Майчинството счетоводно - 3

  • 151 525
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 435
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Много ти благодаря за отговорите и извинявай, че те занимавам с глупости  bouquet...

# 436
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Много ти благодаря за отговорите и извинявай, че те занимавам с глупости  bouquet...

Няма проблеми - това не са глупости. Лека и приятна бременност ти желая   bouquet

# 437
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Няма проблеми - това не са глупости. Лека и приятна бременност ти желая   bouquet
Благодаря Hug! А малкият е голям сладур Heart Eyes!

# 438
  • Мнения: 88
Здравейте,
Бременноста ми се следеше в Правителствена болница, а родих в Шейново. Преносих.
Термина ми беше на 04.11 и от правителствена имам болничен до 03.11 вкл. Родих на 11.11 и от Шейново имам болничен от тази дата. За периода 04-10.11 включително нямам болничен и от ПРавителствена ми обясниха, че не могат да ми го издадат защото не се водя че съм родила там по тяхната книга. За съответниа период 04.11-07.11 съм ходила всеки ден на запис на тонове (платено) а от 07 до 10 лежах в отделението! Въпреки това ми обясниха, че болничен трябва да ми издадат от Шейново. За мен е напълно нелогично. От къде трябва да си търся болничен?
Благодаря предварително!


При преносване болничният лист се издава от лекарят / болничното заведение / водило консултациите.
Ще потърся нормативно основание и ще пиша отново  Peace

В наредбата за медицинската експертиза на работоспособността не пише конкретно кой издава болничният лист, съжалявам.


Благодаря!   bouquet

# 439
  • Мнения: 4 544
въпросът ми не е свързан с майчинството, но се надявам да получа отговор.
майка ми трябва да се пенсионира този октомври, но има много неплатени здравни осигуровки. трябва ли да ги плати, за да може да се пенсионира или те не са проблем за това?

благодаря   bouquet

# 440
  • Варна
  • Мнения: 4 119
Incandescent, а можеш ли да кажеш нещо по моя въпрос за платен годишен отпуск след 315 дни болничен? В смисъл на каква база трябва да ми изчислят този отпуск?

Аз имам подобен спор с нашето ТРЗ. Сега съм на работа, но като изляза 315 дни в болнични ще мине 2007 и ще влезем в 2008. Исках след края на болничния да си ползвам цялата натрупана отпуска (60 дни), а ТРЗ-то твърди, че нямам изгода, защото щяла да ми я плати по мин.раб.заплата  Shocked Причината била, че дълго време преди това няма да съм работила и нямало база (в смисъл отработени дни), върху която да ми се сметне отпуск. Моля който е по-наясно да каже вярно ли е това? Само да вметна, че се осигурявам на доста висока сума и затова искам след болничния още 3 месеца да си взимам заплатата.

Мариетка, гледай си бебока, остави даскалото на мира  Heart Eyes

# 441
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Светли, слушам и изпълнявам Hug!
Татито да му мисли Mr. Green...

# 442
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Incandescent, а можеш ли да кажеш нещо по моя въпрос за платен годишен отпуск след 315 дни болничен? В смисъл на каква база трябва да ми изчислят този отпуск?

Аз имам подобен спор с нашето ТРЗ. Сега съм на работа, но като изляза 315 дни в болнични ще мине 2007 и ще влезем в 2008. Исках след края на болничния да си ползвам цялата натрупана отпуска (60 дни), а ТРЗ-то твърди, че нямам изгода, защото щяла да ми я плати по мин.раб.заплата  Shocked Причината била, че дълго време преди това няма да съм работила и нямало база (в смисъл отработени дни), върху която да ми се сметне отпуск. Моля който е по-наясно да каже вярно ли е това? Само да вметна, че се осигурявам на доста висока сума и затова искам след болничния още 3 месеца да си взимам заплатата.

Мариетка, гледай си бебока, остави даскалото на мира  Heart Eyes

Светли, няма никакъв проблем да ползваш платен годишен отпуск след изтичане на болничния за бременност и раждане 315 дни. Той се изчислява на база месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, т.е. това е някой от месеците, преди да излезеш в болничен. Не е задължително да е месеца, предхождащ излизането в отпуск. Ако отпускът е за предходни години работодателят не може да ти откаже ползването му.

# 443
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Светли, няма никакъв проблем да ползваш платен годишен отпуск след изтичане на болничния за бременност и раждане 315 дни. Той се изчислява на база месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, т.е. това е някой от месеците, преди да излезеш в болничен. Не е задължително да е месеца, предхождащ излизането в отпуск. Ако отпускът е за предходни години работодателят не може да ти откаже ползването му.
Ей това трябва да си го запиша да не забравя като дойде време - ще имам отпуск за предходната година /2007 г./ 56 раб. дни. А после автоматично се минава на платеното майчинство до 2 год. възраст на детето newsm78?

# 444
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Светли, няма никакъв проблем да ползваш платен годишен отпуск след изтичане на болничния за бременност и раждане 315 дни. Той се изчислява на база месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, т.е. това е някой от месеците, преди да излезеш в болничен. Не е задължително да е месеца, предхождащ излизането в отпуск. Ако отпускът е за предходни години работодателят не може да ти откаже ползването му.
Ей това трябва да си го запиша да не забравя като дойде време - ще имам отпуск за предходната година /2007 г./ 56 раб. дни. А после автоматично се минава на платеното майчинство до 2 год. възраст на детето newsm78?

С молба - декларация до работодателя, че искаш да ползваш полагаемия отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст  Peace

# 445
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
  bouquet

# 446
  • Мнения: 910
Момичета, да Ви попитам отново- на кой чл. то закона за отглеждане на малко дете до 2-год. възраст да се позова, когато отида отново прекъсна работа и да си подновя майчинството, и трябва отново това искане да е придружено от разни декларации и т.н.?

# 447
  • Варна
  • Мнения: 4 119
Светли, няма никакъв проблем да ползваш платен годишен отпуск след изтичане на болничния за бременност и раждане 315 дни. Той се изчислява на база месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, т.е. това е някой от месеците, преди да излезеш в болничен. Не е задължително да е месеца, предхождащ излизането в отпуск. Ако отпускът е за предходни години работодателят не може да ти откаже ползването му.
Да, няма проблеми да си ползвам отпуската. Спорът е на каква база се смята, ако е между болничния и майчинството. ТРЗ-то твърди, че щом няма да съм работела толкова много месеци, нямало 10 отработени дни, които програмата й да вземе като база, затова щяла да ми плати отпуска на база МРЗ, което както можеш да си представиш хич не ме устройва  newsm78 Освен това тя твърди, че за база за отпуск се вземали последните 1-2 месеца, не можело да се връща почти година назад. Срещала ли си в някакъв нормативен акт да пише колко точно назад се гледа за база за изчисляване на отпуск?
Тя ме съветва да се върна на работа, да работя 1 месец и тогава да си взема отпуската. Ама хич не виждам как ще стане това: на практика трябва март 2008 да ми свършат 315-те дни, да съм в отпуск за отглеждане на дете до някъде през 2009, да се върна на работа за 1 месец и да ползвам тогава цялата натрупана отпуска, която междувременно ще е станала повече от 60 работни дни  Shocked Шефът ще падне от смях, като му кажа  Crazy

# 448
  • Мнения: 9 044
Светли, няма никакъв проблем да ползваш платен годишен отпуск след изтичане на болничния за бременност и раждане 315 дни. Той се изчислява на база месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, т.е. това е някой от месеците, преди да излезеш в болничен. Не е задължително да е месеца, предхождащ излизането в отпуск. Ако отпускът е за предходни години работодателят не може да ти откаже ползването му.
Да, няма проблеми да си ползвам отпуската. Спорът е на каква база се смята, ако е между болничния и майчинството. ТРЗ-то твърди, че щом няма да съм работела толкова много месеци, нямало 10 отработени дни, които програмата й да вземе като база  newsm78 Мен какво ме интересува програмата й, не знам. Освен това тя твърди, че за база за отпуск се вземали последните 1-2 месеца, не можело да се връща почти година назад. Срещала ли си в някакъв нормативен акт да пише колко точно назад се гледа за база за изчисляване на отпуск?
Тя ме съветва да се върна на работа, да работя 1 месец и тогава да си взема отпуската. Ама хич не виждам как ще стане това: на практика трябва март 2008 да ми свършат 315-те дни, да съм в отпуск за отглеждане на дете до някъде през 2009, да се върна на работа за 1 месец и да ползвам тогава цялата натрупана отпуска, която междувременно ще е станала повече от 60 работни дни  Shocked Шефът ще падне от смях, като му кажа  Crazy

Срещали сме.  Laughing  Кодекс на труда се казва. Жалко, че счетоводителката ти не го е срещала. Ей, от такива.. #2gunfire
Няма такова нещо, че се гледало 1-2 месеца назад. Ако трябва 5 години назад ще се върне. Да ти покаже къде го пише това. А че програмата и е скапана - това си е неин проблем.

Ето текста от КТ

Заплащане
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

# 449
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Момичета, да Ви попитам отново- на кой чл. то закона за отглеждане на малко дете до 2-год. възраст да се позова, когато отида отново прекъсна работа и да си подновя майчинството, и трябва отново това искане да е придружено от разни декларации и т.н.?

Мисля си, че текстът на Приложение 3 към Наредбата за ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ще свърши работа, но трябва да е до работодателя ти. В сайта на НОИ : www.noi.bg  го има качено.

Чудя се дали това приложение или стария вид на молбата-декларация  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт