Майчинството счетоводно - 3

  • 151 561
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 96
Здравейте!  bouquet
Искам да попитам и аз нещо. Дано не се повтарям и дано някой да знае.
Моят Деян се роди с 19 дни по-рано от термина. В болницата естествено ми издадоха новия болничен за 42 дни, но въпроса ми е какво става с тези 19 дни от предишния болничен? По какъв начин става изравняването и трябва ли аз да пускам молби за това?
Благодаря Ви предварително! Hug

# 496
  • Мнения: 1 999
Искам да попитам, ако майката се върне на работа по време на майчинството и започне работа в края на месеца, например има 5 работни дни за текущия месец, как ще и се начисли заплатата и 1/2 сума ли ще вземе от майчинството към заплатата?

# 497
  • Мнения: 288
Здравейте!  bouquet
Искам да попитам ............
.. закона е пределно ясен .. 315 дни се получава обезщетение ..

# 498
  • Мнения: 161
Здравейте! И аз искам да попитам нещо! Терминът ми беше на 25.09.2006г. По патологични причини от 07.02.2006г. съм в болнични. Родих на 13.09.2006г. 45-дневния болничен преди раждане ми е от дата 11.08.2006.ЗАЩО ДО 31.12.2006 ПОЛУЧАВАХ 90% ОТ СУМАТА,НА КОЯТО МЕ ОСИГУРЯВАТ,А ОТ НОВА ГОДИНА САМО 180ЛВ. МАЙЧИНСТВО?????Ако някой може да ми обясни,ще съм благодарна.А като бях бременна слушах по тлевизията,че неродените бебета ги хваща закона за получаване на 90% до навършване на 9-месечна възраст на детето!

# 499
  • Мнения: 288
.. ами .. попитайте счетоводството осигурителя си защо ..  Tired

# 500
  • Мнения: 1 404
Имам въпрос, може да е малко глупав, но си нямам никаква представа как стоят нещата.
Ако уведомя работодателя си, че съм бременна, той има ли право да ме уволни? Май да, но все пак да попитам.

Благодаря!

# 501
  • Mediterraneo
  • Мнения: 43 823
И аз имам въпрос, на който ще се радвам да получа отговор, за да помогна на своя приятелка.

Тя твърди, че е получавала майчинство до шестия месец на бебето, което сега е на седем месеца. Четвърто раждане й е, но едното детенце почина преди няколко години. Т.е. има три живи деца към момента.
Някой някъде й е казал, че от четвъртото раждане нататък се ползва майчинство само 6 месеца. На мен пък преди малко ми казаха, че важи при 4 живи деца.
Кое е вярно? Ако има право на нормално майчинство, от кого и от къде да си търси правата? Мерси.

# 502
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Здравейте!  bouquet
Искам да попитам и аз нещо. Дано не се повтарям и дано някой да знае.
Моят Деян се роди с 19 дни по-рано от термина. В болницата естествено ми издадоха новия болничен за 42 дни, но въпроса ми е какво става с тези 19 дни от предишния болничен? По какъв начин става изравняването и трябва ли аз да пускам молби за това?
Благодаря Ви предварително! Hug

Педиатъра ще ви пусна болничен лист за разликата между 135 дни и реално използваните до края на втория болничен лист издаден от родилния дом

# 503
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Здравейте! И аз искам да попитам нещо! Терминът ми беше на 25.09.2006г. По патологични причини от 07.02.2006г. съм в болнични. Родих на 13.09.2006г. 45-дневния болничен преди раждане ми е от дата 11.08.2006.ЗАЩО ДО 31.12.2006 ПОЛУЧАВАХ 90% ОТ СУМАТА,НА КОЯТО МЕ ОСИГУРЯВАТ,А ОТ НОВА ГОДИНА САМО 180ЛВ. МАЙЧИНСТВО?????Ако някой може да ми обясни,ще съм благодарна.А като бях бременна слушах по тлевизията,че неродените бебета ги хваща закона за получаване на 90% до навършване на 9-месечна възраст на детето!

Ако не сте подали молба за ползване на остатъка до 315 дни ви важи молбата за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години и получавате съответното обезщетение. Съгласно инструкция на НОИ ако не сте подали молба за продължение на отпуска за бременност и раждане, а имате право за същия период нямата право да ползвате отпуска за гледане на дете. В този случай може да се наложи да възстановявате получените обезщетения от началото на годината.

# 504
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Имам въпрос, може да е малко глупав, но си нямам никаква представа как стоят нещата.
Ако уведомя работодателя си, че съм бременна, той има ли право да ме уволни? Май да, но все пак да попитам.

Благодаря!

Зависи на какъв договор сте

# 505
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
И аз имам въпрос, на който ще се радвам да получа отговор, за да помогна на своя приятелка.

Тя твърди, че е получавала майчинство до шестия месец на бебето, което сега е на седем месеца. Четвърто раждане й е, но едното детенце почина преди няколко години. Т.е. има три живи деца към момента.
Някой някъде й е казал, че от четвъртото раждане нататък се ползва майчинство само 6 месеца. На мен пък преди малко ми казаха, че важи при 4 живи деца.
Кое е вярно? Ако има право на нормално майчинство, от кого и от къде да си търси правата? Мерси.

Срокът за ползване на отпускът по чл. 164 от КТ за гледане на дете е до 2-годишна възраст на първото, второто и третото дете, а за всяко следващо дете до навършване на 6-месечна възраст.

# 506
  • Мнения: 28
 ДейзиГ благодаря ви за бързия и коректен одговор   bouquet

# 507
  • Mediterraneo
  • Мнения: 43 823
И аз имам въпрос, на който ще се радвам да получа отговор, за да помогна на своя приятелка.

Тя твърди, че е получавала майчинство до шестия месец на бебето, което сега е на седем месеца. Четвърто раждане й е, но едното детенце почина преди няколко години. Т.е. има три живи деца към момента.
Някой някъде й е казал, че от четвъртото раждане нататък се ползва майчинство само 6 месеца. На мен пък преди малко ми казаха, че важи при 4 живи деца.
Кое е вярно? Ако има право на нормално майчинство, от кого и от къде да си търси правата? Мерси.

Срокът за ползване на отпускът по чл. 164 от КТ за гледане на дете е до 2-годишна възраст на първото, второто и третото дете, а за всяко следващо дете до навършване на 6-месечна възраст.

Благодаря. Значи наистина няма право, доверявам ти се  Sad

# 508
  • Мнения: 230
Привет,включвам се с един малко по-конкретен въпрос,абе неудобно ми е да питам ала смятах и явно не мога съвсем сама да се справя.
Аз ще излизам 23-24 юли тази година отпуск за раждане и гледане на дете.Та Януари ми бяха дали по погрешка паричната премия на една колежка на мое име-тя ми вдигна осигурителния доход до 1165лева,е да ама аз не искам такива грешки и им казах че тези пари не са мои,за да си ги върнат на момичето-което в случая ми беше адашка по име и фамилия.Е да ама те не сторнираха операцията за текущия месец,а следващия-февруари преизчислиха заплатата ми и осигурителният ми доход спадна на  716.90,иначе стандартно е 980(нали се смята БРЗ + клас за прослужени госини-при мен 950+30),та питането ми е  следното:След като се спазарих с шефа и осигурителният ми доход от април до края на юли,(...е и нататък,ама това е без значение) ще е 1100.дали да изляза от края на Юли и да разчитам че февруари и март няма да ме набутат или да си изляза от 24 юли и да ми се вземат Януари-Юни.Заплатите-осигурителните доходи са съответно
Януари-1165
Фев-716.90
март-980
април-1100
май-1100
юни-1100
юли-1100
извинявайте че ви затормозявам-още повече други хора имат повече основание за питания и отговори-съответно тревоги от мен,но при положение че имам 2 кредита с месечна вноска 800лева-силно ме касае какво да сторя.
Много Ви благодаря и извинявайте,че ви отнемам от времето с моите глупости.
Поздрави  bouquet

# 509
  • Мнения: 9 044
И аз имам въпрос, на който ще се радвам да получа отговор, за да помогна на своя приятелка.

Тя твърди, че е получавала майчинство до шестия месец на бебето, което сега е на седем месеца. Четвърто раждане й е, но едното детенце почина преди няколко години. Т.е. има три живи деца към момента.
Някой някъде й е казал, че от четвъртото раждане нататък се ползва майчинство само 6 месеца. На мен пък преди малко ми казаха, че важи при 4 живи деца.
Кое е вярно? Ако има право на нормално майчинство, от кого и от къде да си търси правата? Мерси.

Срокът за ползване на отпускът по чл. 164 от КТ за гледане на дете е до 2-годишна възраст на първото, второто и третото дете, а за всяко следващо дете до навършване на 6-месечна възраст.

Благодаря. Значи наистина няма право, доверявам ти се  Sad

Точно така е. Има разлика между живо дете и живородено дете. Брои се всяко живородено дете, без значение каква е съдбата му от там нататък.

Общи условия

Активация на акаунт