След конкурсите- а сега накъде?

  • 8 412
  • 253
  •   1
Отговори
# 75
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
О, браво  и на мен ми допада идеята на направим нещо, което ще се ползва и на базара.
Хубаво ще е в условията да се публикуват и изискванията за публикуване в интернет и отделно за печт (това, което bubu_to сподели), за де не се налага после авторите да си преправят нещата.

# 76
  • София
  • Мнения: 44 234
да тифовете наистина са големи, но джапегът смазва качеството, обаче наистина за мали формати и щом ще се разпечатват на принтер или фото няма да е особен проблем да са JPG, но тогава поне нека твърдо са 300dpi, а картичката си е картичка колажът колаж....защо едното да замества другото....но както решите де....в смисъл може за базара да си отидат картичките, а колажите да са си за кеф без ограничения в размер и т.н. Simple Smile

# 77
  • Мнения: 1 630
Вярно, че има и продавалник  ooooh!

# 78
  • Мнения: 6 472
Момичета, CMYK и ТIFF са необходими само, ако ще печатат на печатарска машина.  Във всяка фото ще ви ги направят прекрасно и от RGB!!! Както споменах, аз се наемам да разпечатам нещата във фото, защото имам възможност да го напрвя абослютно безплатно. Нещата, които ще се правят на печатарска машина може в последсвие да се обработят в CMYK, защото ако ги качим в този формат в нета ще изглеждат ужасно. Разолюцията за печат трябва да е 300 PPI и няма нищо общо с DPI. Едното е пиксела на инч, другото е точки на инч и се отнася за разделителната способност на принтера. Резолюцията в която се качват в нета е добре да е 72 PPI, за да не се омазва качеството. Нещата във фото шоп се работят на 300, запазват се воригинален размер евентуално после за разпечатване. След това се намаляват до нужните на конкурса размери, записват се за уеб и се публикуват. По този начин ще имате, два файла - за печат и за нет.

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 13:28 от luluto

# 79
  • София
  • Мнения: 44 234
ммм недей така, всяко нещо което печата, печата в CMYK, не RGB, просто има цветове (особено ярките )които мн ще се променят, при отпечатване. Но вие си решавате....просто всяко печатащо у-во използва четири цвята, не три за печат. а между другото точката си е пиксел, няма повече да пиша по тази тема - каквото решите това. аз просто написах как да ви изглеждат по-коректни нещата откъм цветове. Просто вземи една рамка  и я направи във PS CMYK и я сравни с RGB ще видиш каде са разликите.

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 14:03 от bubu_to

# 80
  • Мнения: 6 472
Разбира се че всяко печаташщо устройство печата в циан, магента, жълто и черно. Само, че фото принтерите и машините по студиата си ги интерполират по перфектен начин от RGB. Висчики апарати снимат в RGB. Не ми казвай, че всеки път когато носиш да ти вадят снимки във фото ги обръщаш в CMYK Rolling Eyes И пиксела е точка но говорим за съвсем различни неща. При DPI се говори за размер на капката, с която работи печатащото устройство. Пиксела е за дигиталните изображение и няма нищо общо с капката.
Подготовката на творбите в два варианта - RGB за нет и в CMYK за печат ще затрудни невероятно участниците, да не говорим че работата в CMYK e по- сложна и изисква калибрация на монитора. Подозирам, че част от начинаещите просто ще се откажат да го правят Sad Всъщонст това ми е основното съображение.
Всичките снимки, които съм обработвала във фотошоп съм записвала в RGB и не съм имала проблеми с печата, а печатам всеки ден. Предоставях файлове за една изложба и условията също беше да са в RGB.
При печатарските машини проблем наистина има и там наистина страшно се видоизменят цветовете, ако не са в CMYK. Както спомена, най- големият проблем е при ярките ooooh!

# 81
  • София
  • Мнения: 44 234
OK, както кажеш, аз предимно ползвам принтери и печатници и да всичко си обръщам в CMYK, всъщност във фото неща от PS съм отпечатвала веднъж и пак ги бях писнама цмик....та ти си с опита във фотоотпечатването. Иначе аз само от лента вадя във фото. Др ги пускам просто на фото хартия ако ми трябват като снимки....

 
Цитат
При DPI се говори за размер на капката, с която работи печатащото устройство. Пиксела е за дигиталните изображение и няма нищо общо с капката
е нали като го отпечатваш пак ще има капка мастило все пак, а за печатниците затова има и линеатура на печат... и сега ако напишеш и за начинаещите от къде да си променят  PPI ....

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 14:17 от bubu_to

# 82
  • Мнения: 6 472
Честно казано, аз нямам проблем и с отпечатване просто на фото хартия, но както и да е не е в това въпросът Grinning Наистина мисля, че е по- удобно и практично в случая да се работи само в RGB, за да няма драми при качването в нета (както стана с нещата на Тео). За нещата, които ще се дават във фото, ще пусна един тест и ако има проблем ще ги коригираме своевременно Grinning

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 17:36 от luluto

# 83
  • София
  • Мнения: 44 234
 Peace

# 84
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
bubu_to, luluto, май изпадете в професионален спор. Нали не става въпрос за нещо на живот и смът. Тук почти всички сме любители, не работим нито със запазени цветове, нищо ще печатаме трансперанти за реклами по улиците.... не вярвам да има бог знае каква разлика в цветовете. Едва ли е е от чак такова занечие каква е  разликата между DPI и PPI (на повечето места са посочени като еквивалентни). Ако ще вадим готовите неща във фото, а фотото има грижата да ги промени от RJB на CMYK явно проблема ни е никакъв. Ако ще се печатат в печатнца вероятно може готовото произведение още във Фотошоп да се промени от RJB на CMYK, да се видят разликите и чак тогава да се печата. Но честно казано едва ли ще е рентабилно да се пускат в печатница.

п.с моят пост дойде малко като "след дъжд-качулка", ама нищо няма да го трия.

# 85
  • София
  • Мнения: 44 234
ясно е че няма да се печат в печатница.
Щом според Лулу няма да има проблеми добре, иначе повярвай ми разликата е огромна наистина... Simple Smile Dpi i PPi според мен са си еквиваленти....да не говорим че аз PPi не съм срещала в PS, може и да е мое недоглеждане...а и аз това за спор чак не го приемам просто обсъждане на варианти Simple Smile

# 86
  • Мнения: 6 793
Извинете ,че се намесвам,но ви чета отдавна,нищо че не се занимавам с това. Embarassed Идеята на Дамаянти е страхотна!  bouquet Искам само да и кажа,че бих си разделила разходите с нея. Освен това ми харесва и идеята за рамки ,в които всеки да може да си постави снимка на дето,но не знам дали е възможно newsm78

# 87
  • Мнения: 2 863
аз не виждам защо не- във фотото календарите редовно ги правят като оставят място за снимката- така всеки, кото си купи рамка, ще може вътре да залепи снимка на детето си, така или иначе, ако е решил да я постави в рамка отгоре ще има стъкло и ще си бъде съвсем прилично:)

# 88
  • София
  • Мнения: 44 234
а как ще се изрязват дупките за снимката, като се има предвид че при много рамки дупката не е с ясна форма, а някой елементи навлизат към снимката, или при някои дори се използват четки, които правят ажур и т.н. Освен някой да ходи после да ги вади наново със снимката като един файл направено.

# 89
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Аз може и да съм в грешка, ама за да се изрежат рамките се прави за всяка рамка отделна шанца (не съм сигурна за думата). Не знам дали това е лесно/трудно, скъпо/евтино. Ако някой има повече информация да каже. Иначе ще е готино да може да предложим такива изрязани рамки.

Бубу е права. Като използваме четки правим нещата много трудни за изрязване.

Това, което аз съм виждала като рамка в кварталното фото е с доста прости и очертани елементи.

Общи условия

Активация на акаунт