Клуб на храбрата шивачка - 25 тема

  • 13 145
  • 401
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 2 885
Ще се намеся по повод цените за шивашки услуги,че тази тема ми е болното място
Всеки от нас,работещ човек,би и скал да докарва прилични пари с труда си,с ръцете си,с ума си,с тялото си/кой каквото работи/
Не мисля,че трябва нечий труд да се подценява и да се принизява на ниско заплащане
Ако ние днес платим на шивачката,то тя утре ще дойде в нашия магазин,защото ще има с какво да пазари
Работна ставка от 100 лв на ден вече е нещо нормално,даже ниско,защото в нея трябва да влизат и осигуровки и наем на помещение и промишлен ток.Консумативите няма да ги слагам в бройката
Та,как тази жена да докара 100 лв на ден,ако не взима по 10,15 лв на всеки,влязъл в ателието и?Ами,ако никой не влезе?А ако не влезе повече дни?
Затова,не съм съгласна,че 10 лв са много.Малко са.
Защото утре и от Вас няма кой да пазари за 10 лв
Само държавните служители са незасегнати от тази дилема

# 376
  • Мнения: 2 297
VAL*, съгласен съм  с теб напълно. Те си имат основание за тези цени, защото знам колко техника, знания, практика, разпаране, отопление, охлаждане, осигуровки, данъци, разправии с недоволни клиенти, мръснословия и още 200 неща които трябват. Мисълта ми е, че болшинството хора сме на ръба на оцеляването, но такива разходи могат да се спестят с шевна машина. Разбира се иска някаква инвестиция в началото. Ако в едно семейство има една жена, машината е наложителна. Ако са две, три, четири, тогава машината е напълно задължителна. Защо? Колкото и да не знаеш, ще изровиш света, но ще се научиш. Доста от момиченцата имат кукли, на които искат да ушият дрешки. Ако имаш машина, малкото момиче ще попива всичко което правиш с нея. След време и тя ще започне да шие, колкото и да не ти се вярва. Ако парите са предостатъчно, никоГда няма да си помислиш за машина. Ако парите са кът, тогава ти се иска за закърпиш скъсаните дънки на срамното място, да ги скъсиш, да ги стесниш, а също така работни дрехи, тениски, суичъри и всичко което носиш не само ти, но и всички в семейството. Представяш ли си мужчина без никакви инструменти, ръцете му да са израсли от грешното място и постоянно да вика майстори и съседи? А ако се грижиш редовно за машината си, ще я имаш много дълги години и няма да се налага да се молиш на някого. Жената е създадена със знанията да шие, макар да не знае, че има тези знания. Живеем във времена, когато у дома гледайки клипове и четене на инструкции, можеш да се научиш сам на много неща. Аз съм мъж, но никой никога не ме е учил целенасочено в шиенето, а и в ремонта на машини. Сам, с упоритост, желание, търсене на информация, проба и грешка. Апетитът идва с яденето и след време искаш оверлог, покривна, инструменти за лесно кроене, гладене и т. н.

# 377
  • Варна
  • Мнения: 7 189
Няма нищо задължително и няма мъжка и женска работа. Аз като не умея нещо, си плащам. Толкова е просто. Няма нужда да смятам кой какви разходи има, за да преценя скъпо или евтино взима за услугите си. Щом има клиенти, значи всичко е наред. Тези клиенти никой не ги кара насила. Всеки занаят се учи. Но човек не може да разбира от всичко. Самата аз работя професия, за която 90% от хората сигурно си мислят, че е елементарна, а безбожно скъпа. Факт е обаче, че моите клиенти не умеят да се справят сами, плащат си и са доволни от резултата. Освен това имам цяла маза с "мъжки" инструменти от всякакво естество, уменията да ги ползвам, и няколко основни ремонта на апартаменти зад гърба ми. И съм спестила десетки хиляди левове от майстори. Но не умея да шия и плащам 10 лв за калъфка на шивач. Може би скоро ще се науча И на това, и ще пестя И от това, не е като да бера парите си от дърветата, но за момента това е положението.

# 378
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 770
Ами дадох ги, какво да правя… като не мога сама, плащам колкото ми кажат. За скъсяване на панталон и смяна на цип на жилетка платих 28 лв миналата седмица. Rolling Eyes  Затова и се разписах в темата. Мечта ми е да мога сама. Но нещата не опират само 300 лв за машина. Умението е най-ценното.

В интернет има клипове за скъсяване на дънки със запазване на оригиналния шев като този - https://www.youtube.com/watch?v=bO7u-77jet0

Аз съм се научила с клипове като съм съвсем начинаеща взех си шевна машина Pfaff от Лидл и благодарение на elektrichar разбрах за двойната игла и как да я вдяна, четох инструкцията на машината - там пише всичко:-)
Изобщо може човек да се научи и сам стига да има време и мерак Simple Smile

https://www.lidl.bg/l/bg/broshura/24-11-30-11-b53dfc/view/flyer/page/46 другата седмица ще има в Лидл шевна машина като моята - силно я препоръчвам тъй като идва с много аксесоари и добро упътване за който е начинаещ и му се занимава Simple Smile
Оооо, не е като моята има само 23 функции моята е с 36 ...

Последна редакция: чт, 20 ное 2025, 07:04 от pvacheva

# 379
  • Мнения: 2 885
По повод Лидл-ските машини и аз продавам една нова ,в кашот
Много подходяща за домашни условия
Донесоха ми я от Германия и струва 80 евро


# 380
  • Мнения: 2 297
Този път от ЛИДЛ се изложиха с тази машина. Тя няма нужните регулатори, а цената е такава, като на машина с едностъпков илик и 32 шева. Тази е с бавен четиристъпков илик.

# 381
  • Мнения: 4 250
Запис и от мен, начинаеща съм, отскоро имам вече шевна машина и куп идеи, но и много въпроси кое как да направя.

# 382
  • FRANCE
  • Мнения: 2 627
Честито. Когато стигнеш до конкретния проблем, задавай си въпроса Sunglasses

# 383
  • Мнения: 4
Имам питане към elektrichar..идея съм да си взема машина за бродерия и мисля да е janom...правилен ли ми е избора.?Чудех се и друго-дали да е комбинирана /шев и бродерия/или 2 в 1 не е добра идея.Или идея за друга марка.Не съм бродирала .

# 384
  • Мнения: 2 297
Ruum, не мога да кажа каква бродировъчна машина да си купиш, защото не съм имал щастието, или нещастието да си имам работа с такава. Но ще те насоча къде да питаш: https://www.facebook.com/groups/2077508532530010/
Питай Ивелина Михайлова: https://www.facebook.com/ivkahandmade
Да постигнеш добри резултати, трябва освен добра машина много знания, скъпи конци, подходящи подложки, компютърни знания и много проби-грешки. Повечето Janome бродировъчни машини използват файловия формат:
 .JEF (Janome Embroidery Format)
в зависимост от модела:
.JEF+ – разширен Janome формат (по-новите модели)
.JPX – използва се при някои Janome с по-цветна визуализация
.DST – универсален бродировъчен формат (често се импортира)
Но .JEF си остава стандартът.
За да правиш други безплатни или платени бродерии, трябва да ги конвертираш в такъв какъвто работи твоята машина. Купувай тази:
https://www.aliexpress.com/item/1005007622056541.html?messagetyp … on.trigger.normal
Помъчваш се и ако мислиш, че е много трудно, продаваш я и си спиш спокойно. Ако е само за бродерии за семейството, ще ти се види на баир лозе.

# 385
  • Мнения: 4
Благодаря

# 386
  • FRANCE
  • Мнения: 2 627
Пак да се вметна и аз Blush За бродировъчна съм с Elna  . Беше ми детската  мечта да си бродирам . Даже голямата девойка се забавлява да си рисува картинки и да ги конвертираме във файл.

Значи единственият недостатък на моята (може би е фабричен дефект) е че крачето не се дига достатъчно високо  и гергефът се бие, та правя разни акробатики. Купувала съм я от Ивна

# 387
  • Мнения: 4
Благодаря много 🤗

# 388
  • Мнения: 15
Ruum моята бродировъчна е комбинирана с шевна на  Brother. Купих я преди 5-6 години в чужбина и чак това лято я отворих да я разучавам. Само за 4 месеца /аз не шия и не бродирам всеки ден/ успях да я докарам до състояние за сервиз. Повредата беше малка и грешката си беше моя. Оправиха ми я в София във фирмения им сервиз /да похваля тук техника им, много доволна останах/ и продължавам да ѝ се радвам.

Ползвам я само като бродировъчна, защото имам друга шевна. Предимството може би е, че се пести място, когато е комбинирана, защото само куфара с гергефите и рамото е с размери 100 х 100 см, отделно машината, капака /моят е доста голям/, рамото за шевната и т.н, но е най-добре да се пита там където ще се купува какви са предимствата и недостатъците. Не знам дали ако не е комбинирана, ще има по-голямо работно пространство - съответно възможност за по-голям гергеф. Това за мен би било плюс при избора. Но като цяло аз съм доволна от моята машина.

Аз лятото се бях насочила към комбинирана покривна с оверлог, но в магазина като ми обясниха колко "врътки" трябват за да се премине от едната на другата и се отказах. Купих само покривна.
При моята комбинирана бродировъчна/шевна само се сменя рамото /надявам се, че така се казва/ и нищо друго, но не знам при другите марки как е.

Бродирането е голям кеф за мен, въпреки, че все още не съм съвсем добра. Аз се опитвам и да дигитализирам файлове и май от там идват доста трудности. С готови файлове сигурно е по-лесно. Но все по-добре ми се получава, имам вече готови неща за домашните хора.  

Но съм съгласна с elektrichar, че бродирането само като хоби и само за в къщи си е по-скъпо удоволствие - конците са специални, подложки трябват, файлове. Но пък и шиенето не е евтино хоби. Купиш машината и  си мислиш започвам да шия и докато се огледаш, цяла стая с платове и консумативи си събрал, кой от кой по-нужен ти се видял.  
Успех с избора!

И все се каня да питам elektrichar и забравям, но сега погледнах в другата тема и се сетих. Как става с черпенето? Аз съм много благодарна за съветите и помощта при избора на покривната машина, но освен благодарностите, които съм изказала, как да взема да почерпя? Thinking

# 389
  • FRANCE
  • Мнения: 2 627
Тортичка до Габрово Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт