Седмокласници 2023/2024 - тема 10

  • 27 287
  • 758
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 048
В нашето училище с повод (и  без съществен повод ) се обявяват намалени часове. Отделно 10ти ще е неучебен, очаквам и другите дни да измислят някой "педагогически съвет" и да има дни с намалени часове и без това, около НВО за 7мо класници със сигурност... Или всички останали учители по предмети да са оформили вече и да е едно разпуснато вече... ...

# 61
  • София
  • Мнения: 1 955
MamaRu е напълно права, че стратегията е според детето. Хубаво напомняне. Може би след него ще се въздържаме от категорични изказвания.
Колкото до 12 клас и ДЗИ (понеже имам и един брой такова вкъщи), няма как да ги сравняваме. В единия случай това са оформени хора, които вече са напълно наясно защо го правят и какво целят. В другия са тийнове, които вятър ги вее на бял кон. Дори и моето свръх отговорно дете. Пример: вчера госпожата по физика ги поканила с нейната приятелка на екскурзия в Италия. И моето ентусиазирано звъни да пита може ли. А кога е екскурзията? Ами точно преди НВО-то.

# 62
  • Мнения: 4 206
Дано да са оформени. Ако са и ако тя иска, никакви скрупули нямам да я оставя вкъщи в случая, ни мамини, ни златни. Никога не сме ползвали медицински бележки при здраво дете, но вече има нормален брой допустими отсъствия по домашни причини. Това дете е буквално нон стоп на уроци и школи втора година, не се наспива, заради цялата безумна истерия, която сами си създадохме като общество и МОН като министерство в частност. Цялата система е толкова недопустимо прогнила, че, честно казано ме е срам от децата ми, че сме я допуснали.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 286
За 2-3 дни няма да научат нищо, което вече не са научили, но са достатъчно да се припомнят произведенията по литература, което не е малко. Аз по принцип не мисля да го спирам от училище, освен може би в деня между двата изпита, но ще преценя като наближи. Може и последните 2 дни преди НВО БЕЛ да го оставя да чете произведенията, че има къса памет за такива неща и литературата му е слабото място.

# 64
  • Мнения: 12 550
Според мен, 7 клас трябваше официално да са до 14.06 (петък), а не до 28.06.

# 65
  • Мнения: 4 818
Етомира, всеки се изказва за своето си дете! Не виждам някой да го прави за някое друго. Питането е чиста статистика, да се види кой как би постъпил. Ако всички го правехме еднакво, нямаше да се пита. А, ако пък всеки отговори, че е индивидуално, пак нямаше да се пита и за какво ще ни е тази тема, като всичко е лично..... Точно, за да сравним кой как постъпва в дадени ситуации. Не е нужно да се съгласяваме с другите, примерно Simple Smile

Моето ходи от тази година на уроци. До миналата не беше стъпвало в школи и при частни учители. Поне аз не се чувствам виновна, че съм създала някаква истерия или суматоха.
И само да уточня, че имам предвид от тази календарна година, не учебна.

# 66
  • Мнения: 447
Аз също възнамерявам да й дам почивка през седмицата , когато са матурите
 Хубаво би било да се наспи. За 3 дни няма да се научи кой знае какво.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 4 553
Миналата година и при нас беше широко обсъждан въпросът с присъствието. Мен ме беше страх да не падне, да не се потроши точно преди изпита. Около месец по-рано падна по време на футболна игра и така се издра от едната страна на тялото, че ходеше като препариран две седмици, пазеше си едната ръка и едвам сядаше. Та от тази гледна точка има основание за повече пазене. В нашето училище обаче накрая всички спряха да ходят и на практика нямаше часове. Събираха се за някой и друг час по няколко човека. Не са искали бележки.
Една  съученичка на сина ми решила точно между двата изпита да поиска допълнителен час при учителката си по математика, за да й обясни нещо за задачите за работа. Накрая се падна задача за работа, тя я реши , а моят не успя и точно заради нея претърпя пълен провал на изпита, та още ме държат онези емоции. Та не се знае кое ще помогне накрая и от какво има полза.

# 68
  • Мнения: 310
Етомира, всеки се изказва за своето си дете! Не виждам някой да го прави за някое друго. ..
Не е съвсем така, затова и се разду темата. Имаше изказване за децата, които ще им вземат почивни дни, че са цитирам "тип ‘мамино златно да не се преучи’". Това не е изказване за своето дете може би сте пропуснали поста.

Иначе моя имаше днес пробен по БЕЛ в училище. Каза, че тезата е била лесна, доволен е от преразказа, но четенето с разбиране било отвратително - много били завъртяни въпросите. Де що има четене с разбиране книжки още от 5ти клас сме превъртяли и пак му е трудно понякога. А според мен това е нещо, което ще му трябва в живота за напред. За текстовете с чувства ми е ясно, че му е трудно, но днес не е бил такъв текст... не очаква повече от 60 точки. Ако така стане и на реалния изпит и 100 да изкара по МАТ пак няма да му стигнат.
Ако са им дали да си вземат 1вия модул за вкъщи ще го пусна в темата.

# 69
  • Мнения: 4 818
Да, аз малко по диагонал ги прехвърлих, че много сте писали Flushed За което се извинявам, ако наистина е имало повод...
Но и аз чета, преценявам и действам според моите виждания. Но сте ми много полезни Simple Smile
Понякога се дават доста добри идеи или варианти, които сам не би се сетил на момента Simple Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 17 377
Аз бих я оставила у дома преди изпитите, но тя не иска. И има резон, честно казано, като си е вкъщи само ще й се върти из главата притеснението и ще си се стресира сама; пък в училище поне са си с тайфата и всички са на един хал, да си се оплакват и подкрепят Simple Smile
Синът ми навремето също не пожела да си остане, а почти нямаше деца в клас по това време. Даже им беше по-добре така в камерен състав.
Но от болести и подобни се притеснявам и аз, трябва да се пазят.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 955
aDream, да, идеята  е всеки да сподели своя опит. За съжаление, имаше един-два коментара, които не оставяха такова чувство. В тази връзка беше моят коментар.
Самата аз чета с любопитство кой как процедира и се случва да променя намеренията си. След като приключи 7ми клас на голямата, имах време да помисля критично какви грешки допуснахме и да не ги правя пак. Много полезно упражнение.

desive, не помня дали ви разказвах,  но голямата ми дъщеря катастрофира с колело една седмица след НВО-то и буквално беше обезобразена. Аз, като една майка на годината, като я видях и първата ми мисъл беше: "Добре, че не стана преди седмица." Joy

# 72
  • Мнения: 4 206
Етомира, всеки се изказва за своето си дете! Не виждам някой да го прави за някое друго.

Моето ходи от тази година на уроци. До миналата не беше стъпвало в школи и при частни учители. Поне аз не се чувствам виновна, че съм създала някаква истерия или суматоха.
И само да уточня, че имам предвид от тази календарна година, не учебна.

Нямам никакво намерение да се обяснявам, ако сте чели назад, съм писала защо ходи на толкова уроци. В училище положението по БЕЛ и математика е жив зян, а ако е пълна дупка по тези два предмета, няма и възможност за минимален резервен вариант. За това, което й е фокус, често година уроци са недостатъчни, там се иска една доза талант и умение, много тренинг и труд, труд, труд най-вече.

Тука последните страници положението стана малко като на оная баба, дето седяла на спирката и цъкала по съседките - "я па тая, я па оная.... еййй а я па я опущих рейса". Кой каквото реши да си прави, според неговата ситуация. Кой когато му се е наложило и е преценил, си е пуснал детето на уроци, който иска, ще си се хвали, че детето е прието на първо по първо, който иска ще си пуска детето на училище  преди НВО, който иска ще си пусне детето на 20 пробни. Едно е да споделиш ти какво ще правиш, друго е да осъждаш чуждите решения.

# 73
  • Мнения: 6 021
Е, хайде сега, чак пък осъждане...Говорим си просто, нали затова сме тук. Без диалог какво ще ѝ е форумното на тази тема?
За мен ако ще се спира дете от нещо, следва да е от допълнителните занимания, но явно повечето не мислите така, с което аз съм ок, не го приемам като вие да осъждате моя избор въобще да не си запиша детето на уроци и школи.
Та така, всеки с дерта си Laughing

# 74
  • Мнения: 4 206
Напротив, аз адмирирам решението ви да не влезете в системата на паралелното образование. В обкръжението на дъщеря ми в "елитната" гимназия има деца, избрали този вариант и представили се блестящо на НВО само с подготовката от училище и съвестен самостоятелен труд, с уговорката, че и учителите им в училище са били блестящи и съвестни преподаватели. Защото в крайна сметка нали това беше идеята на НВО - външно оценяване на постигнатото в училище. Ако случаят при нас беше такъв, сто процента щях да избера него и фокус върху основното желание на детето. За съжаление, нямахме такъв късмет.

Общи условия

Активация на акаунт