За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 800
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • In transit
  • Мнения: 15 438
Лита, най-важното е да нацелиш хубав кашкавал. Тогава ще се получи всякак. Даже няма да има нужда да го замразяваш. Трябва да е зрял и да не изчезва при печене, а да се запича. Донякъде това е гаранция, че с такъв кашкавал ще ти се получи. Аз лично не обичам да овалвам кашкавал първо в брашно, директно действам галета, яйца, галета. Може да завършиш с яйце, така също се намалява вероятността да се разтече.

# 721
  • Мнения: 6 298
Имам малка патица май е 1.500 кг. Снощи я намазах с подправки и сега мисля да я пека. Чудя се дали да я покрия с фолио и кога да сложа картофи към края ли или още от началото? За колко време приблизително би се изпекла?

# 722
  • Мнения: 9 280
Патицата е суха, по-добре първо я покрий при печене и чак накрая може да я глазираш без фолио или капак.
Аз я пека около 3 часа на бавен огън, но в началото около 40-50  минути на 180-190 гр., после намалявам на 145-150 и допичам. Все пак си я следи, защото всяка фурна има особености. Картофите може да сложиш час преди готовност, не в началото, за да не се разкашкат.

# 723
  • Мнения: 2 679
Аз я слагам патицата и върху решетка, защото пуска страшно много мазнина. И отдолу картофи.

# 724
  • Мнения: 6 298
Оле, 3 часа 😳, аз си мислих, че бързо се пече и като е и малка колкото едно пиле съвсем бързо ще стане. Да бягам да я слагам значи, че ще стане за утре за вечеря, ако се помотам още малко😆
Щях да я сложа в пликче за печене, обаче не ги откривам, ще я завия с фолио значи

# 725
  • Мнения: 9 280
Да, пропуснах, че може и върху решетка. Първо малко вода в тавата, за да не става суха, а накрая в тавата - картофите. Ако водата в тавата е много за картофите, може да се отлее.   

# 726
  • Мнения: 2 525
Има ли някаква тънкости при приготвянето на ориз Балдо?
В какво съотношение вода и ориз се приготвя?
Задушен в тенджера или дълбок тиган ще го приготвя.
Не искам да е слепнат, но а на отделни зърна като басмати.
Благодаря

# 727
  • In transit
  • Мнения: 15 438
Има ли някаква тънкости при приготвянето на ориз Балдо?
В какво съотношение вода и ориз се приготвя?
Задушен в тенджера или дълбок тиган ще го приготвя.
Не искам да е слепнат, но а на отделни зърна като басмати.
Благодаря
Балдо е едър сорт, подобен на Арборио. Съотношението е 1:3 в тенджера, ако го печеш на фурна 1:4.

# 728
  • Русе
  • Мнения: 6 785
Скрит текст:
Имам малка патица май е 1.500 кг. Снощи я намазах с подправки и сега мисля да я пека. Чудя се дали да я покрия с фолио и кога да сложа картофи към края ли или още от началото? За колко време приблизително би се изпекла?

https://ipeychev9.blogspot.com/2015/04/blog-post_3.html

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/10/blog-post_18.html

Скрит текст:
Има ли някаква тънкости при приготвянето на ориз Балдо?
В какво съотношение вода и ориз се приготвя?
Задушен в тенджера или дълбок тиган ще го приготвя.
Не искам да е слепнат, но а на отделни зърна като басмати.
Благодаря

Варене 1 част ориз - 3 части вода + 1 с.л. растително масло. Задължително след като се вари под похлупак.
След като кипне водата, намалявам на умерен /слаб/ огън. При мен от 9 степени на 6 го кипвам и веднага намалявам  на 3 -та. Слагам на отвора кухненска хартия и захлупвам за около 15 минути. Оризът трябва да е полусварен, изключвам нагревателния уред и го оставям на него захлупен още 10- 15 минути. През това време той още поема ако е останала течност и тогава го махам от котлона.

Последна редакция: ср, 11 мар 2026, 10:24 от peych

# 729
  • Мнения: 2 525
Колко време варите домашно прясно краве  мляко за направа на кисело?

# 730
  • под тепетата
  • Мнения: 11 742
До завиране. Кипва и махам от огъня.

# 731
  • Мнения: 2 679
До завиране и аз, само да уточня, че чакам хубаво да вдигне "калпак", а не просто да се появят мехурчета и каймак отгоре.

# 732
  • Sofia
  • Мнения: 23 216
До завиране и аз, само да уточня, че чакам хубаво да вдигне "калпак", а не просто да се появят мехурчета и каймак отгоре.
+1. Точно.  Как обичам да обирам каймака... Simple Smile  Ама после и в киселото мляко го харесвам....

До завиране и аз, само да уточня, че чакам хубаво да вдигне "калпак", а не просто да се появят мехурчета и каймак отгоре.
Може  и да го оставиш още малко (след като отстраниш каймка и в достатъчно дълбока тенджера), да се поизпари.  За подквасването трябва да не е горещо.  
Аз от доста време подквасвам с ацидофилно мляко, повече ни харесва - по- благо е.

# 733
  • Мнения: 10 168
Виж на Джейми Оливър печеното цвекло, много е вкусно. Аз повечко балсамов оцет слагам.

ПС Точно това си гледала, на Дж. О. цвеклото😉, не мога да намеря  читав линк, проба.
https://search-2.blogspot.com/2023/10/pecheno-cveklo-ot-djeimi-o … 2Qn7ZTob6vFQw&m=1

Тази рецепта съм гледала, да.

Аз сега го нарязах на кубчета. Разбърках с олио и пекох на към 200 градуса за 30-40 минути.
Стана доста добро.

# 734
  • Мнения: 1 578
За първи път купувам брашно от кашу.
В какво да го вложа?

Общи условия

Активация на акаунт