Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните

  • 34 272
  • 303
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 828
ЕДЕЛВАЙС, просто настръхнах!  Cry
Ще следя и участвам с каквото мога да съм полезна!!  Peace

# 121
  • София
  • Мнения: 1 326
Ох, болната ми тема... така ми се живее на село, като се замисля, за това какво ядем  ooooh!
(Запис)

П.П. Някой да знае шоколад без маргарин?

Май Милката и Тоблерона......Имаше тема за шоколадите и там имаше майки възмутени, че Киндер сюрприз, според рекламата се прави специално за деца, а фактически съдържа ГМО.Предлагам всеки, който знае що годе здравослвен продукт от масовите да го спомене в темата.
Доколкото знам от дъвките единствено Хуба-Буба е със захар, останалите са с подсладители....В момента съм в процес на търсене на детска паста за зъби без флуор, предишната ни беше Ненедент, но нещо не я намирам.......Бисквитите-всички до една са със хидр. мазнина, има едни, които купувам, където не е спомената, че съдържат такива мазни-обикновени бисквити на Пападопулос, но това не значи, че не ги съдърържат.Купувам италиянски бишкоти. За Колата-знам, че е вредна, но не мога да се откажа от нея-успокояваме факА, че поне е със захар, а не с подсладители. Купувам кафява захар, но още не съм в час, коя е с карамел, коя без.....не помня марката, някаква от Метро.Масло-взимам немско или гледам да е мандраджийско, но пак нямам гаранция какво съдържа. Яйцата-от кокошки растнали на открито-продават ги в кварталните Хали. Салами-не купувам, филе от време на време.
Сеага се сетих за корнфлейксовете, фрашкани са с трансмазнини, някой ако знае що годе читав такъв -да казва  Simple Smile. За подправките/бульони-не съм намерила алтернатива  без натрив глутамат, купих си блендер и съм решила догодина да си надробя наситно всякакви видове зеленчуци и да си ги замръза на кубчета и так да ги ползвам. Сапуните-купувах си от женския пазар от арабите- маслинов, тип домашен....ама много гаден, бе.........2-3 пъти купувах и се отказах. Решила съм от скоро, вместо омекотител да ползвам сода бикарбонат, същата може да се използва успешно и за търкане на мивки и т.н. От препаратите за под ползвам на Фрош-пише, че са безвредни  Thinking , има и друг начин, за дезифекция-Цитросепта , но излиза скъпичко, чувала съм, че може да се ползва лимонтузо за миенето
Наобикалям диетичните магазини и там може да се намери по нещо, например от там купувам Био кисело мляко ( иначе взимам Елби ), но и там се излагат, виждам, че предлагат доста храни, които в никакъв случай не могат да се нареката здравословни. Гледам се да приготвям повече домашна храна........Далеч съм от мисълта, че се храниме здравословно, но се старая колкото мога.....иначе човек може да откачи  Simple Smile

# 122
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
за шоколада - Колеф е без маргарин- 60% какао.

# 123
  • Мнения: 1 455
Хубава тема Hug
Записвам се да следя,че съм я пропуснала Peace

# 124
  • Мнения: 836
Цитат
.....   И все пак има белези, по които може да разпознаете вредния зарзават. Не налитайте на особено едри чушки, които са воднисти, предпочитайте по-дребната светла севрия, съветват експертите. Избирайте и по-кривите краставички, те са по-малко нитратни. Ако зеленчукът започне да увяхва и се скапва на втория ден след като сте го купили, това е красноречив симптом, че дозата азот е била превишена. Нивото на нитратите по принцип е по-високо у по-младите растения. Има значение и къде са отглеждани - на по-влажно и сенчесто място те трупат повече нитрати, отколкото ако са расли на по-слънчево и сушаво.

Различните части на растенията  също натрупват различно количество нитрати. В средата на грудката на картофа нитратното съдържание е по-малко, по-голямо е по повърхността. В горните листа на зелето нитратите са повече, отколкото в средата. В жилките на листата те са 2-3 пъти повече отколкото в останалата част на зелката. В морковите най-високо е съдържането им към върха, а при цвеклото обратно - към опашката. В краставицата, динята и пъпеша нитратите се складират повече около кората и по-малко там, където са семките. В тиквата и тиквичките пък са главно в семенната част, а също и покрай кората. Затова белете така и толкова дълбоко зеленчука, колкото трябва.

Кулинарната обработка позволява значително да се намали съдържанието на нитрати в зеленчуците. Например сварените картофи съдържат 50-80 на сто по-малко нитрати от суровите. А зеленчуците, които се консумират сурови задължително измивайте не само обилно, но и ги оставайте да киснат във вода поне 15 минути, особено марулите и салатите. Добре е също зарзаватът да се накисва във вода дори преди термична обработка, съветва д-р Теменуга Братанова.

.....

от тук metropolis.bg

# 125
  • Мнения: 836
Внимавайте като купувате бои за яйца!
Все още в търговската мрежа има бои, които съдържат абсолютно забранени оцветители Е 121 и Е 123.
Това са някои от старите бои на фирма Pet, както и на някои други фирми.
Цветовете са червено и лилаво.

виж тук забранените добавки

# 126
  • Мнения: 4 150
Ето една алтернатива zа яйцата...
Жьлти  стават с Лайка или с листата на дьрвото Ябьлка
Жьлто zелени стават с коприва или бреzови листа
Оранжев/кафяви стават с лукови обелки
Кафяви стават с листа от орехи
Червено виолетови стават с червено цвекло или Червено zеле
Сини стават с черни/сини боровинки.Може и суШени.


http://www.kochbaeren.de/menues/Eier-faerben.html  нагледно
http://www.farbenundleben.de/titel/ostereier_faerben.htm   Много информативна страница,но е на немски Embarassed

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 11:14 от Christian

# 127
  • Мнения: 3 810
Днес имах разговор с директорката и мед. сестра в ДГ на сина ми по отношение на маргарина, бозата и флуорираното мляко!

Моят начин да се запиша за темата...
Преди години общината щеше да сключва договор с някаква фирма да зарежда детските градини с флуорирано мляко на по- ниска цена. Обаче будни родители надушили, разпространиха едни листовки из града с информация за това колко е вреден флуора, подплатена със снимков материал на опропастени детски зъбчета....грозна работа...
Та тогава показах това на директорката на ДГ и тя ми каза че нещата са се осуетили...договора не бил подписан.
Миналата година мами протестираха за грамажа на храната от детска млечна кухня. Направили проверка и се оказало че готвят с маргарин #Crazy
Нали се сещате- става въпрос за най- малките деца от 4-5м. ги записват някои мами, докъм 2-3г.
Дъщеря ми е в училище и просто не си взима стотинки, защото ми казва че няма какво да си купи от там. Дори обикновени солети нямат, да не говорим за плодове. Бях я навила да си взема по ябълка за междучасието, но понеже някои деца се дразнели, госпожата казала- тези с ябълките да ги ядат навън, и понеже тя не иска да излиза...
Отскоро обаче имат напредък в закуските, които им дават безплатно всеки ден- решили 1 път в седмицата това да е плод. Това мисля че зависи изцяло от директора и фирмата която е одобрил за това. Настоявайте!

Всичко това написах за Добрич

# 128
  • Мнения: 3 810
Вредни са маргарина, млякото и захарта, но те в натуралния шоколад са малко.

За мляко имаш в предвид сухо или?

# 129
  • Мнения: 3 810
Ето и от мен за генното инженерство:
http://ecosw.dir.bg/kniga/index.htm
http://www.bluelink.net/gmo/

# 130
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Вредни са маргарина, млякото и захарта, но те в натуралния шоколад са малко.

За мляко имаш в предвид сухо или?
Кравето. Но не важи за малки деца.

# 131
  • София
  • Мнения: 1 956
И аз да се запиша - чак ме е яд, че не следя темата от началото. Сега докато изчета какво пише...

# 132
# 133
  • София
  • Мнения: 3 817
Внимавайте като купувате бои за яйца!
Все още в търговската мрежа има бои, които съдържат абсолютно забранени оцветители Е 121 и Е 123.
Това са някои от старите бои на фирма Pet, както и на някои други фирми.
Цветовете са червено и лилаво.

виж тук забранените добавки
Ами аз днес разгледах боите за яйца и във всичките видях тези оцветители,включително и на една немска фирма. Thinking

# 134
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Geleva, вредните оцветители са забранени в някои страни, но не във всички от "белите" страни.
Ако нещо е забранено в САЩ, Холандия, ОК, или Австралия, това не пречи да е разрешено в Германия. Пък като гледам тука всичко е разрешено. И така стават тези работи.

Общи условия

Активация на акаунт