Седмокласници 2023/2024 - тема 10

  • 27 318
  • 758
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 3 644
Мама Ру, въпросът е, че цветар може да станеш и с по-малко от 5 години учене. Едно време имаше 3- годишен техникум и ставаха стругаро- фрезисти. Сега за стругар ще учат 5 години. А защо за тези 5 години да не станат и стругар и фрезист, и шлосер. Напълно е възможно. Същото и с цветарството.

# 286
  • Мнения: 29 972
Добре де, а какво да учат децата, които не стават за инженери, лекари и финансисти? Като няма кой хляб за направи, кой жито да отгледа, кой да ви оправи ВиКато или Елинсталацията?

Разбира се, че нямам против тези професии. Точно обратното. Обаче да учат 5 (пет) години за продавачки....хмммм. Честно казано, загубено време, след като никой не те пита дори какво образование имаш, когато те назначават за продавачка - трябва да си млада, прилично изглеждаща и ентусиазирана, евентуално да знаеш английски, колкото да се оправиш, ако дойде някой чужденец.

За цветарството нищо не знам, дори се учудих, че има цяла такава паралелка. Знаех, че има селскостопански като агроном, тракторист и подобни, но за цветарство сега разбирам.

# 287
  • Мнения: 333
В предаването споменаха неизвестна за мен професия "продуктова информация" с цел да знаеш съставките на парфюмите.

# 288
  • Мнения: 12 556
Всъщност аз съм завършила УПК "Продавач-консултант". Учат се специфични предмети от професионалната подготовка като Стокознание, Материалознание, Отчетност... Доста неща съм забравила вече. Тогава тъкмо навлизаха и електронни везни... Наистина е важно да знаят как да си подредят стоката, така че бисквитките да не миришат на прах за пране, че и на такова чудо случих в един селски магазин, да знаят как да върнат правилно ресто, защото сега и на касов апарат го смятат и пак бъркат... Да могат да дадат елементарна консултация на клиента... Да си продавачка изглежда лесно, ама хайде честно да си кажем колко пъти излизаме недоволни от магазин и обслужване. В едно СУ основно се учат общообразователните предмети до десети клас, после професионална подготовка.
За цветарството също има какво да се научи, за да са успешни

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 23:22 от Mama Ru

# 289
  • Мнения: 29 972
За продавачка няма нужда да учиш 5 години. Колкото и специфика да има, не е като да се учи цял гимназиален етап. Ама, щом го има, все някои деца ще го учат, няма лошо...

В една от темите се спореше как можело с курс от три месеца да станеш счетоводител (специалност, която се учи 4-5 години във ВУЗ), едва ли не равностоен на тези с магистратура, вие ми говорите за продавачка...

# 290
  • Мнения: 12 556
Тези деца, ако са в СУ до 11 клас ще имат общообразователна подготовка и доста часове английски. След това в 11 и 12 клас като профилирана подготовка ще учат тези предмети. Ако са в професионална гимназия, до 10 клас ще учат ЗБУТ, предприемачество и още нещо от професионалната подготовка, а в 11 и 12 вместо профилирана подготовка ще имат професионална. Ако пък е и дуално обучение ще имат и 2-3 дена седмично практика.

# 291
  • Мнения: 6 114
В предаването споменаха неизвестна за мен професия "продуктова информация" с цел да знаеш съставките на парфюмите.
Това беше тази част от репортажа за химията в Бургас.
Разгледах учебния план на "цветарство"  в 10 клас имат трактори и автомобили няма не се връзва с името на специалността.
Предполагах, че ще е повече към аранжиране и оформяне на цветя.

# 292
  • Мнения: 6 874
Как, бе? В БУЗЕМА от край време си има Цветарство. Joy
                 Сега трябва да се вдигне бала в "Бузема".
                 Тенденцията в образованието е от ясна по-ясна.

Не ви ли е неудобно всяка година да се подигравате с Бузема? И такива училища трябва да има и деца да учат в тях.
Който не е завършил СМГ с пълно отличие и не е бил национален състезател, за нищо не става.
Грозно е.....

# 293
  • Мнения: 7 467
Как, бе? В БУЗЕМА от край време си има Цветарство. Joy
                Сега трябва да се вдигне бала в "Бузема".
                 Тенденцията в образованието е от ясна по-ясна.

Не ви ли е неудобно всяка година да се подигравате с Бузема? И такива училища трябва да има и деца да учат в тях.
Който не е завършил СМГ с пълно отличие и не е бил национален състезател, за нищо не става.
Грозно е.....
                Dincho , явно не сте следили   седмокласните теми и не схващате смисъла в шегата  за Бузема.  Преживях 6 бр  НВО и сега 7-мо. Винаги споменаването на Бузема сваля напрежението в темите. И изобщо не се подиграваме на у-щето , а на "актуалните" нововъведени паралелки. Сигурна съм ,че и тези дето са ги сътворили хабер си нямат какво значи "цветоводство" и какъв точно преподавател ще ги обучава и колко преподаватели ще са необходими.  Поредното отбиване на номера без грам мисъл в действията и решенията.
                ПП. По мое време въведоха в 11 клас в гимназиите професионален курс.След години стана УПК. Всички ,които навършваха 18 години до 1 юли бяха записани в шофьорски курс. Аз бях прецакана с 19 дни и попаднах в курс "машинно чертане". И до днес съм перфектна в чертането ,но реално ми беше напълно излишно. След практиката в телефонния завод не ми се е налагало да чертая сечения на детайли и т.н. Така ,че  ....загубено време и финансиране за обучение. Да не говоря ,че сега и заводите се броят на пръсти. При това се съмнявам ,че на обучаваните ще им бъде осигурена модерна техника за практиката им.

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 21:42 от Didia

# 294
  • Мнения: 3 644
Мама Ру, тъй като моето дете едва ли би могло по причини, независещи от него, да учи висше образование, а ще учи някаква професия, смятам, че за него е по- добре в тези 5 години да получи по- широка проф.подготовка. Писала съм тук, при нас във всяко училище има от комп.професии, комп.графика например. И ще изучи това за 5 год. А в областта няма 1 раб.място, изискващо такава професия. Какво прави после детето? Или цветарство, Спокойно може да се обедини с растениевъдство например. Ако няма нужда от цветари, ще работи в оранжерия за домати например. И ще работи, а не да стои без работа.

# 295
  • Мнения: 6 874
Didia, следя ги седмокласните теми от 2009. И всяка година има това подиграване с Бузема. Не мисля, че е за сваляне на напрежението. За мен е много грозно. Там учат деца и то такива, които всички декларираме, че искаме да се образоват.
Аз съм от тези хора, които не обичат да плюят държавата си и го намират за грозно. Правя каквото мога, пък да става каквото трябва.
Не знам колко НВО сте преживели, но май нямате нито едно дете завършило СМГ с пълно отличие и било национален състезател. Имам ли право да ви се подигравам за това?!

# 296
  • Мнения: 12 556
Лорентин, нали и аз това казвам - не може всичко да е МГ, ЕГ, СХН и Предприемачество. Трябва да има и обучени продавачки, и фризьорки, и маникюристки и хлебари... Моето също има нужда от професия, която ще даде възможност и за реализация после и то по възможност със средно професионално образование.

# 297
  • Мнения: 67
Как, бе? В БУЗЕМА от край време си има Цветарство. Joy
                 Сега трябва да се вдигне бала в "Бузема".
                 Тенденцията в образованието е от ясна по-ясна.

Не ви ли е неудобно всяка година да се подигравате с Бузема? И такива училища трябва да има и деца да учат в тях.
Който не е завършил СМГ с пълно отличие и не е бил национален състезател, за нищо не става.
Грозно е.....
Поздравления, Dincho!Аз пък съм с висше медицинско образование  от МУ и в момента работя в детска градина  като помощник-възпитател.Няма срамна работа 🙂

# 298
  • София
  • Мнения: 12 304
В седмокласната тема на набор 2004 БУЗЕМА викахме на СМГ. Беше шега, една от многото, които направиха въпросната тема наистина уникална. Много чувство за хумор имаше там, много. И поезия имаше. И не само свали напрежението, но и темата беше едно много, много приятно място за пребиваване. Дори грешното първо класиране, което МОН публикува, не успя да я помрачи. За съжаление, не мисля, че настоящата дори ще доближи въпросната седмокласна. Жалко. Чувството за хумор е силно необходимо в седмокласните теми. А и в живота по принцип. Но е все по на изчезване. Поне в този форум.

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 23:10 от sanaka

# 299
  • Мнения: 6 874
Чувството за хумор няма нищо общо с откровената подигравка, съжалявам.

Общи условия

Активация на акаунт