Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 804
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 2 950
Един билкар от Симеоново ми каза: "След Чернобил няма нищо екологично чисто". Grinning

Е, съвсем се отчаях!  Weary

# 286
  • Мнения: 2 282
Забраняват fast food в румънските училища
Те ти пример за добро законодателство! Директно са го забранили хората, а не да приемат пожелателни мерки.

# 287
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Забраняват fast food в румънските училища
Те ти пример за добро законодателство! Директно са го забранили хората, а не да приемат пожелателни мерки.
Ееей, това е супер!  Peace

# 288
  • София
  • Мнения: 9 878
Добре де,не може ли и тук по някакъв начин да стане това.Не ми се вижда чак толкова сложно...знам ли.А ако направим подписка или нещо подобно дали ще ни обърнат внимание?Мен страх ме хваща като изведа децата долу пред блока-постоянно тичат майки,които черпят наред със зрънчовци,снаксове и подобни и обясняват как децата им са злояди и само това ядат Crazy.Не съм някаква маниячка,но не мога да разбера защо едно двугодишно ,спокойно играещо си на пясъка дете ,трябва да бъде непременно извикано и почерпено. Tired

# 289
  • София
  • Мнения: 2 493
Не съм някаква маниячка,но не мога да разбера защо едно двугодишно ,спокойно играещо си на пясъка дете ,трябва да бъде непременно извикано и почерпено. Tired

И аз всеки път това се питам Sad
Аз нося краставици и/или ябълки обикновено напоследък и малката това ръфа, ако прегладнее...

# 290
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Айде и аз да се оплача тук...Ние с мъжа ми често се изкушаваме от разни сладки неща, чипсове, пържени картофи и т.н. Обаче аз, като една съвременна майка съм решила дъщеря ми да се храни здравословно, а ние си похапваме нездравословно само скришом.

Какво става на практика обаче - свекърва ми я гледа по цял ден, на закуска и следобяд я тъпче с кифли, в най-добрия случай дава кис. мляко или Данонино. Плодове и зеленчуци тя не яде (има гастрит и не й понасят), по тази причина и малката не се сеща да яде, а когато й предлагаме отказва. Добре, че поне за обяд има сготвено от мен ядене. Вчера се прибирам и малката ми обяснява как била послушна и баба и дала "наградка". После разбрах, че "наградката" е шоколадче.  Close
След вечеря правя плодова салата с идеята, че Руми ще хапне малко плодове, но не. Казва, Румито иска бонбонче, сладко бонбонче. Аз казвам ето ти витаминче, давам едно от витамините за смучене (и без това й се полагаше). Но след това тя продължава - искам бонбонче.  Crazy А не беше си изяла вечерята. Извадих сушени плодове - стафиди, сушени кайсии. Нацупи се, но след малко реши да си похапне от тях. Плодовата салата я връчи на мен и каза: Мама да я изяде! Руми не обича ябълки.

Ей така ден след ден виждам как всичките ми усилия отиват на кино и се обезкуражавам  Tired

# 291
  • София
  • Мнения: 9 878
Не съм някаква маниячка,но не мога да разбера защо едно двугодишно ,спокойно играещо си на пясъка дете ,трябва да бъде непременно извикано и почерпено. Tired

И аз всеки път това се питам Sad
Аз нося краставици и/или ябълки обикновено напоследък и малката това ръфа, ако прегладнее...


Ами няма как да стане това-да им нося плодове.Просто постоянно ги черпят навън,постоянно.Открих едно решение на проблема,макар и да не ми харесва въобще като начин,но ...целта оправдава средствата.Мими имаше запек един ден,предната вечер навън изяде доволно количество боклуци.И като започна да плаче,че не може да се изходи..не е истина просто.Накрая дори малко кръв и потече от дупето,беше се разранила.И тя видя кръвта на влажната кърпа,аз направо не издържах и и викнах как като яде толков боклуци,затова има запек.И тя милата сега като и предложат казва :"взимам едно да пробвам и не искам повече" Обаче майките продължават да и предлагат,тя идва при мен и ми казва-ама те ми дават още Tired.Няма оправия.

# 292
  • Мнения: 2 282
След вечеря правя плодова салата с идеята, че Руми ще хапне малко плодове
...........
Ей така ден след ден виждам как всичките ми усилия отиват на кино и се обезкуражавам  Tired
Не се сърди, надявам се да не звуча грубо, но в случая трябва да си благодарна, че "всичките ти усилия отиват на кино". Прочети малко повече за хранене и храносмилане - плодовете са единствената храна, която става не просто безполезна, а откровено вредна, когато попада пълна с други неща храносмилателна система, демек върху друга храна.  По-добре изобщо без плодове, отколкото след ядене. Ако не уцелиш моменти за плодове, освен сутрин, на гладен стомах, наблегнете на зеленчуците - при тях такова нещо няма, винаги действат добре.

И друго - премахни гадостите от своето хранене, преди да ги махнеш от детското. Ясно ти е иначе какъв пример даваш...

# 293
  • Мнения: 2 950
Не съм някаква маниячка,но не мога да разбера защо едно двугодишно ,спокойно играещо си на пясъка дете ,трябва да бъде непременно извикано и почерпено. Tired

И аз всеки път това се питам Sad
Аз нося краставици и/или ябълки обикновено напоследък и малката това ръфа, ако прегладнее...



И аз това се чудя, и аз все нося ябълки, банани, моркови, череши, които Йоана обожава. И когато сме сами яде това, което й нося. Нооооо.... предложи ли й се меденка или вафла, моментално ми връща ябълката и ме гледа на криво и се запътва към боклуците  Sad

А и ми писна да ме обвинявват, че храня детето си здравословно#Crazy #Cussing out #Crazy

# 294
  • Мнения: 7 415
И друго - премахни гадостите от своето хранене, преди да ги махнеш от детското. Ясно ти е иначе какъв пример даваш...
Хайде и една баба да се включи по въпроса. Mr. Green Вчера внучката ми /1 г 6 м / луда ме направи.Пищи "школак" обяснявам ,че няма ,мъча се да дам следобедната закуска.Не става.А тя се катери до хладилника на един стол и понеже има прозорец аз решавам , че прозореца е целта и не мога да си обясня пищенето за "школак" какво общо има със стола и прозореца.Идват мама и татко и тогава съзирам върху хладилника УЖ скрит шоколад.Ето за това малката ме тормози пет часа пищейки непрекъснато  #2gunfire #Cussing out Мамата и татето /като тази по-горе/ тайничко се хранят "здравословно",а на децата - НЕ.На бързо ги направих на плодова салата с шоколад отгоре.
               Сори,ама каквито сте вие такива са и вашите деца.От къде накъде вие ще ги учите на нещо дето сами не го можете.Или всички се храните здравословно или не си мъчете децата.

# 295
  • Мнения: 5 713
Точно така! Примерът е много важен. Тайно тайно, но до време. Децата растат, виждат и усещат.
Също така направи ми впечатление, че детенцето имало гастрит и не му понасяли плодове и зеленуци. Аз също страдам, по- точно страдах от това от малка. Но една кифла, примерно, много повече би ми раздразнила стомаха и провокирала киселини отколкото плод. Бях забелязала по едно време, че банан не ми действа много добре много рано сутрин на гладно, но и това отмина. Просто ги давайте плодовете обелени и избягвайте соковете. Също така ще се наложи, според мен, всички заедно да ядете плодове, за да види детето отново примера. А не да се чувства като наказана със съответната храна.
И другото, което са писали вече и ми е като основно правило: плодовете винаги като самостоятелна храна и гледам да не правя " мешана салата " от много плодове на едно ядене.
Обаче майките продължават да и предлагат,тя идва при мен и ми казва-ама те ми дават още Tired.Няма оправия.
При нас е същата история. Много доброжелателки. Ето вчера прясна случка. При едно съседче сме на гости, хем е с мен и се предполага някакъв хранителен контрол. Е какво ли не си натъпка в устата. Аз й кажа не и й обясня защо не искам да го яде. Другата майка вика е нищо де, остави я, дете е. Казвам й трябва да има хранителни навици и култура на хранене още от малка. Тя ме гледа като...хем съм й обяснявала позицията ми 1000 пъти относно храненето. И естествено Магдалена само това чака, някой да й разреши. А и като вижда, че двама души не са единни по даден въпрос...После се сърди, че не я пускам при даденето съседче. Че и искаше сама да бъде, без мен. Един ден я пуснах сама като изрично казах: не я оставям при вас да яде, а да играе. Ако имаш плод, предпочитам това да яде. Ако не, да седи така. Отивам да си я взема и майката ми казва: яде какво ли не; аз предложих плод, но те не искаха и аз им дадох шоколади, бонбони. Лелеле полудях, имам чувството, че на пук ми се прави. Знам ли...или изобщо не се слуша.
После като се прибрахме само й казах, че не беше нужно да прави такава помия в стомаха си и че това не ми харесва. Баща й като си дойде , я пратих да му каже какво е яла при съседчето. Казала му боклуци. А, значи знае, че не е редно; защо яде плодове; къде са витамините... А не е като да я ограничавам, напротив, но си има някаква мярка. И в детската градина следобед ги " лигавят " с разни кексчета, сладоледи и т.н. Но пък най- се радвам, че там се ядат до обед само плодове. Определено придоби някакви навици. Но е и много трудно възпитанието в тази насока.
 

# 296
  • Мнения: 639
Didia ,абсолютно си права по въпроса!!!!!!!!! NaughtyНяма такова нещо като храна за децата и храна за мама и тате.Храната в едно семейство е за всички,това е моето мнение.

# 297
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Точно така! Примерът е много важен. Тайно тайно, но до време. Децата растат, виждат и усещат.
Също така направи ми впечатление, че детенцето имало гастрит и не му понасяли плодове и зеленуци.
Първо да поясня, че не детето, а свекърва ми е с гастрит, но обожава разните му там гризинки, бисквитки, солетки и т.н. Готвено почти не съм я виждала да яде.
Второ, плодовата салата я направих 2 часа след вечерята, проблемът по-скоро може да е в това, че беше час преди банята и спането.
Трето, съгласна съм, че примерът е много важен, затова се опитвам да превъзпитам 30 годишния си мъж, ама очите му стават на палачинки като види пържени картофи например. Бяхме на море, ол инклузив и той си сипва картофи, малката дори не ги беше опитвала до този момент и как разбра, че това е нещо "супер вкусно" незнам, може би инстинкт. Взе да се тръшка, че иска. От тогава първо се сипваше на нея там, каквото ще яде и след като се наяде излизаме и татито остава да си вечеря.  Не мисля, че са чак толкова вредни, но все пак се старая да ги ограничавам. Аз пък съм маниячка на мандарини, през зимата ям по 3 кг на ден, но малката само ми ги бели и бута в устата ми. Лапна едно парченце и го изплю. Същото и със салатата, зелен лук и репички яде, но марулята е отровна. Краставиците яде, но доматите - не. Така че и личния пример не винаги дава резултати.
Шоколад вкъщи няма, но покрай Великден имаше малки шоколадови яйца и големи такива, подарени от роднините. Скрих ги, но няма да ги хвърля я - с татито от време на време си ги дояждаме след като приспим малката  Mr. Green Оставяме й играчките.

Никога не давам сладки и боклучави неща преди и по време на основното ядене. А вътрешно се успокоявам, че никога не е яла чипс, зрънчо, снакс. Позволих й кроасан и солети. И всъщност има ли списък на "боклуците"?
Освен това, не мога да накарам детето ми да яде овесени ядки, след като на мен самата започна да ми се гади като ги помирисах. Тя геройски изяде 4-5 лъжици, а после й се наду коремчето и я болеше цял следобед.

# 298
  • София
  • Мнения: 2 493
...Аз й кажа не и й обясня защо не искам да го яде. Другата майка вика е нищо де, остави я, дете е. Казвам й трябва да има хранителни навици и култура на хранене още от малка. Тя ме гледа като...хем съм й обяснявала позицията ми 1000 пъти относно храненето.

Същата история... Всичките ми приятели ме мислят за маниачка, затова че лишавам детето си от всякакви "лакомства"... Sad  Иначе на теория са съгласни за културата на хранене, но на практика...
У нас също няма храна за нас и за тях... ядем заедно плодове, салати, манджи... Малката поне иска да опита от всичко за разлика от кака си, която има много странна избирателност. Единственото, което ядем скришно от децата е Нутела, признавам си чистосърдечно...
Радвам се че започнаха да й стават любими разни полезни неща и сама си ги иска - кисело мляко с овесени ядки и мед, ябълки, зеленчукови супи, напоследък леща... Много е важно как се представят нещата. Мая вече повтаря, кое ще я направи силна и здрава, и от кое ще порасне и т.н. 

Иначе в детската Мая прояде киви. И каза, че много й харесва. Преди това не искаше и да близне Simple Smile

# 299
  • Linz
  • Мнения: 11 619
...Аз й кажа не и й обясня защо не искам да го яде. Другата майка вика е нищо де, остави я, дете е. Казвам й трябва да има хранителни навици и култура на хранене още от малка. Тя ме гледа като...хем съм й обяснявала позицията ми 1000 пъти относно храненето.

Същата история... Всичките ми приятели ме мислят за маниачка, затова че лишавам детето си от всякакви "лакомства"...
И при мен така... Скоро една приятелка започна да дава кренвирш на едногодишното си дете. Попитах я защо му дава такъв боклук, а тя отговори, че на детето му харесва и тя не е като мен (всмисъл маниачка и вегетарианка). Хапват си още маргаринче, оцветители... реших да не се меся повече.

Общи условия

Активация на акаунт