Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 375
Привет момичета  Hug

Зъбките на Жижи са суперр!

Да се отчетем набързо след вчерашната консултация: 7200 (+600) и 65 см (+3).
И там се видяхме с Conka и сладката Теди Simple Smile

За храненето с лъжичка и аз знам че трябва да се допира до горната устна, за да не го избута и изплюва, понеже още не могат да преглъщат съвсем като хората...

Малко сникми в албума от неделната ни разходка:
На тръгване http://www.snimka.bg/album.php?album_id=120104&photo=39
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=120104&photo=40
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=120104&photo=41
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=120104&photo=42
На връщане http://www.snimka.bg/album.php?album_id=120104&photo=43  Grinning

Хайде, че хубавото време ни чака, а май днес ще си заформим младостка среща  newsm44

# 241
  • Варна
  • Мнения: 893
хихиии поли много сте готини  Mr. Green
много са пораснали всички  Shocked
ние сме добре, влязохме си в режима, явно шока от инжекцията сме го преживели  newsm78 ха дано, сега чакаме резултати.
на мен ми се струва че отока е намалял , но може да си въобразявам  Rolling Eyes нали съм мама и ми се иска да мине Sad

# 242
  • Мнения: 514
Добре де, можете ли да ми обясните как едно бебе ще покаже, че иска да бъде захранено.
Само знам, че навсякъде чета това :

Ето някои признаци, по които можете да разберете, дали детето ви е готово за захранване:

То може да седи само;
Може само да взима предмети и да ги слага в устата си;
Гледа ви как се храните и проявява любопитство;
"Иска си" от вашата храна (като издава звуци и гледа настойчиво, как се храните);
Отваря широко уста, когато ви вижда да отваряте уста по време на хранене, и ви имитира, как ядете;
Може да показва и да "си каже". Около 6-месечна възраст, бебетата могат да поискат храна, като посегнат към нея, или да я откажат, отвръщайки глава настрани. Понякога може да не разберете, какво иска да ви каже бебето ви. Тогава му предложете храна, но не го насилвайте, ако не я иска.
Бебето ви се струва гладно, скъсява интервалите между храненията, и няколко дни на често кърмене не помагат. (Обикновено, ако става въпрос за период на по-интензивен растеж, след 3 до 10 дни кърмата ви се увеличава и задоволява нуждите на бебето.)
Не забравйте обаче: целта ви е да започнете да давате на бебето храни, различни от кърма, не да го натъпчете с тях!

Захранването - още някои причини да изчакаме до 6-месечна възраст

По-долу може да прочетете някои от причините за започване на захранването след навършени 5-6 месеца.

Недоброто усвояване на карбохидратите в плодовите сокове може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст, тъй като те няма да бъдат добре усвоени и могат да нанесат вреди. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това - до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок.
 

Храносмилателната система на бебето още е незряла. Тя представлява филтър, който предпазва организма от потенциално опасни субстанции и пропуска полезните вещества, който обаче в ранните месеци от живота на бебето не работи добре. Между 4 и 7-месечна възраст, храносмилателната система на бебето преминава период на растеж, след който вече може да прави селекция, кои вещества да пропусне и кои - не. Развиващата се храносмилателна система започва да секретира имуноглобулин А, който образува покритие от вътрешната страна на червата и не позволява на потенциалните алергени да проникнат в кръвоносната система на бебето и да предизвикат алергична реакция. Затова в ранните месеци вероятността от алергия е по-висока, макар организмът на бебето да секретира малки количества имуноглобулин А и да получава чрез кърмата. Затова е особено важно да се отложи захранването, ако някой друг от семейството има алергия, като допълнително се забави даването на храната или храните, към които други членове на семейството имат алергии.
 

Малките бебета имат рефлекс на езика, с който изтласкват всичко, попаднало в устата им. Това е мярка, която ги предпазва от задавяне. Ако решите да захраните бебето по-рано, то просто ще плюе повечето от храната и много малка част от нея ще достигне предназначението си. Тогава и рискът от задавяне е по-висок. Между 4 и 6-месечна възраст този рефлекс постепенно изчезва. Преди 4-6 месечна възраст, нито устата на бебето (началото на храносмилателната система), нито стомахът и червата (краят й) са готови да приемат и обработват храни или напитки, различни от кърма (и евентуално вода в горещите летни дни).
 

Още една причина да изчакате е тази, че механизмът на преглъщане още не работи добре и може да не се получи синхрон между него и езика. Ако дадете пюре или каша на бебе под 4 месеца, то ще го повърти из устата си, малка част ще попадне в гърлото му, малко ще се задържи в бузите, а повечето ще бъде изплюта. След навършени 4 месеца бебетата започват да се научават, как да придвижват храната към гърлото.
 

Детето трябва да може да седи. Поставянето на бебето в полулегнало положение с помощта на възглавници или в столче не се препоръчва и може да доведе до задавяне! Освен това, в ранните месеци от живота си бебетата свързват храненето с гушването в мама. Храненето с пюре или каша е по-механично действие и носи по-малко удоволствие на бебето.
 

Малките бебета не могат да дъвчат. Зъбите рядко се появяват преди 6-7 месец, което също е доказателство за това, че малките бебета трябва да сучат, а не да дъвчат. През 4-5 месец се увеличава и слюноотделянето. То често се смята за признак за порастването на зъби, но това е погрешно, а до показването на първия зъб могат да минат месеци. Основното предназначение на слюнката е да започне да разгражда храната още в устата на бебето чрез ензимите, които съдържа, което подпомага смилането й в стомаха.
 

По-големите бебета обичат да имитират хората, които се грижат за тях. Те с удоволствие ще опитат да се хранят с лъжица, когато видят, че така се хранят възрастните.
 

Изследванията доказват, че ранното въвеждане на друга храна влошава усвояемостта на хранителните вещества от кърмата (или адаптираното мляко), а детето започва да усвоява тези вещества от други храни едва след една годинка.

Кои храни да избягваме?
 


# 243
  • Мнения: 3 695
Относно анемията:

"Отлагането на захранването помага за предпазване на бебето от желязо-дефицитна анемия
Въвеждането на железни добавки и желязо-обогатени храни, специално през 1-те 6 месеца, намаляват ефективността на усвояването на желязото при бебето. Здрави доносени деца, които са кърмени изключително за период от 6-9 месеца, са показали, че поддържат нормални нива на хемоглобина и нормални железни стойности. В едно изследване (Pisacane, 1995), изследователите заключават, че бебета, кърмени изключително 7 месеца (без да им са давани железни добавки или каши, обогатени с желязо), имали значително по-висок хемоглобин в сравнение с бебета, които са получавали друга храна преди 7-я месец. Изследователите не открили нито един случай на анемия през 1-та година при бебета, кърмени изключително през 1-те 7 месеца и заключават, че изключителното кърмене в продължение на 7 месеца намалява риска от анемия. Виж Is Iron-Supplementation Necessary?(http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html) за повече информация.
Въпреки, че причините, изброени по-горе предполагат, че бебето ви е на кърма, експертите препоръчват отлагане на захранването също и при бебетата на адаптирано мляко. "

# 244
  • Мнения: 514
Нито споря, нито се заяждам, никъде не съм чела, че ранното захранване се препоръчва.
Всички говорят за късно захранване (на 6м.) или за Педагогическо захранване.

За съжаление за всичко това, което става в България, са виновни лекарите.  Confused Те казват на неопитната нова майка да захрани 40-дневното си бебе със сок......егати лудостта.
Как може на 4-месечно бебе да се дава жълтък или сирене  Shocked

Според мен готово за захранване (и то с пържола) е само бебто на Magesta  Mr. Green......с тези зъбки......ахххх, иде ми да го
нахапя  Laughing

Мерси за пожеланията   bouquet
Честито на Петър, на Ния, на Мария, на Юлиан!

# 245
  • София
  • Мнения: 6 810
Не се заяждайте.
Навършени 4 месеца НЕ Е ранно захранване, все пак.  Wink Не говорим за даване на сок, на едномесечно бебе, нали?
Всеки сам решав, тук всички сме ровили и търсили информация, не караме на едно голо мнение от педито. Laughing

# 246
  • Мнения: 514
Ако визираш мен, казах, че не се заяждам.
Говорех по принцип за захранването. Иначе съм съгласна, че 4 месеца, не са малко за захранване.
Лично за мен не са и много де  Simple Smile
И наистина не се заяждам  Peace

# 247
  • София
  • Мнения: 6 810
По принцип казвам, не визирам никого.  Heart Eyes Hug

# 248
  • Мнения: 163
Поли,  Дани е много сладък...как само си хапва Hug
Ние след малко ще правиме същото занятие, дано е така успешно както и при вас. Wink
Честити месечинки на всички бебенца!

# 249
  • Мнения: 4 970
И докато се заяждате Laughing да предложа едно заглавие за темичка по темата - "Каша, сокчета или пюре, наш'то декемврийче почва да яде!"
Тъкмо бях решила с пюрета да почна, зеленчукови, и гледам в тия на Ганчев има краве масло, иначе са без глутен.  Е как сега това масло, да му се невиди! В тези на ХИП си пише, че няма млечни белтъчини.  Значи сигурно ще трябва повечко на ХИП да си вземем. Гледам, че в тях има и оризово нишесте, грис от ориз. Това сигурно значи, че после мога да си давам и оризова каша по-спокойно. Примерно не само една лъжичка първия ден.

# 250
  • Мнения: 1 212
Цитат
"Каша, сокчета или пюре, наш'то декемврийче почва да яде!"
 
Актуално  Peace
Само дано кърмещите изключително майки, да не се разсърдят... Wink Sad
Може да бъде нещо по-либерално .... newsm78. Например:

"Каша, сокчета,пюре или мляко са'мо.....?! Декемврийчето само ще избере!"

Ето още един вариант:

"Каша , сокчета или пюре - Декемврийката кое ли да даде ?"

Betty L. по мои проучвания за начало стават май само ХиПП и Гербер от пюретата. Другите все са с нещо дето не искам да давам от сега още.

# 251
  • Мнения: 654
Поли, страшен образ Данито Hug-направо се разчувствах...
Virginity , слава Богу, че Лора е по- добре- ще мине, ще видиш..
Ники Иванова,как сте? Бориш ли се с Петър..

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 16:01 от zizzu

# 252
  • Мнения: 888
Здравейте милички Hug
Аз само ви прочитам като остане време!Много рядко пиша! Sad
Като гледам повечето вече захранвате... newsm78, ами ние ще изчакаме...засега уж кърмата стига...пък ще поживеем, ще видим!  Thinking
Ники не се отказвай! Peace
Мама Мангасарян
как се справяш с двете деца? Идва ли ти нанагорно понякога? Tired

# 253
  • Бургас
  • Мнения: 246
Здравейте мамчета. Много ми харесаха предложенията за новата темичка.И  smile3503 smile3503двете са добри.Ние сега се прибираме от разходка. Времето е  страхотно!!! Уфффф наседяхме се два дена в къщи! newsm74 1strollerПоздрави на бебоците

# 254
  • Мнения: 4 970
Magesta, и аз мислих по въпроса - за изключително кърмещите майки - то аз съм горе-долу една от тях, само понякога давам по малко АМ, така че дано не се сърдят, а и ако някой го измисли по-добре заглавието - нямам ама нищо против Grinning

Общи условия

Активация на акаунт