Майчинството счетоводно - 3

  • 151 525
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 595
  Много благодаря  bouquet
И обезщетенията, дори през месеците, през които се изплаща 90% от трудовото възнаграждение, се изплащат от НОИ, а не от работодателя, правилно ли съм разбрала?

# 391
  • Мнения: 910
Аз имам един такъв въпрос и ако не е за тук, моля предварително да ме извините. Blush
След като съм се върнала на работа след ползване на 1г. майчинство, ако искам отново да прекъсна работа, за да се върна в майчинство (знам, че по закона за държавния служител имам право да го направя до навършване 2 г. възраст на детето), молба в свободен текст ли трябва да подам..и влизайки в малко повече детайли, ако искам да напусна след това тази държавна работа и да отида в частния сектор- едномесечно предизвестие ли трябва да пусна, и в кой момент да си изчистя платения отпуск тогава? Въобще, ако някоя от Вас е била или е в подобна ситуация и знаете в този даден момент, че сте си решила да не оставате на тази работа по една или друга причина (например по-добра оферта за работа), по какъв начин бихте постъпили във времето от чисто процедурна (и финансова) гледна точка, за да Ви е най-удобно за Вас?
Благодаря на всички за разбирането и съветите предварително Blush

# 392
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
  Много благодаря  bouquet
И обезщетенията, дори през месеците, през които се изплаща 90% от трудовото възнаграждение, се изплащат от НОИ, а не от работодателя, правилно ли съм разбрала?

Да - от НОИ, но работодателят представя необходимите документи в НОИ.

# 393
  • София
  • Мнения: 595
Благодаря за отделеното време Heart Eyes

# 394
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Аз имам един такъв въпрос и ако не е за тук, моля предварително да ме извините. Blush
След като съм се върнала на работа след ползване на 1г. майчинство, ако искам отново да прекъсна работа, за да се върна в майчинство (знам, че по закона за държавния служител имам право да го направя до навършване 2 г. възраст на детето), молба в свободен текст ли трябва да подам..и влизайки в малко повече детайли, ако искам да напусна след това тази държавна работа и да отида в частния сектор- едномесечно предизвестие ли трябва да пусна, и в кой момент да си изчистя платения отпуск тогава? Въобще, ако някоя от Вас е била или е в подобна ситуация и знаете в този даден момент, че сте си решила да не оставате на тази работа по една или друга причина (например по-добра оферта за работа), по какъв начин бихте постъпили във времето от чисто процедурна (и финансова) гледна точка, за да Ви е най-удобно за Вас?
Благодаря на всички за разбирането и съветите предварително Blush

За майчинството - молбата е свободен текст.
Платеният отпуск можеш да ползваш едва след като използваш отпускът за отглеждане на дете до 2 год. възраст или евентуално да поискаш да ти заплатят неизползвания такъв при напускането.
Предизвестието може да тече и по време на самия отпуск.
Ако детето няма още две години, то имаш право на 50 % от майчинството и докато ползваш платения си годишен отпуск.
Не разбрах дали веднага искаш да напускаш или след като изтече майчинството?

# 395
  • Мнения: 9 044
Аз имам един такъв въпрос и ако не е за тук, моля предварително да ме извините. Blush
След като съм се върнала на работа след ползване на 1г. майчинство, ако искам отново да прекъсна работа, за да се върна в майчинство (знам, че по закона за държавния служител имам право да го направя до навършване 2 г. възраст на детето), молба в свободен текст ли трябва да подам..и влизайки в малко повече детайли, ако искам да напусна след това тази държавна работа и да отида в частния сектор- едномесечно предизвестие ли трябва да пусна, и в кой момент да си изчистя платения отпуск тогава? Въобще, ако някоя от Вас е била или е в подобна ситуация и знаете в този даден момент, че сте си решила да не оставате на тази работа по една или друга причина (например по-добра оферта за работа), по какъв начин бихте постъпили във времето от чисто процедурна (и финансова) гледна точка, за да Ви е най-удобно за Вас?
Благодаря на всички за разбирането и съветите предварително Blush

За майчинството - молбата е свободен текст.
Платеният отпуск можеш да ползваш едва след като използваш отпускът за отглеждане на дете до 2 год. възраст или евентуално да поискаш да ти заплатят неизползвания такъв при напускането.
Предизвестието може да тече и по време на самия отпуск.
Ако детето няма още две години, то имаш право на 50 % от майчинството и докато ползваш платения си годишен отпуск.
Не разбрах дали веднага искаш да напускаш или след като изтече майчинството?


Ще си позволя малка корекция. Молбата за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 години не е свободен текст. Майката трябва да декларира, че не е дала детето на ясла, че не е прехвърлиа отпуска и т.н.
Освен това, не съм съгласна, че платеният отпуск може да се ползва едва след изтичането на отпуска за отглеждане на дете. Даже има противоречие тук. Хем ще ползва платен отпуск след като изтече отпуска, хем има право на 50% обезщетение. Това не може да се получи.
Платеният отпуск може да се ползва по абсолютно всяко време. Няма никакъв проблем, вместо отпуск за отглеждане на дете да се ползва платен отпуск.

# 396
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Зина, приемам корекциятя за молбата, но жената в момента не е в майчинство. Затова писах, че има право на 50 % от майчинството по време на платения годишен отпуск.
Ако си възобнови правото на такова и го ползва, то платеният отпуск ще си вземе след като то й изтече, нали? Едновременно не може да ги ползва.  Mr. Green

# 397
  • Мнения: 9 044
Зина, приемам корекциятя за молбата, но жената в момента не е в майчинство. Затова писах, че има право на 50 % от майчинството по време на платения годишен отпуск.
Ако си възобнови правото на такова и го ползва, то платеният отпуск ще си вземе след като то й изтече, нали? Едновременно не може да ги ползва.  Mr. Green


Извинявай. Наистина си права. Аз грешно съм интерпретирала думите ти.  Peace

# 398
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Зина, приемам корекциятя за молбата, но жената в момента не е в майчинство. Затова писах, че има право на 50 % от майчинството по време на платения годишен отпуск.
Ако си възобнови правото на такова и го ползва, то платеният отпуск ще си вземе след като то й изтече, нали? Едновременно не може да ги ползва.  Mr. Green


Извинявай. Наистина си права. Аз грешно съм интерпретирала думите ти.  Peace

Няма нужда да ми се извиняваш - аз съм много впечатлена от постингите ти и познанията ти в нашата област  Grinning
Сори за офф-топика.

# 399
  • Мнения: 910
Разбрах Ви и съм радостна, че и Вие сте ме разбрали правилно Peace Hug Аз вече съм ползвала малка част от платения отпуск откакто се върнах на работа, детето ми е на 1г. и 3 месеца. Значи отново има и придружаващи декларации към свободния текст-молба за прекъсване на работа...и да, бих желала това напускане да стане "веднага", или направо да си напусна като си осигуря новата работа.

# 400
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Разбрах Ви и съм радостна, че и Вие сте ме разбрали правилно Peace Hug Аз вече съм ползвала малка част от платения отпуск откакто се върнах на работа, детето ми е на 1г. и 3 месеца. Значи отново има и придружаващи декларации към свободния текст-молба за прекъсване на работа...и да, бих желала това напускане да стане "веднага", или направо да си напусна като си осигуря новата работа.

Добре е да си пуснеш предизвестие все пак - по -коректно е, а и в противен случай дължиш обезщетение на работодателя. Ако платеният ти отпуск е за предходни периоди / години /, то работодатеялт не може да ти откаже да го ползваш.

# 401
  • Пловдив
  • Мнения: 386
Към всички, които неуморно отговарят - възхищавам се на перфекционизма Ви   bouquet
А за Zina нямам думи  Heart Eyes
Искам и аз да припомня въпроса дали отпуска за отгл.на дете до 2г. може да се прехвърли на пенсионер и той да получава и пенсията си и обезщетението?

# 402
  • Sofia
  • Мнения: 275
Здравейте,

Много хубава тема.И аз имам няколко въпроса...Предстои ми да изляза в отпуск по майчинство през септември- октомври.Считано от този месец имам увеличение на заплатата (т.е точно 6 месеца преди евентуалното майчинство).Интересува ме ако имам болнични например за последните 4 месеца преди майчинството на каква база ще ми бъде определена сумата за деветте месеца : на база брутната ми заплата по договор за периода от 6 месеца или на база реалния доход(който при евентуален болничен ще бъде изчислен по старата ми - по-малка заплата).И другият ми въпрос е какво става с платения годишен отпуск, който ми се полага за съответната година в която излизам в майчинство, следва ли работодателя да ми го изплати?
Благодаря предварително!

# 403
  • Мнения: 9 044
Към всички, които неуморно отговарят - възхищавам се на перфекционизма Ви   bouquet
А за Zina нямам думи  Heart Eyes
Искам и аз да припомня въпроса дали отпуска за отгл.на дете до 2г. може да се прехвърли на пенсионер и той да получава и пенсията си и обезщетението?

Благодаря за милите думи.
Помня, че съм поела ангажимент да отговоря на този въпрос, но още чакам отговор от НОИ. Ако някой от колегите има точна информация, нека се включи. А аз ще пиша веднага, щом получа отговор   bouquet

# 404
  • Мнения: 9 044
Здравейте,

Много хубава тема.И аз имам няколко въпроса...Предстои ми да изляза в отпуск по майчинство през септември- октомври.Считано от този месец имам увеличение на заплатата (т.е точно 6 месеца преди евентуалното майчинство).Интересува ме ако имам болнични например за последните 4 месеца преди майчинството на каква база ще ми бъде определена сумата за деветте месеца : на база брутната ми заплата по договор за периода от 6 месеца или на база реалния доход(който при евентуален болничен ще бъде изчислен по старата ми - по-малка заплата).И другият ми въпрос е какво става с платения годишен отпуск, който ми се полага за съответната година в която излизам в майчинство, следва ли работодателя да ми го изплати?
Благодаря предварително!

Ако излезете в болничен за последните 4 месеца, тогава само за два от месеците ви ще се вземе като база новата ви заплата. За дните на болничен за база се взима осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен. ( Т.е. внего ще се включват и 4 месеца на старата ви заплата ).
Платен отпуск се изплаща само при прекратяване на правоотношение. Ако не ползнате полагащия ви се за годината отпуск, той сенатрупва и можете да го ползвате след като се върнете на работа.

Общи условия

Активация на акаунт