За закуските от МТСП в училище?

  • 1 580
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 578

Лепкава кифла с мармалад/или с шоколад, или пък със сирене със съмнително качество/, сандвич от разпадащ се хляб - обилно наплескан с бял маргарин и нещо наподобяващо извара /или някога с друго - напомнящо за колбас/.
Напитки вече не дават, но когато им даваха и те отиваха в коша за боклук!

Проблема не е, че моето дете не ги харесва, а това че децата масово се отказват от така наречената социална закуска, защото тя просто не става за ядене!

Любопитно ми е навсякъде ли е така?

Кой печели от твърдението, че на децата в училище се раздават закуски? newsm78

Трябва ли изобщо да се раздават закуски, след като не може да се подсигури нормално качество?







# 1
  • Мнения: 111
В нашето у-ще например дават много хубави закуски(ако изключим това че са тестени)
 винаги меки и вкусни ,  има по избор чай или мляко това е всеки ден и децата са доволни:peace:

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И при нас са хубави закуските. И синът ми ги харесва.

# 3
  • Мнения: 804
Моето гардже всичко си хапва,стига да не е със сос...Това пици,сандвичи, хамбургери...Това му дай на него...и съответно е доволен от закуските в училище...Но напоследък ми споделя,че наред с мазните кремвиршки,пици и прочие съмнително-здравословни,тестени изделия им дават бози, сокчета (не натурални,естествено, а от 10-20 стотинки).
Та се питам дали не са преименували програмата "Чаша топло мляко" на нещо друго... например "Чаша вкиснала боза"...  Twisted Evil Crazy

# 4
  • Мнения: 2 792
 Димана не ги яде  носи ги в къщи, за мен тази инициатива е безсмислена, закуските наистина са кофти.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 019
И моята дъщеря от начало не ги ядеше, но пробва няколко пъти и й харесаха. На родителската среща учителката каза, че почти всички деца си ги хапват. Били разнообразни и пресни.
Според мен не закуските са проблем, а това което се продава в училищните бюфети. Всички се възмущаваме какви буклуци ядат децата ни, но как да ги предпазим? Единственият начин е да се забрани продажбата им в училище. Дъщеря ми е 4-ти клас и до скоро не й давах пари точно поради тази причина.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 294
И моята не ги яде, редовно я питам какво е имало за закуска и пиене в училище, яла ли е и отговора е съответно, че не й е харесало. Тя ми казва, че им дават кифли, филии с шоколод, с маргарин и и т.н. За пиене им дават чай, мляко или сок.
Мислех  newsm78, че тази инициатива на социалното министерство е безсмислена, но пък като чета сега мненията виждам, че много деца си харесват закуските и са доволни, и най-важното си ги хапват.
Явно в нашето училище храната е по-кофти. Впечатлениието ми е, че си зависи  от производителя и доставчика на закуските  Peace

# 7
  • Мнения: 151
Моят син също не харесва училищните безплатни закуски - мазни баници и недопечени кифли, но по задължение отива до стола да я получи и директно я изхвърля. Същото правят и почти всичките му съученици. Предпочита сандвича, който носи от вкъщи или в краен случай кренвиршката от бюфета
.
Проблема не е, че моето дете не ги харесва, а това че децата масово се отказват от така наречената социална закуска, защото тя просто не става за ядене!
Подкрепям напълно.

# 8
  • Мнения: 2 700
Поредният чист популизъм и прах в очите на вярващите.
Закуските, които дават на дъщеря ми са меко казано безобразни (накарах я да ги носи известно време у дома, за да се убедя) - независимо от формата им са куп безвкусно и клисаво тесто. Но като се замисли човек няма начин да е и другояче. Ако не ме лъже паметта Министерството отпуска 50 ст. за закуската и напитката. За тези пари само транспортните разходи в София не могат да им платят, да не говорим за суровини, работна ръка и т.н.
Странно е, че въобще тази глупост просъществува толкова време newsm78

# 9
  • Мнения: 3 622
Моят син казва, че закуските са хубави си ги изяжда, рядко има закуска която не обича. Аз мисля че навсякъде закуските са различни в смисъл училището си има може би договорни отношения с накоя фурна от където да им носят закуски. 

# 10
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
И моята щерка не яде закуските, само ако има баница се включва. Млякото или чая пие, но чат-пат им дават и от онези боядисаните сокчета. За боза не съм чула. Доста деца ги хапвали, защото повечето не закусват сутрин и си носят разни солети и кубети (мода), а те отиват още в първото междучасие. Нашите първокласници не могат да ходят до близките лавки.
Закуските може и да не са лоши в "изходно положение", но повечето от тези, които носи след училище, явно са били увити в найлоновото фолио докато са били топли и резултатът е доста клисав. Като се добави и крайно символичната плънка (по 1/4 кренвирш или половин лъжичка мармалад), ясно, че не е много атрактивно.
Не й разрешавам обаче да ги хвърля - ако някое от децата иска допълнително - дава, ако не - носи в къщи.
Вечер режем, домазваме с доматено пюре, слагаме мерудийки, запичаме в парти-грил и пак се изяжда. Като събера 2-3 мармаладени кифли ги режа на филийки и ги суша във фурната, така, на сухарчета, ги яде.

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
смисъла е да не ги ядат децата и да си ги взимат лелките за у тях или направо да се слагат на витрините на лафките и да се продават  Shocked

Щерката яде 50:50. Хубави са, аз съм я карала да носи в нас. Това е, че са тестени....

# 12
  • Мнения: 578
Може би, ако се реши да се дава по кофичка кисело мляко или плод е по-реално да има полза за децата. При липса на контрол за качеството...резултата би бил все същия!
Определено мисля обаче, че раздаването на тестени закуски в крехка детска възраст не спомага за правилния растеж на децата, нито за изграждането на здравословни хранителни навици. Колкото и странно да звучи най-пълничките или склонни към затлъстяване дечица с най-голяма охота поглъщат  подобни крайно неподходящи за тях храни.
Крайният резултат от едно такова "социално" захранване е доста противоречив.

А бюфетите в училищата са заредени със стоки, които също би трябвало да са забранени за продажба в близост до учебните заведения - купища близалки, гумени червеи, езици, бонбони, бисквити, пържени мекици пирожки и т.н.... все пак на децата им е трудно да направят правилен избор, ако той изобщо съществува/имам предвид, че малко лафки предлагат поне ябълки или банани/.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... /имам предвид, че малко лафки предлагат поне ябълки или банани/.

Ааааа, в нашата се предлага. И са по 20-30ст. Но естествено, никога не съм виждала дете да си купува това.

# 14
  • Мнения: 448
В нашето училище за да се избегне масовото хвърляне на закуските в коша се правят няколко неща-или децата не ги взимат,или ги дават на служители в училище,които имат кучета (а може и други животни) в къщи.В последно време госпожата кара децата,които не ги ядат,да ги оставят на бюрото и оттам,тези,които ги харесват или просто са по-гладни,ги взимат и ги изяждат.Според мен средностатистическото българско дете е презадоволено и парите за тези закуски трябва да се насочат към домовете за деца.

Общи условия

Активация на акаунт