Анемия и други заболявания на кръвта: Попитайте д-р Наум Симоноски

  • 4 078
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 773
Здравейте, д-р Симоноски!
Ще помоля за коментар на два въпроса.
Детето ми се роди с леко понижен хемоглобин (през цялата бременност и моят беше такъв), като впоследствие изследвахме желязо и се оказа, че то също е понижено. Известно време пиеше Малтофер, но желязото се покачваше доста бавно, докато в един момент лекарят ни каза да спрем приема. Детето вече е на 1г и 8м и хемоглобина е в норми (желязо скоро не сме изследвали), но това, което ме притеснява е, че и MCHC е леко повишено още от раждането. Това може ли да говори за опасен вид анемия? И на какво всъщност се дължи?

Другото ми притеснение е, че на 1г и 1м, след поставяне на ваксина за морбили, забелязах лимфни възли в ингвиналната област. Възможно е да са били забележими и преди това, но аз тогава ги усетих. Заведох детето на лекар, който каза, че при по-слабите деца е възможно да са по-забележими, но не са преглеждани на ехограф. Големината им не мога да определя, един ден ги усещам като лещено зърно, друг ден като грахово, трети пък като оризово… така, че не мога да преценя. Как трябва да процедираме с тях според вас?

ПП. Правена е ПКК и ДКК на 1г и 1м и всичко беше наред (сега е на 1г и 8м).

Последна редакция: пт, 24 май 2024, 16:05 от Darling*

# 16
  • Мнения: 1 414
Здравейте, д-р Симоновски!
Честит празник!
Може ли да коментирате моите резултати относно желязото. Консумирам яйца, много млечни и месо, но цикълът ми е много тежък. Продължава дълго и е обилен..
След колко време прием на желязо е добре да направя повторно изследване (и да спра ли желязото за дни преди това?).
 
Същи така гликирания ми хемоглобин е 5.81 и е висок. Мислите ли, че има връзка между ЖДА и високата глюкоза….
Благодаря Ви!

# 17
  • София
  • Мнения: 3 455
Здравейте доктор Симоноски,
Благодаря ви, че отделяне от времето си за да отговаряте.
Въпросът ми е относно тези резултати и до колко е притеснително нивото на MPV. При тези стойности какъв е рискът от образуване на тромби, има ли изобщо такъв и ако да, какво може да св направи за да се предотврати образуването им? Нужна ли е терапия?
Благодаря ви!

# 18
  • Мнения: 1 426
здравейте,
не знам въпросът ми дали е за вас, но предполагам че може да имате някакъв отговор.
Преди месец от едно цвете  направих тежка алергична реакция уртикария. Веднъж ми направиха урбазон и 15 дни пих ериус на 12ч. сега от 2 дни отново ми се появяват обриви но не са много тежки и подути и пия ериус отново. Около тия дни съм яла само бакла и нищо различно ( което също съм консумирала преди, без реакция).
Какво мога да направя за пречистване на кръвта и вече да не ме е страх като консумирам и смесвам продукти заради алергична реакция.
Преди нямах никаква реакция към нищо освен към амброзията, която се появяваше с хрема и сърбеж.
Исках и идната седмица да пусна пълна кръвна картина, но не знам дали е удачно при приемане на ериус.

# 19
  • Мнения: 4 743
Здравейте доктор Симоноски, може ли малко помощ при разчитане на резултатите от изследванията ми, правени в чужбина. Става въпрос за изясняване на анемия:
- желязо  50 (33-193)
- феритин 62 (15-150)
- трансферин 302 (200-360)
- сатурация на трансферин  11,6 % (15-30)
- левкоцити 3,99 (4,5-11)
- неутрофили 1,63 (1,8-7,7)
- еритроцити 4,04 (4,10-5,10)
- хемоглобин 12 (12-16)
- хематокрит 38,4 (36-46)
- вит В12 - 274 (145-569)
- вит.Д 95 (80-250)

Притеснява ме това, че левкоцити, еритроцити, хемоглобин, трансферин, хематокрит са ниски или на долна граница и така е вече няколко месеца. Най-ниския хемоглобин ми е бил 115. Не пия желязо, нито В12, нито фолиева. Но един кардиолог, който погледна резултатите ми каза, че съм за ударни дози желязо. А желязото ми е уж в норма. Какъв вид е тази анемия?

Другото което не е в норма са занижени леко тромбоцити 144 (150-350), а увеличен МРV 13,8 (6,3-11). Това дали има връзка с анемията или е друга причината? Има ли опасност от тромби? Понеже сега в топлото ми избиват сини петна по прасците на краката...

# 20
  • Мнения: 5 920
Добър вечер.
Преди повече от 2 месеца ходих при хематолог поради много нисък хемоглобин 60, почти изчерпано желязо и запасите от желязо също-феритин. ЖСК беше висок. Чувствах се много зле-пред припадане бях. Нямах никакви сили и енергия. Хематологът ми каза, че бях за болница, но се споразумяхме да опитам с прием на желязо и ако не се оправих за 2 седмици, щях да постъпя в болница. По негова схема започнах да приемам желязо във формата на ампули-2 пъти на ден по 1 ампула по време на хранене за 3 месеца. Също така да не приемам желязо по време на менструацията. Каза ми да си правя всеки месец ПКК. Сега се мина повече от 2 месеца. При последната ПКК-10.06.2024 хемоглобинът беше 136 при референтни стойности 120-160, желязото е в норма, ЖСК е в норма, феритинът също. Имам още около 1 кутия и 6 ампури да изпия, но се притеснявам да не превишава с приема на желязо и хемоглобинът ми да надмине 160 и по този начин да ми навреди на здравето, особено на черния дроб. Докторът ми каза, че няма опасност да ми навреди на черния дроб, тъй като излишното количество желязо се изхвърля от организма. Не мога да се срещна с него. Чак когато приключа с приема на желязо и се минат 2-3 седмици да направя последната ПКК и тогава да се обадя и запазя час при него. Не ми даде телефонен номер за връзка с него. Не знам дали да продължа приема на желязо, след като мине менструацията ми-след 6-7 дни.
Допълнение:базофилите са високи, гранулоцитите ниски, левкоцитите са ниски и тромбоцитите също. Това са резултати от последната ПКК-10.06.2024. Тези показатели са били винаги ниски, а базофилите високи. Един хематолог предполагаше за диагноза апластична анемия. Но при този хематолог, при който ходих преди повече от 2 месеца, изключи такъв вид анемия.
Надявам се скоро да получа отговор.

Последна редакция: ср, 12 юни 2024, 20:25 от Анонимен_7

# 21
  • Мнения: 244
Здравейте др Симоноски
При този резултат на вит В12, трябва ли да приемам витамин В12, или не?


Има ли нужда от други изследвания със цел изясняване на ситуацията от ваша гледна точка като хематолог...
От 1 година съм със хроничен запек, отслабване на килограми, преди няколко месеца приемах милгамма N поради херпес зостер и тогава започнах от нея да ходя редовно до WC, спрях я защото трябваше да я пия 1 месец.... Нз дали това има връзка някаква, но реших да ви го споделя.
Приемах вигантол като витамин Д, месец и половина, вече е в норма понеже беше в дефицит

Последна редакция: чт, 13 юни 2024, 19:56 от pavlin_76

# 22
  • Мнения: 133
Здравейте, по време на бременност ми бе открита тромбофилия - хетерозиготни мутации ACE и PAI 4G/5G.
След бременността трябва ли да следя за нещо конкретно или да приемам аспирин след определена възраст?

Общи условия

Активация на акаунт