Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 842
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 375
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
jabata_dil, пробвай - дано ти хареса!  Peace Аз на моя син само така съм го давала!  Peace

# 376
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Цитат
колко време трябва да мине между плодовете и вечерята?
Хубаво е да има половин час. Моите ако са хапнали плодове или зеленчуци, дори и да ми откажат друго после, не се притеснявам. Предпочитам го пред това да ядат нещо друго, пък плодове и зеленчуци- не.

Цитат
И друг въпрос имам - "Фитнес"-а на Нестле здравословен ли е според вас?
Не.

Аз приготвям пастет от маслини с масло. А на пастета от извара, сирене и подправки може да се сложи и варено яйце. Правила съм и извара с пастет от маслини... Много обичам такива "бъркочи".

# 377
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
Аз закусвам с мюсли, българско, което представлява повече овесени ядки, семена и малко сушени плодове. Има с 12% и с 30% плод, има само със семена...Пробвала съм и други, но това ми харесва като вкус най-много.  Peace Не знам, кое е по- здравословно...
Децата не го обичат, обират ми само стафидите вътре.  Wink
Но, обичат пълнозърнести сухари много, както и пълнозърнест хляб.  Peace

А за плодовете и зеленчуците: мисля, че не всяка храна, пък била и най-полезната и здравословната, е подходяща за всеки човек. Човек усеща от какво има нужда в дадения момент и това яде.
Децата също. Например, въпреки че, вкъщи винаги има плодове и зеленчуци, ядат се плодове, правя салати, храним се заедно, децата от малки просто не харесват дадени храни, може би инстинктивно усещат, че не са подходящи за тях. Доста усилия положих да ги науча да ги харесват, но не става.
Не ядат: домати, чушки, краставици, киви, праскови, ягоди, кайсии, сливи, малини, череши, моркови,....
Обичат: ябълки, портокали, мандарини, банани, лимони, дини, пъпеши, ядки, зеле, бобови, картофи, ориз, месо, млечни...

Спрях да опитвам да проядат даден плод или зеленчук, и просто се съобразявам с тях при приготвянето на храната.  Peace

# 378
  • Мнения: 5 500
Amarena, аз така го харесвам, но по принцип ям по-мазни храни, обичам салатата с повече зехтин от мъжа ми и препечена филийка с повече масло от него пак. Обаче ще ти пробвам пастета с маслини и авокадо. Аз правя само пасирани маслини със зехтин или краве масло.
Omega, авокадото е зеленчуков плод или плодов зеленчук, точно като доматите и краставиците.
Катерина78, след плодовете 30 мин, след банана 45 мин.
Нестле Фитнес не купувам, както и подобни пакетирани ..., корнфлейкс.....купувам чисти овесени, пшенични, ечемичени и ръжени ядки. Смесвам ги и добавям нарязани сушени плодове без захар.

# 379
# 380
  • Мнения: 5 713
Интересно за авокадото Simple Smile:
http://hanlin.hit.bg/avocado_bg.htm

Афродита е права, води се неутрален плод. Забравих да спомена, че често правя Гуакамоле. Но не съм съгласна с дадената рецепта в сайта. Говорила съм с мексиканец готвач и той каза, че оригиналът е без домат. Най-важното в Гуакамолето са солта, лимона и чесъна. Слагат се също така черен пипер, кориандър или магданоз. Може и малко лук и люти чушки.

Ние също обичаме по- мазно у нас. И за някои това, което правя с авокадо, сирене, яйце, може хич да не е здравословно. Но пък става много вкусно. Отделно, че едно 8-9 месеца откакто не сме в България, значително сме намалили сиренето, защото не ни харесва.

# 381
  • Мнения: 4 392
Катерина78 , обезкостявам и пасирам маслините и добавям зехтин, ако има нужда. Овкусявам по избор.(За себе си лично нищо не добавям) Мажеш на филийка или ядеш така.

Аз се интересувам и от други подобни зеленчукови пастети, защото не ям животински храни. Така, че ако имате някакви изпробвани, давайте. Hug

Друг подобен фаворит ми е следната рецепта:
Избират се големи черени пиперки, домати( и червен лук се разрязват наполовина и се нареждат с разрязаната страна към тавата, застлана с хартия за печене. Поръсвате с малко сол(може и без сол), балсамов оцет и зехтин и запичате. Изстива, пасира се, добавя се прясно нарязан на ситно магданоз и така получения сос може да се ползва за спагети, пици и каквото ви хрумне.  chef

# 382
# 383
  • София
  • Мнения: 5 205
А маслините откъде ги намирате да не са с химикали или стерилизирани? Е, второто е за предпочитане... Някой има ли да разполага с тайна информация? Аз разпитвам навсякъде... трябва да са НАТУРАЛНИ, но ... И трябва да са ЗЕЛЕНИ, поне да се избегне изкуствено ускорения процес на почерняване, който се прави с някакви ужасни киселини.
Накратко: трябва да са много СОЛЕНИ , за да има някаква наДежда, че са без консервант и да са ЗЕЛЕНИ.
В Био магазина има био маслини, но...

Амарена, свекър ми, който е антивегетарианец, прави невероятен пастет от 1 глава кромид лук +1 шепа счукани орехи + "среда"(намокрена и изстискана) от хляб +много олио. Тази идея съм трансформирала във всякакви посоки. Избирам си здравословни продукти, пасирам, уцелвам консистенцията и го пробутвам като пастет. А като го оцветя с куркума...

# 384
  • София
  • Мнения: 9 887
Накратко: трябва да са много СОЛЕНИ , за да има някаква наДежда, че са без консервант и да са ЗЕЛЕНИ.

Това за солеността е така.Родителте ми работят в Гърция,оттам ни донасят маслини,които лично те си слагт в саламура,няма нищо химично в тях.Аз маслини не мога да ям,но мъжа ми казва,че вкуса им е съвсем различен от тези на магазина.И са мнооого солени.Който е ял маслини у дома винаги е бил впечатлен от вкуса им.Обаче гледам,че имаме и черни,и зелени,и двата вида със сигурност не са правени с изкусвенни неща. newsm78

# 385
  • Мнения: 2 761
Omega, авокадото е зеленчуков плод или плодов зеленчук, точно като доматите и краставиците.

Домата и краставицата не са зеленчукови плодове,щото такова понятие НЯМА.А са плодови зеленчуци,т.е. са си зеленчуци.За авокадото не знам,ще прочета,но като му гледам семейството,към което принадлежи на първо четене,си е съвсем плод.Тук даже го продават в секцията с плодовете.

# 386
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Катерина78 , обезкостявам и пасирам маслините и добавям зехтин, ако има нужда. Овкусявам по избор.(За себе си лично нищо не добавям) Мажеш на филийка или ядеш така.
имах предвид пастета с авокадо и маслини, каква е пропорцията - 10 маслини с 1 авокадо или как  newsm78

# 387
  • Мнения: 4 392
bilyanam, благодаря за идеята.  Ще се пробва Grinning Поздрави на свекъра ти!   bouquet

Маслини купувам от магазин, където има голям избор и "стрелям' по нюх. Руска рулетка.  Mr. Green Като няма био, няма да се откажа от маслините, я!
Откакто Омега ни информира за черните маслини, започнах да купувам светли(зелени и виолетови Laughing)

Валенцето , как правят саламурата за маслините родителите ти?

Катерина78 , аз го правя ма око. Пълня една голяма чаена чаша с маслини и добавям четвърт авокадо.
Пробвай първо с четвърт, ако не искаш да ти е мазно и после добави още при нужда. Авокадото е меко. Можеш да го намачкаш и с вилица и да го прибавиш.

# 388
  • Мнения: 2 282
И за някои това, което правя с авокадо, сирене, яйце, може хич да не е здравословно.
Точно по този повод се замислих колко различни гледни точки за здравословно има! И колко ще е трудно да въведат в детските градини някакво здравословно, поне според родителите,на които има пука, хранене. Ето онзи ден обяда беше: боб чорба, пиле с картофи, айрян. И за десерт - плодче (от сърце се надявам, че все пак го дават в 10 часа, както са споменавали). Вервайте ми, това за мен е най-абсурдната възможна комбинация. О, извинете, пропуснах да добавя хляба към цялата тази история, обилно начупен в супичката от лелята, естествено, с добри намерения.
Същата работа и със стандартните пастети с много олио - някой заблуждава ли се колко са полезни? Все пак варианта авокадо+нещо никак не е лош, а търпи и нещо млечно, сиренце например...
Г** глава затрива, са казали хората. Ама не се чувствайте нападнати, и аз от г**а си патя  Laughing

С огромен интерес пиша какво пишете по темата. Адски трудно ми е да избирам що-годе здравословна закуска на детето си, при условие, че е с АБКМ. В градината се съгласиха сутрин да я водя закусвала, и да не и дават повече филия с маргарин. Засега поне ще сменят маргарина с варено яйце, но за друго не можем да говорим... освен шоколадовия корнфлейкс, от който имат отворени големи 10 килограмови пакети. Нищо друго не могат да държат разпечатано в кухнята, нито пък да и готвят отделно. А за Фитнес-а и корнфлейкса - мисля да ги въведа като краен вариант.

# 389
  • Мнения: 5 500
От гл. т. на разделното хранене, авокадото се съчетава здравословно с въглехидрати, но не и с белтъчини.

Общи условия

Активация на акаунт