Помооощ! Искам да кърмя!!!

  • 4 983
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Разбира се, че е възможно - бебенцето ти е съвсем малко, не си спирала да кърмиш и гърдите ти тепърва се учат колко да произвеждат Hug Чудесно е, че имаш желание и търсиш начини как да подобриш нещата Grinning
За да може да получиш конкретни практически насоки, е нужно да разкажеш как се храните (колко пъти за денонощие, едната или двете гърди, какъв режим спазваш) в момента и как определихте тези 30мл на хранене, които бебето получава от гърдата Grinning

# 16
  • Мнения: 201
Добрева, може разбира се. И двамата си сина съм закърмила от третия ден, т.к. са родени със секцио, а дотогава са хранени с АМ. С малкия имах / поне мислех, че имам/ проблем с нередовно акане и сглупих да послушам педиатърката и да дохранвам вечер. Първо с Фризовом, че да се разакал  #Cussing out, после минах на добавка с друго АМ / кърмата ми естествено намаля/, накрая дохранвах с изцедена по-рано през деня кърма и сега пак само сучем. Получи се с кърмене на поискване и търпение. Помагах си и с български лактогонен чай и кисело мляко с овесени ядки.
Мишочка, и на теб желая успех. На прав път си с често поставяне на гърда.

# 17
Разбира се, че е възможно - бебенцето ти е съвсем малко, не си спирала да кърмиш и гърдите ти тепърва се учат колко да произвеждат Hug Чудесно е, че имаш желание и търсиш начини как да подобриш нещата Grinning
За да може да получиш конкретни практически насоки, е нужно да разкажеш как се храните (колко пъти за денонощие, едната или двете гърди, какъв режим спазваш) в момента и как определихте тези 30мл на хранене, които бебето получава от гърдата Grinning
[/quot
Опитваме се да се храним на 3-3,5 часа, като засега се будим нощем.Давам и от двете гърди по съвет на педиатъра му, тъй като кърмата е недостатъчна. На пробно кърмене на 17-тия ден за 20 минути /по 10 на всяка гърда/ изцокахме едва 30 мл.,което е малко. Гърдите ми обаче стоят меки,не се напрягат. Изцеждам се след кърмене /не след всяко/, но при положение че гърдите ми стоят празни незнам дали е правилно. Моля за вашия съвет. Благодаря за отзивчивостта.

# 18
  • Мнения: 119
Когато Калина беше на по-малко от месец сучеше почти постоянно - нямаше такива работи като 1,5 - 2 часа разстояние - суче и заспива на гърда, събужда се и продължава. Бяхме като скачени съдове. Успех и не се отказвай!  Peace

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Педиатърът ти е дал някои добри съвети - хубаво е, че предлагаш и двете гърди на всяко кърмене и папкате през нощта - и е важно да продължаваш така Grinning
Относно организацията на кърменията вероятно ще искаш да обмислиш някои промени. Гърдите произвеждат мляко на принципа на търсене и предлагане, който е много простичък - колкото по-често суче бебето, толкова повече мляко се произвежда. Често едно кърмено бебе на вашата възраст суче 10-12 пъти в денонощието, т.е. на всеки 2ч. Когато има големи интервали между кърменията, това дава сигнал на гърдите да намаляват количеството - затова, когато е нужно увеличаване на млякото, се препоръчва да се увеличат кърменията и да се скъсят интервалите, за да се изпразват гърдите и това да даде сигнал, че е нужно да произвеждат повече.
Пробните кърмения могат да бъдат много подвеждащи, ако се правят еднократно. По принцип голямо и лакомо сучещо бебе действително може да изсуче необходимото му мляко за 10 минути. Но за повечето новородени това изобщо не е така. Особено ако бебето е сънливо, разревано или нещастно от нова обстановка и разсъбличане и мерене преди храненето, за 10 минути може въобще да не се организира да засуче както трябва, а да използва гърдата като средство за успокоение. В такъв случай то не суче ефективно и съвсем логично няма да изсуче много мляко. Освен това има и друго - кърмените бебета не поемат еднакво количество мляко на всяко хранене (както и ние големите не ядем едно и също количество на закуска, обяд и вечеря). Затова, когато се прецени, че е нужно да има пробни кърмения, те се правят поне няколко пъти в рамките на 24ч, за да може да се види има ли разлика в поетото количество (обикновено има и тя може да е значителна!).
Разумно е бебето да се остави на едната гърда, докато самичко се пусне от нея - то може да суче понякога повече от половин час, като предизвиква на няколко пъти спускане на мляко и така да поеме значително повече, отколкото ако бива оставено само за 10 минути. След като се пусне от едната гърда, може да се предложи втората и да се остави и на нея да суче колкото иска или да заспи - това си го определя бебето.
Надявам се тези неща да ти дадат отправна точка за това какво може да промениш в начина ви на хранене Grinning Вероятно още известно време ще имате нужда от добавка, докато гърдите увеличат млякото съобразно нуждите на бебето. Затова ще е хубаво да пишеш какво си решила да направите и как вървят нещата - а ние ще те подкрепяме по пътя с идеи и информация Hug

# 20
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Успокой се!
Слизането на млякото се усеща в началото малко като боцкане.
Значи нещата тръгват.
Не разбрах давала ли си вода.
Ако не си давала вода и пишка с нормална жълта урина, всичко е ОК.
Пишкането е много важен показател.
Ако едно бебе не получи мляко и стои един ден гладно, спира да пишка и в памперса се виждат само червени капчици много концентрирана урина.
Продължавай все така, момичетата са ти дали съвети - да не се повтарям.
Пожелавам ти успех!

# 21
  • В една далечна галактика...
  • Мнения: 71
Ох, тази нощ се изложих! Дадох му АМ в 2 часа след безплодно двучасово висене на двете гърди  #Cussing out, в резултат на което вече изпитвах болки в гърдите. Дадох му 35 мл., човекът ги изцоца и заспа. Днес сутринта цоца от двете гърди за общо около 30 мин, но всеки път заспива на гърдата. Като оставя обаче се събужда и реве. Иначе 2 пъти на ден започна да ака, така както ми го описахте - горчица с дребни парчета, памперсите ги напишква с безцветна урина без мирис, за периода 5-7 април вкл. е наддал ок. 80 гр., което ми се струва добре и тамън бях започнала да се успокоявам, че нещата потръгват.... А сега с този рев на недохранено бебе съм отново в изходна позиция  Cry
Какво да правя? Дали да го оставя малко по-дългичко гладен, че да започне да засуква по-енергично. Сега първите няколко суквания са му енергични, но после се успива на гърдата и не мога да го събудя. Държа го по около 10 минути на едната, но на мен ми се струва безсмислено.
След него доизцеждам (около 3-5 мл.), които му давам за "десерт" с надеждата, че след 2 часа гърдата ще произведе с 3 мл. повече кърма!
Помагайте със съвети! Не искам да се отказвам, ама ме е страх да оставям гладен и ревящ  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 119
Не се притеснявай че суче малко и заспива. Освен когато е гладно, бебчо суче и за приспиване и поради ред друг  причини. Когато му е студено, топло или го боли коремчето пак ще суче. В момента разполагаш с две универсални средства за лекуване на всичките малки бебешки проблеми - възползвай се максимално от тях, защото ще дойде време, когато те няма да бъдат всемогъщите лекарства на неговите болежки. Като го щипваш лекичко по ушенцето може да го разбуждаш, когато се унася. Наддавате много добре - моята беба беше качила едва 300 грама за първите 3 седмици - после открих форума и нещата се нормализираха  Simple Smile в никакъв случай не го оставяй да гладува!!!

# 23
  • В една далечна галактика...
  • Мнения: 71
Ох, сега да се оплача най-голям проблем имам през нощта. Храненията в 11-2 часа са пълен кошмар. Явно тогава не ми достига кърмата, защото бебо непрекъснато пбаче и хич не се успокоява (иначе през деня в повечето случаи суче и после заспива или спокойно изкарва 1.5-2 часа буден). През нощта обаче си иска по-голямо количество и настава истински ужас. Бутам с количката, нося на лъце, давам и залъгалка, макар да съзнавам, че така вредя на себе си. Другият вариант е да го оставя на гърда, докато се измори да дърпа "на празен ход" и не заспи. Ама спи за кратко  Cry Какво да правя сега? Вечер се наливам с чай на Хип, чаша к. мляко с овесени ядки, сурови ядки и каквото още се сещам, ама не помага. Няма кърма!

А, и да ви питам, момичета, започна по-честично да ака, но памперсите са по-скоро зацапани - не е "тлъсто"ако, както помня при големите бебета, а мъничко. Нормално ли е? (моята педиатърка замина за събота и неделя и ме остави в голяма чуденка, та затова ви питам).

И още нещо. Искам да ви благодаря на всички. Не знам дали дълго време ще посещавам този форум на кърмещите майки или скоро ще се преместя в съседния за АМ, но изпитвам огромна благодарност за оказаната от всички вас помощ  Hug Тя ми е изключително полезна!!!

Поздрави и Христос Воскресе!
(покрай бебешките проблеми забравих да ви честита с празника и да ви почерпя виртуално, защото бебчо сега има имен ден - казва се Светослав  Laughing)

Последна редакция: пн, 09 апр 2007, 04:11 от Misho4ka

# 24
  • Мнения: 4 242
Воистина воскресе!И да ти е жив и здрав именника!
За акането- ако е жълто и няма слуз значи всичко е наред, много папа- много ака дет се вика.
Вечер е нормално кърмата ти да е по-малко, умората си казва думата, спасението е да кърмиш по-често и по-продължително, така макар и на малки порциийки, бебето ти ще си получи нужното количество. 10 минути на гърда ми се виждат малко, едва ли за това време детето успява да смъкне втората си порция мляко, а камо ли трета, оставяй го да се пусне само. И не забравяй да се отпускаш, нещо толкова важно за рефлекса на потичане на млякото, както и за количеството което ще "сготвиш" в момента!

# 25
  • В една далечна галактика...
  • Мнения: 71
Мери, сега схемата ни на кърмене е следната - гледам да са минали 2.5 часа, слагам го на едната гърда (там той седи обикновено около 15 минути и сам се пуска, като само първите пет-шест минути суче активно, а после на пресекулки), после го слагам да суче на втората гърда (около 10 минути, като и там суче активно само в началото), после изцеждам първата гърда. На второто кърмене давам първо втората гърда пак за около 15-20 минути, която после добре изцеждам "до последната капка" (дори на празен ход понякога), после давам първата гърда от предишното кърмене, която обаче не изцеждам. Така ме посъветва консултантката Надя Желева от училището МА-МА. Вие как мислите?

Нормално ли е да суче само в началото активно. Как да поддържам неговата активност по-дълго????[/color]Заплашвам го, че ако го мързи, манджата скоро ще свърши, ама тя бебешка главичка разбира ли от тези сложни процеси по приготвяне на манджата!?!  Laughing

ПП
Благодарение на вас се чувствам все по-уверена - пу-пу!!!  Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 2 829
Да знаеш, че няма да те пуснем да ходиш в съседния подфорум Naughty
Според мен се справяте много добре със Светослав, мисля, че скоро и добавката, която даваш вечер ще ти бъде излишна!
Може би ти е по-трудно, защото бебето е мъничко още, но скоро ще заякне малкия пакостник и ще започне да суче по-мощно Grinning
Иначе е нормално вечер бебетата да сучат дълго-и аз като беше новородено моето бебе имах чувството, че са ми празни гърдите, той сучеше понякога по 1.5-2 часа непрекъснато, само дето не знам защо на мен никога не ми е хрумвало, че може да не ми стига кърмата, ами си му давах да суче докато заспи.
За аките-моето бебе акаше по 6-8 пъти на ден като новородено, като в някои случаи беше буквално по 1 капка, та се чудех дали да го броя за акане или не. Но по 1-2 пъти на ден имаше малко повече-като монета от 1 лев или повече.

# 27
  • Мнения: 4 242
Мисля че се справяш добре, тук виждам проблем само в изчакването, защо "гледаш да минат 2.5 часа"? Понякога бебето суква само за да утоли жаждата си, после не"сваля" мляко а суче за комфорт, друг път може да суче продължително и да се нахрани, няма как да знаем кога за какво суче, за това е добре при всеки признак за желание за сукане да се предлага. Изваждам ти няколко чудесни статии от библиотеката, прегледай ги, невероятно полезни са:
Как да поставяме бебето на гърдата, колко да го държим и др.
Компресия на гърдата
Белези на огладняване - кога да храня бебето?
Трябва ли моето кърмаче да се храни “по час”?
Кърмени бебета и хранене под час

ТОЧНО НА ВРЕМЕ
МОЖЕТЕ ЛИ ДА КЪРМИТЕ ПОД ЧАС?

Хранения под час

# 28
  • В една далечна галактика...
  • Мнения: 71
Мили момичета,
"Светлинката на мама" започна да ака по-редовно - почти на всяко хранене. Наистина понякога акото е малко, но понякога - охо, солидно. Много е течно, но сигурно това е нормално за кърмените бебета. Yanast, твоето определение за акото много ме успокои!
Мери, изчела съм всички статии по два пъти още в родилния дом, но така като ми го кажат от първа ръка, се чувствам по-добре. Тази нощ минахме без добавка - само на гърди и залъгалка, но ще се опитам вече като Yanast да останем само на гърди Praynig пу-пу.

Вече не обръщам чак такова внимание на меките си гърди и спрях да съжалявам, че няма да бъда втора Памела Андерсън, важното е бебо да е спокоен, да ака и да наддава. Laughing
Другият форум за АМ вече ми се вижда все по-далечен, благодарение на вас  Hug Heart Eyes

ПП
Чудя се за какво са педиатрите, когато от форума намирам повече полза  newsm78

# 29
  • Мнения: 4 242
Браво за снощи Misho4ka! Знаех си че ще се справиш! Давай в същия дух! Ще видиш че скоро всички тези тревоги ще са минало  Grinning
А статиите ти ги посочих понеже там е разяснено много по- подробно всичко и става далеч по- ясно, иначе майките тук обикновено нямат толкова много време за повече подробности. Wink

Общи условия

Активация на акаунт