Майчинството счетоводно - 3

  • 151 514
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 9 044
Здравейте,
И аз имам едно въпросче. Понеже бях в заварено положение при приемането на промените за болничния за раждане, получавах обезщетението до 03.02.2007 г. Тогава изтекоха 315-те дни болничен.
Каква декларация или молба за отпуск трябва да подам при работодателя, кои са бланките?
Или важат тези, които съм подавала миналата година след изтичане на 135-те дни болничен?
Питам вас, защото имаме нов HR, който не е сигурен кои са необходимите документи.
Предварително благодаря  bouquet

Щом миналата година си ползвала болничен за отглеждане на дете до 2 години, нищо няма нужда да подаваш. Той е бил прекъснат докато изтекът 315-те дни и сега си продължава.

Сигурно е така, но от фирмата ми искат да се подсигурят и все пак ще подам наново съответните документи. Можете ли да ми кажете какви са точно и от къде мога да си изтегля бланки?
Благодаря!

Същите като миналата година са за вас. Няма нужда да ги теглите. Счетоводителката ви би трябвало да ви ги даде.

# 421
  • Мнения: 4 544
въпросът ми не е свързан с майчинството, но се надявам да получа отговор.
майка ми трябва да се пенсионира този октомври, но има много неплатени здравни осигуровки. трябва ли да ги плати, за да може да се пенсионира или те не са проблем за това?

# 422
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
въпросът ми не е свързан с майчинството, но се надявам да получа отговор.
майка ми трябва да се пенсионира този октомври, но има много неплатени здравни осигуровки. трябва ли да ги плати, за да може да се пенсионира или те не са проблем за това?


Пенсията за осигурителен стаж и възраст е на база осигурителните доходи на лицето и осигурителните вноски за фондовете на ДОО. Няма нищо общо със здравните осигуровки.

# 423
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Здравейте.
В болнични съм от 8 г.с. Въпросът ми е - какъв процент от работната ми заплата са тези болнични? Ще трябва ли да се върна на работа, макар и за малко, преди 45-дневния отпуск за раждане, за да ми се отрази това по-добре на заплащането,  в смисъл, нали се изчисляваха върху 6 мес. назад...малко объркано стана, извинете Embarassed...

# 424
  • Варна
  • Мнения: 4 119
Здравейте.
В болнични съм от 8 г.с. Въпросът ми е - какъв процент от работната ми заплата са тези болнични? Ще трябва ли да се върна на работа, макар и за малко, преди 45-дневния отпуск за раждане, за да ми се отрази това по-добре на заплащането,  в смисъл, нали се изчисляваха върху 6 мес. назад...малко объркано стана, извинете Embarassed...
Мариетка, веднъж и аз да помогна  Wink Болничните са 80 % от осигурителния ти доход, само болничният за бременност и раждане е 90 %. Така че сега получаваш 80%.
Що се касае до това дали трябва да се върнеш за малко на работа, не знам какво да ти кажа. Аз имам подобен спор с нашето ТРЗ. Сега съм на работа, но като изляза 315 дни в болнични ще мине 2007 и ще влезем в 2008. Исках след края на болничния да си ползвам цялата натрупана отпуска (60 дни), а ТРЗ-то твърди, че нямам изгода, защото щяла да ми я плати по мин.раб.заплата  Shocked Причината била, че дълго време преди това няма да съм работила и нямало база (в смисъл отработени дни), върху която да ми се сметне отпуск. Моля който е по-наясно да каже вярно ли е това? Само да вметна, че се осигурявам на доста висока сума и затова искам след болничния още 3 месеца да си взимам заплатата.

# 425
  • Мнения: 88
Здравейте,
Бременноста ми се следеше в Правителствена болница, а родих в Шейново. Преносих.
Термина ми беше на 04.11 и от правителствена имам болничен до 03.11 вкл. Родих на 11.11 и от Шейново имам болничен от тази дата. За периода 04-10.11 включително нямам болничен и от ПРавителствена ми обясниха, че не могат да ми го издадат защото не се водя че съм родила там по тяхната книга. За съответниа период 04.11-07.11 съм ходила всеки ден на запис на тонове (платено) а от 07 до 10 лежах в отделението! Въпреки това ми обясниха, че болничен трябва да ми издадат от Шейново. За мен е напълно нелогично. От къде трябва да си търся болничен?
Благодаря предварително!

# 426
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Здравейте.
В болнични съм от 8 г.с. Въпросът ми е - какъв процент от работната ми заплата са тези болнични? Ще трябва ли да се върна на работа, макар и за малко, преди 45-дневния отпуск за раждане, за да ми се отрази това по-добре на заплащането,  в смисъл, нали се изчисляваха върху 6 мес. назад...малко объркано стана, извинете Embarassed...

Да допълня казаното от  svetli
Наистина обезщетението за обикновен болничничен по време на бременността е 80 % от средно дневният осигурителен доход, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение на лицето. Няма смисъл да се връщаш на работа преди болничният за бременност и раждане, защото базата няма да се промени, освен ако драстично не се промени заплатат ти като сума за периода, през който ще се върнеш на работа.

# 427
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Да допълня казаното от  svetli
Наистина обезщетението за обикновен болничничен по време на бременността е 80 % от средно дневният осигурителен доход, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение на лицето. Няма смисъл да се връщаш на работа преди болничният за бременност и раждане, защото базата няма да се промени, освен ако драстично не се промени заплатат ти като сума за периода, през който ще се върнеш на работа.
Т.е по принцип ще вземам по-малко пари сега, в сравнение ако изобщо не бях излизала болничен newsm78?
Напр. ако работната ми заплата бруто е около 320 лв. колко ще вземам сега? И колко бих вземала през тези 315 дни, ако си ходех на работа?

# 428
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Здравейте,
Бременноста ми се следеше в Правителствена болница, а родих в Шейново. Преносих.
Термина ми беше на 04.11 и от правителствена имам болничен до 03.11 вкл. Родих на 11.11 и от Шейново имам болничен от тази дата. За периода 04-10.11 включително нямам болничен и от ПРавителствена ми обясниха, че не могат да ми го издадат защото не се водя че съм родила там по тяхната книга. За съответниа период 04.11-07.11 съм ходила всеки ден на запис на тонове (платено) а от 07 до 10 лежах в отделението! Въпреки това ми обясниха, че болничен трябва да ми издадат от Шейново. За мен е напълно нелогично. От къде трябва да си търся болничен?
Благодаря предварително!


При преносване болничният лист се издава от лекарят / болничното заведение / водило консултациите.
Ще потърся нормативно основание и ще пиша отново  Peace

# 429
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802

Да допълня казаното от  svetli
Наистина обезщетението за обикновен болничничен по време на бременността е 80 % от средно дневният осигурителен доход, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение на лицето. Няма смисъл да се връщаш на работа преди болничният за бременност и раждане, защото базата няма да се промени, освен ако драстично не се промени заплатат ти като сума за периода, през който ще се върнеш на работа.
Т.е по принцип ще вземам по-малко пари сега, в сравнение ако изобщо не бях излизала болничен newsm78?
Напр. ако работната ми заплата бруто е около 320 лв. колко ще вземам сега? И колко бих вземала през тези 315 дни, ако си ходех на работа?

Размерът на обезщетението не може да надвишава чистата ти заплата - това е принципът. Ако нямаш прекъсване в болничните листове няма промяна и в базата за обезщетението., вкл. и за бременност и раждане.
Ако си ходиш на работа до 45 дни преди термин се вземат осигурителните доходи за шест месеца назад, преди месеца на излизане в болничен.

# 430
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ох, извини ме, ама пак не разбрах Embarassed. Например ако се върна на работа на 1 юни, а болничния ми за раждане трябва да се издаде на 14 юли какво става? И ако от този 1 юни до 14 юли си пусна платен годишен отпуск...

# 431
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Ох, извини ме, ама пак не разбрах Embarassed. Например ако се върна на работа на 1 юни, а болничния ми за раждане трябва да се издаде на 14 юли какво става? И ако от този 1 юни до 14 юли си пусна платен годишен отпуск...

Няма проблеми  Hug
Ако излезеш в отпуск той ще се заплати  на база месец, в който има отработени поне 10 последователни работни дни - следователно няма да има разлика в обезщетението.
Единствено би имало разлика, ако се върнеш на работа ефективно за този период и имаш съществена промяна в осиг. доход - например той стане 500 лева.

# 432
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Здравейте,
Бременноста ми се следеше в Правителствена болница, а родих в Шейново. Преносих.
Термина ми беше на 04.11 и от правителствена имам болничен до 03.11 вкл. Родих на 11.11 и от Шейново имам болничен от тази дата. За периода 04-10.11 включително нямам болничен и от ПРавителствена ми обясниха, че не могат да ми го издадат защото не се водя че съм родила там по тяхната книга. За съответниа период 04.11-07.11 съм ходила всеки ден на запис на тонове (платено) а от 07 до 10 лежах в отделението! Въпреки това ми обясниха, че болничен трябва да ми издадат от Шейново. За мен е напълно нелогично. От къде трябва да си търся болничен?
Благодаря предварително!


При преносване болничният лист се издава от лекарят / болничното заведение / водило консултациите.
Ще потърся нормативно основание и ще пиша отново  Peace

В наредбата за медицинската експертиза на работоспособността не пише конкретно кой издава болничният лист, съжалявам. Ето текста:

"Издаване на болничен лист за временна неработоспособност при бременност, раждане и осиновяване

Чл. 26. (1) Отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа, както следва:

1. за 45 календарни дни преди раждането; болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната; в болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;


2. за 42 календарни дни непосредствено след раждането - от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение - от личния лекар;


3. за 48 календарни дни - продължение на предходния болничен лист - от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката; когато детето почине, дадено е за осиновяване или е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42 дни от раждането му, болничен лист за остатъка до 135 дни не се издава.


(2) През време на отпуска по бременност и раждане не се издава болничен лист по други причини.


(3) При патологична бременност болничен лист се издава по общия ред - както за общо заболяване.

Чл. 27. (1) Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск по бременност, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни.

(2) Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск по бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45-дневния отпуск по бременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.


(3) В случаите, при които осигурената няма право на отпуск за времето след 42-ия ден от раждането, болничен лист за неизползвания отпуск по бременност не се издава. Ако здравословното състояние на осигурената не е възстановено, се издава болничен лист по общия ред.

Чл. 28. Болничен лист за временна неработоспособност след раждане се издава от датата, на която е станало раждането, като винаги се разрешават 42 дни отпуск независимо от това, дали детето е мъртвородено, починало или е дадено за осиновяване или в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42-ия ден от раждането.
Чл. 29. Когато детето почине, настанено е в детско заведение на пълна държавна издръжка или е дадено за осиновяване след 42-ия ден от раждането, отпускът по третия болничен лист се прекратява от следващия ден. В тези случаи, ако работоспособността на майката вследствие на раждането не е възстановена, срокът на временната неработоспособност се продължава по общия ред."

# 433
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Единствено би имало разлика, ако се върнеш на работа ефективно за този период и имаш съществена промяна в осиг. доход - например той стане 500 лева.
Няма такива изгледи - учител съм Confused
Значи според теб да си седя вкъщи, да не си хабя нервите и да си гледам бебчето, че и без това имам проблеми...

# 434
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Единствено би имало разлика, ако се върнеш на работа ефективно за този период и имаш съществена промяна в осиг. доход - например той стане 500 лева.
Няма такива изгледи - учител съм Confused
Значи според теб да си седя вкъщи, да не си хабя нервите и да си гледам бебчето, че и без това имам проблеми...

Определено  Peace

Общи условия

Активация на акаунт