Европа по времето на Тръмп

  • 46 591
  • 977
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 4 715
Очаквано - дотук никой не можа да посочи сериозна причина за фанатичната си подкрепа за загубеняци.
Не видях някой от вас (освен туната) да каже защо подкрепя Тръмп.
Америка е толкова религиозна държава, че не е истина. Непрекъснато се рецитират цитати от библия, стари , нови завети, апостоли и прочие, сякаш са някаква вселенска истина. И се настоява всички да живеят по тая истина, без значение какви са.
И уж всички са загрижени за добруването на човека, обаче, а си се разболял или са те уволнили от работа и си аут.
Щом си беден, сам си си виновен.
Разбира се има и разумни хора, но войнстващите набожни ги заглушават.

# 946
  • Мнения: 53 076
Системата в Европа не е лидерска и затова е трудно да се каже, че точно еди кой си е довел да възход, а пък другия е провалил нещата. Вярно, инертна, мудна, бюрократична, без големи възходи, но и без големи спадове. Нещо като мравките - малко хаотично, малко без водач, ама успяват да домъкнат умрялата гъсеница до мравуняка. И кой ще каже на коя мравка се дължи това?
Именно затова целта за Европа е подобряване на процедурите, отслабване на регулациите, намаляване на бюрокрацията, а не толкова изборът на блестящия водач.

# 947
  • Мнения: 10 279
Последните дни се бях толкова откъснала от всичко, че все едно сега се връщам от вдън гори тилилейски и чета за първи път тази тема, а и не само нея. Извод от това четене -  в Европа нещата вече не са същите и едва ли ще бъдат в някакво обозримо бъдеще. Светлинки в тунела са няколко парченца земя, само защото географското им положение им позволява да не стоят толкова близо до разрухата, а и може би имат някакво подобие на политици.
В Америка нещата не са по-различни и не разбирам противопоставянето на основата на какво се прави..... у нас е лошо, но и у вас същото, макар че не заради същите неща....Всъщност и на двете места е лошо заради лошото наследство на либералите, които още не са си отишли от Европа. Но и след тях пак ще продължи дълго да е така, няма как да се преодолее скоро, нито пък ще е лесно.
Европа по времето на Тръмп може и да се промени в някакъв положителен смисъл, ако същия този Тръмп насмете опонентите си от тук, които изхвърли от властовите позиции в САЩ, а те се окопаха в Европа. Ще е трудно обаче, дано да не е невъзможно. От самия Тръмп друго положително не очаквам за Европа, пък и няма нужда.
Сравнението с мравките е не само неправилно, но и смешно. Малките пълзящи насекоми, за разлика от двукраките, имат стройна, отлично организирана система на живот, най-малко тях можем да наречем хаотични.
Не виждам за каква цел на Европа се говори? Цел имат държави или обединения, които са субект на битието си, а ЕС не е. Аз виждам само как една клика, базирана в Брюксел, се е впила във властта и се мъчи да се  задържи с цената на всичко. Войната и врага в лицето на Путин е последната сламка, но ако весдесъщият Тръмп успее да изтръгне от тях тази патерица, докато преследва целите си в ущърб на ЕС, гредата пред континента може да не е чак толкова непосилна за прескачане. А дано, но надали.
Все още имам някакви вяли надежди относно Европа по времето на Тръмп, но често казано все повече се стопяват.

# 948
  • София
  • Мнения: 3 028
Исландия не се е отказала от ЕС. Преговорите бяха замразени, но за 2027 г. се подготвя референдум дали да се възобновят. Проучванията показват подкрепа за идеята страната да бъде част от ЕС. А твърдението, че Исландия е „напуснала западната финансова система“ след кризата от 2008 г, не е вярно.

И все пак, аз отговарям на въпрос за примери за добро управление. Казах ги. А те далеч не са само защото Исландия е малка страна. Не се съсредоточавайте само там. Макар да разбирам защо го правите. Simple Smile
Разбира се, че е вярно: https://ekipbg.com/iceland/ И това е пример за добро управление извън матрицата, в която сме ние в момента.
Слагам линкове, но никой не чете. Не ми се вярва да не знаете какво се е случило в страната, в която живеете - национализиране на банковия сектор, оставяне на частните банки да фалират и отказ на правителството да одобри "спасителен" план, в който гражданите плащат дълговете на частния банков капитал.
Ето извадка, да се види, защото наистина явно не четете:
Скрит текст:
След колапса на банковата система, Исландия национализира сектора, прехвърля депозитите на местните жители в новосъздадени банки и оставя всички задължения към външните кредитори на страната в старите банкови институции. Така практически правителството спасява депозитите на своите жители и фалира по задълженията на чуждестранните кредитори. С два референдума жителите на островната държава отказват тези задължения да бъдат погасени (само депозитите на холандци и англичани в исландските банки са били в размер на 6 милиарда евро, което се равнява на половината исландска икономика). Това спасява исландската икономика от дълги години „дългово робство”, на което в момента са подложени страните от периферията на Еврозоната.

Фалитът на Исландия е последван от много тежка рецесия. През 2009 икономиката се свива с 6.8%, а през 2010 с още 4%. Инфлацията през тези две години също се покачва, което води до рекордно обезценяване на кроната (виж Графика 3). В относително измерение исландците обедняват, срива се и вносът, но от друга страна  износът расте и се превръща в двигател на възстановяването. Въпреки неволите на исландците в годините след настъпването на кризата, икономиката отчита ръст от 3.1% през 2011 г. – много по-висок от повечето развити държави. Очакванията за 2012 също са оптимистични. Макар и все още висока, инфлацията в страната е овладяна и е далеч под нивата си след колапса. Впечатляващото е, че през 2013 се очаква правителството да регистрира бюджетен излишък.

Подходът на Исландия към дълговата криза може да бъде сравнен със случващото се на юг от границата ни. Гърция, която реши да спасява своите кредитори и избра модела на спасителните пакети от Тройката, вече е в депресия и при най-оптимистичния сценарий към 2020 ще има съотношение на дълг към БВП от 120%. Освен това процентът на безработица там е над 20%, докато този в Исландия е малко над 7%. Въпреки че двете държави не са напълно съпоставими, подходът на Исладния показва как фалитът не води до фатални последствия и въпреки проблемите, които създава в краткосрочен план, това е правилното решение в дългосрочен.

За финал, важното, което трябва да се отчете е, че исландската икономика не само успява да се раздели с финансови институции, направили лоши бизнес решения, но се спасява и от моралния риск, който вече е неизменна част от банковата система на САЩ и Европа.

# 949
  • София
  • Мнения: 19 797
Аз не виждам разруха в Европа,ама щом казвате. Всяка година излизат прокоби за края на Европа и как или арабите, оли китайците ще ни превземат. Все едно и също.

# 950
  • Мнения: 20 100
Бърди, остави на магите да им олекне на душата 😂

# 951
  • Мнения: 10 279
Един мъж и една жена се връщали от посещение в съседно село. Вървели напряко през полето. Като минали покрай една нива, мъжът рекъл:
- виж как хубаво  и равно е окосена тази трева!
Жената казала:
- не е окосена, стригана е.
Мъжът настоявал, че е косена, а жената, че е стригана. Скарали се. Като минавали покрай реката, мъжът бутнал жената в нея. Водата била дълбока и бърза и тя потънала. Над водата останала само едната й ръка с два пръста, които се движели, показвайки стригане.
Все се сещам за това народно умотворение в много от темите из този форум, най- вече в политическите. А също и за друга крилата мисъл- не съм съгласна с това, което казваш, но ще защитавам винаги правото ти да го казваш.

# 952
  • Мнения: 53 076
Сравнението с мравките е не само неправилно, но и смешно. Малките пълзящи насекоми, за разлика от двукраките, имат стройна, отлично организирана система на живот, най-малко тях можем да наречем хаотични.

Някой не чете, или не е гледал филмчета за мравки. Аз не съм казала нищо за структурирането на мравешкото им общество, а писах конкретно за пренасянето на гъсеницата до мравуняка. А при това действие мравките имат стратегия (да я занесат там), но нямат тактика. Бутат, дърпат, насам, натам, но накрая сумарният вектор на правилните сили надделява. Ако всички работеха под строй и в една посока щеше да им е по-лесно, но нямат това тактическо мислене.

# 953
  • Мнения: 10 279
Мравките имат една обща цел и я постигат, защото тя е добра за всяка една мравка, а това е добра тактика, а хората в ЕС не го правят, точно защото целта облагодетелства едно мизерно малцинство, за сметка на мнозинството. Така че добутването при мравките има съвсем друг смисъл от този, който му влагаш. Всякакви опити да се вмени вина на мнозинството при хората, че не работи за малцинството в свой ущърб, са меко казано нахални. Мравките също не биха го правили в такава ситуация.

# 954
  • Мнения: 53 076
Мравките имат една обща цел и я постигат, защото тя е добра за всяка една мравка, а хората в ЕС не го правят, точно защото целта облагодетелства едно мизерно малцинство, за сметка на мнозинството. Така че добутването при мравките има съвсем друг смисъл от този, който му влагаш. Всякакви опити да се вмени вина на мнозинството при хората, че не работи за малцинството в свой ущърб, са меко казано нахални. Мравките също не биха го правили в такава ситуация.

Пак почна да глобализираш. Аз говорех за нещо дребно и конкретно, илюстрация само на едно нещо от писаното. Но няма да споря.

# 955
  • Мнения: 10 279
Да не започваме да пишем "За мравките и хората", стига ни " За мишките и хората", не оспорвам. Но ако не се отнасяше за хората, мишките нямаше да бъдат споменавани изобщо. Та и с мравките така....

# 956
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 2 923
Америка уж е създадена като държава, в която държавата е отделена от църквата, но новите управляващи упорито се опитват да отменят това разделение - като започнеш от 10те божи заповеди в класните стаи (Rolling Eyes) и минеш през яростните опити да се върне жената боса, бременна и в кухнята, щото така било в Библията - забрана на аборти, арести за помятане и все повече открито говорене на десни политици за отнемане на правото на глас, щели да искат "семеен глас", ама който мъжа да го гласува все пак.
В Европа, слава богу, това го няма. Ако умра, докато съм бременна в 9 седмица, няма да ме държат като инкубатор против волята на близките ми и после да връчат на семейството ми преждевременно родено бебе и невъзможна за плащане болнична сметка.
Освен това няма оръжия у всеки неандерталец, което дори само по себе си е достатъчно. Има помощ за най-бедните, има здравеопазване, има образование за всички- далече от идеално, но принципът е заложен и работи - никой да не изпада от каруцата. В Америка се гордеят, че не помагат на бедните, щото сами са си виновни.
Университетите не струват глава и крак.
Има много жени на управленски позиции.
Мизогинията не е толкова силна. Ред пила тръгна от вас все пак.
Това само на най-най-първо четене, докато си пия кафето и без да се замислям.


Също така има жестока цензура, вече и политически затворници по този повод, смазване на всякаква опозиция и абсолютно незачитане на волята на собствените избиратели. Достатъчно е човек да погледне какво става в Англия. Пък и в Германия и Франция

# 957
  • Мнения: 4 715
Къде са тия политически затворници в европа бе туна😂😂😂😳

# 958
  • Мнения: 20 813
Смазване на опозицията в Европа? Може. В рускоговорящата част.

# 959
  • София
  • Мнения: 5 042
Гледам какво става в Германия, Франция и Англия и смазване на опозицията не се забелязва. Може би става въпрос за САЩ, където жълтият клоун вече иска и лицензи на телевизии да отнема, за да заглушител онези, които не го харесват.
Не разбирам изобщо смисъла на темата - явно авторът си надява да докаже по някакъв начин как в САЩ е зле, но в Европа е по-зле, но като гледам мненията май, май Старият континент е в много по-добро състояние

Последна редакция: вт, 26 авг 2025, 16:12 от Yellow_girl

Общи условия

Активация на акаунт