мекици

  • 46 692
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 465
Това е рецепта ,която използват по мекичарниците:1кг брашно 30 гр мая 1 с л  сол1 с л захар 1 с л оцет  ,вода за по- рядко тесто ,но с намазнени ръце да правиш мекици .Пържат се в много мазнина.Разбира се след като втаса  Rolling Eyes
А оцета за какво се слага?
Аз ги правя така само че без оцет. Всъщност правя тесто за пица за вечерта и мекици за събота сутрин, има тенденция да стане традиция в семейството.
Пробвай с по-рядко тесто за мекиците ,а за оцета не знам,сестра ми работеше в Ахтопол до една баничарница и й казаха тази рецепта .Стават като купешките  .

# 16
  • Мнения: 14 490
мамаРаче, а как правиш тутманика?

# 17
  • Мнения: 505
Аз правя мекици но не точени. На око разбърквам 1к. кисело мляко с 1ч.л. сода, 2-3 яйца и брашно колкото поеме и по желание натрошено сирене. От сместа с лъжица взимама и пържа, стават малки хапки и са много вкусни  Peace

# 18
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
мамаРаче, а как правиш тутманика?

Когато от това тесто правя тутманик обикновено не го оставям в хладилника да пренощува ,но и да е стояло не е проблем.Накъсвам го на малки топчета и започвам да ги разтеглям като ги потапям в мазнина /масло,олио или маргарин разтопени / . Разтеглям на не много тънко  слагам я в намазнена тава и поръсвам със сирене и така всички топчета. Издърпвам леко краищата и сгъвам на четири.Обръщам тутманика в тавата ,разтеглям го леко за да се изпълни и оставам да втаса/да удвои обема си/. Печа в средно силна фурна около 180градуса. Когато е готов изваждам и поръсвам със студена вода и завивам с кърпа да се позадуши .

# 19
  • Мнения: 308
Бързи мекици-пуфета

1коф.кисело мляко
1ч.лъж сода за хляб
1ч.лъж.сол
Брашно колкото поеме за средно твърдо тесто.

 В киселото мляко се разтваря содата и след това солта.
Добавя се брашното и хубаво се омесва.20 пъти се удря в масата.
Тестото се оставя да почива 20 мин в хладилника.
 Разточва се на не много тънка кора,реже се на триъгълници и се пържи.

аз добавям и 1-2 яйца иначе рецептата е същата.

# 20
  • Мнения: 3 478
Това е рецепта ,която използват по мекичарниците:1кг брашно 30 гр мая 1 с л  сол1 с л захар 1 с л оцет  ,вода за по- рядко тесто ,но с намазнени ръце да правиш мекици .Пържат се в много мазнина.Разбира се след като втаса  Rolling Eyes

Направих ги, много ни харесаха, само едно не ни допадна. Станаха доста мазни, защо? Дали защото тестото беше по-рядко и така поива повече мазнина?

# 21
  • Мнения: 465
Колко мазни? Като ги правя, тестото трябва да може да се оформя с ръце  и мазнината да е доста загрята .Изпържват се доста бързо и в много олио/да не допират дъното /.Аз ги слагам на салфетка, моите ги харесват,но ги правя рядко заради цапаницата Wink

# 22
  • Мнения: 3 478
Ами доста мазни станаха. Тестото наистина го направих доста рядко като за мекици. Нали рецептата каза по-рядко, е аз се поолях. Нали нямаше точна доза за водата и аз сипах на око на един път и в крайна сметка стана по-рядко. Доста трудно успях да го разтегля, можеш да си представиш колко рядко е било, но пък станаха много вкусни. Иначе олиото си беше горещо и по моя преценка имаше доста. Като пърша такива работи не го жаля, защото иначе резултата не е същия.

# 23
  • Мнения: 465
Колкото е по -рядко тестото повече мазнина ще поемат/казвам го от опит #Puppy dog /,а когато тестото втаса става още по рядко.

# 24
  • Мнения: 14 490
а колко време мога да съхранявам тестото в хладилник?

# 25
  • Мнения: 465
Не знам за другите ,но аз го правя за бърза косумация ,защото тестото превтасва или вкисва.Тези които са с повече брашно и се разточват сигурно могат да са в хладилника известно време. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт