Какви права имат децата с увреждания

  • 34 424
  • 61
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 617
Би трябвало да ви ги връчат лично или да ви звъннат да ги вземете. Парите не се губят. До 30.06.2005 г. щом подадете молба, ще ви начислят парите със задна дата.

# 31
  • Мнения: 1 710
Много ти благодаря за отговора. Аз тези дни така или иначе трябва да ходя до социалните та ще питам какво става, защото до сега никой не се е обаждал.
Пак - благодаря

# 32
  • Мнения: 1 710
Ами пак съм аз - нали си я поддържам темичката. Днес ходих до социалните - естествено с новата система и закон яко са се омотали горките хора. Там е голяма лудница... Още не са готови социалните оценки и може да се позабавят, макар че ще гледат децата да са първи. Просто исках да знаете...

# 33
  • Мнения: 349
Извинете, ако нещо не съм разбрала, но някой получил ли е отговор за тези молби за социална оценка По каква процедура минахте? Нас ни посетиха февруари и след това ни вест, ни кост...Ходих 2-3 пъти Нищо не знаеха , а после просто бях забравила Още нещо - Да не би да са ги включили към въпросните 105лв или са отделно? Още веднъж sorry за невежеството, ама сега чак се включвам!

# 34
  • Мнения: 1 710
Да, ние я получихме. Мисля, че беше юни. Знам че парите ни ги изплатиха със задна дата, даже и ги увеличиха от 14 на 17.50 ако не се лъжа. Ами можеш да сметнеш - само 105 ли ти превеждат или са повече. Ако не ти ги дават - иди и пак искай отговор.

# 35
  • Мнения: 349
Взимаме 105лв и 36лв двойните детски. Януари или февруари подадохме молба за оценка, идваха в нас ,казаха че ще се обадят........ аз питах , но се бяха оплели още от новите наредби и оценките не бяха готови, после пак......и забравих .А и си помислих, че са включени в тези 105лв , но сега от форума разбирам, че са отделно!!! Сега  като прочетох всичко по темата, разбрах че имаме право и на парички за лекарства и за лечение........ама кой да знае Като си подамахме документите в социалното питах какви права имаме  и информацията беше много много оскъдна в сравнение с тази във форума ЗЛАТНИ СТЕ Ще ходя още утре до социалното и ще пиша как съм се преборила

# 36
  • Мнения: 313
Да питам и аз...
За да получаваме 36 лв детски, трябва ли да подаваме декларация на всеки 6 месеца? При положение, че тези 36 лв не зависят от доходите, ми се струва като загуба на време размотаването до социални грижи.

vitca, на нас ни се обадиха от Социално подпомагане, когато оценката беше готова (преди месец, въпреки че датата на заповедта беше от юни). Предполагам това е практиката навсякъде и просто вашата оценка още се мотае...

# 37
  • Мнения: 35
Кати благодаря , че си тук за да ни помагаш ! Имам един въпрос : Трябва ли да попълвам всички тези документи за социална интеграция след като веднъж вече съм направила всичко и получавам парите , проблема е там , че изтича срока на документа от РЕЛК ? Може ли само да представя новия документ без да попълвам тези документи ? Предварително ти благодаря !

# 38
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Да питам и аз...
За да получаваме 36 лв детски, трябва ли да подаваме декларация на всеки 6 месеца? При положение, че тези 36 лв не зависят от доходите, ми се струва като загуба на време размотаването до социални грижи.
...
Живко - трябва. Ние така изпуснахме миналия месец детските, защото нашата социална не си свърши работата (да не казвам нещо друго...). На всеки 6 месеца трябва да се подава декларация, като искат към нея само копие от ТЕЛК.

# 39
  • Мнения: 349
Здравейте Бясна съм #Cussing out smile3514Днес сутринта бях в социалното за въпроснота оценка и се оказа, че е била готова и подписана още 03 месец Т.е с две дуби детето губи паричките си до сега и то при положение ,че поне 5-6 пъти звънях по телефона ,поне 4-5 пъти ходих на място да питам , и поне20пъти обещаха да ми се обадят, когато е готова оценката "нали Ви имаме телефоните-ще звъннем" Последно ходих на 28.07 и лично ме уведомиха , че не е подписана Обаче днес се оказве, че е била подписана още 01.03.05 ПРЕДСТАВЕТЕ си наглостта им, когато им казах , че не са си свършили работата и ще подам жалба" Вие ,ако искате ни наредете за разсрел и на стената, ама няма полза" "Ходете се жалвайте на шефа, на нас на главите ни има 60 хиляди молби, пък вие за вашата ще се жалвате" newsm61 newsm61 smile3512 ОНЕМЯХ  и се разтреперих  .Ама какво от това -Детето си губи добавките. Ето, казах си Още ме държи Ще пиша после ,като ми мине.

# 40
  • Мнения: 2 531

комисията вьобще не се интерисува от детето а от това дали ще им дадеш пари
Аз пък не мисля така, поне за Пловдив.За пръв път отидох за болнични през бременноста,после водих детето и се възхитих с какво търпение обяснаваха на всеки какво точно трябва. А от комисията бяха много човечни, незнам дали защото бях "доста" бременна но бяха адски мили.

# 41
  • Мнения: 5 617
Извинявай, че чак сега ти отговарям. Да, трябва да попълниш отново всички документи. Понеже има застъпване в решенията на РЕЛК /напр. първото е до 30.09, а второто ти го издават от 1.09/ искам да те предупредя да си подадеш веднага молбата за оценка, за да може да ти я обработят и да не губиш пари.

# 42
  • Мнения: 2 531
Кати знаеш ли дали децата с увреждания са освободени от таксите в детската градина?

# 43
  • София
  • Мнения: 170
Здравей Кати,незнам дали можеш да отговориш на моя въпрос,но все пак ще попитам.
Дъщеря ми е с епилепсия,учителката се опитва да я дискриминира.Миналата година се опита да я изпрати в помощно училище.Консултирахме се с психолог,логопед и психиатът и се оказа,че дъщеря ми е с нормални умствени способности и не е бавноразвиваща се.Проблемът е,че е по-бавна от останалите и е разсеяна.Стигнахме до компромис да мине на индивидуална програма.С започването на новата година,проблемите започнаха отново.Доколкото знам,децата с хронични увреждания имат право на индивидуална  програма,която се спуска от МО,но госпожата каза,че все още няма разрешение за подобно нещо и не знае дали ще има.В интерес на истината,дъщеря ми ще се справи и без индивидуална програма,ако учителката прояви повече търпение.
Дай ми съвет какво да правя-да продължавам да чакам индивидуалната програма или да преместя дъщеря ми в друго училище?
Предварително благодаря!
 Cry Cry Cry

# 44
  • Мнения: 5 617
veni-b , доколкото знам, това е различно в различните общини. Може би трябва да попиташ в общината по местоживеене какви са точно таксите.

dessy, съжалявам, но това не е от моята компетенция. Бих те насочила да се обърнеш към Инспектората, както и към Ондела за закрила на детето към Д "СП" по местоживеене. Ето някои от мерките за закрила, котио предвижда Закона за закрила на детето и Правилника за прилагането му:

"Мерките за закрила в семейна среда се изразяват във:

            1.  осигуряване на педагогическа, психологическа и правна помощ на родителите или лицата, на които са възложени родителски функции, по проблеми, свързани с отглеждането, възпитанието и обучението на децата;
...;
 7.  проучване индивидуалните възможности и интереси на детето и насочването му към подходящо учебно заведение;
...

Чл. 32.  (1) Дирекция "Социално подпомагане" осигурява специални грижи за децата с физически и психически увреждания, като консултира предприеманите действия съвместно с лекар, психолог, педагог или други специалисти при необходимост съобразно увреждането на детето."

Според мен не се оставяй да дискриминират детето и не я откъсвай от средата, ако се чувства добре там. Желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт