Адреси на хосписи

  • 356 485
  • 490
  •   1
Отговори
# 450
  • Бургас
  • Мнения: 6 034
Позитивни примери има, но на висока цена, непосилна за много хора. Няма как с ниски такси да се поддържа много и висококвалифициран персонал, да се реновират и дезинфекцират на ниво помещения, и да има печалба за собственика.
От друга страна, цена от 60-70 лв. на ден в добър хоспис с включена храна, консумативи, манипулации, е нищо, като се има предвид, че хотел за кучета в София е 25 лв. на ден. То нощувка в хотел в София за 70 лв. не можеш да намериш вече.
Цените на медицинските и хигиенни консумативи скочиха до небесата в последните години, както и цената на труда.

И нещо много важно - добре е да се прави разлика между хоспис и старчески дом. Хосписите са лечебни заведения със задължителен минимум медицински персонал и на регистрационен режим в МЗ, с право да извършват медицински манипулации. Домовете са вид социална услуга, без никакви изисквания за специализиран персонал. За тях отговаря социалното министерство. Съответно цените там са по-ниски. Никой не обяснява това на близките, оттам идват и неразбирането, и погрешните очаквания, и разочарованието.

# 451
  • Мнения: 17
Съжалявам да се намеся, но Вие - hospis.nm - не правите нищо друго, освен да подлагате на съмнение всяко едно мнение, което се публикува в тази тема... Ако някой е доволен от хоспис, казвате: "Реклама!!! прозира отвсякъде..." Ако някой е недоволен, казвате: "Ама откъде знаете, да не сте били там?"....
Разбирам, че в качеството Ви на собственик и/или работещ в хоспис ”Св. Никола Мирликийски” гр. Попово се чувствате компетентно лице по всички хоспис въпроси, но моля, претеглете докъде се простират нуждите на темата от подобни коментари.... Вие имате ли идея колко ценна може да бъде всяка една информация.... И колко грижа и болка може да си спести някой навреме....
Въпросът е, че Вие всъщност не обогатявате особено с коментарите, защото тяхната единствена цел е да поставите всичко под съмнение... Но моля, не сме в детективски сериал, и всички отдавна знаем, че убиецът е икономът... че едно 99% от хосписите са ПЪЛНА СКРЪБ.... и все пак, надеждата умира последна, все някога, мисля си, трябва и в това поле да настъпят позитивни промени.... а дотогава ни остава само да избираме най-малкото зло в зависимост от случая на нуждаещото се от хоспис лице.... Има варианти, просто човек да се информира от конкретни данни, които любезно биват предоставени тук от потърпевши близки...
Вашето вечно съмнение не помага на никого....

Извинявам се за спама, това не е заяждане, а молба за повече конкретика във Вашите коментари. Не смятам да отговоря при евентуален отговор, защото всичко ще се разлокви много...

В името на ползвотворната дискусия - имате молба за повече конкретика, а не сте съгласни, когато аз искам конкретика от определени постове.

Не подлагам нищо на съмнение, нито на одобрение. Искам яснота в постовете написани съвсем отгоре-отгоре, за да мога евентуално да бъда полезна.

Явно следите форума, отговорете на себе си, след като не искате да отговаряте публично, колко от авторите на постове, към които съм задала въпроси, внесоха яснота, дадоха подробности?

Казвате "Има варианти, просто човек да се информира от конкретни данни, които любезно биват предоставени тук от потърпевши близки...", чудесно, нека да дадат тези конкретни данни, аз за същото настоявам!

Аз оказах конкретна помощ, като посочих (в не един пост), изпълнителна агенция "Медицински надзор", институция, която очевидно много хора дори не са чували. Съответно, обвинението ви, че съм пристрастна в полза на хосписите, е меко казано невярно.

" Ако някой е доволен от хоспис, казвате: "Реклама!!!" - откровена лъжа. Погледнете няколко поста назад, където потребители хвалят определени хосписи, нещо да съм коментирала изобщо?

Коментирах един единствен пост, хвалещ хоспис, защото, когато рекламата прозира, прозира. Лъскави снимки, с пациенти, които играят табла и си пият чая, дунапренени фотьойли в стаята, възхищения как в този хоспис "не мирише" и тем подобни, са залъгалка за хора, които или никога не са се докосвали до тежко болен възрастен човек, или искат да успокоят съвестта си, че пращат своя родител на добро място.

ПП: а това "всички отдавна знаем, че убиецът е икономът... че едно 99% от хосписите са ПЪЛНА СКРЪБ...." е манипулативно и невярно твърдение, което не ви прави чест.

След като 99% са пълна скръб, съветвам ви, завъртете бизнес със съдебни дела срещу тях. Има такива бизнеси с търсене на обезщетения от отложени самолетни полети, също за застрахователни обезщетения. Вие направете с хосписите. При нарушения в степен "пълна скръб", едва ли ще ви е трудно да намерите изобилие от годни доказателства.

Добре е да се информирате в какъв процент от случаите, близките напълно изоставят пациента (включително до там да спрат да плащат таксата, без да си го приберат) или в какво окаяно състояние водят пациенти. Ще ви е полезно да приемете такъв пациент, некъпан от месеци, с рани с червеи в тях (без преувеличение, реален случай).

Вие знаете ли за последните 10 години колко пъти някой близък на пациент се е заинтересувал дали имаме лиценз за хоспис? Дали изобщо се е заинтересувал какво е това, как се издава, как се контролира? Ще ви подскажа, отговорът е едно число, което по колкото и да го умножите, си остава същото.

Последна редакция: ср, 25 авг 2021, 21:46 от hospis.nm

# 452
  • Мнения: 4
такаааа - малко инфо от кухнята - "домовете" на д-р Панов се оказват поредните домове на ужаса - заключени,дехидратирани,гладни възрастни хора - отношението на персонсла е ок ама само докато шефа е там "който всъщност има нужда от освидетелстване" после настава големия ужас - достъпа е забранен до дома (защо ли - защото вие ще ги заразите,а санитарите,сестрите и доктора не - вие влизате с маска,персонала идвайки от смяна във болниците не си прави труда да сложи маска,те явно са незаразими (то малцинствата явно ковид не ги лови) Трагична картинка - доктор от спешното клел се да помага на хората да причинява това на нашите близки - та достъпа е ограничен за да не видите какво се случва,колко нещастни са хората там.Ако някой който има познати,близки или познава някой настанен в един от двата дома на Панов пишете на лично моля ви.Ако някой знае къде може да се пусне жалба срещу такива "домове" моля споделете - домовете са на принципа - плащате си за да убият близките ви.

Жалби се пускат в Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Ограниченият достъп е по разпоредби на РЗИ, във връзка с коронавируса, не е приумица на никой дом. Не разбирам как установихте, че възрастните хора са в такива лоши условия, след като нямате достъп до тях?


Ами всъщност имахме достъп до дома защото наш човек започна работа там - и така всъщност всичко излезе наяве.Всичко написано е видяно лично и документирано на снимки.

# 453
  • Мнения: 23
Здравейте!
Прочетох темата, но моля за актуални препоръки за хоспис в и около София. Дядо е с деменция, която напредва бързо, трудно подвижен, но все пак подвижен.
Не мога да си позволя 2000 лева. Моля за по-разумни предложения.
Благодаря!

# 454
  • Мнения: 1 466
А защо им вземат телефоните? Защо да е забранено да се чуват с близките си когато пожелаят? Това не е затвор, нали? И защо да не са като по рекламите, с усмихнати стари хора, които играят табла, обграждат ги спокойни и усмихнати жени/мъже в приятна обстановка, ходят на екскурзии, ... като на курорт или балнеосанаториум ... защо да не е така? Цената на балнеолечението не е по-висока ... Не е до цена! До човечност и уважение е.
П.С. нашата баба почина в дома. Лека й пръст!

# 455
  • Мнения: 2
Здравейте, не успях да прочета всички постове, а предполагам, че по-старите не са и актуални. Някой може ли да препоръча хоспис за терминално онкоболен в София? Някъде, където имат опит с подобни болни и да не се притеснявам, че ще се държат като животно с баща ми.

При него всичко се случи много бързо, в рамките на 3 седмици--диагноза, болничен престой, влошаване--и аз едва се ориентирам в системата. Единственото, което разбрах е, че тя е брутално бездушна, както и повечето хора в нея.

Разбирам от по-ранните постове, че Токуда и Сердика не са опция, ако търсим хуманно отношение.

# 456
  • Бургас
  • Мнения: 6 034
"Зора" имат опит и са на ниво. Единственият минус е високата цена.

# 457
  • Мнения: 17
Здравейте, не успях да прочета всички постове, а предполагам, че по-старите не са и актуални. Някой може ли да препоръча хоспис за терминално онкоболен в София? Някъде, където имат опит с подобни болни и да не се притеснявам, че ще се държат като животно с баща ми.

При него всичко се случи много бързо, в рамките на 3 седмици--диагноза, болничен престой, влошаване--и аз едва се ориентирам в системата. Единственото, което разбрах е, че тя е брутално бездушна, както и повечето хора в нея.

Разбирам от по-ранните постове, че Токуда и Сердика не са опция, ако търсим хуманно отношение.



Защо не искате да ползвате клиничната пътека?

# 458
  • Мнения: 2
Нищо против да се ползва и клиничната пътека. От това което разбрах, болниците не я ползват, защото НЗОК не плащали достатъчно и не искат да блокират легла с болни, които не носят толкова приходи. Предполагам, че в момента ще бъде съвсем трудно, заради вълната от ковид болни.

Бяха ни препоръчали хоспис "Сердика", именно защото можело да се ползва пътеката, но за съжаление отзивите за тях са трайно негативни. Прегледах мненията тук, както и Google reviews, и начинът по който от болницата отговарят на коментарите само потвърди мненията, че не могат да се държат професионално и адекватно.

Това, което разбрах до момента е, че Зора и Блокс може би предлагат адекванта грижа, но както беше споменато по-горе, те са доста скъпи.

# 459
  • Мнения: 1
Здравейте! Често при нужда от информация навестявам вашият форум. Искам да споделя мнение по темата с хосписите, защото преди няколко години бях в безизходица с баща ми и обиколих, провверих и какво ли не още доста хосписи в и около София. Сега с майка ми, след прекаран инсулт, съм в същата ситуация. Дано на някой му е в полза и пожелавам на всеки да не му се налага да се сблъсква с този проблем.
Баща ми беше с деменция, понякога беше неспокоен и обикаляше, не знаеше къде е, не е буйствал или нападал. Четох доста, търсих доста и  високата цена се оказа, че не е никаква гаранция, особено за човек, който не е адекватен да сподели дали и какви грижи се полагат. Това беше в периода 2015-2019 г. В същото време хосписи с цени от 650-900 лв не предлагаха никаква грижа, в което се уверих с очите си. Бяхме го настанили в хоспис, който не му помня името, но  е пряка на Любляна, посока старата ччаст на Овча Купел в дясно. Влизам и виждам две сухи филии хляб и парче сирене, хвърлени като на куче, грижи никакви, смрад, мръсно, като отношение определено не ги ххаресах, изкарахме го. Настанихме го в Брезник - Четири сезона. Доста хора имаше, но имат медицинска сестра, лекар идваше няколко пъти в седмицата, храната си я готвеха те и винаги миришеше на вкусни манджи, лекарстваи памперси се осигуряваха от тях, при плащане даваха касови бележки за всичко, рехабилитатор при нас не се налагаше и не мога да кажа имат ли. Коректни бяха. Като цяло при доста хора персоналът трудно се справяше, но нямам забележка. Не е бил гладен, не е бил жаден. Това беше преди Ковид и когато сме отишли, никога не са ни върнали, нищо не му е изчезвало. Това за минало време.
В момента майка ми е с инсулт,к ойто получи на 15.12.2021, изписаха я на 29.12.2021 от Исул. Има нужда от грижи по обслужване, даване на храна и лекарства, лекар, рехабилитация. Започна пак главоблъсканицата с хосписи, места за активно лечение и прочие. Мислех за Сердика в Овча купел, след доста разговори с хора били там се разколебах. Винаги ми е било важно отношението, действията. "Дадоха" ми два часа, за да си я взема от Исул и се почна звънене, търсене, говорене. Сетих се отпреди години за баща ми, че мислех да го настаня във Филаретова, имах много добри отзиви за тях. Звънах на няколко близки, наново изчетох доста мнения и се разбрах по телефона да отида до хосписа, след 10 мин бях там. Впечатление - пряка в кв. Орландовци, тихо е, има асансьор от двора до всеки етаж. Влязох, не усетих никаква миризма, както е на много други места, чисто, говорих около 30 мин със единия от собствениците, човекът ми отговори на всеки въпрос. Влиза се с калцуни, чисто, приятно място, стаите са слънчеви, чух,  че слушаха народна музика. Майка я настаниха на легло с декубитален матрак, което не видях в Исул, нищо, че изкара от 15ти до 29ти там, регулираха го да и  е удобно, стаята, коридора, по стълбите като се качих до третия етаж беше чисто. Не харесвам и нямам навикът да оглеждам, но поради случая минавайки заглеждах стаите и хората в тях -не видях оклюмали, нещастни хорица. Веднага я обслужиха. За лежащо болен аз ползвах препоръчана специална пяна, забелязах, че и те я ползват също, а в Исул пяната и кремчетата седяха  в шкафът, ако не я обслужвах аз, щото са цели 12 лв и стигат за няколко дни. Беше с катетър, но свалиха торбичката при изписване. Там като я видяха, веднага донесоха и сложиха. Кремове за мазане, защото имаше малка раничка отзад, хората използват всичко, когато и както трябва. Бяха любезни към нея, дано и занапред е така, защото поради Ковид свижданията са ограничени до 1 на седмица. Храна по 3 пъти на ден, лекар имат, сестра 24/7, рехабилитация според състоянието 5/7. Лично на мен ми хареса и се успокоих доколкото е възможно. Видях, че и майка е спокойна, защото и за нашите близки е стрес, особено, когато са адекватни, но безпомощни. Вчера следобяд им звъннах да чуя как е, веднага ми обясниха, че е вдигнала температура и е със системи. Днес отново звъннах, вдигна ми друга жена, питах как е, знаеше за вчера, обясни ми, че температура няма, храила се е нормално, поспива си, което ми говори, че информацията за промени в състоянието на болния не се губи по веригата и се следи. Като цена при нас е 1420 на месец с включени памперси, но зависи от състоянието на пациента и грижите, необходими за него. Разбирам, макар и трудно за мен, а и за много други хора, че за място, където е необходим лекар, сестра, рехабилитация, обслужване 24/7, цени от 700-900 лв. няма как да подсигурят това. За домашно гледане рехабилитатор излиза мин 30лв на посещение, лекар 50 на посещение, някой да помага поне няколко часа също поне 40лв и е доста трудно организацията и ходенето на работа, отделно коректността и адекватните медицински грижи, обслужване, консумативи. Може би ще е комично да спомена, че докато говорих с управителя, една четирикрака красавица от котешки произход влезе и се настани до мен в офиса и след като казах, че и аз имам двама кавалери, не беше изгонена, че и ме изпрати на излизане от двора. Това ми направи добро впечатление. Човек, ако обича животните, значи има надежда за нас като хора Simple Smile
Ако на някой мога да съм му в полза с информация, никакъв проблем да ми пише на мейла office.grgana@gmail.com, в движение съм постоянно и не винаги мога да отговоря по телефон.
Пожелавам здраве и спокойствие на всички и нека новата година Ви носи само приятни емоции с обичаните хора!

# 460
  • Sofia
  • Мнения: 5 962
+1 за горното мнение.

Майка ми от април е в хоспис Филаретова. И аз имам същите наблюдения. Няма неприятна миризма. Персоналът е учтив. "Пациентите" - изкъпани, изпрани и нахранени. Ежедневни рехабилитации и като цяло прави впечатление на чисто място.
И ние в началото много звъняхме, за да разберем как се чувства, има ли напредък и т. н. Винаги са ни давали обратна връзка, било то сестрите или рехабилитаторът. И в един момент се успокоихме, че е в добри ръце.

# 461
  • Мнения: 1
Здравейте! Желая на всички здраве и една по-добра година! Нова съм в bg-mamma и не знам точно как работи сайтьт. Баща ми счупи шийка на тазобедрена става, претьрпя операция (остеосинтеза) и сега му предстои рохабилитация. Живее в Русе. Моля за съвет, как да организирам рехабилитацията най-добре. Препорьчаха ми Хоспис Медика, 58.60 лв на ден. Имате ли някакво мнение по вьпроса? Вьзможно ли е да се рехабилитира правилно в домашни условия? Благодаря за помощта! Лили

# 462
  • Sofia
  • Мнения: 26 395
Здравейте!
Мнения за хоспис”Грижа”в София?
Търсим място за 80год.мъж на хемодиализа.

# 463
  • Мнения: 4 094
Някой има ли впечатления от хоспис " Св. София" на бул. България?

# 464
  • София
  • Мнения: 1 037
Здравейте!
Мнения за хоспис”Грижа”в София?
Търсим място за 80год.мъж на хемодиализа.

Моята майка беше там, за съжаление за кратко, защото почина. Избрахме го, защото е единствения хоспис в болнично заведение в София, където има хемодиализа. Общо взето нямате избор, ако баща Ви е неподвижен и лошо състояние. Майка ми беше в много лошо общо състояние и беше престъпление три пъти седмично да се транспортира за диализа, да не говорим, че трябваше да се прави с частна линейка. Други хосписи не познавам и не мога да правя сравнение, но в "Грижа" се запознах с близки на хора, които са обиколили хосписите в София и казваха, че в момента е най-добрия хоспис на такава цена. Условията са много добри, изключително чисто, болните се обгрижват, хемодиализата е точно под хосписа, транспортират с количка за няма 5 мин., в хемодиализата бяха много мили и грижовни. Има и самостоятелни стаи на по-висока цена. Посещенията са между 10  и 12 , и сбедобед от 16 до 20 часа, позволявали са да стоя и по цял ден.

Общи условия

Активация на акаунт