Отговори
  • Мнения: 133
Мисля, че държавата изобщо не помага на българските родители да отгледат децата си.
Какво можем да напрвим, за да спрат да продават алкохол и цигари в магазините и заведенията на деца под 21 години,
да забранят "детските" дискотеки, да въведат унифрома в училищата?
Таксиджиите се вдигат редовно на простести с всякакви искания, защо и родителите да не измислим някаква фомра на протест, с която да обърнем внимание на държавата и данакараме управнижците да защитят законово децата?
Всички се притесняваме за децата си.

Моля напишете си мненията и ако  имате предложения.

# 1
  • Мнения: 1 470
   Здравей Марине!  bouquetЗа темата!Учудвам се че тези въпроси не са най-разискваните тук?!Но като че ли хората повече ги вълнува колко елитно е училището например,от колкото колко е защитено то...Защото аз съм точно от това поколение на промените,по времето на което запожчнаха да навлизат наркоти4ците,сектите и прочие...И абсолютно отговорно мога да заявя,че всичките лошотии тръгнаха именно от тези елитни училища.
   А мен от протести не ме е страх,казвате и тръгвам!Някога се борех за себе си и не съм пропускала такива събития,а сега за децата си...Нямаш проблем.
   Но трябва да измислим нещо конструктивно,и да намерим кой да ни поведе.Не говоря за политически партии...
   Според мен най-добрият вариянт е да искаме татковците ни да взимат 3 бона в евро,а ние майките да си гледаме децата,но това естественно е невъзможно,поне на този етап,така че давайте други предложения! bowuu

# 2
  • Мнения: 133
Ние родителите нямаме с какво да шантажираме никого, но пък бихме могли да задръстим центъра на столицата, да се съберем пред прозорците им и да стачкуваме мирно, докато не изпълнят нашите искания, както правят и други, които искат да постигнат по-справедливи условия за работа и съществуване.
мисля,ч е този форум е широко посещавам и може да бъде място, къде за начало да се съберем. като набъбне групата желаещи родители да осигурят на децата си живот с минимално вредно влияние ще се появят и повече предложения за конкретни действия и всеки ще помогне, с каквото може за да се развие масова кампания, с всякакви средства.
Може да се разпространява информация чрез медии, чрез печатни рекламни материали, чрез електронното пространство> Целта е да има добра организация, като за всенародно въастание, така че накрая всички градове да въстанем заедно.

Но нека първо видим, дали още някой ще се отзове със същите страхове като нашите.

Надявам се, тук има и родители и с по-големи деца, които вече пряко са застрашени.

# 3
  • Мнения: 1 470
Цитат на: marine link=topic=165235.msg3219636#msg3219636 date=1171451923

Но нека първо видим, дали още някой ще се отзове със същите страхове като нашите.


[/quote
    Повярвай ми -страховете ще ги възпрат да се отзоват,а не обратното!Но много се радвам че твоят ентусиазъм с годините не е изчезнал  bouquetВ същност на каква възраст си?!Звучиш прекалено млада,не катои вече смазан и отчаян/олегнал човек?!
   Преди години,когато Шулева беше министър на социалното,и понеже се оказа че тя е леля на една приятелка,след поредната подигравка,с майките и децата,бяхме решили да отидем една групичка,и да им оставим всички деца,за няколко часа дори...Но явно все пак не ни стигна смелоста Blush
   ОПРЕДЕЛЕНО ИМАШ  МОЯТА ПОДКРЕПАыИ ДАНО НАМЕРИМ ОЩЕ КАТО НАС!!!

# 4
  • Мнения: 2 441
Да обясним, че нашите деца са бъдещи избиратели и данъкоплатци. Не може мине не мине - и хоп пенсиите вдигнати, а детските и другите социални помощи и услуги за деца да са на нивото на Флинтстоун. Много важно е явно, че се вдигал акциза на ракията, да не би детските стоки в най-широк смисъл да са мръднали надолу.

# 5
  • София
  • Мнения: 900
Познайте дали ще ви подкрепя  smile3521

С ttotov вече сме наясно, че имаме почти еднакви възгледи  Hug

marine,
ти си отговорила в самия въпрос  Peace

ПРОТЕСТ!!!!

Пусни анкетка - да се броим.
И лично аз, от позиция на годинките,
смятам, че касае всяка майка!!!
Да ви призная, като погледна назад
сякаш вчера мамината млада дама
цицкаше с настървение и
беше едно вкусно, пухено бебче  Wink

# 6
  • Мнения: 133
Радвам се, че се включихме повече хора и откликвате.
Аз съм на 31 години.
как се пуска анкета и какво да напишем в нея, опции за формите на протест ли?
 

# 7
  • Мнения: 3 740
Хайде преди да се вдигаме на протест, да си изясним точно какво искаме. Промяна в законите? Че то и сега има закони, които забраняват продажбата на алкохол на непълнолетни.

Чл. 193. ал.2  от Наказателния кодекс  предвижда  глоба до петстотин лева и пробация за този, който продаде алкохолна напитка на лице, ненавършило 18-годишна възраст, или невменяем за лична употреба. Ако  нарушението е системно, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба до две хиляди лева.

Чл. 54 от Закона за здравето (в сила от 01.01.2005 г.)  забранява  продажбата на алкохолни напитки на лица под 18 години;  на лица в пияно състояние; край детските  градини, училищата, общежитията за ученици, лечебните заведения; по време на спортни прояви и обществени мероприятия, организирани за деца и ученици.

Нарушителите се наказват с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - от 100 до 300 лв. За нарушенията, извършени от юридически лица, се налагат имуществени санкции в размер от 500 до 1500 лв., а при повторно нарушение - от 3000 до 10 000 лв.

Някой да е чувал за наказани по тези закони?

Само преди няколко дни на общественото обсъждане на бюджета на общината предложих в частта за приходи от глоби да се предвидят постъпления точно по тези параграфи. Знаете ли как реагира залата? Че родителите били длъжни да си следят децата да не употребяват алкохол. Подчертавам, това беше реакцията на ЗАЛАТА, не на представителите на общината. Последните просто не коментираха предложението. Но за мен възмутителното е, че обществото ни като цяло не смята никой проблем за свой, докато не е влязъл в къщата му. Някакви деца купуват алкохол от кварталното магазинче? Много важно, щом не са моите, да му мислят родителите им. Съседите си траят, полицаят обръща глава на другата страна, а ако някой се обади, до нарочват за недоклатен. В същото време миналото лято в Австрия изпратихме 18-годишната ни дъщеря да купи две бири от супера на едно забутано в Алпите село. Върна се след 10 минути без бира - поради невръстния й вид касиерката отказала да таксува бирите, преди да види документ, че е навършила 18. У нас е приет СЪЩИЯТ закон. Въпросът е как да го направим действащ. С протести и блокиране на центъра? Едва ли.

# 8
  • Мнения: 1 455
Момичета и аз съм с вас.
Нещото от което много ме е страх за децата ми е улиците по които пресичаме.
Тоест предлагам около всяко училище и градина да има легнали полицаи.Това мисля ,че не е толкова трудно за изпълнение,а определено ефекта е голям.

# 9
  • Мнения: 1 470
   Секстет,какуспяваш винаги да си на всякъде,толкова дейна?!  bouquetИма много неща заради които ТРЯБВА да протестираме,твърде много дори!Просто трябва да ги формолираме правилно,а и това че като закони съществуват нас не ни топли,важен е крайният резултат,а как ще стигнат до него си е работа на правителството,нали за това сме ги избирали?!
    #Cussing out Twisted Evil #2gunfire #Cussing out Twisted Evil #2gunfire #Cussing out Twisted Evil #2gunfire

# 10
  • Мнения: 2 534
Много стреляте в тая тема , трябва да залягаме май като преминаваме край вас

Секстет ,  bouquet , написала си всичко , което мисля
Има закони , трябва да ги спазваме , от нас зависи

# 11
  • Мнения: 133
Е като има приети закони и не се спазват вдигаме рамене и продължаваме по същия начин, както досега ли?
Това ли да извадя като заключение от изложеното мнение на Секстет и Писна ми?
Ами надявамсе, че ще се съберем родители, които няма да се откажем. Щом самосъзнанието липсва в българското общество, да оставим децата кучетат да ги ядат и да става каквото ще, така ли?
А защо не се напънем да положим основите на промяната. Че няма да успеем отведнъж да оправим всичко е ясно, но ще настояваме. С постоянство всичко се постига.

Ами мисля, че с протести се прави. протести и прокламации под всякаква форма и на всяко възможно място, по всяко възможно време.
Друг мирен начин, позволен от закона, не познавам.

# 12
  • Мнения: 133
Бихме могли да си набележим стъпка по стъпка във времето какво ще искаме.
Ето Gery е дала пример с легналите полицаи.
Нае елементарното, което бихме могли да искаме като начало е да се въведат униформите в училище. Помислете малко над това и ще видите, колко много може да помогне:
- ще спомогне за насочване на вниманието на учениците повече към учебния процес
- ще наложи повече дисциплина
- ще намали простудните и бъбречбните заболявания сред ученичките

Това се сетих за момента, ще си допълвам постингите.

# 13
  • Мнения: 133
Надявам се да не се откажем толкова лесно, с едно вдигане на рамене и изказвания от сорта на, ами то има закони ама никой не ги спазва, такива са българите и това е.
Нищо не може да се направи, загубени сме.

Хайде да променим нещата, много сме, силни сме, прави сме!!!

Към Алекс1: хайде включи се де, на теб много се надявам за действие, ум и разум, оригинални идеи.

# 14
  • Мнения: 227
  bouquet Абсолютно подкрепям. Нашето поколение няма никакви права, ние имаме единствено задължения ... Да защитим бъдещето на децата си и нашето спокойствие!   bouquet

# 15
  • София
  • Мнения: 900
секстет,
както винаги, когато те чета, мнението ти се покрива изцяло с позицията ми   bouquet

Проблема е точно там!!!
Закони има - никой не ги спазва!!!

писна ми,
някои сме по-емоционални и НИ ПИСНА!!!

Предлагам да допълним темата

"Готови ли сте да се обединим, за да защитим децата си"

Ако наистина решим да правим каквото и да било
то съм абсолютно убедена, че и админите и модераторите ще ни помогнат!!!  Peace



# 16
Вярно е, чи и сега има закони, но мисля, че всичко е до ценностна система. Например и собствениците , и продавачите поне повечето от тях са родители това като, че ли не пречи да се продава алкохол, и дрога и цигари просто щом не е нашето дете не ни интересува, ако всички сме наясно, че на мястото, където има светофар или пешеходна пътека трябва да намалим или да спрем, когато шофираме, за да премине нечие дете или дори нашето мисля, че поне един на друг ще си намалим грижите и тревогите.  Praynig

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Нае елементарното, което бихме могли да искаме като начало е да се въведат униформите в училище. Помислете малко над това и ще видите, колко много може да помогне:
- ще спомогне за насочване на вниманието на учениците повече към учебния процес
- ще наложи повече дисциплина
- ще намали простудните и бъбречбните заболявания сред ученичките

а колко от родителите ще могат реално да купят на децата си необходимите униформи? защото те вероятно няма да се раздават като млякото и кифлите в училище... само сметнете - пет учебни дни седмично и за всеки ден детето има нужда от панталон/пола, блуза и връхна дреха (сако, пуловер или каквото е там). освен това трябва да има униформи за различните сезони, т.е. комплектите стават 10. да кажем, че някое дете може да ходи два поредни дни с едни и същи дрехи - отново намаляваме броя на комплектите до пет. да, ама пък децата растат бързо, дрехите се износват.... newsm78 та за една учебна година ще отидат поне 4-5 комплекта от униформата в най-добрия случай. а колко може да струва качествен комплект дрехи от три части? а колко е готов да плати средностатистическият родител?

това за униформите и концентрирането на вниманието върху учебния процес е на принципа "логиката не пречи". дали пък децата няма да мислят как при учебниците да натъпчат чифт дънки и шарена блуза и как да се преоблекат по-бързо след края на часовете? изобщо, тук причинно-следствените връзки са функция от целта и въображението на автора... същото важи и за случая с дисциплината.

а профилактиката на бъбречните проблеми и настинките при децата (момчета И момичета) не е хич, ама хич въпрос на униформи. дали пък да не обърнем повече внимание на доброто хранене (и пиене), хигиената в училище, вкл. и в тоалетните, спорта и движението на децата като цяло? физическата култура на децата ни е силно занижена, а за профилактика едва ли са чували....

и за кой ли път секстет е права, че проблемът не е в писането на нови закони. закони има, но не се спазват достатъчно. не казвам само, че не се санкционират нарушителите (което също е част от проблема), но истината е, че нарушаваме с идеята, че санкциите няма да ни спрат, а може и изобщо да не ни хванат.

та проблемите с децата са до голяма степен заложени във възпитанието и едва след това в обкръжаващата среда и предизвикателства.

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 11:02 от yanita

# 18
  • Мнения: 133
Ами ако се вдигнем да защитим правата им и успеем да извоюваме един по-спокоен живот за тях и нас, мисля, че по-добро възпитание от това няма, децата се учат от делата ни. Да ги научим, че са силни, че думата им значи нещо, че имат права и сила да ги отстояват.

"Готови ли сте да се обединим, за да защитим децата си"  Thinking

# 19
  • Мнения: 656
Търговецът е особено изобретателен, когато му се бърка в джоба, било то със закон.
Прави сте - закони има. Има и такива за опазването на околната среда - това да не се хвърлят болкуци по земята, да не се пресича на червено.
Интересно е защо по-често глобявят шофьорите, отколкото пешеходците.
За дупки по пътищата глобяват шофьори, че карали " с несъобразена скорост", но не глобяват общината за неподдържането на улиците. Ако се тръгне - закони има много. Колко от тях обаче савмите вие нарушавате?

Както си е казано "За всяка ключалка ще се намери шперц"...

# 20
  • София
  • Мнения: 4 867
Ами ако се вдигнем да защитим правата им и успеем да извоюваме един по-спокоен живот за тях и нас, мисля, че по-добро възпитание от това няма, децата се учат от делата ни. Да ги научим, че са силни, че думата им значи нещо, че имат права и сила да ги отстояват.

"Готови ли сте да се обединим, за да защитим децата си"  Thinking

кои точно права да се надигнем да защитаваме?
правото им да не купуват алкохол и цигари?
правото им да не ходят на дискотека и да се прибират в прилично време?
правото им да не се возят от тригодишна възраст прави на предната седалка в колата?
не става ли дума всъщност за това всеки родител да поеме лична отговорност за детето си? не за всичко са виновни улицата и училището, нали?

дотук освен призив за обединение около неясна кауза и зле прикрит обидено-обвинителен тон, нищо друго не виждам.

аз съм ЗА това да науча детето си да реагира адекватно, да поема и понася отговорност и да не вреди на околните. ама това не виждам как да се наложи със закон.

# 21
  • Мнения: 3 323
Цвете, Злати, бунт подготвяте и си мълчите! А мен забравихте ли!?
Янита, в "нашето" училище униформата е задължителна! Става въпрос за от кръста нагоре (защо така е решено незнам). Тениски 2бр. - 7.50 =15лв., блузон - 2бр. - 17.50= 35лв, риза 1бр. - 12.50, всичко - 62.50! Броя дрехи беше по избор на родителите.... Много ли ти се вижда за 9 месеца училище? Не си носи допълнително дрехи моя син. Униформата е съобразена с тенденцията към спортно обличане и е в приятни цветове - червено, тъмносиньо и бяло. До сега давах по много повече пари за модни "суичъри", които все не бяха на нужната фирма или .... Много одобрявам идеята !
Да променим   собственото си поведение обаче, според мен не стига (то май не се и прави де)! Всички тия шофьори, продавачи също са родители, и най вероятно ще ти кажат същите неща. Щом се е стигнало тук да изразяваме загриженоста си - явно нищо не се е променило!
Ще следя темата, каквото и да се реши - за да променим нещата съм ЗА!

# 22
  • София
  • Мнения: 4 867
някак неубедително ми звучи това детето да изкара 32 учебни седмици с 2 тениски, 2 пуловера и една риза.
всъщност аз съм много ЗА униформите - но качествени, красиви и въвеждането им да бъде добре обмислено, за да не се получи обратен ефект. аргументацията обаче на униформите, дадена по-горе, е твърде неубедителна.

аз все така не схващам какво и от кого очакваме. пред кого и против какво ще протестираме?

# 23
  • Мнения: 3 740
Цвете, Злати, бунт подготвяте и си мълчите! А мен забравихте ли!?

Моля, моля, аз съм за еволюцията, не за революцията.  Peace
Че промяна трябва, спор няма. Но няма да стане с протести. Още повече с неясни искания.
marine, споделям тревогите ти, но ако разровиш в старите теми, ще видиш що страници са изписани по въпроса за униформите, например. Аз лично съм се изказвала много пъти ЗА униформите, но това не значи, че смятам своето мнение за единствено правилно. За да бъде едно решение действащо, то трябва да се приеме с консенсус в обществото, т.е. обществото да признае това за своя ценност и да я защитава. Иначе всичко остава само на хартия. Опитай да проучиш въпроса във вашето училище - ще се убедиш, че няма единство сред родителите.
Затова смятам, че трябва да се действа на всякакви нива: законодателно - там, където липсват закони, възпитателно - там, където обществото не е готово да приеме дадена идея, контролно - там, където има закони, но не се спазват и т.н.
Моля те, опитай се да формулираш точно какво искаш и от кого. Повече сигурност? Всички го искаме. Въпросът е как да го постигнем.

Аз искам децата да станат основна ценност на обществото. В момента всичко друго е ценност - богатство, кариера, лъскав имидж, ЕС, НАТО, евродепутатски места... - само не и децата. Искам това да се промени. Опитвам се да го направя - с личния си пример вкъщи, с каузите, зад които заставам.
Искам България да стане законова държава. Да няма изключения от правилото - за никого. Дори когато това ме засяга лично.
Искам България да стане чиста. Опитвам се да допринеса за това, колкото мога.

Сигурна съм, че повечето от нас искат подобни неща. Позицията, че щом не заставаме зад твоите методи, значи сме безразлични, е леко догматична. Опитай се да ни убедиш, че по твоя начин ще постигнем нещо - обясни ни какво и как - а не ни се карай. Ние искаме същото като теб. Просто се опитваме да го постигнем по друг начин. Peace

# 24
  • Мнения: 1 455
yanita е права.Мен лично това самосъзнание на обществото най ме притеснява и тук не става въпрос за закони,а  за по твърди мерки.Може би закона ще се спазва ако нямаше толкова корупция навсякъде и ако глобите са по солени.

# 25
  • София
  • Мнения: 900
Янита,
нещо не схващам  newsm78
Ти где видя, че ние не си възпитаваме децата и дремем обществото да го направи  newsm78
Нали не допускаш, че не се старая да оформя мирогледа на детето си в правилна насока.
Ама за обкръжаващата среда и предизвикателства. съм безсилна и само правила могат да променят това.
А и видях само размисли
Ти какво всъщност предлагаш, или може би си доволна?!
Не става дума за бунтове или подобни, а за конструктивни предложения!
Искам да видя твоето предложение   bouquet
ОК - приличаме вече на чета македонци
едно маке - войвода
две макета - чета
три макета - чета с предател  Mr. Green

Странно ми е, че ти звуча като оскърбена невинност, а и Воленчо не ми е любимец!
Поне аз останах с впечатлението, че ако решим можем да ОПИТАМЕ нещо да променим.
Аз имам къде да си чешам езика и не затова пиша в тази тема.

ttotov,
сега разбра ли какво визирах в другата тема  Wink


# 26
  • Мнения: 2 022
в "нашето" училище униформата е задължителна! Става въпрос за от кръста нагоре (защо така е решено незнам). Тениски 2бр. - 7.50 =15лв., блузон - 2бр. - 17.50= 35лв, риза 1бр. - 12.50, всичко - 62.50! Броя дрехи беше по избор на родителите....

Не е чак толкова много за една учебна година. Само че това дете в извън учебно време не ходи с униформа, нали. И пак трябва да купиш суичер, блузки, дънки и т.н. Т.е. трябва да дам пари за дрехите, които тъй и тъй ще купя, ПЛЮС пари за униформа. А аз добре помня времето на училищните униформи, които нито бяха удобни, нито подходящи за различните сезони, нито пък отиваха на повечето ученици. Не може да уеднаквиш децата като ги облечеш еднакво. Те си имат своя индивидуалност - униформата само ги кара да се чувставт ограничени и се засилва желанието им да не я обличат. Безкрайно глупаво е да мислим, че така ги "защитаваме". От какво? От бъбречни заболявания? Ами нали само през половината ден ще бъдат облечени, както на нас ни се иска. А после? А под униформата какво обличат? И дали не се преобличат на влизане и излизане от училище, както (признавам) правехме ние на времето?

А за цигарите и алкохола. За да ги предпазим, трябва НИЕ като родители да ги научим да се пазят. Никой продавач няма да излезе на улицата и насила да кара някое дете да си купи цигари или бира. Те САМИ ходят. А ако не им продадат в магазина, молят някой по-голям от тях да им купи... А за това пред кого да протестираме?
Имаше една латинска поговорка - защитен е този, който е предупреден. Трябва да предупрждаваме непрекъснато децата си, да ги убеждаваме да споделят с нас, за да можем да повлияем на избора им. Защото това си е техен избор. И ако не ги убедим в правотата си, те нарочно ще правят обратното. И ще се крият от нас и няма да ни вярват. Опитвам се да следвам тази стратегия с моите деца. Защото помня какво правехме ние и къде (според мен) сбъркаха нашите родители.

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 13:45 от Goki Mama

# 27
  • Мнения: 3 323
Не , Янита, разбира се че не са достатъчно. Затова и поръчах толкова - да ги видя , и да имам възможността през втория срок да поискам  още. То обаче май забравяш че има семейства в които доходите надали ще покрият и тези. Затова дадох и цените - в смисъл че не е невъзможно.   Става въпрос за нормално редово софийско училище. Сигурна съм че въвеждането е достатъчно добре обмислено и очевидно този модел работи.  Освен това нямам за цел да те убеждавам в каквото и да било. Споделям моя опит и наблюдение.
Моя син все още не се разхожда извън учебните занятия особено през зимата, така че допълнително не му трябват кой знае още колко дрехи....Иначе, Гоки Мама, както вече споменах униформата е хубава, спортна и не съм чула забележки че не му харесва - напротив с удоволствие я носи и се гордее с нея (има емблема на училището щампована) . Училището е добро и той е горд с факта че е там благодарение на собствените си усилия!
На въпроса - нека не се влияем от тълпата, и да не се заблуждаваме че викове "Долу!" и "Оставка!" променят нещата към по-добро. Стратегията за промяна трябва да е по-добре обмислена и най-вече - по-аргументирана.

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 12:14 от ClanG

# 28
И ако не ги убедим в правотата си, те нарочно ще правят обратното. И ще се крият от нас и няма да ни вярват. Опитвам се да следвам тази стратегия с моите деца. Защото помня какво правехме ние и къде (според мен) сбъркаха нашите родители.

Абсолютно верно!!!!

# 29
  • София
  • Мнения: 4 867
Не става дума за бунтове или подобни, а за конструктивни предложения!

ако се върнеш в началото на темата - там, където е поставено предложението за протест, ще прочетеш, че идеята е на приниципа "само да кажете и тръгвам", "да се обединим", "да извоюваме" - това от една страна, а от друга "кажете какво да искаме", "да ИЗМИСЛИМ нещо конструктивно" и т.н. с други думи, протестът се явява като някаква самоцел, пък исканията са подробности от пейзажа - важна е формата, кой да ни поведе и администраторите и модераторите да помагат.

кои са конкретните проблеми? от какво/кого трябва да са защитени децата ни? кой трябва да реши проблемите и да защити децата ни? направено ли е нещо по въпроса от законодателната и изпълнителната власт? на какво ниво е всъщност проблемът?
ей тези неща са по-съществени от това да се преброим.
или може би вече са обсъдени в споменатата "друга тема"?

и много от споменатите проблеми - дискотеки, късно прибиране, облекло, алкохол и цигари, спазване на правилата за движение и на обществения ред - се проблем именно на възпитанието и отношенията вътре в семейството и едва ли ще се решат чрез мирен протест пред нечии прозорци или блокиране на движението.

# 30
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Много стреляте в тая тема , трябва да залягаме май като преминаваме край вас

Секстет ,  bouquet , написала си всичко , което мисля
Има закони , трябва да ги спазваме , от нас зависи

Точно така е, дори и да има закони, ако няма кой да ги спазва, кел файда.

# 31
  • Мнения: 656
По принципа, че всеки отговаря сам за себе си няма как да заставя друг да спазва законите. Има си контролни органи. Ако се качат много глобите, това ще стимулира корупцията пък. Значи трябва контрол на контролните органи... И т.н.
Умен си е българина, гледа и в чуждата паница.
Като съм говорила с чужденци за разделното събиране на боклука ми стана интересно как са успяли да го наложат.
Може би страхът от наказание и глоба ги е направило такива. Как е тук - знам, че ако пресека на червено почти няма шанс да ме глобят заради това. Знам, че ако мина на червено с колата и наблизо има патрулка (дори да не са КАТ ще ме спрат). Тук като пресичам на зелено или слизам от трамвай ме псуват шофьори че се бавя, камо ли съпругът ми да ми подава ръка. Като наблюдавам от позицията на шофьор рядко са тези коли, които спират и изчакват трамвая да затвори врати и тогава да тръгнат.
Но виж за градския транспорт и контрольорите - там и да си редовен пътник, пак рискуваш някой да се заяде с теб - случвало ми се е - просто си ме беше набелязала контрольорката, добре че жената до мен се застъпи и, но онази ми конфискува билет - просто си го взе и беж да я няма от трамвая. Беше си редовен контрольор.
Може би ако направят глобяващите на процент от глобите и чести проверки на проверяващите ще има ефект.
Иначе ако някоя майка е на процент от печалбата от кафето, определено ще и е пука дали ще направи отгоре някой лев и шефа и няма дя хока, че е отказала на някой пубер шише бира

# 32
  • Мнения: 133
Такааа, значи много далеч бях от мисълта да отворя поредната тема, в която д аспорим.
Какъв бе поводът да реагирам по-остро и да задам тема-въпрос:
та значи, говоря с моя приятелка, която живее в САЩ. До момента в малко градче, където обаче също, както в цялалта им държава не е разрешено дете да се разхожда само навън, да остава само в къщи, без родителски или учителски надзор и т.н. сега няма да ви отегчавам с изброяване, всички знаем и сме чували. Та това семейство иска да се мести да живее в по-голям град и а питам - добре не ви ли е страх, там има много заведения, места за непозволени забавления и т.н. - отговориха ми че изобщо не се притесняват, защото до 21 години детето няма да бъде допускано нито до заведения, нито ще му продадат алкохол или цигари, т.е. държавата и обществото са се постарали вредните въздействия да бъдат сведени до-минимум.
Та това ми беше мисълта, ядосах се и ми стана криво, защо в "белите" държави може (по-горе бяха дали пример и с Австралия) , а тук при нас не може.

# 33
  • Мнения: 133
Бих искала да отговоря и на постингите по-горе:
Към Yanita:
кои точно права да се надигнем да защитаваме? - птравата да не бъдат "зарибявани" - да
правото им да не купуват алкохол и цигари? - именно
правото им да не ходят на дискотека и да се прибират в прилично време? - да
правото им да не се возят от тригодишна възраст прави на предната седалка в колата?да
не става ли дума всъщност за това всеки родител да поеме лична отговорност за детето си? не за всичко са виновни улицата и училището, нали?

Всеки родител своята отговорност, виждам че все повече хора внимават да дават добър пример на децата си.
Не случайно децата са определени като малолетни и непълнолетни - те не могат ясно да разграничат доброто от злото. Те обичат да има правила, които да спазват и ред според който да живеят иначе се чувстват безпомощни и объркани.
дотук освен призив за обединение около неясна кауза и зле прикрит обидено-обвинителен тон, нищо друго не виждам.

Да пуснах темата като въпрос, не като конкретно предложение. Действието ми беше подбудено, както споенах от конкретна случка иначе и аз досега се старая да давам добър личен пример на децата си, да говоря с тях, да ми имат доверие и т.н.
разбрах обаче че на други места Цялото общество защитава децата си, и е загрижено да израснат пълноценни индивиди, а не само родителите да му берат гайлето и се справят кой както може.


Идеята ми беше да обсъдим кой каквото знае, как е постигнато в другите държави и да поставим конкретни искания да бъде направено така и у нас. И ТЕ и НИЕ сме един вид Хомо Сапиенс, щом работи там, би трябвало да проработи и тук.
извинете за дългия постинг.

# 34
  • Мнения: 133
Ако става въпрос за конкретно искане то е:
и тук да стане както е там: да съм спокойна, че детето ми, докато навърши пълнолетие няма да отиде на "детска" дискотека, няма да му продадат цигари, няма да му продадат алкохол изобщо рисковете да бъде опорочено ще са сведени до МИНИМУМ.

А целта на темата беше: да се разговорим КАК да стане това и в частност КАКВО да направим ние, за да стане това.

# 35
  • Мнения: 133
Към Секстет:

ако достигнем до някакво съгласие и мнение, че БИХМЕ МОГЛИ да направим нещо обещавам, че ще изчета всички необходими нормативни документи, за да се подкова с информация.

Ако болшинството тук кажете, че нищо не можем да направим и всеки родител поотделно и сам е длъжен да се бори, за да възпита детето си, О.К. ще продължим както досега.

само да кажа, че това обаче не е никакво ОБЩЕСТВО, в което всеки се оправя кой както може.

# 36
  • Мнения: 1 470
   Не знам колко от хората в този чат,са виждали това което аз съм виждала,но не искам повече никойъй да го вижда....И ми е все тая под каква форма ще се борим,ако е в името на това да спя спокойно,и да знам че моите деца няма да бъдат провокирани,от никой,за нищо...Защото каквото и да прави един родител,понякогжа е безсилен пред улицата...Особенно ако е сам,а както виждам,на повечето тук не им пука зза чуждото нещастие...Не говоря че то е мое,защото моите момчета са още много малки,но не твърдя и че аз ще издържа,ако някой ден това се иска от мен.Кой може да го твърди?!Кой е сигурен че е единствен напътстващ живота на децата си?!Кой е толкова велик,че сам да се справи със всички прищевки на съдбата?!

# 37
  • Мнения: 3 740
Ако става въпрос за конкретно искане то е:
и тук да стане както е там: да съм спокойна, че детето ми, докато навърши пълнолетие няма да отиде на "детска" дискотека, няма да му продадат цигари, няма да му продадат алкохол изобщо рисковете да бъде опорочено ще са сведени до МИНИМУМ.

Всички искаме това. Но това е общо, а не конкретно искане. Конкретно става, когато го разделим на отделни действия, които да се предприемат.
Примерно:
- искаме камери на кръстовищата и пешеходните пътеки -  и действаща система от наказания за шофьорите, които преминават на червено или отнемат предимството на пешеходците. Ако се намери начин тази система да действа, бихме били по-спокойни за живота и здравето на децата. Как да накараме системата да действа?
- искаме действаща система от санкции за паркиралите по тротоарите коли - те принуждават децата да слизат на платното и застрашават живота и здравето им. Как да накараме системата да действа?
- искаме безопасни детски площадки - оградени, недостъпни за кучета, с безопасни съоръжения. Кой ще осигури средствата за ремонта и обезопасяването им? Кой ще ги пази от вандалщини?
- искаме действащи санкции за лица, продаващи алкохол и цигари на непълнолетни. Как да накараме системата да действа?
- искаме забрана всякакви публични и игрални домове, казина и т.н. да се намират в кварталите, в които растат, играят и учат нашите деца. Как да накараме системата да действа?
- искаме затягане на пропусквателния режим в училищата - оградени дворове, извън които децата нямат право да излизат в учебно време  и никакви свободни часове - да сме сигурни, че когато си мислим, че децата ни са на училище, те не се шляят на други места. Между другото, преди малко казаха, че е постигнато споразумение между общената и МОН за поставяне на камери във всички училища.
- искаме едносменно обучение в училище - за да може училищната база да се ползва и следобед от учениците за спорт и всякакви развиващи дейности, вместо децата да се оставят на произвола по половин ден.
- искаме...
- искаме...

Всяко едно от тези "искаме" иска от нас много усилия, за да го осъществим - да си го изясним в подробности, да видим чрез какви конкретни стъпки може да се задейства, да убедим повече хора, че това е важно за тях...
Затова се отнасям скептично към общи призиви. Към конкретни стъпки се присъединявам.

# 38
  • Мнения: 133
Към Секстет:

Не мога да го формулирам толкове добре колкото си го направила   bouquet.
Признах си и в предищен постинг, е не съм проверила, как точно е постигнато всяко едно нещо ТАМ.
Но едно знам със сигурност: ТАМ е измислено и направено - не можем ли просто да приложим готовия действащ модел?

Ttotov e направила нова тема, отивам да погледна в нея.

# 39
  • Мнения: 1 470
   Не исках да раздвоявам темата,просто исках да запазя тази чиста от моята агреисия. bowuuСъжалявам Марине!!! Praynigпрости ми!
   Така да минем по същество!М-ду другото БРАВО ЗА КАМЕРИТЕ В УЧИЛИЩАТА!!!Аз предлагам да запишем основните искания и да се гласува за тях,които съберат наймного гласове,ще се разнищат до край-закони,организации,възможности за поправки и т.н.,и ще се предложат на правителството за разискване,или на общините,или в министерството,въобще там където трябва.Само нека друг напише точките,защото аз много се паля! #2gunfire
   

# 40
  • Мнения: 524
Позицията на Секстет и Янита ми е близка до светоусещането. Това се опитах да обясня и в темата пусната от Ттотов.
Какво като преди години подскачахме и спахме на палатки насред града? Нещо стана ли ? Нали същите ни управляват Нали същите избираме.
Алтернативата сме си самите ние. Нашия живот в нашите ръце. Ако отворим сетивата си, може би ще е по-лесно да вземем живота си и да защитим децата си .
Колкото до исканията ни- честно не знам... Трябва може би да наистина да минат четиридесет години...Робското, лишено от инициатива и задръстено с духовна мизерия поколение да си отиде...

# 41
  • Мнения: 133
Всяко поколение възпитава следващото. Децата на лишеното от инициатива поколение с робско саосъзнание кой ще ги възпита?

# 42
  • Мнения: 1 470
   Пак съм аз!!!Не се отчайвай Марине,и аз още съм тук...Дудуш и аз се чувствам излъгана,и аз скачах,но може би причината е че скачаме под контрол?!Марине е права защо не излезем както таксиметровите шофьори,пък и те са бащи,ще ни подкрепят,или като лекарите...Ние за по интелигентни ли се мислим,по възвишени ли,по образовани ли сме от тях...или с по малко проблеми?!Каузата ли не си заслужава?!Какво?!Да се погледнем в огледалото,и нека искренно си отговорим,това ли е животът който искаме,за нас и нашите деца?!Колко от нас ще отговорят утвърдително?!А колко са хората които въобще нямат интернет у дома,за да участват?! bowuu

# 43
  • Мнения: 524
Марине, факт! Затова казвам, че нашият живот-децата ни- е в нашите ръце. Как я виждаш промяната с прокламации и протести, с искания- кой да ни ги удовлетвори. Посочи пътя и ще те последваме Peace

# 44
  • Мнения: 524
ама, ттотов, да излезем спонтанно и неконтролирано!? Нали пред същите тези ще протестираме. Какво от това! Ще кажат, че имат воля ,но няма пари и ...?
Хич, не се чуствам излъгана. Защото не съм им повярвала. Само съм се надявала за кратко.   Peace

# 45
  • Мнения: 1 470
   Марине пусни анкета...Формулирай пет реални искания,и пусни анкета...Или някой ПО ОБРАЗОВАН ОТ НАС,да напише петиция,която да подпишем,и ще я връчим на управляващите...
ама, ттотов, да излезем спонтанно и неконтролирано!? Нали пред същите тези ще протестираме. Какво от това! Ще кажат, че имат воля ,но няма пари и ...?
Хич, не се чуствам излъгана. Защото не съм им повярвала. Само съм се надявала за кратко.   Peace

Не е задължително да сме спонтанни и неконтролирани,ние нали това обмисляме?!А за парите-хич не ми пука какво ще кажат,те да му мислят за тях,нали за това са там!

# 46
  • Мнения: 3 323
Според мен е задължително да сме контролирани и подготвени! Да предложим действащ модел който да работи! Защото иначе пак ще ни пратят в трета глуха с обяснението че няма пари... Да предложим конкретни източници на доходи които да компенсират. Да изискаме конкретни стъпки които да се предприемат, и реални личности които да отговарят за тях. Щото като вземат да си прехвърлят топката и ...уйде коньо!

# 47
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
До къде водят протестите? Приемат се нови разпоредби и закони, отчитат някаква си дейност, фукат се пред медиите и до там.  Rolling Eyes
Всичко това обаче разбираме след протеста. Той е минал, исканията са били изпълнени и всичко пак си е както преди...
Ето и един пример. Почти всеки ден водя детето на нова площадка за игра (обезопасена), навсякъде има знаци "Забранено за кучета" и охрана в униформа.
Това не пречи хората да си водят кучетата. Правя им забележка и какво от това? Ехидни отговори, обиди или просто ме игнорират. Какво да направя, да ги набия ли?
Охраната пък е само за красота. Минава човекът, разхожда се и повдига рамене. Какво да правел, не знаел. Нито с тийновете, които лочат бира и оставят бутилките, нито с кучетата, нито с възпитани майки и баби, които люпят семки и оставят мръсни салфетки по пейките.
П.П. Не съм против подобни инициативи и протести, участвам. Но мен ме интересува резултатът и се чудя дали ще има такъв реален.


# 48
  • Мнения: 656
Извинявайте за глупавия въпрос, но за какво точно служи петицията?
По какъв начин може да свърши работата на онези, дето трябва да следят дали се спазват законите?

# 49
  • Мнения: 1 361
Не е хубаво това, че губим надежда за нормални отношения. И аз мисля, че протестирането и подписването на петиции нищо няма да промени. Всички ще се съгласят, че трябва да има ред, но колко ще го спазват понеже и другите не го правят? И все пак трябва да има някакъв начин. Еволюирали сме като общество и взаимоотношения толкова много години, не може да се оставим да се връщаме назад към сопите и силата на юмрука. След като моралните ценности избледняват може би е време да поставим регулациите под силата на по-логични закони - тези на икономичееската принуда. Да заплащаме на законотворците и следящите за реда за свършена работа. Например основната заплата на полицая да е минимална, а премиите за подобряване и поддържането на реда в поверения му район да се определят според рейтинга гласуван от данъкоплатците. Законотворците е редно също да получават актуална оценка на ефективността на свършената работа много по-често от периодите на избори. Не виждам причина това да бъде организирано трудно - може да е под формата на компютърна анкета, която да бъде попълвана от където и да е. Всеки като гражданин би се чувствал много по-ангажиран, ако усеща, че действията му имат някакъв ефект.

# 50
  • Мнения: 1 470
   Браво Кланг!И аз мисля така,но по принцип изразяването ми е малко трудно...
Извинявайте за глупавия въпрос, но за какво точно служи петицията?
По какъв начин може да свърши работата на онези, дето трябва да следят дали се спазват законите?
Петицията трябва да ни послужи единственно на нас,и тя е първата но твърда стъпка,при миролюбивите преговори...
   За Онлайн,как тези горе ще разберат какво предлагаш тук,имеунно за това ни трябва стратегия,не бунт,а някакво начало...А тази анкета,освен ние друг смяташ ли че ще я прочете?!И за еволюцията,къде я видя?!

# 51
  • Мнения: 1 361
Разбира се, че всеки ще може да я прочете. Ако всички са информирани биха могли да покажат мнението си така както си плащат сметките за тока например. Даже не би имало нужда от електронен подпис - показваш лична карта и те пускат да натиснеш да или не. И баба ми ще може да го направи даже Simple Smile Не виждам техническа трудност да се гласува и през банкомат например - нали там също показваме по някакъв начин самоличност. Разбирам, че ти звучи като научна фантастика, но докато не започнем да мислим какво трябва да бъде и как да го постигнем никога нищо няма да се промени. На мен ми хрумва това и това пиша в тема насочена към събиране на идеи. От това което казвам може нищо да не излезе, но пък може да помогне на някого да се сети за друга по-добра идея. И да, смятам че има еволюция щом мислим за тези неща.

# 52
  • Мнения: 1 470
   До Онлайн,имам пхредвид че управляващите неэ биха прочели нещо такова и не биха си мръднали пръста,ако не демонстрираш агресивност!

# 53
  • Мнения: 1 470
   Марине,къде изчезна?!Надявам се че не си се отказала?!
   Между другото думата агресия означава движение,способност да достигнем това,което желаем,обратно на пасивноста-това го цитирам от една книжка която наскоро ми я подариха,за агресията при децата...И по горе е използвана от мен точно в този смисъл...

# 54
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В държавата ни има много хубави закони, но защо ли някои не се спазват. Защото няма контрол. А щом тези, които трябва да контролират спазването на законите не си вършат работата, то мисля, че ние можем да помогнем и ще дам примери как. Когато станем свидетели на нарушаване на закон, какво правим, затваряме си очите или се оплакваме където трябва. Ако магазинерът знае, че някой от опашката ще го изпорти затова, че е продал цигари и алкохол на непълнолетен и за това ще отнесе глоба, то той ще се замисли дали да го направи.

# 55
  • Мнения: 8 917
Все по-често се замислям за един изход - чужбина Rolling Eyes а си обичам живота тук - в страната ми....но за детето/децата си бих я напуснала - за едно по-добро бъдеще....нямам предложения по темата, но имате подкрепата ми Hug

# 56
  • Мнения: 165
 smile3501 welcome очаквах включване и тамън ме гонеха тези дни разни мисли и такива подбуди как да стане ? Вие ме изпреварихте WinkХаресвам идеите споменати тук и на мен на 100% ми допадат.Разбира се,че се тревожа и аз като вас за сигурноста на децата ми,образованието и всичката несигурност която е наоколо.Затова ще следя темата с голям интерес.Тревожи ме факта,че голям процент от форумките предпочитат да се занимават с "клюки"и с незначителни темички които не,че ги съдя ,но не отдават необходимото внимание на важните неща.Миналата седмица пуснах една темичка тук в нашите деца-детските площадки БОЛНАТА ТЕМА.Там изрично наблегнах на това как можем да допринесем за промяната и безопасноста.Който иска може да я прочете и да си направи извода сам за себе си как реагират хората и колко са участвали в темата като отговор.Така,че се присъединявам към вас и дано не си останем едни и същи 5-6 имена.Не мислите ли че ще е по добре да си определим някаква среща,примерно за да обсъдим коя какво мисли и някак да ги поподредим нещата по важност.Това го казвам като идея защото аз лично предпочитам вместо да бода по клавиетурата часове наред да си кажа повече неща и това мисля че ще се съгласите и вие е по лесният вариант за комуникация.А чужбината е по лесния вариант според мене,по трудното е да си го направим като чужбината   bouquet

# 57
  • Мнения: 1 470
    Марине изчезна някъде,но нищо ние нали сме тук?!Писи-миси,защо не организираш една среща,наистина?!Казваш дата и час,място и ние потвърждаваме...Но аз вече знам кои ще откликнат...За съжаление!

# 58
  • Мнения: 165
ОК кога ще ви е удобно и горе долу по кое време? А и на какво място ще е удобно все пак? Winkако някой има вече предложение за мястото на срещата нека напише.

# 59
  • Мнения: 1 470
   Хей къде изчезнахте всички?!Теми като-правите ли опити в къщи,нещо лошо се случи с 10г. ми дъщеря,и подобните не ви ли говори че сме нужни на обществото?!Че то БЕЗ НАС НЕ МОЖЕ?!Че трябва наистина да направим нещо?!Казвайте ден и час,аз ще намеря начин да дойда!!! #Cussing out

# 60
  • Мнения: 165
как да не ме вълнуват ,разбира се ,че ме вълнуват,но само аз и ти ли ще се видим? Rolling EyesДруги май не четат темата вече,прекалено сериозна им се вижда или за пореден път безмислена Thinking
www.sofia.bg сега го преглеждам като идея имало и форум,поне всеки може да изкаже мнение,па кой ще ни чуе newsm78

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 20:51 от pisi-missi

# 61
  • Мнения: 1 470
   Май наистина си останахме сами?!Е много пък важно!Аз каквото мога ще го правя,пък да става кавото ще...Това за форума във София,не ми е много ясно...Но пък ако искаш Писи Миси,можем да пием по едно кафе,и поне да ги оплюваме-другите Outta Jointза последното...Аз имам и скайп на същото име,ако искаш обади се!

# 62
  • София
  • Мнения: 900
A мене где ме забравихте  Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms

Ааааа ма ха  Naughty

# 63
  • Мнения: 1 470
   Писи Миси виждам че в момента си тук...Здравей!!!Браво на нас че сме издръжливи  bouquet!!!
   Мина ти изчезна някъде,отбивай се от време на време!!!
   Май нищо ново няма а?!Писи къде живееш?!Аз съм от Горна БАня?!

# 64
  • Мнения: 165
   Писи Миси виждам че в момента си тук...Здравей!!!Браво на нас че сме издръжливи  bouquet!!!
   Мина ти изчезна някъде,отбивай се от време на време!!!
   Май нищо ново няма а?!Писи къде живееш?!Аз съм от Горна БАня?!

Драго ми е  WinkВ Света Троица съм и идеята никак не е лоша за кафето,но дребния рядко мога да разчитам на някой който да ми го гледа! Може да го поотложим за по хубавото време,а и ще се радвам да се съберат и други "съмишленички" за кафе Laughing

Общи условия

Активация на акаунт