един въпрос ?

  • 1 248
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 753
Много ми хареса едно изказване от друга тема:
~"ако искаш на всяка цена да кърмиш, значи ще намериш начина да го правиш,
само с кърмене, непрекъснато.......
както ,когато искаш на всяка цена да изплетеш един пуловер- ще плетеш, ще плетеш докато стане..."
нещо такова беше...
Не се бой! Малко е изтощително в началото /съвсем от личен опит говоря/, но СИ СТРУВА /ПОГЛЕДНАТО ОТ КАКВИ ЛИ НЕ ЪГЛИ/, НАЙ-ВЕЧЕ ЗА БЕБО
Ще оцениш сама и ще се гордееш със себе си.
В моя квартал ме гледат с възхищение Simple Smile Но най-хубаво е ,когато бебо те погледне така...

# 16
  • Мнения: 535
Дам, виждам, че съветите "бликат" в тази тема, и едва ли майката е по- наясно какво да прави, в сравнение с началото, когато я започна. Та така... благодаря на ЕКСПРЕС Peace Но все пак да кажа и аз... Не е имало никаква нужда от шишето с НАН, но в болниците по принцип си правят така. Преди кърмата обикновено се появява коластра, която е МНОГО много полезна и витаминозна, това е първото мляко, което се появява. След нея, към 5-7 ден слиза и същинската кърма. След като слезе и тя, вече количеството й се влияе единствено и САМО от бебето- колкото повече суче, толкова повече мляко ще има. По принцип първият месец гърдите са напрегнати, заради все още неуточненото количество мляко. Все още младите и неопитни майки слушат педиатрите и правят 3 часови паузи(и аз ги правех в началото), но след като бебето мине през първите скокове на растежа бързо решаваш- ще кърмиш или не. Защото именно в периода на скок в растежа бебето се нуждае от повече мляко и трябва да му се дава да суче на поискване. Тоест кърмете се на ПОИСКВАНЕ. Това, което се изисква от теб е само да следиш бебето- всеки случай, в който то ти изглежда гладно, или мрънка или се сърди или каквото и да е- ти предлагаш гърдата. Защото гърдата не е само мляко, но и успокоение!
По въпроса за книгигте- аз имам СПОК, не съм се съветвала за развитието на детето ми с него, но за възпитанието попрочитам това- онова. ПОжелавам ти успех и един съвет- погледни БИБЛИОТЕКАТА- заключената и закована горе тема  bouquet Hug

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Честито бебче и от мен! Hug
Аз ще се опитам да систематизирам "бликналите" съвети. Simple Smile

-кърми на поискване, колкото дълго иска бебето (нека то само пусне гърдата, не го ограничавай във времето);
- докато се регулира кърмата ти, кърми и от двете гърди (стремиш се да изпразне едната, уригваш и предлагаш другата), като можеш да прилагаш и компресия на гърдата, за да му помогнеш да суче ефективно и за да си сигурна, че достига до задното мляко; ако мислиш, че имаш достатъчно кърма можеш да кърмиш само от едната гърда, като тогава спазваш правилото на трите часа (в рамките на 3 часа даваш все от една и съща гърда, колкото и пъти да поиска бебо да яде);
-кърми и през нощта, особено ако бебто си търси;
- махни добавката изцяло- ако все пак трябва да дохранваш известно време (ние всъщност не знаем защо в действителност са ти казали да даваш добавка- може бебето да е недоносено или да има друг здравословен проблем) нека да е с изцедена кърма, а не с НАН, Аптамил или каквото и да е друго адаптирано мляко;
-най- добре е да не ползваш биберон- залъгалка- както Станси е казала бебето търси гърдата не само, за да яде, но и за успокоение; а колкото по- често го слагаш да суче, толкова повече кърма ще имаш;
- следи мокрите памперси (ако не даваш добавка или вода)- ако мъника има 5-6 мокри памперса и 1-2 изцапани на денонощие значи кърмата му стига и не трябва да се притесняваш колко изяжда на едно хранене; а ако и в края на месеца се окаже, че е наддал- всичко е наред;
-грижи се за себе си- яж редовно, балансирано, приемай достатъчно течности (1,5-2 литра на ден), почивай;
-проблемът със запека най- вероятно ще изчезне щом минете изцяло на кърма, но предвид, че бебето не е акало от 4 дни вземи мерки- най- добре се посъветвай с лекар (ако може да не е този, който ти е предписал добавка); обикновено изписват Дуфалак на сиропче или някакъв друг лактатив; можеш да правиш и масажи на коремчето по часовниковата стрелка, гимнастика(свиваш крачетата към коремчето), но недей да мушкаш с термометър, мушкато или каквото и да е друго в ануса.
-има много книги за отглеждането на бебета и деца- на Спок и на Лоранс Перну може би са най- близко до това, което ти търсиш, поне на български. Аз ти препоръчвам и Книга за кърменето на Лотроп;
-прегледай Библиотеката- ето и някои статити от там за начало:
Кърмене- да започнеш правилно
Кърмени бебета и хранене под час
За биберона- залъгалка
Указания за предлагане на вода на кърмачетата

Пожелавам ти успех и пиши как се развиват нещата при вас. Hug

# 18
sujelqvam vuob6te netrqbva6e da ti pi6a qvno sum bila pogre6no informirana zaradi koeto sina mi e izcqlo na AM.A po-opitnite budete po-mili s neopitnite.4ao.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 162
sujelqvam vuob6te netrqbva6e da ti pi6a qvno sum bila pogre6no informirana zaradi koeto sina mi e izcqlo na AM.A po-opitnite budete po-mili s neopitnite.4ao.

Рир, извинявай! Не сме искали да те обидим- просто ти с такава убеденост твърдеше, че има нехранителна кърма, че Експрес не се е стърпял Confused. Ти не си виновна разбира се. Много съжалявам, че ти се е наложило да се сблъскаш с безхаберието и неинформираността на твоята лекарка. За съжаление твоята история е често срещан случай. Но не се притеснявай и кахъри за минали работи. Важното е бебчо да е здрав, а мама щастлива и доволна и да му се радва. Живот и здраве другият път ще знаеш. Успех!

# 20
  • Мнения: 535
лилфи, абсолютно съм съгласна с теб. Едва ли целта беше да обидим някого. Нядавам се майката, която е пуснала темата, да намери решение и да се справи с проблема. За всички нас това е една малка стъпка към големия успех- повече кърмещи майки Wink

Общи условия

Активация на акаунт