Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните

  • 34 210
  • 303
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 927
Айде след 2 години да си пусна един любим сайт  Simple Smile с информация:

http://duh-i-istina.net/vavilonizaciq_hranene.php

Опитвам се да избягвам много неща, макар че напрактика е турдно и почти невъзможно при днешната хранително-вкусова индустрия......

И за мръвките малко  Wink
http://duh-i-istina.net/hranata_greha.php

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 765
Записвам се за темата.

# 17
аз пък наскоро четох, че маргаринът бил по-полезен от маслото, защото не съдържал наситени мазнини и не повишавал холестерола. В същата статия пишеше, че много отдавна маргаринът се бил произвеждал не чрез хидрогенизиране ( това било доста остаряла техника), а чрез някакви съвременни технологии и изобщо не бил вреден за здравето, даже напротив - лекарката,която беше автор на статията препоръчваше да се замени маслото с маргарин и олио.

Според мен дори и да не е абсолютна истина авторката има право, че маслото също не е полезно за организама, защото натрупва "лош" холестерол. А и тези масла, които ги продават в нашите магазини са всичко друго, но не и масло - почти всички са натъпкани с маргарин, вода и др.подобни.
Според мен по-опасни са храните, на които пише, че са полезни ( без консерванти, без оцветители , без захар, натурални и т.н.), отколкото тези, на които старателно са описани какви Е-та съдържат - така поне човек може да прецени дали да ги купува или не, докато в "натуралните" храни човек си мисли, че яде нещо качествено, а всъщност яде пак Е-та.

tania28,
   Съгласна съм, че повечето от храните които са писани за полезни, в повечето случаи се оказват доста по-вредни от оригиналите.   Например в нискомаслените десерти, за сметка на маслото са добавени други съставки които да подобрят вкуса, който вече е загубен поради липсата на мазнината.  Да не говорим, че повечето продукти без захар имат някой много по-вреден подсладител, като аспартам, нутрасуит и т. н.  Все пак, трезвата прценка и четенето на съставките си е наложително и ако един продукт си е написал Е-тата а друг е написал само едно Е бих предпочела втория, а не бих предположила, че чисто и просто не са написали всичко.

   Относно вредността на маслото и покачването на холестерола, това е вярно но само донякъде.  При прием на краве масло се покачват и двата вида холестерол (добрия и лошия).  При нормално функциониране на организма и не особено големи количества холестериола си се връща сам в нормалните граници.  Това е естествения механизъм на тялото.  От друга гледна точка маргарина, като всяка растителна мазнина не съдържа холестерол, но пък съдържа транс мазнини, които от своя страна повишават лошия и понижават добрия холестерол.  Тялото ти се чуди какво да прави с тази синтетична маса която си приел.  

   Като цяло факта, че доктор е препоръчал нещо за мен вече не е най-решаващия фактор.  И вината не е в докторите а чисто и просто в големите фирми които успяват да ги убедят с популистични изказвания.  Все пак, докторите са били тези които препоръчват живачните кремове против бръчки, в последствие пак доктори са препоръчали подсладителите като аспартам.  И двете в последствие се оказват особено нездравословни и дори канцерогенни.  

   Естествени продукти като мед и чисто масло са консумирани от човека и животните от векове, без особено вредни влияния ако не се прекалява с тях.  За разлика от тях маргарина и подсладителите са продукт на химичните лаборатории и са в диетата на човека за сравнително кратко време, за да може да се прецени цялостния ефект върху организма.  Иначе, си права голяма част от маслото което се продава по магазините, особено по-евтиното не е особено качествено.

  Особено много се радвам, че толкова много хора се интересуват!  Благодаря на всички от вас, че отделихте от времето си да споделите вашите идеи за здравословно хранене!

# 18
Айде след 2 години да си пусна един любим сайт  Simple Smile с информация:

http://duh-i-istina.net/vavilonizaciq_hranene.php

Опитвам се да избягвам много неща, макар че напрактика е турдно и почти невъзможно при днешната хранително-вкусова индустрия......

И за мръвките малко  Wink
http://duh-i-istina.net/hranata_greha.php
Много хубав сайт!
Много интересен, благодаря!

# 19
Интересна статия намерих в "Аз, жената"
Кажи, баба No, thank you
Василена Доткова | 2007-01-29
Какво правят транс мазнините, попаднали в човешкото тяло (не предизвикват транс) и как можеш да опиташ да освободиш храната си от тях, макар все още да е трудно.
Изглежда все още има хора, които вярват, че маргаринът е здравословен или поне не се срамуват да го повтарят на всеки петнайсет минути в реклами по телевизията. Естествено, знаем, че едва ли ще им се вържеш, но все пак прочети до края – има още някои храни, за които може да не си се замислял че съдържат коварните транс мазнини.

И така, ако уважаваш добрата храна, сигурно вече знаеш, че не е достатъчно една мазнина да е от растителен произход – тоест без холестерол и наситени мастни киселини. В момента като че ли най-важното, което трябва да се запиташ за всяка растителна мазнина в храната си, е хидрогенирана ли е. Ако е така, това означава, че е втвърдена чрез химическа реакция с участието на водород и че съдържа транс мазнини (или транс изомери на мастните киселини), което никак не е добра новина.

Растителните мазнини в естествения си течен вид са по-скоро полезни.
Те понижават лошия холестерол и повишават добрия – този, който прочиства кръвоносните съдове от отлагания.
Животинските мазнини пък временно повишават и лошия, и добрия холестерол. След това нивата им лесно се нормализират, особено ако си физически активен и не ги употребяваш в прекалено големи количества.
При приемане на хидрогенирани растителни мазнини обаче, които са промишлено създадени и пълни с транс изомери, лошият холестерол се повишава, добрият спада и това положение се задържа доста дълго време, докато организмът търси начин да се справи с несвойствената храна. Този двоен отрицателен ефект върху съотношението между добрия и лошия холестерол е два пъти по-силен от ефекта на животинските мазнини.

Транс мазнините толкова натоварват сърдечно-съдовата система, че според учени от Харвардския институт за обществено здраве замяната им с течни растителни мазнини би предотвратила по 30 000 смъртни случая годишно в Съединените щати.
В прословутия си план за действие “Храни и хранене 2005 – 2010” българското здравно министерство също посочва прекалената употреба на транс мазнини сред факторите за големия брой сърдечно-съдови заболявания.

В България обаче избягването на транс мазнините все още е доста по-трудно отколкото в САЩ, където обявяването им върху опаковката на хранителните продукти е задължително.
Поради ниската им цена и висока трайност те се използват едва ли не навсякъде.
Освен това няма изискване за споменаване на съдържанието им върху опаковката на стоките.
Така че ако пише само “растителни мазнини” ще трябва да се ориентираш сам дали са хидрогенирани или не.
Или просто предпочети продукт с подробна информация за съдържанието, поне докато и в България се въведат по-строги правила в тази област.

Ето някои храни, които съдържат транс мазнините:

* общо взето всички продукти в заведенията за бързо хранене – това едва ли те изненадва, особено ако си гледал филма на Морган Спърлок Super Size Me и си видял ефекта от редовното ядене в Макдоналдс.

* всички готови баници и закуски, бутер тесто, промишлено произведени тестени изделия с много малки изключения (като белгийски бисквити с краве масло например – всичко е въпрос на взиране в дребните букви).

* солети, чипс, царевични пръчици (почти всяка българска майка ги носи неотлъчно в количката на детенцето, а над детските площадки се носи тежък дъх на промишлен маргарин.)

* шоколад – точно така, там където пише “растителни мазнини”. Не бързай да страдаш обаче – все пак има някои шоколади, които съдържат само краве масло, чети внимателно.

* така наречената “растителна сметана”, в която май единствен растителен елемент е хидрогенирана мазнина. И разбира се всички ястия приготвени с такава сметана в ресторантите.

* пуканки за микровълнова печка – но винаги можеш да си направиш истински и много по-вкусни. Царевица за пукане се продава в Халите и по пазарите.

* зърнени закуски от типа на корнфлейкс и разновидностите му.

* и да не забравим маргарина. Вкусът му хич не го бива, особено в сравнение с други вредни за здравето неща. Маслото е къде-къде по-вкусно и прави магии с вкусовете и ароматите на храните, когато готвиш с него.
Има и производители на маргарин, които се опитват да избегнат транс мазнините.
Засега не са се утвърдили на българския пазар, но ако се интересуваш хвърляй по едно око на етикетите – тепърва ще има новости в тази област.

Материалът е предоставен от Gorichka.bg

# 20
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Колкото по-малко е обработена храната - толкова по-добре.
Маслото е многоо, много по-малко обработено от маргарина, просто трябва да се чде по-малко, но то и за маргарина е така Wink
Учажсяващото е че всички спретенции, че предлагат здравословни храни - вземат същите замърсени съставки, като производителите на не здравсоловни, а после им добавят вредни добавки и голям "здравословен" етикет.
Не че не е нормално, но в държава, където храните се проверяват от дъжд на вятър а не системно и задължително...
Нали знаете за фъстъците въъв Варна - колко са били пратките като брой? Че един човек да бяха назначили само тях а следи!...
А за нитрати и т.н. не ми се и мисли.

И ако ги мързи да проверяват - поне да има един регламент за етикетите - и да следят спазването му.
Мчетая си за един български еквивалент на Foods & Drugs комисията на САЩ, която казват че се трепери.

Лекари не слушам никога просто защото имат диплома или пациенти. Трябва и да са съвременни и информирани - препоръчването на маргарин, незабраняването на зрънчо и препоръчването на отбиване на 6 мес, бързо ме карат да забравя лекар.

Последна редакция: чт, 08 мар 2007, 11:01 от арт мама

# 21
  • Мнения: 988
Да се запиша за темата, да поздравя отново Бонбонеса за инициативата  Simple Smile  bouquet и да дам един мъничък принос:

- Подразбира се от предните постинги но може би не всеки го е разбрал докрай - Ако на етикетчето пише че съдържа хидрогенирани растителни мазнини или hydrogenated vegetable fat/oil - съдържа маргарин, изобщо - мазнина преминала "апетитния" процес хидрогениране описан по-горе от Бонбонеса. Този надпис трябва да се търси на етикетите.

-Освен всички други гадости, хидрогенираните мазнини са още по-вредни когато се готви и особено пържи с тях тъй като са неподходящи за повторно загряване при висока температура, освобождават се вредни вещества с които си пълинм децата... Представете си прекрасното, ароматно готово бутер-тесто... по-добре човек да си го направи в къщи по старомодния начин с масло  Peace

# 22
  • Мнения: 5 713
По повод статията в " Аз, жената ": май май имам с още храни да се разделям. Бутер тестото, солетите / тях детето яде от време на време /, растителната сметана и шоколада / как го кльопам него /. Борбата продължава. От друга страна се радвам, че много неща не влизат отдавна вкъщи.  А заради някои от тях водих война с мъжа ми: маргарин, газирани напитки, салами и кренвирши.

# 23
  • Мнения: 1 797
Божеееее, настръхнах, като изчетох всичко тук.

Винаги съм се стремяла да се храня здравословно, но сега виждам, че съм се заблуждавала.
Жалко за солетите и бутертестото, които всъщност ми харесват.
Взех си и машина за хляб иманно поради причината, че не вярвам на хлебопроизводителите.
Пратих мъжа ми да вземе брашно от завода и, представете си, са му предложили ако желае и боя за хляба. Смятайте за какво става дума.
Благодаря за хубавата тема.

Апропо,  филмът Super Size Me вече се сваля.

# 24
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
запис

# 25
  • Мнения: 3 251
Момичета, каквото и да пишете - не можем да се предпазим на 100% от всичко. Като се започне от хляба на чийто етикет си има надпис ,че е с консервант и се стигне до този, който няма такъв надпис, но не е гаранция ,че му липсва такъв. На фона на допълнително оцветените плодове, киселите млека /уж кисели  Naughty/, 20-годишното месо, което под незнайно каква форма изядохме, фъстъците и още и още... Та маргарина в случая ми е най-малкият проблем.  Излиза, че ако знаеш много, не трябва изобщо да се храниш... Вярно,това всеки си го решава на своя глава, и аз не искам да дишам нефтозаводския въздух, но не става...

# 26
  • София
  • Мнения: 3 787
Отдавна се стремя да премахна от употреба в къщи подобни неща.Засега само любимите неща на Калоян като солети и сокчета останаха TiredМного безуспешно няколко седмици правих нон-стоп фрешове-у дома пие,но излезем ли навън-иска сок в кутийка и това си е.Гледа другите деца,че пият такива,и иска и той.Рев,тръшкане,и моя фреш отива на боклука #Cussing outИ се купуват гадните сокове с кой знае какви химии вътре Sick
Иначе,използвам масло,вместо маргарин;сушени зеленчуци,вместо бульончета;зехтин,вместо олио;мед,вместо захар;салами отдавна не купуваме,хляб също;фъстъци,семки и такива неща не ядем.Сладкиши не купуваме,само бисквити за дечко.
Но не можем да избегнем всичко.Навсякъде има стабилизатори и консерванти,дори и да не е написано на кутиите и опаковките Confused

# 27
  • София
  • Мнения: 3 787
Лекари не слушам никога просто защото имат диплома или пациенти. Трябва и да са съвременни и информирани - препоръчването на маргарин, незабраняването на зрънчо и препоръчването на отбиване на 6 мес, бързо ме карат да забравя лекар.

Преди няколко месеца бях направо изумена от една моя приятелка от Добрич.Давала на дъщеря си маргарин от 3 месечна възраст.Само с маргарин правила пюретата,не с масло.Педиатъра бил казал,че маслото било вредно за малки деца,да дава само маргарин Sick
Да не казвам,че същият доктор изписва на детето Зиртек вече 8 месец без прекъсване.Без да има никакви алергии или проблеми.Ей така,профилактично #Cussing out
Това са педиатрите на нашите деца TiredДа живеят здравословното хранене и профилактичните мерки Close

# 28
  • Мнения: 6 461
Записвам се за темата .

Като чета колко работи са вредни....направо ми настръхва косата.
А ние ги  използваме в ежедневието си.... Thinking

# 29
  • Мнения: 2 700
Темата за Е-тата е многократно дискутирана, но като сте решили да набирате сборна информация за вредните съставки в храните ето и пълен списък със значенията и употребата на Е-тата http://www.analytica-bg.com/a_shop/index.php?targ=useful/e.html

Общи условия

Активация на акаунт