Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част

  • 22 748
  • 327
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 228
"....предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките........"

А, ако не си наема детегледачка от там, какво става, губя ли тази сума?

# 301
  • Мнения: 247
Здравейте
Искам да попитам има ли значение на колко съм се осигурявала ? И , ако не съм се осигурявала на минимална работна заплата ,а на по-висока означава ли това,че след изтичането на тези 315 дни ще получавам повече от 180лб. или просто тези пари са еднакви за всички?
Също не ми стана много ясно защо касиерката ми обясни ,че първоначално съм щяла да взимам 80%от работната заплата , а незнам си там кога 90%, а след тези 315 дни 180лв. и каза, че нямало значение, че досега съм се осигурявала над минималната работна заплата?????
нищо не разбирам newsm78

# 302
  • Мнения: 9 050
Здравейте
Искам да попитам има ли значение на колко съм се осигурявала ? И , ако не съм се осигурявала на минимална работна заплата ,а на по-висока означава ли това,че след изтичането на тези 315 дни ще получавам повече от 180лб. или просто тези пари са еднакви за всички?
Също не ми стана много ясно защо касиерката ми обясни ,че първоначално съм щяла да взимам 80%от работната заплата , а незнам си там кога 90%, а след тези 315 дни 180лв. и каза, че нямало значение, че досега съм се осигурявала над минималната работна заплата?????
нищо не разбирам newsm78

Ако ползвате болничен за патологична бременност, обезщетението ви ще е 80% от осигурителния доход. 90% от осигурителния доход е обезщетението за болничния за бременност и раждане. Това обезщетение се изплаща за срок от 315 дни, 45 от които преди раждането.
След тези 315 дни обезщетението е фиксирана сума, еднаква за всички и не зависи от осигурителния доход.

# 303
  • Мнения: 9 050
"....предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките........"

А, ако не си наема детегледачка от там, какво става, губя ли тази сума?

Не разбирам въпросът, но ще се опитам все пак да дам някакъв отговор. Ако наемете детегледачка, тази сума не е за вас, а за детегледачката. Това е, което не разбирам. Как да загубите сума, която така или иначе нямада се изплаща на вас.

По принцип, ако се върнете на работа, вие тези 180 лева няма да ги получавате. Тях ги получавате само, ако ползвате отпуска за отглеждане на дете. Ако се върнете на работа и не сте прехвърлила отпуска за ползване на трето лице и не сте наела детегледачка, ще получавате 50% от тази сума като обезщетение за неизползван отпуск за отглеждане на дете.

# 304
  • Мнения: 247
Благодаря много за разяснението
бях започнала да си мисля , че ме баламосват  Hug

# 305
kak e vazvojno da ne se priznava mai4instvoto za trudov staj  Twisted Evil ?ta nali sme si v otpyska?a otglejdane  na beboka ne e li rabota  Naughty ,daje mnogo otgovorna..napravo  sam vuzmytena..ili ne6to  gre6a  Thinking ..

  bouquet blagodarq za razqsnenieto..da taka sam po saglasna,i e spravedlivo.. Laughing

# 306
  • Мнения: 78
  Здравейте!
 Не съм сигурна дали въпросите които ще ви задам са за тук и затова предварително се извинявам. Четох доста във форума и някой неща ми се изясниха , но за други реших да Ви попитам. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
 Става въпрос за следното: Бременна съм във втория месец. До сега не съм работила,  и не си внасям здравни осигуровки.  Всъщност питането ми е следното:  Ако сега ме назначат фиктивно на работа и си плащам всички осигуровки и други дължими суми в рамките на тези 6 месеца преди да изляза в майчинство, имам ли право на личен лекар и съответно право да посещавам "Женска консултация" през тези 6 месеца, или първо трябва да си платя всички дължими суми до сега на здравната каса и тогава да използвам нейните услуги?

# 307
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Трябва да си платите ЗО и за минало време за да ползвате ЖК по ЗК. Като си проверявате ЗО ви излиза периода за които далжите вноски, за да ви възстановят правата

# 308
  • Мнения: 86
 Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ? 

# 309
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 711
Здравейте, момичета! Имам спешна нужда от помощ!

В отпуск по майчинство съм. Работодателят ми предложи да ме преназначи на по-висока длъжност, за което трябва да отида и да подам молба. Изчетох много закони и не можах да намеря дали като съм в майчинство могат да ме преназначат на друга длъжност. Притеснявам се ако подам молба да не ми прекъснат майчинството или нещо такова.
Предварително благодаря! Grinning

# 310
здравейте, имам въпрос , на който не може да ми отговори лекарката, при която ходя на консултации, а той е следния: Термина ми е объркан, но се разбра едва след като ми издадоха болничния за 45 дни преди раждане. Според този болничен на 12.10. би трябвало да родя, но според разтежа на бебето и според доктора, при който ще раждам, има закъснение с четири седмици. Какво следва от тук нататък, кой ще ми издаде болничен за времето между раждането и 12.10. и какво да обяснявам на работодателя ми. Все пак не са един - два дни, а евентуално 3-4 седмици.    Благодаря предварително за информацията.

# 311
  • София
  • Мнения: 3 524
и аз да попитам нещо за приятелка (Зина и Дейзи, сори ако сте отговаряли вече ама не намерих нищо на търсачката  Blush):
та, здравните осигуровки по време на отпуска поради бременност и раждане и след това докрая на 315-те дни ги плаща работодателя ли или ако не той, то кой ги плаща?
другото питане е за това ако не искаш да ползваш 45-те дни болничен а вместо тях искаш да си на работа и да ти се внасят осигуровки за да може да се "изпъълнят" 6 месеца по-висок осигурителен доход, това възможно ли е, какво се губи или печели ли се нещо по този начин?
благодаря предварително Peace

# 312
  • Мнения: 9 050
  Здравейте!
 Не съм сигурна дали въпросите които ще ви задам са за тук и затова предварително се извинявам. Четох доста във форума и някой неща ми се изясниха , но за други реших да Ви попитам. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
 Става въпрос за следното: Бременна съм във втория месец. До сега не съм работила,  и не си внасям здравни осигуровки.  Всъщност питането ми е следното:  Ако сега ме назначат фиктивно на работа и си плащам всички осигуровки и други дължими суми в рамките на тези 6 месеца преди да изляза в майчинство, имам ли право на личен лекар и съответно право да посещавам "Женска консултация" през тези 6 месеца, или първо трябва да си платя всички дължими суми до сега на здравната каса и тогава да използвам нейните услуги?


За да ви се възстановят правата на здравноосигурено лице, трябва да внесете мисля че бяха 12 или 15 вноски на куп.

# 313
  • Мнения: 9 050
и аз да попитам нещо за приятелка (Зина и Дейзи, сори ако сте отговаряли вече ама не намерих нищо на търсачката  Blush):
та, здравните осигуровки по време на отпуска поради бременност и раждане и след това докрая на 315-те дни ги плаща работодателя ли или ако не той, то кой ги плаща?
другото питане е за това ако не искаш да ползваш 45-те дни болничен а вместо тях искаш да си на работа и да ти се внасят осигуровки за да може да се "изпъълнят" 6 месеца по-висок осигурителен доход, това възможно ли е, какво се губи или печели ли се нещо по този начин?
благодаря предварително Peace

На първият въпрос - работодателят ги плаща.
На вторият - възможно е, но неизползваните дни от тези 45 преди термин се губят. Не се прехвърлят за ползване след това.

# 314
zdraveyte iskam da popitam dali ako si plata 6 meseca trudov staj 6te imam pravo na mai4instvo?blagodarq predvaritelno

Общи условия

Активация на акаунт