка или плитък шкаф, не повече от 30-40 см, за да не ти става съвсем тясно боксчето. Хладилникът в стаята, от другата страна на колоната.

# 7
  • Мнения: 1 457
Ако беше моята кухня :
1. Мебели по поръчка, за да се съберат максимално неща на това пространство.
2. Пералнята другаде, щом може.
3. На стената откъм коридора - тя е 1600, с лице към прозореца хладилник (60см) и 1м (или 90см, според мястото, че понякога не стигат 1-2см), плот и под него вграждам фурната (60см) в ъгъла, далеч от хладилника, а между тях остават 40см - или шкаф с вратичка или с чекмеджета. Не е ясно къде е коминното тяло за евентуален абсорбатор, това също може да ограничи позицията на печката.
4. На стената срещу тях (виждам прозорец), плот между колоната към хола и стената, под прозореца. Под него я левия ъгъл се пада мръсния канал и може да се сложат в ъгъла миалната (бих взела от 45см, но може и 60см) и до нея под прозореца мивка. Шкафа с мивката може да е 60см/80см/1м. Аз бих сложила 80см и в оставащите 20 (или15см) да вкарам бутилиера. Ако е 60см, ще останат 40см пък за друг шкаф.
5. Ако тези два успоредни реда шкафове са по 60см - в средата остават 70см. Аз бих говорила с майстора да направи шкафовете 55см напред - повечето вградени уреди влизат и на 55см, и в средата ще остане пътека 80см, напълно нормално.
6. Горни шкафове - вариант 1 - от хладилника до края, пак с условието, че откъм стената 60см ще имаш евентуално абсорбатор.  А бих ги пуснала до тавана, моите у нас са така, и събират много неща. Също горен шкаф (60см) в ъгъла над миалната (пак до горе).

Вариант 2 е да са на стената, която е 1900, от печката до миалната. При този вариант печелиш повече място - шкафове с дължина 1900 (малко губиш над печката заради евент абсорбатор), чиста площ срещу 1м (с вграден абс) +60см (1600).
Допълвам и още нещо - аз над хладилника също съм си сложила шкаф, може да помислиш и за там.
Г-образна или U-образна кухня означава, че ще имаш глухо прoстранство в някой ъгъл, или най-малкото с много ограничен достъп и за такава малка кухня аз бих го избягвала.

Друг вариант е на стената 1900 да наредиш с лице към стаята хладилник (60), и шкафове горни и долни до края на стената, в които да вградиш миалната и мивката. А печката самостоятено или в шкаф за вграждане под прозореца с гръб към малката стеничка (200). Този вариант сякаш е по-прибран, но кухненските плотове ще са с по-малка площ (само над миалната и евентуално малко до печката) и няма място за шкаф в чекмеджета (аз не си представям кухня без чекмеджета). Място също се печели и ако над печката сложиш само два котлона в единия ѝ край. Все пак огледай готовите конфигурации за кухня 1900 (с хладилник) или 1300 без хладилник, или разни модули за идеи.
Моята кухня е 140см ниша - шкаф с мивка (60см, до него бутилиера 20см) и шкаф за фурна 60см. имам два котлона в единия ъгъл в другия е мивката и плот за работа между тях. Отгоре имам шкафове до тавана. Срещу тази ниша ми е хладилника (55см широк, има такива, но не са много модели, повече избор има при 60см) и един поръчков шкаф тип колона 60см от долу до горе (2.55 височина- шкаф 60см висок, над него 3 чекмеджета по 15см, малка ниша 30см, и две врати по 60см всичко това едно над друго). Там седят хлебопекарна, тостер, тави, тенджери, миксери, пасатор и всякакви неща, които не се ползват ежедневно, но си трябват  в кухнята и няма къде да навра Simple Smile Такава колона си направих и в холното пространство в един ъгъл и много неща побира на място 60/60.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 523
Аз имах шкаф в хола, в който имах гювеч, тенджера под налягане, великденски украси, подложки, малки уреди - въобще неща, които ползвахме по-рядко.
Никой няма да знае какво точно има в някой затворен шкаф, дори да е в хола!

# 9
  • Мнения: 4 579
То на практика е в едно помещение. И моите витрини в секцията в хола са заети с чинии и сервизи, които ползвам по-рядко, просто си търсиш по-внимателно как обзавеждаш хола. В затворен шкаф там държа машина за паста и гофретник, кухненски кърпи, даже и стек с олио съм прибирала, няма кой да го види Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 457
Аз съм си изброила част от нещата, които си държа в кухненската колона, за да илюстрирам колко много може да се събере на малко място, като съставена от 3 броя шкафчета с основа 60/60 във височина, без да се заема метър и осемдесет ако бяха едно до друго, което е повече от цялото ми място за кухненски бокс. Иначе кой какво ще си прибира и коя стая си е негова работа.

# 11
  • Мнения: 4 579
_di-_di, разбрах за шкафа, макар че малко ми е трудно да си представя кухнята без схема. Мислила съм за такъв, но не ми се връзва. Липсват ми повече плотове. Това, което описваш, ми се струва с малко работна площ. Част от изброените неща като тостер ми стоят на плота, защото ползвам много уреди почти ежедневно и не искам постоянно да вадя и прибирам. Съветвам авторката да сподели и какъв е маниерът й на ползване на кухнята - някои хора готвят набързо и ползват само фурна и 1-2 котлона, други ползват много уреди и съдове.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 523
Мен ме подлудяваше липсата на място на плота.
По принцип, печка, мивка, хладилник трябва да са подредени като триъгълник, като страните му са плотове, за да е удобно за готвене.

# 13
  • София
  • Мнения: 44 122
Това на външната стена прозорец или врата към балкон е? Ако е прозорец, колко високо от пода е?

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 15:00 от Angel_Dust

# 14
  • София
  • Мнения: 38 523
Аз, между другото, съм виждала доста кухненски шкафове, които продължават към хола и са направени така, че това въобще не дразни и стои добре.
Даже много исках ние да си направим така, ама... минала работа вече.
Ще потърся в Пинтерест, да покажа.

Общи условия

Активация на акаунт