ЗА или ПРОТИВ настаняването на възрастни хора в старчески домове

  • 73 197
  • 332
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 841
Това е и моето мнение. Никога не бих натоварила децата си, живот и здраве, те ще си имат свой живот, трябва да гледат своите си семейства и деца, а не мен.

Никога не казвай "никога". Първо, възрастните хора губят реална представа за заобикалящия ги свят, като тук имам предвид не само тежките клинични случаи, а основно средностатистическият възрастен. Не случайно е станало нещо като аксиома "възрастните са егоисти" - като правило те смятат, че светът се върти около тях. Второ, когато си на прага на смъртта (а възрастните се страхуват много по-силно от смъртта от младите) те започват да се вкопчват по-яростно в живота. А как може да се вкопчи един труднообслужващ се човек - като остане там, където е свикнал и съхрани максимално навиците си.

Чукайте на дърво и се надявайте да не ви се случи, но не бъдете сигурни, че ще ви се размине. Naughty

Съгласна съм напълно с теб. Но има неща, които човек трябва да свърши САМ - като например да се разпореди с материалното си състояние (било чрез завещание, било чрез директно уреждане на нещата), да избере начина, по който да се процедира с тялото му след смъртта му, като заяви изрично желанието си погребение/кремация, да си събере пари за посрещане на разходите по последното му изпращане и т.н. и т.н. Дали да отиде в дом за стари хора, това също е ЛИЧНО решение. И това са неща, които според мен човек трябва да обмисли и заяви не когато стане на 80 години, а докато е още млад, здрав и с разсъдък - примерно на 55-60. Така ги виждам аз нещата, така и ще направя. Не искам да ангажирам децата си с това да вземат решения, които мога да взема самата аз, тъй като касаят моят живот.

# 61
Тази тема е доста сложна - темата може би не е толкова за за или против, а дали е морално или не. Аз съм ЗА.
Гледам Баба си от година и половина е неподвижна - не може да ходи, през последната година започна и психически да се влошава- по една или друга причина я гледам аз. И при най - голямото ми желание вече ми е трудно да се грижа за нея - не позволява да я капят - вече 6 месеца - последен опит имам от снощи - вследствие на което аз и санитарката бяхме бити с бастун, хапани и удряни и щипани - не можахме да се справим. Не ми стана ясно откъде извади толкова сила, но санитарката каза, че повече няма да идва. заради миризмата не искат да идват даже да и носят пенсията - не че съм опрял до нея - молбата ми е ако има някой адреси на прилични старчески домове и телефони около София  ще се радвам да ги сподели със мен.

# 62
  • Мнения: 433
Здравейте,

Ето линк за дом в София:

http://www.buonavita-bg.com/index.html

Тук беше моят дядо - домът е много добър и ние сме много доволни от грижите там. В същото време има и двор където могат да се разхождат хората. Надявам се да Ви помогна. Успех!

# 63
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Моля да напишеш какви са месечните такси там.

# 64
  • Мнения: 14 133
Зависи от случая.

# 65
  • Мнения: 2 700
... вследствие на което аз и санитарката бяхме бити с бастун, хапани и удряни и щипани - не можахме да се справим. Не ми стана ясно откъде извади толкова сила...

Баба ти вероятно има доста напреднала склероза, където се явяват и агресивни състояния. Консултирай се с психиатър и вероятно ще й изпишат "Депакин хроно" за туширане на тези й състояния. Не е скъпо и помага.

# 66
  • Мнения: 6 958
не по други причини

# 67
  • София
  • Мнения: 1 826
4 години двете с майка ми гледахме татко, който беше на легло след инсулт. За мен беше чест да мога да му помогна, когато имаше нужда.

Аз мисля, че аз бих отишла в старчески дом, но не бих могла да изпратя майка си на такова място. Да осигуря старините й - материално и психически, ще е чест след всичко, което тя прави за мен.

# 68
  • Мнения: 433
Моля да напишеш какви са месечните такси там.

Таксите в този дом, който съм посочила в линка започват от 440лв на месец,  в зависимост от състоянието. Включват пълен пансион и медицински грижи, но не включват лекарствата.

# 69
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Благодаря за информацията. Сетих се, че този дом го знам. На моя близка майка й беше там (с тежка склероза) и тя беше много доволна. Наистина добре ги гледат.

# 70
  • Мнения: 1 336
Напоследък често говорим с приятели, че най-доброто което можем да направим след пенсия е да се съберем и да отидем вкупом в старчески дом  Wink Категорично съм ЗА, не бих допуснала да съм в тежест на детето си и да се пречкам в караката на бъдещата снахичка, която всяка сутрин ще се пита "тия още ли не са умрели"  Laughing такъв е живота - бих отишла сама, бих пратила и родителите си, съпруга ми също е категоричен, дори наскоро заяви на техните, че семейството си няма да разбива ако се наложи да гледа някого в дома си, има си домове там има медицински персонал и хора на подходяща възраст!

# 71
Интересува ме дали някой знае някакви данни от статистически изследвания за броя на домовете за стари хора в България, броя на хората в такива домове, продължителност на живот, смъртност и пр.

# 72
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
И аз от филмите съм останала с впечатление,че на възрастните хора там им е по-добре.Освен денонощните грижи от мед.персонал ,те са там сред хора които ги разбират и имат общи интереси,много подходящи за възрастта им занимания.Създават приятелства и дори се влюбват.  Peace

# 73
  • Мнения: 123
ако няма кой да се грижи редовно за тях най добрият избор е този.Макар и да звучи грозно там ще им е по добре,а там има и други възрастни с които определено ще намерят общи приказки

# 74
  • Мнения: 1 568
Ако домовете са както в чужбина,там даже селища има със занимания,въобще пълни с живот съм за ! И на възрастните им харесва,имат социален живот,влюбват се,хобита,интереси,но тук....за съжаление... ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт