За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 801
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 45 642
Рецептата на Фортуна предварително е обработен булгура, а също и праза. От така написаната рецепта аз какво разбирам.
1- булгурът е обработен.
2- същото се случва и с праза
3- булгурът и празът се смесват и им се добавя допълнително 2 и половина чаени чаши вода.
4- дали тази готова смес отново се задушава- не ми е ясно. Не е описано.
И ако не се задушава, т.е. отново да се сложи на котлона, за да се намали течността, то тази смес не става ли прекалено течна, за да се вложи в баницата?
Извинявам се за въпросите си, но рецептата ме заинтригува доста и искам да я изпробвам. А никога не съм правила или опитвала баница с булгур.

# 706
  • Мнения: 9 117
mariat, нямам спомен да е ставала много течна плънката, но и не е била суха.
Друго, което се сетих е, че едно време чаените чаши бяха по-малки (имах една, останала от стар чаен сервиз, която свекърва ми ползваше за мярка, тя сигурно е била 200мл, така че явно ще дойде точно течността).
След като се смесят праза, булгура и сиренето, сместа не се слага на котлона, а започва да се реди баницата.

# 707
  • Мнения: 45 642
Вече разбрах, Фортуна, благодаря още веднъж!

# 708
  • Русе
  • Мнения: 6 785

Около 350-400 мл вода и 1 с.л. оцет към брашното за тестото за корите.

# 709
  • Мнения: 4 889
Здравейте,
Имам маринована Сельодка, и не знам как да я предложа за ядене?
Имам идея за гарнитура - ориз със зеленчуци, но какво да правя с рибата?

# 710
  • Русе
  • Мнения: 6 785
Скрит текст:
Здравейте,
Имам маринована Сельодка, и не знам как да я предложа за ядене?
Имам идея за гарнитура - ориз със зеленчуци, но какво да правя с рибата?

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/06/blog-post_30.html

# 711
  • Мнения: 2 679
Здравейте,
Имам маринована Сельодка, и не знам как да я предложа за ядене?
Имам идея за гарнитура - ориз със зеленчуци, но какво да правя с рибата?

Сещам се за сельодка под шуба - предястие в което редиш слоеве от сварено и настъргано цвекло, картофи, яйца, сельодката и майонеза. Получава се много ефектно в прозрачен съд (или в чашки).

# 712
  • Мнения: 4 889
Благодаря за рецептите!
Винаги получавам добри идеи 😍🤗
Само, че имам продукти за първата рецепта, на Пейч... Но без светлият соев сос и подправката за моркови... Имам една азиатска, лека пикантна със сусам и къри май... С какво да заменя това което нямам?
Скрит текст:
Здравейте,
Имам маринована Сельодка, и не знам как да я предложа за ядене?
Имам идея за гарнитура - ориз със зеленчуци, но какво да правя с рибата?

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/06/blog-post_30.html

# 713
  • Русе
  • Мнения: 6 785
Скрит текст:
Благодаря за рецептите!
Винаги получавам добри идеи 😍🤗
Само, че имам продукти за първата рецепта, на Пейч... Но без светлият соев сос и подправката за моркови... Имам една азиатска, лека пикантна със сусам и къри май... С какво да заменя това което нямам?
Скрит текст:
Здравейте,
Имам маринована Сельодка, и не знам как да я предложа за ядене?
Имам идея за гарнитура - ориз със зеленчуци, но какво да правя с рибата?

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/06/blog-post_30.html

[/quote]

Тъмен соев сос, уорчестър, тирияки или комбинация от мисо паста и вода. В краен случай смесваш телешки бульон, оцет, меласа и сол.
подправка за моркови тип корейска - кориандър, чесън, червен пипер, захар

# 714
  • Mediterraneo
  • Мнения: 43 825
Хаха, Пейч, като че ли изброените от теб са в постоянен асортимент във всеки дом, че да заменят соевия сос Simple Smile Аз даже не знам какво е меласа и мисо паста...

# 715
  • In transit
  • Мнения: 15 439
Тарти, а петмез (маджун) знаеш ли какво е? Blush Меласата е същото. Grinning

# 716
  • Русе
  • Мнения: 6 785
Все пак си има интернет /речници/ за непознатите думи. Smiley
Аз и на вилата си имам соев сос и тирияки. Там мазето е дълбоко и мога да си съхранявам най различни продукти.
Например миналата седмица изядох последното висящо грозде. Режа чепки с клонките и ги оставям да висят завити във вестник.

# 717
  • на последния етаж
  • Мнения: 10 285
Каква е тайната за приготвяне на вкусен паниран кашкавал? Някои го правят в кори, други замразяват... Как става най-бързо, лесно и вкусно?

# 718
  • Mediterraneo
  • Мнения: 43 825
Мики, знам, аз и меласа знам реално, но никога нито съм ползвала, нито съм се интересувала, какво остава да поддържам наличности вкъщи. И речници имам, нормално за филолог. Просто ми стана забавно.

# 719
  • Русе
  • Мнения: 6 785
Аз например съм отворен да изпробвам всякакви вкусове и много експериментирам с различни ястия. Не само тези които са популярни за дадени народи. Когато пътувам по света гледам да си купя най различни продукти и подправки за да мога да приготвя тези ястия, да бъда максимално близко до автентичния вкус, а не да правя заменки и да се чудя що не ми се получава и не е същото. Нещо което ми харесва искам рецептата /за мое съжаление не винаги получавам цялата или мога да разбера обясненията/. Но когато ми я напишат, после с речници се оправям.

Скрит текст:
Каква е тайната за приготвяне на вкусен паниран кашкавал? Някои го правят в кори, други замразяват... Как става най-бързо, лесно и вкусно?

Здравей!
Нарязаните парчета кашкавал/студен/ овалвам последователно в брашно, разбити яйца и галета. Оставям за половин час във фризер и после пържа.

Последна редакция: вт, 10 мар 2026, 11:23 от peych

Общи условия

Активация на акаунт