Милано и Северна Италия - тема 19

  • 34 001
  • 755
  •   2
Отговори
# 510
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 625
Здравейте!
Върти ми се из глава между Коледа и НГ да отскочим с децата до Бергамо. Та питането ми е, ще има ли къде да уплътним 3-4 дни? Украсено ли е хубаво, базари? До Комо има ли смисъл да отидем?
Ясно ми е, че няма да е с приказната пролетна красота и студено, но все пак ще е различно, а и цените тук навсякъде са уау...

# 511
  • Milano
  • Мнения: 4 477
От поредицата ''любопитни факти'':

Обикаляйки в центъра на Милано могат да се забележат над входовете на някои стари сгради цифри, наред с номера на улицата вдясно.






Това са останките от древната австрийска номерация (наречена още teresiana), защото е по желание на Maria Teresa d'Austria по това време на власт и сина й Giuseppe II.

На 09/11/1786, Giuseppe II - Херцог на Милано, издава декрет с който се въвежда първата улична номерация.
Така на всяка сграда бива даден различен прогресивен номер, започвайки от Palazzo Reale (Palazzo Ducale навремето) с н.1 и 2, Arcivescovado (Aрхиепископия) - където е Музея на Дуомо с н.3 и 4, и т.н. по спираловиден ред към периферията до н.5314.

В декрета се постановява също да бъдат посочени и имена на улиците с главни букви на всеки ъгъл.
Tова довежда до значителни данъчни приходи.

На 26/09/1860 прогресивната спираловидна австрийска номерация, която създава нарастващо объркване поради разрастването на града, е сменена с настоящата улична номерация.
А именно, че всяка улица има своя номерация, която започва от точката която е най-близо до центъра (Duomo) и  четните номера са от дясната страна, а нечетните - от лявата.


Днес беше някаква лудница в Брера.
Камиони пред Пинакотеката, security, народ застанал отзад да чака и гледа.
Входа й затворен и се чува пеене.

Чудя се кво става, викам си това да не е Лейди Гага.

После търся инфо в интернет и ми излиза, че вчера и днес е тук и снимат в Пинакотеката някои сцени от ''Дявола носи Прада'' 2.

Правиха кастинг през септември по време на седмицата на модата за фигуранти в новият филм, част от който ще се снима в Милано през октомври (напр. дефилето на Runaway ), но не знаех точните дати, понеже не се интересувам.

Последна редакция: сб, 11 окт 2025, 08:11 от regina di cuori

# 512
  • Мнения: 14 086
Реджи, винаги споделяш интересни неща, благодаря!
   Два пъти съм била в Милано, все от машинки купувахме билети, в метро се возихме, но никъде не видях такива,дето разказвате да дърпат билетите. Една от нас я обраха в метрото де. В този ред на мисли , много е полезна темата, много ценни неща споделяте. Вече ще имам едно на ум.
    Фен съм на Дяволът носи Прада, чакам с нетърпение част 2. А готвите ли се за зимната олимпиада?

# 513
  • Milano
  • Мнения: 4 477
Преминала съм възрастовата граница за това.🤣
Шегата настрана, четох че 70% от съоръженията са готови. Докрая на есента би трябвало да привършат.
Това, което съм виждала аз - олимпийското село е готово, после ще бъде използвано за студентски общежития.
Залата Palaitalia много бързо я строят, почти е готова.
Незнаех, че павилиони 13 и 15 на Панаира ще бъдат използвани временно като зали за хокей за жени, след което - за събития и концерти.


Явно на Централна гара са по-напористи, щом сте ги помислили за персонал.
На другите места просто протягат ръка, ако желаеш да им дадеш билета.

Барба, ще се възползваш ли този уикенд от Дните на FAI?

Сутринта посетих Torre Gioa 22, за първи път отворена за публика, ефективно действаща от 2023г.













Какво казва календарът на едно от бюрата за днешния ден:



Ще го взема като мото.🤣🤣🤣

# 514
  • Мнения: 1 893
Реджи, много полезно инфо. За кулата прави ли резервация или може да се влезе направо?

# 515
  • Мнения: 900
не знам дали ще ви е интересно, но този месец в милано ще има изложение, в рамките на което ще е и световното за баристи.
пускам линк към новината в страницата на dabov coffee

https://bg.dabov.coffee/article/dabov-specialty-coffee-v-sarceto … a-hostmilano-2025

# 516
  • Milano
  • Мнения: 4 477
Реджи, много полезно инфо. За кулата прави ли резервация или може да се влезе направо?

Не, не се прави.
Отворена е само вчера и днес от 10ч до 18ч за дните на FAI.

Опашките са големи.
Вчера пускаха по 20 човека с абонамент и 5 без на 15мин. Аз чаках час и 45мин, отивайки в 9.45.

Ето останалите неща:

https://fondoambiente.it/il-fai/grandi-campagne/giornate-fai-aut … ti/?comune=MILANO

Първите две са само за абонати.
Отварят се обекти, които са затворени за широката публика.

Днес съм пас, имам други ангажименти.

# 517
  • Мнения: 1 893
Благодаря!

# 518
  • In transit
  • Мнения: 14 622
Аз минавам да споделя, че има промоция, ако пътувате с някоя от фречите посока Торино до края на годината, може да ползвате 50% намаление на картата "Торино и Пиемонт", която обхваща всички дворци и музеи в Торино и областта. https://turismotorino.org/en/visit/plan-your-trip/torino-piemont … nitalia-promotion

# 519
  • Мнения: 412
regina di cuori искам да попитам за сградата с острия връх на третата и петата снимка - коя е ? Сякаш има лого на Уникредит банк , когато бяхме в Милано в парка на Сфорците от там я видяхме тази сграда но не намерих инфо за нея .

# 520
  • Мнения: 9
Моля за препоръка за хотел в близост до Unipol Forum, за след концерт. Колебая се дали да избера хотел в близост до залата или по линията на метрото? Благодаря.

# 521
  • Мнения: 2 364
regina di cuori искам да попитам за сградата с острия връх на третата и петата снимка - коя е ? Сякаш има лого на Уникредит банк , когато бяхме в Милано в парка на Сфорците от там я видяхме тази сграда но не намерих инфо за нея .
Кулата на Уникредит (Piazza Gae Aulenti) и вертикалната гора.
За да стигнете до там, хващате транспорт до Porta Garibaldi.

# 522
  • Мнения: 198
Сградата на УниКредит е точно тази с шпила, тя си е и с логото на банката: https://en.wikipedia.org/wiki/UniCredit_Tower

# 523
  • Milano
  • Мнения: 4 477
Знаете ли защо се казва Сан Сиро?



Сан Сиро носи името на една църква в зона p.le Lotto.

Понастоящем това, което е останало от San Siro alla Vepra e апсидата.
Вградена е в една къща.





Била е църквата на едно градче (Сан Сиро), на което дава името, а p.le Lotto е бил централният му площад.

Когато става част от Милано, оставят наименованието, като спомен от миналото.

Квартала впоследствие дава името на прекрасният ни стадион, преименуван през 1980г. на "Джузеппе Меацца", футболист който е играл и за двата отбора (основно в Интер, но и в Милан).

За хората си остава Сан Сиро, Меацца го използват медиите.

В началото на миналия век църквата става собственост на сем. Fossati, което построява къщата си до нея.
Изоставена по време на войната Villa Fossati става известна като Villa Triste (Тъжната Вила) - седалище на бандата  Кох, място за мъчение на опонентите на нацифашизма.

Понастоящем е обитавана от монахини.

# 524
  • Мнения: 14 086
Реджи, благодаря! Винаги е удоволствие да те чета!

Общи условия

Активация на акаунт