Отговори
# 30
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Много стреляте в тая тема , трябва да залягаме май като преминаваме край вас

Секстет ,  bouquet , написала си всичко , което мисля
Има закони , трябва да ги спазваме , от нас зависи

Точно така е, дори и да има закони, ако няма кой да ги спазва, кел файда.

# 31
  • Мнения: 656
По принципа, че всеки отговаря сам за себе си няма как да заставя друг да спазва законите. Има си контролни органи. Ако се качат много глобите, това ще стимулира корупцията пък. Значи трябва контрол на контролните органи... И т.н.
Умен си е българина, гледа и в чуждата паница.
Като съм говорила с чужденци за разделното събиране на боклука ми стана интересно как са успяли да го наложат.
Може би страхът от наказание и глоба ги е направило такива. Как е тук - знам, че ако пресека на червено почти няма шанс да ме глобят заради това. Знам, че ако мина на червено с колата и наблизо има патрулка (дори да не са КАТ ще ме спрат). Тук като пресичам на зелено или слизам от трамвай ме псуват шофьори че се бавя, камо ли съпругът ми да ми подава ръка. Като наблюдавам от позицията на шофьор рядко са тези коли, които спират и изчакват трамвая да затвори врати и тогава да тръгнат.
Но виж за градския транспорт и контрольорите - там и да си редовен пътник, пак рискуваш някой да се заяде с теб - случвало ми се е - просто си ме беше набелязала контрольорката, добре че жената до мен се застъпи и, но онази ми конфискува билет - просто си го взе и беж да я няма от трамвая. Беше си редовен контрольор.
Може би ако направят глобяващите на процент от глобите и чести проверки на проверяващите ще има ефект.
Иначе ако някоя майка е на процент от печалбата от кафето, определено ще и е пука дали ще направи отгоре някой лев и шефа и няма дя хока, че е отказала на някой пубер шише бира

# 32
  • Мнения: 133
Такааа, значи много далеч бях от мисълта да отворя поредната тема, в която д аспорим.
Какъв бе поводът да реагирам по-остро и да задам тема-въпрос:
та значи, говоря с моя приятелка, която живее в САЩ. До момента в малко градче, където обаче също, както в цялалта им държава не е разрешено дете да се разхожда само навън, да остава само в къщи, без родителски или учителски надзор и т.н. сега няма да ви отегчавам с изброяване, всички знаем и сме чували. Та това семейство иска да се мести да живее в по-голям град и а питам - добре не ви ли е страх, там има много заведения, места за непозволени забавления и т.н. - отговориха ми че изобщо не се притесняват, защото до 21 години детето няма да бъде допускано нито до заведения, нито ще му продадат алкохол или цигари, т.е. държавата и обществото са се постарали вредните въздействия да бъдат сведени до-минимум.
Та това ми беше мисълта, ядосах се и ми стана криво, защо в "белите" държави може (по-горе бяха дали пример и с Австралия) , а тук при нас не може.

# 33
  • Мнения: 133
Бих искала да отговоря и на постингите по-горе:
Към Yanita:
кои точно права да се надигнем да защитаваме? - птравата да не бъдат "зарибявани" - да
правото им да не купуват алкохол и цигари? - именно
правото им да не ходят на дискотека и да се прибират в прилично време? - да
правото им да не се возят от тригодишна възраст прави на предната седалка в колата?да
не става ли дума всъщност за това всеки родител да поеме лична отговорност за детето си? не за всичко са виновни улицата и училището, нали?

Всеки родител своята отговорност, виждам че все повече хора внимават да дават добър пример на децата си.
Не случайно децата са определени като малолетни и непълнолетни - те не могат ясно да разграничат доброто от злото. Те обичат да има правила, които да спазват и ред според който да живеят иначе се чувстват безпомощни и объркани.
дотук освен призив за обединение около неясна кауза и зле прикрит обидено-обвинителен тон, нищо друго не виждам.

Да пуснах темата като въпрос, не като конкретно предложение. Действието ми беше подбудено, както споенах от конкретна случка иначе и аз досега се старая да давам добър личен пример на децата си, да говоря с тях, да ми имат доверие и т.н.
разбрах обаче че на други места Цялото общество защитава децата си, и е загрижено да израснат пълноценни индивиди, а не само родителите да му берат гайлето и се справят кой както може.


Идеята ми беше да обсъдим кой каквото знае, как е постигнато в другите държави и да поставим конкретни искания да бъде направено така и у нас. И ТЕ и НИЕ сме един вид Хомо Сапиенс, щом работи там, би трябвало да проработи и тук.
извинете за дългия постинг.

# 34
  • Мнения: 133
Ако става въпрос за конкретно искане то е:
и тук да стане както е там: да съм спокойна, че детето ми, докато навърши пълнолетие няма да отиде на "детска" дискотека, няма да му продадат цигари, няма да му продадат алкохол изобщо рисковете да бъде опорочено ще са сведени до МИНИМУМ.

А целта на темата беше: да се разговорим КАК да стане това и в частност КАКВО да направим ние, за да стане това.

# 35
  • Мнения: 133
Към Секстет:

ако достигнем до някакво съгласие и мнение, че БИХМЕ МОГЛИ да направим нещо обещавам, че ще изчета всички необходими нормативни документи, за да се подкова с информация.

Ако болшинството тук кажете, че нищо не можем да направим и всеки родител поотделно и сам е длъжен да се бори, за да възпита детето си, О.К. ще продължим както досега.

само да кажа, че това обаче не е никакво ОБЩЕСТВО, в което всеки се оправя кой както може.

# 36
  • Мнения: 1 470
   Не знам колко от хората в този чат,са виждали това което аз съм виждала,но не искам повече никойъй да го вижда....И ми е все тая под каква форма ще се борим,ако е в името на това да спя спокойно,и да знам че моите деца няма да бъдат провокирани,от никой,за нищо...Защото каквото и да прави един родител,понякогжа е безсилен пред улицата...Особенно ако е сам,а както виждам,на повечето тук не им пука зза чуждото нещастие...Не говоря че то е мое,защото моите момчета са още много малки,но не твърдя и че аз ще издържа,ако някой ден това се иска от мен.Кой може да го твърди?!Кой е сигурен че е единствен напътстващ живота на децата си?!Кой е толкова велик,че сам да се справи със всички прищевки на съдбата?!

# 37
  • Мнения: 3 740
Ако става въпрос за конкретно искане то е:
и тук да стане както е там: да съм спокойна, че детето ми, докато навърши пълнолетие няма да отиде на "детска" дискотека, няма да му продадат цигари, няма да му продадат алкохол изобщо рисковете да бъде опорочено ще са сведени до МИНИМУМ.

Всички искаме това. Но това е общо, а не конкретно искане. Конкретно става, когато го разделим на отделни действия, които да се предприемат.
Примерно:
- искаме камери на кръстовищата и пешеходните пътеки -  и действаща система от наказания за шофьорите, които преминават на червено или отнемат предимството на пешеходците. Ако се намери начин тази система да действа, бихме били по-спокойни за живота и здравето на децата. Как да накараме системата да действа?
- искаме действаща система от санкции за паркиралите по тротоарите коли - те принуждават децата да слизат на платното и застрашават живота и здравето им. Как да накараме системата да действа?
- искаме безопасни детски площадки - оградени, недостъпни за кучета, с безопасни съоръжения. Кой ще осигури средствата за ремонта и обезопасяването им? Кой ще ги пази от вандалщини?
- искаме действащи санкции за лица, продаващи алкохол и цигари на непълнолетни. Как да накараме системата да действа?
- искаме забрана всякакви публични и игрални домове, казина и т.н. да се намират в кварталите, в които растат, играят и учат нашите деца. Как да накараме системата да действа?
- искаме затягане на пропусквателния режим в училищата - оградени дворове, извън които децата нямат право да излизат в учебно време  и никакви свободни часове - да сме сигурни, че когато си мислим, че децата ни са на училище, те не се шляят на други места. Между другото, преди малко казаха, че е постигнато споразумение между общената и МОН за поставяне на камери във всички училища.
- искаме едносменно обучение в училище - за да може училищната база да се ползва и следобед от учениците за спорт и всякакви развиващи дейности, вместо децата да се оставят на произвола по половин ден.
- искаме...
- искаме...

Всяко едно от тези "искаме" иска от нас много усилия, за да го осъществим - да си го изясним в подробности, да видим чрез какви конкретни стъпки може да се задейства, да убедим повече хора, че това е важно за тях...
Затова се отнасям скептично към общи призиви. Към конкретни стъпки се присъединявам.

# 38
  • Мнения: 133
Към Секстет:

Не мога да го формулирам толкове добре колкото си го направила   bouquet.
Признах си и в предищен постинг, е не съм проверила, как точно е постигнато всяко едно нещо ТАМ.
Но едно знам със сигурност: ТАМ е измислено и направено - не можем ли просто да приложим готовия действащ модел?

Ttotov e направила нова тема, отивам да погледна в нея.

# 39
  • Мнения: 1 470
   Не исках да раздвоявам темата,просто исках да запазя тази чиста от моята агреисия. bowuuСъжалявам Марине!!! Praynigпрости ми!
   Така да минем по същество!М-ду другото БРАВО ЗА КАМЕРИТЕ В УЧИЛИЩАТА!!!Аз предлагам да запишем основните искания и да се гласува за тях,които съберат наймного гласове,ще се разнищат до край-закони,организации,възможности за поправки и т.н.,и ще се предложат на правителството за разискване,или на общините,или в министерството,въобще там където трябва.Само нека друг напише точките,защото аз много се паля! #2gunfire
   

# 40
  • Мнения: 524
Позицията на Секстет и Янита ми е близка до светоусещането. Това се опитах да обясня и в темата пусната от Ттотов.
Какво като преди години подскачахме и спахме на палатки насред града? Нещо стана ли ? Нали същите ни управляват Нали същите избираме.
Алтернативата сме си самите ние. Нашия живот в нашите ръце. Ако отворим сетивата си, може би ще е по-лесно да вземем живота си и да защитим децата си .
Колкото до исканията ни- честно не знам... Трябва може би да наистина да минат четиридесет години...Робското, лишено от инициатива и задръстено с духовна мизерия поколение да си отиде...

# 41
  • Мнения: 133
Всяко поколение възпитава следващото. Децата на лишеното от инициатива поколение с робско саосъзнание кой ще ги възпита?

# 42
  • Мнения: 1 470
   Пак съм аз!!!Не се отчайвай Марине,и аз още съм тук...Дудуш и аз се чувствам излъгана,и аз скачах,но може би причината е че скачаме под контрол?!Марине е права защо не излезем както таксиметровите шофьори,пък и те са бащи,ще ни подкрепят,или като лекарите...Ние за по интелигентни ли се мислим,по възвишени ли,по образовани ли сме от тях...или с по малко проблеми?!Каузата ли не си заслужава?!Какво?!Да се погледнем в огледалото,и нека искренно си отговорим,това ли е животът който искаме,за нас и нашите деца?!Колко от нас ще отговорят утвърдително?!А колко са хората които въобще нямат интернет у дома,за да участват?! bowuu

# 43
  • Мнения: 524
Марине, факт! Затова казвам, че нашият живот-децата ни- е в нашите ръце. Как я виждаш промяната с прокламации и протести, с искания- кой да ни ги удовлетвори. Посочи пътя и ще те последваме Peace

# 44
  • Мнения: 524
ама, ттотов, да излезем спонтанно и неконтролирано!? Нали пред същите тези ще протестираме. Какво от това! Ще кажат, че имат воля ,но няма пари и ...?
Хич, не се чуствам излъгана. Защото не съм им повярвала. Само съм се надявала за кратко.   Peace

Общи условия

Активация на акаунт