ортопед кога?

  • 2 468
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 230
имам и друго питане на пове4ето места в форума 4ета 4е мамаите водят бебоците на около месец при ортопед за да се предотвратят по рано,ако недай си боже има някакъв проблем.Педиатърката ни оба4е досега изобщо не ни е гледала краченцата и изобщо не сме говорили по този въпрос?Аз ли трябва да я питам,не мога да разбера.....
дали аз сама да не я заведа? След 1седмица ставаме на 2месеца

# 1
  • Мнения: 1 043
По принцип педиатърът трябва сам да ти даде направление за ортопед още 1-я месец.За съжаление обаче все още доста детски лекари не вземат това нещо на сериозно и изобщо не казват на родителите за задължителния преглед при ортопед.
В Русе ситуацията не е по-различна.За това аз сама занесох сина си при д-р Чобанов на частен преглед Peace

# 2
  • Мнения: 101
На нас също на 1-вия месец ни дадоха направление за ортопед.Но когато отидохме на прегледа преди нас имаше едно бебче ,което беше на 3м.и половина.Най-добре да попиташ педиатърката ви.

# 3
  • Мнения: 9 488
Педиатъра а ти самата можеш да констатираш дали бебето има луксация-според това дали има еднакъв брой гънки по крачетата, разбира се и др показатели..ТРЯБВА обаче да се заведе бебето на ортопед /детски/ защото прегледа е с ехограф, който нямат педиатрите. С него се вижда дали е равномерно натрупването на хрущялна тъкан в/у ставите, ако не  е, се налага носенето на ортопедични гащи /грубоописано-твърд памперс с презамки/...а ако не се предприемат мерки в по-късна възраст става износване на хрущяла където е най-малко-демек коксартроза.
Ако не заведеш бебето до 4-5мес. се налага рентген, защото след тази възраст не се вижда с ехограф.
Затова и по-добре първият преглед на 1мес. ако има проблем да се отстрани навреме, и на контролния да не е рентген, а ехо.

Вече са задължени да дават направление в 1 и 4мес за ортопед, така че си го изискай Peace
Не знам дали сега НЗОК поема ехографа, когато ние водихме сина си платихме, въпреки направлението.

# 4
  • Мнения: 1 273
На първата консултация ни даде направление (в  1-я месец) и ние отидохме след две седмици.

# 5
  • Мнения: 5 790
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО педиатърът трябва да даде направление до навършване на 1 месец на бебето. Има го в клиничната пътека. Да не си прави оглушки, задължен е да даде. Искай си направлението и заведи бебенцето на ортопед.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 424
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО педиатърът трябва да даде направление до навършване на 1 месец на бебето. Има го в клиничната пътека. Да не си прави оглушки, задължен е да даде. Искай си направлението и заведи бебенцето на ортопед.
Peace Peace Peace

# 7
  • Мнения: 169
На нас ни дадоха направление о6те първия месец.Питай педито.

# 8
  • Мнения: 146
До третия месец на бебчо е хубаво да отидете на ортопед и си вземи талон от педито. ние ходихме при Алексиев в Горна Баня, но той не работи с касата.

# 9
  • Мнения: 2 936
ако имаш възможност заведи си детето на частен прием....
ако не...щом педиатърката не се сеща да ти даде направление,поискай си го ти!!!

ние заведохме Алекс на месец и половина.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 011
Питай я ти-не отлагай!На толкова ранен етап ако има нещо/да не дава Господ!/ може да се оправи без последствия за детенцето!
Нашата беше приготвила направлението на първата консултация/на 36 дни/ и веднага го заведохме,същия ден.

# 11
  • Мнения: 574
На мен ми даде направление преди няколко дни newsm78

# 12
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 371
По добре заведи сега бебчето на ортопед,до 4 месец знам по принцип че не е проблем ако евентуално има луксации да се лекуват.Искай си направление-полага ти се. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 1 251
По принцип трябва на 1м,но ние отидохме на 2м.Не е късно, важното е да се отиде.После ортопеда ни каза да отидем на профилактичен преглен когато навърши 6м. Peace

P.S. Първото ми дете въобще не е гледан от ортопед, а сега е задължително от ЗК.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 892
До 5-ти месец трябва да се отиде...това ми го каза докторката която ни гледа на ехограф.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 271
На 1 месец, като стана сама го заведох на ортопед - без да искам направление и т.н - оказва се че така или инацхе ехографския преглед се плаща, не се поемал по касата, та няма нужда от направлението.
Ортопеда ми обясни ( в Горна баня), че по каса можел само с опипване да го прегледа и да му разгледа краката, а то какъв е смисъла тогава - то е важно да се види на ехограф ставата как е и има ли проблеми, та затова си платих 20 лв - ехографския преглед.

# 16
  • Мнения: 3 500
Да, ходи се, когато бебето е на около 1,5 месеца на профилактичен преглед при отртопед, за който педиатъра трябва да те уведоми и да ти даде направление.

# 17
  • Мнения: 508
Питай педиатъра си и да ти даде направление. Не сте закъсняли, но по-добре отиди по-рано за твое спокойствие Peace

# 18
  • Мнения: 2 159
на нас ни даде направление след 3-тия месец, тогава ходихме

# 19
  • Мнения: 7 474
Когато ходихме при Драганов той каза, че до 1,5 м. трябва да се отиде Peace

# 20
  • Мнения: 1 427
Колкото по-рано, по-добре! Не отлагайте, питайте педиатърката! Peace

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ходихме на 2 месеца,не ни се е налагало сами да искаме направление,лекарката ни подсети,че е време. Peace

# 22
Просто нямам думи за повечето педиатри като чета какво са ти отговорили.Задължително е те сами да те информират и да ти дадат направление за ортопед.Прегледа е безплатен и с ехограф.Просто явно някои от мамите са ги изпратили в болница,която неработи със здравната каса или самите ортопеди там са решили да изкарат някои лев.Ние ходихме във Воена болница и го прегледаха и с ехограф,но не съм плащала нищо.Ако си прави оглушки ти сама ; я попитай няма нищо срамно в това.Успех Wink!  

# 23
  • Мнения: 1 216
между 1вия и 3тия месец е задължително посещението при  добър педиатър.
Д-р Драганов е малко изтрещял, но е професионалист (клиника Пантелеймон).
 Joy Embarassed

# 24
  • София
  • Мнения: 3 688
Ние отидохме когато Светльо беше на 4 месеца,малко късно,но слава богу детето няма проблеми

# 25
  • СОФИЯ
  • Мнения: 856
Тя трябва да ти даде. Аз не знаех тогава. Мойта педиатърка ми даде Андреа като беше на 1м. и ние отидохме. Хубаво е да се отиде до 40-60ден. Ако има нещо е по - лесно поправимо. Искай си щом не ти дава
За Д-р Драганов определено ЗА! Добър е! Ако почне да ти обяснява нещо за обувки ала бала (въпреки, че още е рано) не му обръщаш внимание, но е добър и приема с направление!

# 26
  • Мнения: 950
Аз я заведох като стана на 4 месеца и ортопеда каза, че е съвсем на време, т.е. и тогава не е късно да се заведе. Когато попитах нашата педиатърка за ортопед, тя ми беше казала, че праща бебетата, когато навършат 4 месеца. Но имам познати майки, на които децата им са на 6 месеца, а техните педиатърки още нищо не са казали.

# 27
  • Мнения: 5 026
При първото ни посещение при педиатъра, ни даде направление. Заведохме го ,като беше на 1,5 месец

# 28
  • Мнения: 230
благодаря ви мами,
сигурно сте прави, 4е и на 3 месеца да я заведа пак няма да е късно,просто немога да ги разбера тези педиатри, които нестига 4е не ти казват за този преглед,ами дори не са виждали бебенцето голо,какъвто е нашият слу4ай.
Хайде аз от форума сам що годе информирана и за това което незнам питам,но има мами които не знаят 4е изоб6то има такива форуми,ако им се падне такъв педиатър като нашия.....
Благодаря отново на вси4ки,в понеделник отивам да искам направление и ще пиша за отговора й.....

# 29
  • София
  • Мнения: 4 294
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО педиатърът трябва да даде направление до навършване на 1 месец на бебето. Има го в клиничната пътека. Да не си прави оглушки, задължен е да даде. Искай си направлението и заведи бебенцето на ортопед.

Абсолютно е така  Peace

благодаря ви мами,
сигурно сте прави, 4е и на 3 месеца да я заведа пак няма да е късно,просто немога да ги разбера тези педиатри, които нестига 4е не ти казват за този преглед,ами дори не са виждали бебенцето голо,какъвто е нашият слу4ай.Хайде аз от форума сам що годе информирана и за това което незнам питам,но има мами които не знаят 4е изоб6то има такива форуми,ако им се падне такъв педиатър като нашия.....
Благодаря отново на вси4ки,в понеделник отивам да искам направление и ще пиша за отговора й.....

Моят съвет е да си смениш педиатъра при първа възможност  Peace

# 30
  • Мнения: 827
И аз мисля че колкото по-рано , по-добре!

# 31
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Колкото по-рано, толкова по-добре!

Направлението от личен лекар покрива прегледа без ехограф.

Ако лекаря на детето е регистриран не като джипи, а като педиатър, тогава трябва да издаде талон 3 А (три А), който покрива и стойността на ехографския преглед. Обаче повечето педиатри са регистрирани като общопрактикуващи.

# 32
  • Мнения: 114
Ивка още в родилното я прегледа ортопед.А после като беше на 10 месеца пак я водих.

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Ние ходихме миналата седмица, джи пи то ми даде направление без да съм я питала.Бъди настоятелна и си поискай.Колкото по-навреме толкова по-добре ако има нещо / дано няма  Praynig/
При нас се наложи да носим ортопедични гащички профилактично и затова съм доволна че поне навреме отидохме и дано бързо отшуми проблема. Praynig

# 34
  • Мнения: 639
ние отидохме към третия месец

# 35
  • Мнения: 295
Нашият педиатър не ни изпрати на ортопед, но аз си записах час и го заведох въпреки това. Мисля че до 3 месец трябва да се направи първият преглед.

# 36
  • Мнения: 649
До третия месец на бебчо е хубаво да отидете на ортопед и си вземи талон от педито. ние ходихме при Алексиев в Горна Баня, но той не работи с касата.

[/q И ние бяхме при него, но на 6 месеца. Не каза, че сме закъснели. Добре, че всичко беше нормално. Каза на 2години да отидем пак, за да проверим за дюстабан.uote]

# 37
  • Мнения: 6 461
Педито трябва да ти даде направление още първия месец за преглед при ортопед.Задължително.

Но явно нещо не им изнася ,понеже и на моите деца нашата педиатърка също не ми е давала направление за ортопед ,но всеки месец на консултациите им оглеждаше крачетата.

# 38
# 39
  • Мнения: 819
На 1 месец,на 1 година и на 3 години

# 40
  • Мнения: 8 505
Водила съм дъщеря си 3 пъти на профилактичен преглед,и трите-с направление.
Поискай си направление от педиатъра,ако не ти даде (макар да трябва),заведи детето си без направление.

# 41
  • Мнения: 5 362
Нашето педи ни прати чак на 5 месеца.

# 42
  • Мнения: 439
Нашето педи ни даде без да я подсещам,ЗК го отпуска.Поискай си сама.
Драганов е много добър,въпреки че направлението ни  беше с изтекла вече дата(защото при него наплива е голям и нямаше свободни часове)не ни е взел и стотинка,а ни прегледа много обстойно Peace

# 43
  • Мнения: 38
Аз разбрах , че трябва да се ходи от една приятелка с детенце, а тя съответно от други мами.... пълно мълчание от страна на педиатрите.
Препоръчаха ни Д-р Драганов във ВМА, каб.11 и реших да отидем без направление, платих по 20лева за 1дете Grinning, но може и с направление,
ние отидохме на 40-тия ден . доволни сме от прегледа при него. ако някой си записва час при него да знае , че трябва мин. две седмици по-рано да се обади....мн му е натоварен график.
Гледат се на ехограф тазобедрените стави / проверява се дали няма локсация/ , след което се преглеждат всички ставички на крачетата.  Peace

# 44
  • Мнения: 490
Водих сина си на 1.5м и сега когато навърши 5 ще го водя пак, но тук в П-в нашата педиатърка казва и напомня, но "за съжаление не се дават направления" и така си плащаме прегледите.

# 45
  • Мнения: 177
Трябва да се отиде до 3 месец и затова се полагат направления

# 46
  • Мнения: 669
ходихме на ортопед когато малкия стана на 3,5 месеца

# 47
  • София
  • Мнения: 3 452
Втория месец.

# 48
  • Мнения: 5 103
2рия месец ходихме.

# 49
  • Мнения: 576
Ние пък не сме ходили и педито не ни е давало направление newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 928
Ние пък не сме ходили и педито не ни е давало направление newsm78
Ние също, но ни казаха, че трябвало да ходим, когато сме станели на 4 месеца.  newsm78

# 51
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние пък не сме ходили и педито не ни е давало направление newsm78
Ние също, но ни казаха, че трябвало да ходим, когато сме станели на 4 месеца.  newsm78
Момичета,колкото по-рано,толкова по-добре за ортопедичния преглед!Прави се точно за 2 минути на ехограф.Не го отлагайте повече,дори ако се наложи заведете децата и без направление-прегледа почти навсякъде е 20 лв.Казвам ви това,защото около мен имаше 2 случая на луксация-момиченца и двете.На едното му откриха луксация на първия месец,седя 3 месеца в каиши и сега е чудесна малка госпожица.На другото момиченце според педиатърката им нямало нужда от ортопед,защото гънките и били така или иначе симетрични  Shocked.На 6 месеца я заведоха на частен преглед и се оказа с двойна луксация.Седя с каишките 6 месеца и проходи на 1,5 год. от цялата тази лекарска безотговорност!
 Hug

# 52
  • София
  • Мнения: 5 079
До 2 месеца е хубаво да се заведе, но ние уцелихме абсолютния отпускарски сезон миналата година и успяхме да го заведем на 3 и пол.

# 53
  • Мнения: 1 183
Нас ни пратиха на ортопед още когато Стефи беше на 3 седмици,а сега като станем на 4 месеца ще ходим пак.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 968
Края на 2-ри, най-късно 3-ти месец трябва да се заведе. Лекарката трябва да ти даде направление и с това направление е хубаво да отидеш в началото на месеца, когато имат талони за ехограф на крачетата, иначе струваше преди 13 лв.

# 55
  • Мнения: 105
Здравейте всички Мамчета! Ние ходихме на ортопед на 45 дни в Горна Баня. Не сме имали никакви проблеми с нашето малко слънцице.Педиатърката можеше да ни даде направление, но ние си платихме 15 лв и отидохме в Клиника по ортопедия при доктор Венелин Алексиев.  Ако искате може да прочетете повече за него в личният му сайт. Като го потърсите с името му в gogle. Прави се снимка на крачетата и ако желаете може да отидете пак като навърши бебето ви шест месеца!

# 56
  • у нас
  • Мнения: 5 731
нашата лекарка пък въобще не ни е казала да ходим на ортопед и аз чак сега го заведох.

# 57
  • София
  • Мнения: 659
Аз не знаех, че трябва да се водят на ортопед толкова рано, но докито ми каза и ни даде направление и препоръча Драгавнов. Ники беше на два месеца като го заведохме и не сме плащали абсолютно нищо, а го гледа с ехограф. Така, че тези доктори от Горна Баня дето казват, че ЗК не поема ехографа лъжат #Cussing out. Тогава Драганов ни каза, че всичко е наред и да го заведем пак чак след като проходи.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 1 366
На нас педито ни даде направление, когато Ивайло беше на 20 дни и ни каза да го заведем до края на първия месец.

# 59
  • София
  • Мнения: 2 968
Така, че тези доктори от Горна Баня дето казват, че ЗК не поема ехографа лъжат #Cussing out.

Поема се от НЗОК, но бързо свършват направленията за ехограф.

# 60
  • Мнения: 1 691
Когато малкият беше на 2 месеца, попитах педиатърката дали не трябва да го види ортопед. Каза ми да й напомня, като станем на 4 месеца. Е, напомних й, а тя ми даде на хвърчащо листче телефона на частната практника на един ортопед. Не ми се разправяше с нея, затова си платих. Не разбирам от нейните пари ли ще се плати направлението, та така си го спестява?

# 61
  • Мнения: 2 616
До колкото знам на профилактичен преглед на ортопед се ходи в края на първия и в края на шетия месец!

# 62
  • Мнения: 9 488
След 5-ия мес. не може да се прави ехография-прави се рентгенова снимка.
Затова именно/за да се избегне облъчването на бебето/ се препоръчва ранен първичен преглед, ако е нужна терапия-да се направи и последващите контролни прегледи да са преди навършването на 5мес.
Реално няма твърд срок за тези прегледи-това относно даването на направление от педиатъра..ако отидете първия мес. не се чака до последния  /пети/ за контролен. Wink

# 63
  • Мнения: 151
Моят педиатър ми даде направлвние още преди месец(Крис беше на 2 месеца).Но още не сме ходили защото няма часове.Ще отидем когато Крис е почти на 4 месеца.Поискай си направление,не може да ти откаже.

Общи условия

Активация на акаунт