Седмокласници 2023/2024 - тема 10

  • 27 337
  • 758
  •   2
Отговори
# 300
  • Мнения: 12 559
Санака, през 2004 след седми клас се кандидатстваше в отделни училища и паралелки, 70-80% от децата или си оставаха в същото училище (СОУ) или отиваха в някой техникум (сега професионална гимназия) след осми клас. И всичко ставаше спокойно.
А тези, които сега пишем не сме следили тогава седмокласната тема, защото децата ни не са били заченати още, все пак в момента набор 2010 е в седми клас. Добави и факта, че не всички в темата сме от София, аз за БУЗЕМа чух/ четох за първи път в този форум и от любопитство го потърсих да видя какво е. Затова и не можем да разберем шегата от преди 20 години.

# 301
  • Мнения: 12 559
Добре, да, през 2018 ситуацията с класирането е била като сега, но все още не разбирам защо сте викали на СМГ БУЗЕМА и каква точно е била шегата. Какво е СМГ знаем, от темата научих за второто училище, че е нискобалово и "непрестижно".
Не ми е ясно и защо да няма парелелки "Цветарство"/"Растениевъдство"/ "Земеделски производител" или "Производство на хляб и хлебни изделия", "Продавач - консултант", "Сухо строителство"/ "Зидария"/ "Фаянс" и т.н? Представи си децата, които са с бал и под 100, те какво да учат - СХН или "Сухо строителство" е по-добрият вариант за тях, предвид и последващата реализация?

# 302
  • Мнения: 6 875
Санака, на мен пък ми идва много в повече подигравки от хора, които не са и помирисвали такива успехи.
Не се подигравам на никого и не се имам за горна кора на л..то.
И наистина е супер грозно да цитирате Бузема. Училище, в което учат Деца.

# 303
  • София
  • Мнения: 12 310
Мама РУ, няма и как да разбереш, ако не прочетеш темата.

Никой не казва, че не трябва да има такива паралелки. Взе да става уморително...

# 304
  • Мнения: 1 086
Не познавам училището Бузема, но не виждам и причина за чак такава докачливост. В крайна сметка всеки споделя нещо лично, нещо забавано, нещо зорно.

# 305
  • Мнения: 130
Не че нещо, но БУЗЕМА мнооого  отдавна си е нарицателно за най-лошото училище в София. Кандидатствах 1993. и още тогава нашите ме плашеха с него, сега аз съм наред Grinning. Имиджът му е граден от поколения, така да се каже Grinning. Тогава и кварталът, в който се намира, нямаше нищо общо със сегашния си вид, бяха предимно голи поляни, нямаше НБУ, така че и това е допринесло за славата му. Освен това, в Цветарство, не те учат как да си отвориш магазин за цветя, а как се отглеждат, така че за София това трудно ще стане желана специалност.
Иначе навсякъде деца учат, но все пак, училището не е социална институция или фондация. Съвсем обективно има добри и лоши училища и мисля всички сме наясно, че учениците в тях нямат нищо общо. И въобще, никой няма предвид конкретните деца, които учат в БУЗЕМА или СМГ, споменавайки тези училища, че да има драма.
За мен пък няма достатъчно паралелки с математика в София  затова всички се бутат в СМГ и НПМГ и това също вдига бала. Моят тийн е добър по предмета, но не иска програмиране, та реално няма много избор. Не че има представа въобще какво му се учи (най-вероятно нищо) и категорично отказва да седнем да разгледаме паралелките. Надявам се до началото на юли да го осени свише, иначе може и да съм единствената щастлива мама в темата, която собственоръчно ще му редя желанията, пък той да си се оправя после Imp.

# 306
  • Мнения: 4 822
Аз пък от темата прочетох за това БУЗЕМА. Нямам идея какво точно се води и какво се учи в него. Нито са ме плашили с него, нито нищо. От София съм. По постовете се усещаше, че не е от долюбваните, а от "голите поляни и НБУ" предполагам, че се намира някъде в Овча купел.
Чудовище, благодаря за разяснението. Simple Smile

# 307
  • Мнения: 12 559
Чудовище , то всеки град си има по някое такова училище, но си има и деца, на които не се радват в другите училища. И всъщност училището има и социална роля, не случайно се борим да задържим всички деца в училище поне до 16-годишна възраст и първа гимназиална степен. И всъщност във всеки град има деца с ограничени възможности, за които е нужно да има и по някоя паралелка със защитена специалност (7-9 деца в клас), която да ги научи на базови умения, така че после да могат да работят нещо, а не да са на една гола пенсия за инвалидност.
Ясно е, че за София отглеждането на цветя не е притегателно за можещите, но съм сигурна, че и в София има деца, за които това училище е шанс.
Санака, трябваше да прочета поне малко от темата преди шест години, за да разбера, че сте имали някаква уговорка да не наричате част от училищата с имената им и от суеверие един вид СМГ е било за вас БУЗЕМА. Няма как хора, които не са били тогава в темата ви да знаят от какво сте се вълнували, кое как сте наричали, с какво сте се шегували. Може би има и други майки от онзи набор в нашия, но не всички пишещи тук сме писали и там, за да знаем и реагираме на шегите ви така както вие сте си реагирали.

# 308
  • Мнения: 6 021
Ех, голямо чоплене му ударихте на това Laughing
Не виждам нищо лошо в отношението на Санака към въпросното училище. С ръка на сърцето - колко от вас биха го пожелали за децата си? И като изключим децата със СОП и затруднения в усвояването на знания, повечето ученици в подобни училища не са за пример - реално са пожънали каквото са посяли, защо да не си го кажем правичката?
Динчо, между това и състезател от СМГ има такъв голям диапазон с прилични опции за децата, така, че изводите ти са  беумно грешни и звучат нелепо.
Да, безусловно необходими са училища, където децата да получават професии, но нека да са актуални и приложими.
За да станат желани, а не обект на подигравка. Чисто лицемерие си е да се радваме тук колко е хубаво в едно компромисно училище и да се възхищаваме на децата, попаднали там. Подчертавам отново, нямам предвид децата с интелектуални затруднения, за да не забием в тази посока.

# 309
  • Мнения: 12 559
Рали, ама те много деца и без интелектуални затруднения по ред причини не могат да дадат високи резултати. Дори едно заболяване или нещастен случай до тази година оставяше дете без шанс, особено ако пропусне и двата изпита. Оня ден четох в стара тема и попаднах на случая на онова момиче, за което и миналата година се говори как влизане в болница го лишава от явяване на НВО и май само с изпит по рисуване (проверка на възможностите) и балообразуващи от свидетелството успява да влезе в не елитно училище графичен дизайн с бал 195.
Не знам как е в София, но в моя град се набляга повече на СТЕМ, на компютри и програмиране, на техническо професионално образование, което доста стеснява не само избора на децата, но и оголва пазара на труда. Отношението към дадена професия в обществото прави училището нежелано, но това не означава, че няма нужда от тази професия.

# 310
  • Мнения: 3 246
Mama Ru, а може би няма нужда да се реагира абсолютно на всичко и да се разбира всяка една конкретна шега, която е била преди много време и да си се изказал все последен Simple Smile. Абсолютно добронамерено го казвам.

# 311
  • Мнения: 12 559
Да сменим темата - боядисахте ли яйцата? Наследниците проявяват ли интерес, моите не особено голям?

# 312
  • Мнения: 6 021
Ру, аз въобще не говорех за частни случаи. Въпросът е, че болшинството ученици в подобен род училища не са положили достатъчно усилия в обучението си, за да са там. Имахме две училища такива тук, за щастие вече е само 1, защото ги смесиха в общо. Ами всеки знае кой влиза там и се дава като нарицателно за неучещи деца. Не знам защо не си казваме нещата с истинските им имена. А бал под 100 - ами сори, но не мога да говоря с респект за подобни "постижения".
Яйцата боядисахме с двете, даже и козунаци направихме с малката. Нещо не ни се получиха цветовете, ама здраве да е.

# 313
  • Мнения: 227
Тъкмо съм се хванала да варя яйцата Rolling Eyes Да видим колко ще оцелеят тази година.

# 314
  • Мнения: 8 328

Не знам как е в София, но в моя град се набляга повече на СТЕМ, на компютри и програмиране, на техническо професионално образование, което доста стеснява не само избора на децата, но и оголва пазара на труда. Отношението към дадена професия в обществото прави училището нежелано, но това не означава, че няма нужда от тази професия.
Aми набляга се, като няма учители, като децата не желаят да учат, като на родителите изобщо не им дреме колко знае детето. Няма да има избор и то е ясно.

Общи условия

Активация на акаунт