Сътворение или еволюция? Дискусия за вярващи и невярващи.

  • 19 889
  • 389
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 818
Дълго време бях привърженик на еволюцията безусловно. После взех да понаучавам туй-онуй и непоклатимото ми доверие в еволюционната теория се поразклати. Laughing
Въпреки това смятам, че ако има неточности в нея, те са по-скоро плод на незнанието ни и на предстоящи научни открития, а не толкова, че не е вярна като цяло.
Не вярвам в Бог, религиозното обяснение на света никога не ми е било присърце, колкото и да се опитвам, не мога да го приема.
Моето възприятие е, че е имало хаос, от който благодарение на случайност и нищо повечме, се е зародил реда.
Някак си повече ми допада да си мисля, че съм произлязла от световния бульон, отколкото, че някъв си там ме е сътворил, докато се е чудил какво да прави Laughing

edit: докато съм писала, Валиета таман по моя "проблем" със самозараждането е писала  Wink
Явно и аз като Кахан- вярването ми е абсурдно, но за мен е единственото възможно измежду абсурдните Laughing

Добре де, една чернодробна клетка е изградена от милиарди молекули, ок. Обаче той нали животът тръгва от по-дребните създания. Тези, които вътре я имат, я не клетка и половина. Аз допускам възможността да се е самосъздало нещо не толкова сложно като чернодробната клетка и постепенно да се е усложнило.
А и Бог толкоз ли добре се справя, че тия 53млрд белтъчни молекули да ги нагласи само с мисълта си? Thinking

# 16
  • Мнения: 335

...Според мен мутацията е нещо съвсем различно от еволюцията...



Естествено - при едното прескачаш от вид във вид, при другото - не.

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ами защо свързвате еволюцията с мутация?

# 18
  • Мнения: 335
Ами защо свързвате еволюцията с мутация?

Казвам, че при всички случаи има сътворение.
Промените после - еволюция или мутация, са след него.

Може да са сътворени само условията, в които непремено да се появи мислещо същество.
Но не вярвам началото да е случайно (на земята).

# 19
  • Мнения: 15 216
Ами защо свързвате еволюцията с мутация?

 Мутациите - случайни изменения в наследствеността. Те осигуряват суров материал на еволюцията. Природата избира тези няколко мутации, които повишават способността да оцелееш в резултат на серия от бавни трансформации на една жива форма в друга, начало на ново същество.

# 20
  • Мнения: 1 069

Добре де, една чернодробна клетка е изградена от милиарди молекули, ок. Обаче той нали животът тръгва от по-дребните създания. Тези, които вътре я имат, я не клетка и половина. Аз допускам възможността да се е самосъздало нещо не толкова сложно като чернодробната клетка и постепенно да се е усложнило.
А и Бог толкоз ли добре се справя, че тия 53млрд белтъчни молекули да ги нагласи само с мисълта си? Thinking
Ще ти отговоря като цитирам пак от същата книга:
"През април 1864г. пред едно голямо събрание на учени в Париж Луи Пастьор потвърждава след многократни изследвания установения преди това от Харвей биологичен природен закон, който гласи: Живот може да произлезе само от живот. До ден днешен този закон не е опроверган от никакъв научен експеримент. Изхождайки от този природен закон, елементарната логика ни задължава да пиемем, че първият живот на Земята е бил създаден, а не се е само създал от неорганична мъртва материя."

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 88
За мен не е важно от къде идвам - от маймуната или от калта. Вълнуваме къде отивам и защо съм тук сега
[/quote]Ако някой ти отговори или ако знаеш, какво би променила от живота си? Това ми беше първата мисъл като прочетох написаното  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 335
За тези, които не са го чели:
http://www.epochtimes-bg.com/2006-01/2006-07-30_05.htm

("Спътник на НАСА е предал на Земята послание от Бог"
Владимир Лаговски, в.''Комсомолская правда'' )


И не се предоверявайте.

# 23
  • Мнения: 3 818
Изхождайки от този природен закон, елементарната логика ни задължава да пиемем, че първият живот на Земята е бил създаден, а не се е само създал от неорганична мъртва материя."

Добре де, а този живот, който е създал живота, него кой го е създал?

# 24
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Аз съм склонна на компромис: Бог е вдъхнал живот на първичния бульон и от там нещата се развили според еволюционната теория. Laughing Peace

# 25
  • Мнения: 335
Изхождайки от този природен закон, елементарната логика ни задължава да пиемем, че първият живот на Земята е бил създаден, а не се е само създал от неорганична мъртва материя."

Добре де, а този живот, който е създал живота, него кой го е създал?

Ние да открием, че някой ни е създал, пък тогава - ще го питаме.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Уф, беше ми спрял нета.
Ами защо свързвате еволюцията с мутация?

 Мутациите - случайни изменения в наследствеността. Те осигуряват суров материал на еволюцията. Природата избира тези няколко мутации, които повишават способността да оцелееш в резултат на серия от бавни трансформации на една жива форма в друга, начало на ново същество.
Може и да съм в грешка... но мутациите не ги свързвам със случайни изменения, а са в резултат на вредното влияние на външен фактор. Организма се изражда и обикновено става неспособен да се възпроизвежда. Но генетичната информация не се променя.
Така мутациите могат да доведат само до изчезване на вида.
Докато при еволюцията има приспособяване и развитие... Поправете ме ако греша.

За мен не е важно от къде идвам - от маймуната или от калта. Вълнуваме къде отивам и защо съм тук сега...
За да разбереш къде отиваш трябва да знаеш откъде идваш.

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Живот може да произлезе само от живот.
Това е абсурд!

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 133
В предната тема gerik беше цитирала, че
"не е съществувало време, когато Сина да не е съществувал."

Ако нещо не може да се отнесе към безкрайното, то не може да ми обясни Вселената/Бог/живота. Сътворението предполага начало. Значи ще има и край. Не ми звучи убедително (по-логично е да включим някаква идея за цикличност, при която има някаква точка, която интерпретираме като сътворение). Еволюцията е ходът на физическия / материалния свят. Неговите закони могат да се изучават и дискутират до безкрай, но така или иначе само еволюцията не може да ми каже защо даден вид ще изчезне или ще мутира или пък ще премине в нов и т.н. Все едно да разискваме дали като напълним чаша с вода няма да прелее, а не кое е довело до напълването и препълването на чашата.

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 13:26 от malina_m

# 29
  • Мнения: 2 556
Още когато бях съвсем малка, бях убедена, че теорията за произлизането ни от маймуните е съшита с бели конци. Може и така да е, но със силното учатстие на извънземни. Въобще аз съм фен на идеята за извънземния разум и съм твърдо, на 101% убедена, че именно така сме възникнали, вследствие на някакъв експеримент от тяхна страна. А това за маймуните как се облагородили с труд - може да мине, но не при мен. Това е.

Общи условия

Активация на акаунт