Наистина ли е безобидна манипулация ин витро???

  • 6 920
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 381

Самата пункция не е рискована /доколкото не е рискована коя де е интервенция по тялото/. Случаят, цитиран от Еduina е просто малшанс и неадекватна лекърска намеса.


 Риск има на всеки етап от процедурата и пункцията е една от тях. Не е за подценяване нито една външна намеса в АРТ, колкото и добри да са лекарите.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
Коя да е операция и интервенция под упойка е много по-рискована. Рискът е относително понятие.
Не виждам нищо чак толкова рисковано да се съберат яйцеклетки посредством извличането им със специална игла, насочена под ултразвуков контрол към фоликулите на яйчниците /които иначе биха се пукнали сами след няколко часа/.

# 17
  • Мнения: 2 381

Hemmorage or infection may occur during or after the attempt to aspirate oocytes from follicles.

Да допълня, че пих доксициклин по тази причина 5 дена( х 2 на ден) след процедурата.

Лекси, темата ми се струва меко казано абсурдна.
Не бих могла да се откажа от борбата си, заради нито една от посочените причини  Peace

Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 00:24 от Niki1

# 18
  • Мнения: 174
Защото сега ни информират само за рисковете по време на манипулацията, но не и за след нея.
Питам се защо няма проучвания по този въпрос?

Божидара,

Иzследвания има със стотици, просто трябва да zнаеш къде да търсиш. Ако четеш англииски свободно и имаш необходимата медицинска култура можеш да се увериш сама

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed

при подходящи ключови думи връща на 1200 публикации от типа на таzи, при кът оф 2000г.

Acta Obstet Gynecol Scand. 2004 Jan;83(1):75-84.  Links
Maternal risks and perinatal outcome in a Danish national cohort of 1005 twin pregnancies: the role of in vitro fertilization.
Pinborg A, Loft A, Schmidt L, Langhoff-Roos J, Andersen AN.
The Fertility Clinic, Rigshospitalet, University of Copenhagen, Blegdamsvej 9, DK-2100 Copenhagen O, Denmark. apinborg@rh.dk

BACKGROUND: Twin pregnancies constitute 25% of all in vitro fertilization (IVF) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) pregnancies. There is a lack of knowledge on maternal risks and perinatal outcome of IVF/ICSI twin pregnancies.

METHODS: National survey by questionnaire (n = 1769). The study population consisted of all IVF/ICSI twin mothers (n = 266) and the two control groups of all IVF/ICSI singleton mothers (n = 764) and non-IVF/ICSI twin mothers (n = 739) who delivered in Denmark in 1997. The response rate was 89% among IVF twin mothers and overall 81%.

RESULTS: In terms of maternal risks and perinatal outcome no significant differences were observed between IVF/ICSI twin and non-IVF/ICSI twin pregnancies after stratification for maternal age and parity. Nevertheless, IVF/ICSI twin mothers were more frequently on sick leave (OR 2.5, 95% CI 1.5-4.0) and hospitalized (OR 1.9, 95% CI 1.3-2.Sunglasses during pregnancy. Compared with IVF/ICSI singleton pregnancies, IVF/ICSI twin pregnancies were characterized by a higher incidence of preeclampsia (OR 2.4, 95% CI 1.5-4.2) and a higher frequency of sick leave (OR 6.8, 95% CI 4.4-10.5) and hospitalizations during pregnancy (OR 3.5, (95% CI 2.5-4.9); moreover, mean birthweight (p < 0.001) and gestational age (p < 0.001) were lower. No differences were observed in the incidence of pregnancy-induced hypertension and gestational diabetes between IVF/ICSI twin and singleton pregnancies.

CONCLUSION: Although this population study indicates that maternal risks in IVF/ICSI twin pregnancies are comparable with non-IVF/ICSI twin pregnancies, the IVF/ICSI twin mothers were more likely to be on sick leave or hospitalized during pregnancy. Furthermore, maternal risks were higher and obstetric outcome poorer in IVF/ICSI twin vs. IVF/ICSI singleton pregnancies.

Предупреждавам
Това са статии писани от и zа лекари и висок клас учени работещи в областа на медицината, zатова и в повечето случай от нерегистриран компютър е достъпно само реzюмето.


Пуснах линка само zа да убедя Божидара, че "конспирация" няма. Стаистичеки обzори са се правили и се правят непрекъснато. Така науката върви напред. Ако лекар не предупреждава zа съпътстващи или последващи рискове, то той просто не си върши добре работата. На zапад желаещите да направят ин витро минават преz цикъл от консултации където се обяснява максимално раzбираемо къде, какво, zащо, как и пр.

В крайна сметка, както каzва Лали всичко опира до "Който го е страх от мечки, да не ходи в гората" (ако видиш колко са и как иzглеждат статиите описващи усложненията след нормално zабременяване, вярвай ми, може да се откажеш и нормално да раждаш...)

# 19
  • Мнения: 420
Nanny Ogg,

мисля, че не си разбрала правилно въпроса ми.
Отново повтарям, че не става въпрос за рисковете по време на самата манипулация и непосредствено след нея.
Съжалявам, но точно това обясняваш в дългия си постинг.

Става дума за възможните странични ефекти, които могат да утежнят състоянието ни след няколко месеца например, т.е. грижите ни с кистите, да се превърнат в грижи с ендометриоза например.

Съгласна съм, че когато инвитрото е успешно, тази тема не е нужно да се коментира.

Но при неуспешени един или няколко опита, вероятно понякога се появяват нови заболявания, още по-тежки от предишните.
За това пуснах темата - нека хората, ходили на инвитро и неуспели в опитите си да споделят има ли и при тях подобни новопоявили се заболявания.

Да, да нямаш деца наистина е тежко и в този момент си готов на всичко да ги имаш.
Но ако не се получи?
Много често природата не прощава подобна намеса?!
Какво става после?

Повярвайте ми - да живееш с ендометриоза е много по-ужасно от това да нямаш деца!

И ако инвитрото в някаква степен е допринесло моята приятелка да се разболее от тази болест, в случая целта в никакъв случай не оправдава средствата!

За съжаление, за чуждите не знам, но нашите лекари мълчат /или просто не са компетентни/ по този въпрос.





# 20
  • Мнения: 174
Божидара, раzбрах въпроса ти.  Но явно не съм се иzраzила достатъчно добре zа да ме раzбереш и ти. Ще отитам пак.

Най често срещаните усложнения в реzултат на ин витро (успешно или не) са ясни...пр. хипер стимулация на яйчниците, последваща иzвън маточна и т.н. ОСВЕН това като всяко бърникане иz вътрешностите си носи стандартните пост оперативни рискове. Ендометриоzа може да се получи и след некадаърно направено лапаро, ако е въпроса...

Дадох ти линка към търсачката zа да видиш как стой въпроса с конкретно усложнение и каква е статистиката по конкретен въпрос.

А статията иzбрах да постна тъй като "this population study indicates that maternal risks in IVF/ICSI twin pregnancies are comparable with non-IVF/ICSI twin pregnancies". Т.е. майки минали преz ин витро и бременност имат същите проблеми като нормално zабременелите. Дявола не е толкова черен един вид.

Предполагам че ти се иска да ми повториш че това са случай на успешно ин витро. Така е, но научно по иzдържания метод е да се сравняват ябълки с ъбълки (т.е. едни бремени с други, като единствената раzлика е ин витрото). Жени с неуспешно ин витро няма с какво да се сравняват, на тях им се прави само популационен статистически аналиz на чиято баzа са иzвлечени и усложненията zа който споменах по горе.

Сега по ясно ли е?

П.П. Аz лично не виждам нищо срамно или ненормално една жена да не иска да се подложи на ин витро zащото си цени кожата. Постановката дете на всяка цена не се споделя от всички жени (особенно на zапад) и ако някоя двойка смята че може да живее пълноценно веz собствени деца, аz бих ги поzдравила zа иzбора.


Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 02:10 от Nanny Ogg

# 21
  • Мнения: 13
Здравейте момичета, нека да споделя и моят опит. На 21 год. направих първото си ин витро ( мъжки фактор). Предварителните изследвания , които направих бяха идеални LH 3 , FSh 3,18 ( 3 ден от МЦ ). Големи надежди ми даваха все пак бях млада и без проблем. Направих хиперстимулация, лежах в болницата на системи 5 дена и крайния резултат беше 32 извадени яйцеклетки, 28 оплодени трансфер на 5 ден , имплантация , кървене ден след положителния тест и до там. Дойде втори тур наново изследвания , вече леко завишени, но казват, че може да не съм се изчистила от хормоналните препарати все още. Отново хиперстимулация , 29 яйцеклетки извадени 12 оплодени, трансфер ииии честито бременна!!!! Да ама в 8 г.с. спря да се развива и се наложи кюртаж.Много тежко го изживях , мина вече 1 год. , а не искам да чуя за следващ опит. След втория опит ( вече толкова време ) МЦ се промени изцяло, имам съвсем леко кървене , което трае 2 дни Cry Скоро направих изследваия отново - LH 9, FSH 12. След "добрите " резултати пуснах инхибин B, до Плевен ходих при доц. Конова за по- сигурен резултат. Яйчниковия ми резерв отговаря на 40 год. жена Cry
Е момичета нека да не е безобидна манипулацията ин витро. Не съм се отказала , живот и здраве март започвам на ново. Надявам се този път да е запоследно, че ако ми се наложи 4 опит сигурно няма вече яйчниците ми да отговарят на стимулацията.
Желая успех на всички и много сладки бебета в най- скоро време.

# 22
  • Мнения: 4 324
margo83, много съжалявам Sad
Не знам при кого ходиш, но защо се получават тези хиперстимулации, това е много опасно, както за съжаление си установила Sad Няма ли начин за стимулация с друг препарат или поне по-малки дози ....
Пожелавам ти много късмет и успех следващият път и дано да е за последно Simple Smile

# 23
  • Мнения: 547
Марго,съжалявам,че си преживяла всичко това и не разбирам лекарите ти.Защо не сте замразили ембриончета от 28-те оплодени яйцеклетки още при първия опит.Няма начин да са ти върнали 28 ембриона или 12 /при втория опит/.Защо не направихте втори опит със замразени,а отново са те стимулирали.И както Верити е споменала странно е и е опасно,че два пъти един и същи екип е допуснал хиперстимулация.Не си ли мислила за консултация с друг специалист.Предполагам,че освен яйчников резерв в Плевен сте направили имунологични и генетични изследвания.Откриха ли причина за това,че забременяваш,но плода не се развива?От сърце ти желая успех при следващия опит.Кураж,Марго!

Що се отнася до променения МЦ,при мен се промени още след втората инсеминация /без да съм правила стимулация/ и съм имала случаи в които без нито една капчица по средата на един цикъл,докато съм била на противозачатъчни /уж с лечебна цел/ е започнал нов цикъл и се е развил доминантен фоликул.И това се случи още преди опита ми инвитро.

# 24
  • Мнения: 553
Марго, съжалявам  Cry

Божидара, всички тук са ти го казали - да, риск има, да изобщо това не е безобидна процедура, но всяка жена си решава кое е по-важното за нея - нейното здраве или да има собствено дете. В една книга на китайски лекар наскоро прочетох следното: "никой гинеколог, който вижда как една жена неистово иска дете, няма да посмее да й каже, че всяка стимулация след време носи риск от рак на матката или яйчниците". Тук повечето сме наясно с това и въпреки всичко искаме дете и се подлагаме на тази процедура.
Права си, че понякога по-разумното решение е човек да спре. Но кога е точният момент всеки си го определя сам.

# 25
  • Мнения: 13
Здравейте мацки,
И двата опита ми върнаха по 2 ембриона. Първият път понеже трансфера беше на 5 ден и плюс това дарих 3 ембриона, бяха останали само 2-3, които нямаше смисъл да замразявам.За втория път и аз не знам защо.Наистина пуснах имунологични и генетични в Плевен всичко ми е в норма, което потвърждава, че неуспехите ми идват от хиперстимулацията ( това е мнение на ембриолога също). Може би съм прекалено млада, може би дозата трябва да е друга, може би лекарствата са силни за мен - не знам, не аз друг трябва да го прецени това ( аз уча за счетоводител все пак не за лекар Simple Smile)
Марго, съжалявам  Cry

Божидара, всички тук са ти го казали - да, риск има, да изобщо това не е безобидна процедура, но всяка жена си решава кое е по-важното за нея - нейното здраве или да има собствено дете. В една книга на китайски лекар наскоро прочетох следното: "никой гинеколог, който вижда как една жена неистово иска дете, няма да посмее да й каже, че всяка стимулация след време носи риск от рак на матката или яйчниците". Тук повечето сме наясно с това и въпреки всичко искаме дете и се подлагаме на тази процедура.
Права си, че понякога по-разумното решение е човек да спре. Но кога е точният момент всеки си го определя сам.
По повод написаното от теб мисля, че всеки гинеколог е длъжен да го каже това, защото някой жени ще предпочетат да си осиновят дете отколкото да родят и да го ставят сираче.Аз и ти знаем , четем ,интересуваме се за какво става въпрос, но знаеш ли колко сме малко тези , които са наясно. Има жени ( с които се запознах по време на процедурите), които никаква представ си нямат ,ама никаква.
Аз за себе си твърдо съм решила, че опити ще правя докато мога и докато стане, може би защото егоиста проговаря в мен и си казвам "аз проблем нямам, защо трябва да се лиша от удоволствието да бъда бременна, да родя , да си изгледам мое дете"- ако проблема беше в мен може би щях да искам да осиновя, все пак тези процедури са свързани със страшно много пари, нерви и понякога усложнения.

# 26
  • Мнения: 1 320
Естествено, че има риск. И той не е малък. Хормоните, които приемаме по време на стимулацията са в достатъчни количества...Аз лично не съм се ровила по статистики и проучвания за това какво би се случило след време. Пък и си мисля, че инвитрото е процедура, която набра скорост в последните години и вероятно времето за проучване не е достатъчно. По същата логика - кой ли би могъл да каже колко са вредни компютрите и как ще се чувстваме на 60?
Иначе питах за рисковете /особено много ме интересуваше какво ще се случи с гърдите ми, защото имам фиброаденом/, но лекарят ми каза, че бременността е много по-голям хормонален шок за организма отколкото стимулацията. И аз приех този риск.

# 27
  • Мнения: 553
Аз за себе си твърдо съм решила, че опити ще правя докато мога и докато стане, може би защото егоиста проговаря в мен и си казвам "аз проблем нямам, защо трябва да се лиша от удоволствието да бъда бременна, да родя , да си изгледам мое дете"- ако проблема беше в мен може би щях да искам да осиновя, все пак тези процедури са свързани със страшно много пари, нерви и понякога усложнения.
Марго, при нас е обратната ситуация - проблемът е в мен и затова аз съм тази, която настоява за още опити. Не искам да лиша мъжа си от негово дете. А той е този, който настоява да си осиновим, защото според него, ако продължаваме да опитваме, може накрая да имаме дете, но то да остане без майка  Confused  Аз вече не знам кое е по-добрия вариант, но все още неистово искам аз да бъда майка на детето ни, да съм бременна, да изпитам всичко от майчинството. Иначе имам усещането, че животът ми няма да е пълен  Sad И това си е форма на егоизъм вероятно  Embarassed

# 28
  • Мнения: 3 376
Марго, просто нямам думи... ужасно съжалявам за това, през което си минала  Sad Желая ти бъдещ успех да те компенсира многократно за преживяното.  Hug

Добрите ин-витро клиники са длъжни да обсъдят на широко с пациентите си какво представлява ин витро процедурата, включително и какви са рисковете от нея. Със сигурност рискове има не малки, както става ясно от тази и много други теми. Обаче ми се струва, че на много места наистина този разговор се претупва, все едно става въпрос за елементарна манипулация. В тази връзка, мисля, че това важи и за много други неща. Изписват се хормонални препарати като за "добър ден" и без необходимите предварителни изследвания; назначават се сериозни манипулации и операции на хаотичен принцип; особена "заслуга" за подобни практики имат кварталните гинеколози  Twisted Evil Ето това е страшното - жената е готова да поеме много рискове, но трябва да знае какви са, и да е сигурна, че са обосновани. Поемането на риск заради некадърността или немърливостта на лекар не е обосновано.

# 29
  • Мнения: 832
Моля ви,кажете ми мнение за д-р Монастирска като специалист по прблемно забременяване.Да ходя ли при нея,след като от 3год. почти не мога да забременея,правили сме много изследвания,спермограми,цветна снимка и всичко е било наред.Прочетох че тя е такъв специалист,но се колебая,защото навсякъде има противоречиви мнения за лекарите.Или при кой лекар да ходя?Има ли във Варна добри специалисти в тази област?

Съжалявам,не трябваше тук да пиша.Но не мога да изтрия съобщението.

Общи условия

Активация на акаунт