За вече порасналите осиновени деца, станали на свой ред майки...

  • 9 913
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 444
Честно казано с възрастта доста се усложнява комуникацията с децата.Аз имам дъщеря на 17 години, мисля си видяла лентичката.Макар да имам много силна връзка с нея, в никакъв случай това не ми помага да минава всичко безоблачно при нас, само с един-два разговора.Напротив, има кошмарни моменти, когато и аз ставам жертва на пуберитетските изблици и на способността на децата да ни наранят, удряйки безмилостно по най-болните места, съвсем съзнателно и целенасочено.Особенно във възрастта на синът ти, която явно е най-критична, сме имали страхотни проблеми-лоша компания, желание за бързо съзряване, нежелание за учене, довело до поредица от попавителни изпити в три поредни години, както и други много по-опасни ситуации, на които не им е тук мястото.Като капак, точно тогава се разделихме с баща и, което тя използва по болезнено подъл начин.Макар да попремина този кошмарен период, макар да осъзна, че бунта на хормоните води до резултати, които могат да и костват бъдещето, че благодарение на жертвата на този бунт-майка и, на косъм успява да избегне изключване от училище и разни непоправими последици.Та с две думи никъде не са розови нещата с деца, особенно в тази отвратителна тийн възраст.Дори в момента сме в обтегнати отношения, обидена съм и, не говоря, освен по задължение.Повярвай-това я убива, мълчанието, разочарованието на лицето ми, сълзите ми /ако ситуацията е такава, че не се сдържа/, всичко това и действа много по-силно, отколкото боят или наказанията.На времето баща и си позволи и пробва на два пъти да я напердаши-нулев резултат, освен че го няма за нищо и се озлоби срещу него.Наказваше я нон-стоп, стояла е цяла лятна ваканция у дома, без дори да роптае, но резултат нямаше.Аз не съм посягала никога, дори не наказвам и не забранявам, напротив, когато упорства неимоверно, дори предлагам да опита и да види , да усети последствията на гърба си-ето това дава реални резултати.
Това, че при мен описаната "тактика" помага, не значи че е сто процента резултатна, предполагам, че всяко дете реагира различно на различните методи на родителите и няма златно правило.Но въпреки това наистина мисля, че посягането е акт на отчаяние от наша страна, което децата усещат веднага и не прощават и най-малката слабост.Колкото и да ги обичаме, истината е, че могат да бъдат много жестоки и то съвсем съзнателно.
 : korni6onko, не зная какво да те посъветвам, но от опит глава не боли, опитай с моята тактика, пък да видим, може и да има резултат.Като направи нещо, което не ти допада, например цигари-дай му да пробва пред теб, насърчи го, като обясниш колко ужасен навик е и как пушачите искат да го преборят.Говори му, но не го спирай със забрани и наказания, защото забраненият плод е най-желан и това неминуемо ще го подтикне да го опита, поне да е под твой контрол, така ще е като ваше съзаклятничество, ще си част от опита му и повярвай няма да го отмине ненаградено детското му все пак сърчице.
Успех и ако искаш съвет-насреща съм, като вряла и кипяла, с по-голямо дете, минало през вашата кошмарна възраст.

# 31
  • Мнения: 1 843
merypopins, това с мълчанието съм го изпитала на собствен гръб и го помня до днес.
Работи да му се не види!
Спомням си как ходех след родителя, който не ми е посягал никога, но за сметка на това можеше да не ми говори с дни. Молех: Бий ме, бий ме, но ми говори!

Никога другият, чийто възпитателни мерки бяха доста крути, не е постигал такъв ефект.
Стараех се, всячески да премахна разочарованието на мълчащия родител, а когато посрастнах този човек стана най-добрият ми приятел. Знаех, че мога да се доверя, независими от различията между нас. Знаех, че никога няма да ме предаде и да се възползва от слабостта ми. Каквото всъщност е усещането, когато някой по-силен те пердаши. Било с основание или не.

Не говорим за перфектност, а как можете да стигнете до сина си. Как да си върнете момчето и да не си опропастява бъдещето. Крайните действия, обаче са си ваш избор. Аз опит с тинейджъри нямам, но съм била тинейджър и си спомням защо единият ми родител ме загуби.

# 32
  • Мнения: 364
Здравейте!
Радвам се да видя, че повечето от осиновените деца са превъзмогнали болката си или поне са се научили да живеят с нея. Тук виждам вече силни жени, майки, успели да надмогнат проблемите, продължаващи да се борят за семействата си и за място под слънцето. Винаги, когато ме обземе отчаяние се сещам за вас и това ми дава надежда, че и ние ще се справим.  Praynig
Съпругът ми е осиновен от доста "странни" хора и , както знаете това поражда доста проблеми.

Въпросът ми е малко далеч от темата, но все пак има връзка.
Нормално ли е, след като родителите му твърдят, че за нищо на света не искат синът им да разбере за осиновяването, да тръбят наляво и надясно за това. Пред бегли познати, пред нови приятели на сина им, пред непознати. И всико това е придружено с едно биене в гърдите, че видите ли те са толкова благородни личности, че осиновяването е "доброто дело" в живота им, един вид саможертва, как хората трябва да им се възхищават за това, да ги възхваляват, да ги поставят едва ли не на пиедестал! Един вид гаранция, че ако някога синът им разбере, че е осиновен, все ще се намерят "приятели", които да му вменят чувство за дълг и признателност. Това ли е начинът? Или по-скоро средство да спечелиш нечия симпатия като се изкарваш жертва. Околните трябва да цъкат с език и да си казват " Леле горките хорица, как са изстрадали, каква безкористност само, да отгледаш с цената на всичко чуждо дете, какви филантропи!". Безумие! Кому е нужно това? Защо детето се използва за подхранване на ничие себелюбие? Все въпроси без отговор.
За протокола да отбележа, че съпругът ми винаги е бил примерно дете, не им е създавал големи проблеми, пубертетът е минал неусетно. Той е спокоен, уравновесен, чувствителен, но беше страшно затворен в себе си, изпитва унищожаващо чувство за дълг към тях. Малко по малко се мъчим да променим това.
Опитвам се да не ги съдя, винаги може да е по-лошо, но някакси не мога да остана бездушна към егоизма и егоцентризма.
Чета историите ви, припокриващи се с нашата, и си давам сметка колко труден е пътят за осиновеното от "благородни" хора дете, макар и пораснало. Надявам се и се моля да се справим, защото се обичаме.
Прегръщам ви силно и ви благодаря за опората и надеждате, която ми давате!
  bouquet  bouquet  bouquet

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 16:36 от love_sunrise

# 33
  • Мнения: 1 843
Ако това наистина е така, мога ли просто, без особени анализи на ситуацията да кажа: Ужас!

Желая ти много кураж и търпение, любов виждам, че има - ще се справите!

# 34
  • Мнения: 583
хора разни на този свят има и повечето наистина са благородни а това че живееш с мъж който е бил осиновен и въпреки всичко което е преживял изпитва добри чувства и се чувства задължен на хората които са го отгледали мисля че ти можеш само да изказваш мнение но не и да му казваш какво да прави и как да се отърси от това си чувство на длъжност към родителите си каквито и да са те според мен много си рязка в изказванията си ако искаш с нещо да бъдеш полезна на човека с когото живееш го остави той сам да те потърси за помощ ако има нужда и още нещо което от опит знам за мъжете независимо дали родителите им са биологични или не  те са болезнено привързани към тях а най вече към майките си така че помисили добро ли ще направиш или зло защото ти предстои много живот още с този човек упреци всеки може да отправя без да е преживял поне малко от това което другите са преживяли

# 35
  • Мнения: 364
Благодаря ти DarZaMen !
Въпреки всичко се старая да запазя добрия тон. Опитвам се да сближа майка и син, но е трудно. Вчера беше 8-ми март и след дълга дискусия едва накарах съпруга ми да се обади и да поздрави майка си! Нали все пак му е майка! Е, обади и се, а после аз отнесох яко мъмрене, защото "госпожата" ясно му показала, че не и пука, тонът и бил леден и не искала да разговарят. От както сме заедно все аз настоявам да се обадим по празници и в делници, пак аз настоявам да разговаря с тях, да ги пита как са, да показва елементарно уважение. Но удрям на камък, когато той го направи , а ответна реакция няма. И все пак продължавам, защото това са родителите му - за добро и за лошо. Не искам да допусна да се дистанцира тотално от тях. Той пък се измъчва всеки път, когато го "наказват" със студенина. Ох, омагьосан кръг. Нямам отговор на думите "Нали видя какво стана миналия път? Сега ще е сигурно пак така!" Но пусто все още мечтая, че може да е различно, за доброто на всички.

# 36
  • Мнения: 364
Мисля, че не ме разбра правилно korni6onko

Никога не съм се месила в отношенията им! Нито съм му казвала да не ги зачита. Чувството му за дълг не се дължи на обич или привързаност, а е дълго насаждано от тяхна страна. Как ти звучи - "Без нас си нищо! Ако не бяхме ние ти щеше да си боклук! Дължиш ни целия си живот! Как посмя да отидеш да живееш в друг град, когато ни дължиш помощ! Ние сме те отгледали, пък ти за благодарност си идваш веднъж в месеца! Защо не ни искаш мнението за нищо?! Ти си устои живота пък нас кучета ни яли! " и т.н
При положение, че и двамата са здрави, работят и нищо не им липсва, всички подобни изказвания ми се струват меко казано смешни. Да не говоря, че като малък неколкократно му е повтаряно: " Ти не си мое дете", в същото време за пръв път той чу от мен "Обичам те". Да не говорим за " Ако не беше ти да сме се развели сто пъти!" и " Кажи на коя страна си?" и още и още......
И въпреки това съм благодарна по свой си начин на тези хора, които са му осигурили покрив /не дом/, отгледали са го някак си. Често съм буфер между тях. Така, че не бързай със заключенията и тежките присъди!
И да, може и да ги упреквам в мислите си, но не ти виждаш измъчения му поглед след всяко отхвърляне, а аз!

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 21:05 от love_sunrise

# 37
  • Мнения: 583
моля за извинение лав сънрайс като прочетох последния ти постинг разбрах че не   съм право извини ме моля те това с което го манипулират просто е ужасно никога не сме казвали това на сина ни и няма да се опитваме да го манипулираме с това че сме отгледали и той ни е длъжен помогни му да се справи с тези комплекси защото с времето стват по големи още веднъж извини ме за всичко което съм писала  и дано имате сили и той воля да се справите успех Hug

# 38
  • София
  • Мнения: 1 444
Толкова познати фрази, че понякога се чудя такъв род хора защо не си вземат маймунка за отглеждане,но веднага изплува отговора-ами защото е важно хората какво ще кажат, да им свалят шапка, да ги величаят и т.н. "заслужени" хвалебствия да пожънат.Моите ми държаха сметка дори каква заплата взимам, като откровено ми завиждаха, абившият ми съпруг полудяваше.Едно не мога да му отрека, търпимостта към тях итова, че при множеството фрапиращи ситуации, никога не загуби добрия тон, дори когато идваха в домът ни докато сме навън и взимаха от дрехите му това, което им харесва, шоколадът на децата, моите бижута и т.н.В отговор казваха, че жилището е тяхно, съответно и вещите вътре, че аз съмнищожество, което си е купило тези неща благодарение на тях,съответно са техни и такива разни мили умозаключения.Така останах и без годежен пръстен, който до ден днешен не ми върнаха.Не беше нещо скъпо, сребро, но за мен имаше друга стойност.
Искам да кажа, че напълно влизам в положението, в което сте и най-вече съчувствам на теб, че трябва да търпиш всичко това.Партньорите в живота ми така и не можаха да разберат що за хора са родителите ми, не намериха обяснение как е възможно подобно отношение към детето ти. Аз пък недоумявам как не полудяват от щастие тези с грижовните родители като на любимият ми например. Такава всеотдайност, такава чиста обич, лет, окрилена от тяхното отношение към мен и децата ми, което получавам без ограничения. Никойне ме е гледал и глезил така, не ми е правил подаръциито за всеки празник,та дори без повод.Това са нови неща за мен и ме правят безкрайно щастлива, но честно казано умирам от срам за фрапиращият антипод, в лицето на овдовялата ми майка. Те тактично си мълчат, дори ако си позволя да изкажа недоволство, веднага я защитават, като си изсмукват от пръстите разни доводи.

# 39
  • Мнения: 364
Мила Korni6onko,
Аз трябва да се извиня за резките думи! Изчетох постовете ти.  Ти, като повечето майки, си любяща и грижовна, правиш всичко по силите си детето ти да израстне стойностен човек! Сигурна съм, че с времето отношенията ви ще се изгладят, просто някой деца трудно преминават през пубертета. Фактът, че постоянно мислиш как да му помогнеш, е показателен за чувствата ти. Желая ви успех!  Praynig Praynig
 Зная, че повечето майки са такива, просто съпругът ми не е имал късмет с такава.  Hug


Скъпа marypopins,
Не смея да си представя колко огромна е била болката ти през годините! Явно при нас сценарият е същият, с тази разлика, че ти някак си си успяла да се отърсиш от миналото да някаква степен, а съпругът ми едва сега започва. Не зная колко ще продължи, само се моля да успее да се откъсне от "нещото", с което го държат и манипулират. Честно казано, не съм сигурна как точно да му помогна, опитвам се да го подкрепям, макар и мълчаливо понякога. В едно съм сигурна, ще преминем през това заедно, няма да го пусна за нищо на света!!!
Доста обиди и унижения съм отнасяла, но това е нищо, в сравнение с болката, която причиняват на него. Хубавото е, че баща ми ни подкрепя безрезервно, много обича и уважава съпруга ми, двамата са много близки. Татко също защитава родителите му въпреки, че знае доста неща. Опитва се да внуши на съпруга ми търпение, както и благодарност към тези, които все пак са го отгледали.
Не всеки е имал щастието да отрасне в добро семейство, но всеки има възможността да създаде свое такова. Надяваме се скоро да имаме детенце, което да обичаме!

marypopins   ,
Прегръщам те! Бъди здрава и щастлива, ти и семейството ти!  Praynig

# 40
  • Мнения: 227
здравеите и аз съм пораснало осеновено дете и мама. като вида усмивката на моя син се 4уда как може да има такива родители които изостават децата си аз имам страхотни осиновители татко има още 3 негови деца и въпреки това ме е осиновил със мама но вси4ки деца като малка ме деляха удряха и тормозиха дори в 5 клас лежах в болница след побои на по големи деца от мен зашото мрзели сираците така мина моито децво в сълзи затова разбирам какво сте преживали каза ла съм 4е ше дам на сина си това което аз съм намала безгрийно детство

# 41
  • Мнения: 1 249
Скъпа Кристал,
чета и имам чувството, че в голяма степен аз съм автора на написаното В моето семейство аз също не намерих топлина и любов Бях третирана също като слугиня и длъжница Много болка изтърпях и много обида преглътнах, станах значима една когато остаряха и трябваше да се грижа за тях Сега, когато баща ми е покойник, съм подложена на непрестанни притеснения от майка ми и ме има длъжна да се занимавам поне половината ден с нея и глупостите и Аз обаче не позволих това да ме сломи и изпълни с горчилка, напротив, винаги съм го казвала, че ако мога да нарека чувството обич, то ги обичам заради факта, че ми дадоха шанс и възможности, от които правилно се възползвах и извлякох максимума Това хич не е малко и заради това мълчаливо им търпях свинщините За да се отърва от тях аз също се омъжих на 19 години, беше ми фикс идея да го направя максимум до 20 годишна възраст и стана, но не извадих твоя късмет със съпруг Такава ми била орисията, но успях и от него да се отърва Не бива да таиш болка и озлобление към тях, не си струва, защото тези чувства неминуемо тровят душата ти А душата е важна, нека я съхраним чиста за децата си и хората, които заслужават и могат да я оценят Миналото трябва да се загърбва, това правя аз, иначе рискувам болката да ме задуши Естествено, че се сещам за безпричинният бой, обидите, безхаберието, това че на рожденните ми дни дори забравяха да ми честитят, така е и с децата ми, няма поздравления, няма подаръци-нищо На фона на тази слаба памет, техните рожденни дни са били грандиозни празници, с множество гости, трапези, подготовки седмица преди великото събитие и други Не искам да описвам случки, толкова са щокиращи, че съм убедена всички ще разстроя страшно много Нали съм го преодоляла някак, другото няма значение Щастлива съм, че имах дядо си, когото не мога да прежаля никога, такъв невероятен човек не се ражда често Той беше моята опора, търпях и мълчах, само и само да не разбере душичката, защото изживяваше отношението им невероятно болезнено
Имала съм такива фрапиращи случки, че не зная дали ще повярва някой Само една по-приемлива ще ви опиша-за бала ми получих подарък от приятел на баща ми, консул на Сирия едно сребърно сърчице, много красиво, явно от Кореком и сладка химикалка След бала понечих да си ги взема и отнеса в стаята си, но баща ми ме спря и пита защо ги взимам и какво си мисля, че са за мен ли Отговорих, че имат дори картичка и човекът ми ги е подарил Милият ми татко, отново порядъчно пийнал ми хвърли такъв як бой и каза *Кой ще ти подари на тебе нещо бе, коя си ти, плужек, изрод мръсен, животно, мекотело, аз съм те създал и аз ще те убия ако ми лазиш по нервите* Доста често използвани спрямо мен епитети, нищо ново, само дето винаги ми е било чудно защо все казваше, че ме е създал, при положение, че той е напълно бездетен Дали от комплекс за това? Не зная, но вече не ме интересува
Не биваше да пиша, връхлетяха ме спомени, които не допускам по принцип
Въпреки всичко не ги мразя, не зная дали съм простила, нямам представа, но съм благодарна за възможностите, които са ми дали с осиновяването ми, което пак е нещо по-добро от това да бях насилена на 10 години и да завърша на Околовръстното


Не съм писала подробности за преживяното с осиновителите, защото подробностите не стават за пред хора...


Утеха е да знам, че не съм сама и има и други като мен.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 444
Miraetta
как да разбирам поста ти? Навсякъде отговаряш с цитати, но прикрепени към ред-два лично мнение.Тук няма нито дума от теб, а цитата не би могъл да изразява ничие мнение, освен на автора, сиреч моето.
Ще те помоля да поясниш, тъй като написаното е изключително лично и болезнено за мен, поради което не мисля че така публикуваният гол цитат е уместен.Надявам се без задни мисли....................................

# 43
  • Мнения: 17 546
Момичета,  ще ви помоля да не си разменяте остри реплики точно в тази тема, не защото е моя, а защото не смятам, че е редно. мерипопинс, вероятно Мираетта е развълнувана и твоите изчерпателни постове се припокриват с нейното мнение затова, те е цитирала. Дори смятам, че не е обидно някой да те цитира!  Peace

# 44
  • Мнения: 1 249
Miraetta
как да разбирам поста ти? Навсякъде отговаряш с цитати, но прикрепени към ред-два лично мнение.Тук няма нито дума от теб, а цитата не би могъл да изразява ничие мнение, освен на автора, сиреч моето.
Ще те помоля да поясниш, тъй като написаното е изключително лично и болезнено за мен, поради което не мисля че така публикуваният гол цитат е уместен.Надявам се без задни мисли....................................

Не бе, не съм лоша, само съм технически неграмотна... Laughing Laughing Laughing Laughing

закачвам мнението си за цитата поради неумение да пиша


Исках да кажа, че е огромна утеха да прочета постинга ти.

Моите неща не подлежат на описание пред широка публика, но и до сега все се питах колко ли съм била зле за да ми причинят всичко това...


"Първична рана" и  общуването се теб ми вдигат завесата, че, аджеба, какви толкова вини имам като бебе, че да се отнасят така с мен.

Логиката е едно, а това, което ти е втълпено - друго.

Малко неясно излезе.

Общи условия

Активация на акаунт