Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 45 081
  • 1 156
  •   67
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 1 100
Момчетата  се научиха да ходят с анцузи, а момичетста с клинове, което стана новата училищна униформа, научиха децата да ходят облечени зле.
Хахаха, точно така е. Тази година най-много пари за дрехи съм дала за “официалните” анцузи, за да може да изглежда поне леко прилично преди/след часа по физическо.

# 1 111
  • Мнения: 828
И аз бях в потрес преди 2 г., когато големият завърши с 4 по музика. Така се гонят деца, кой ще пожелае да продължи на място, където се възнаграждава преписването по предмети, които нито са балообразуващи, нито някой си прави труда да учи.
И с анцузите така свикна. От 5 до втория срок на 9 клас това обличаше, като някакъв гащник с анцуг. В 9 клас забеляза, че свестните момичета не поглеждат момчетии с анцузи и си смени гардероба. А наборът, явно повлиян от моето мнение, носеше ли носеше анцузи в раница за часовете по ФВС, не можа да се прежали да обуе такъв извън часа и дано така си остане. И мърлявата потна тениска като си представя, несменена след физическо...

# 1 112
  • Мнения: 471
Sanaka, в Румъния може да се подават контестации. Приемният изпит е след 8 клас - още едно положително обстоятелство, относно зрелостта на учениците.

В Турция също имат приемни изпити, след 8 клас, които не са задължителни.

# 1 113
  • София
  • Мнения: 17 395
@Sanaka, имам спомен, че 2018 твоята дъщеря избра Испанската гимназия. Моя приятелка търси мнение за училището и се сетих, че мога да те питам дали сте останали доволни от избора. Тя се колебае между Немската и Испанската.
Доволни сме и аз, и тя. Наскоро я питах и каза, че и сега пак това училище би избрала. Напоследък в темата има много оплаквания от една конкретна учителка по бел.

Sanaka, в Румъния може да се подават контестации. Приемният изпит е след 8 клас - още едно положително обстоятелство, относно зрелостта на учениците.

В Турция също имат приемни изпити, след 8 клас, които не са задължителни.
То и НВО не е задължително.

В Румъния има контестации, да, но с лекия нюанс, че принципът на контестациите е като при промяна на годишната оценка у нас - оценката след контестацията може да е по-висока, но може и да е по-ниска и е окончателна.

# 1 114
  • Мнения: 1 350
В Румъния има контестации, да, но с лекия нюанс, че принципът на контестациите е като при промяна на годишната оценка у нас - оценката след контестацията може да е по-висока, но може и да е по-ниска и е окончателна.
[/quote]

Това не е лоша идея
У нас няма контестации, защото сигурно ги е страх , че майките некритично ще обжалват
Ама в такъв вариант всеки пет пъти ще помисли преди да оспорва.

# 1 115
  • Мнения: 1 336
Относно НВО, смятам че задължително трябва да се въведат контестации. Не може да се упражняват на гърба на децата ни!
И как си представяте, че ще се случат нещата практически, ако има контестации? Проверки на контестациите, срокове, класирания... Къде по света има възможност за контестации на приемен изпит?

Потърсих малко информация по въпроса и да започна от там, че почти няма държава, в която подобни изпити да не могат да се държат повторно (макар и следваща година). Дори в азиатските държави, в които образованието им е висша ценност, можеш при желание да повториш годината и да се явиш на следващата отново на техните национални изпити.
Относно това къде има контестации - в много държави може да се поиска проверка за технически грешки или на сумирането на грешките (в UK можеш официално да поискаш от училището да инициира такава молба за GCSE / A-level; Ирландия - може да обжалваш Leaving Certificate; Франция - различни изпити могат да се обжалват, например Baccalauréat; Испания - раздел 20 Revisión de las calificaciones; Германия - Abitur (линкът е от адвокатски сайт, че немският не ми е сила и не мога да се ориентирам в правителствените им сайтове); има и още доста, но не ми се търсят официални правителствени линкове).
Почти за всички държави, за които потърсих, можеш да поискаш да си видиш работата. В някои дори може да се поиска напълно ново оценяване, а в определени държави дори и до съдебни решения може да се стигне.

Последна редакция: нд, 28 юни 2026, 12:18 от _Mishlence_

# 1 116
  • Мнения: 3 638
Според мен трябва да има контестации. Ако има разменени работи, ако е загубен лист, ако има драстична разлика между очаквания резултат и получения и се вижда, че нещо не е наред, имало е такива случаи. На състезания по математика сме правили контестации, веднъж цяла задача и бяха забравили да проверят, седем точки надолу, дадоха и ги, и се извиниха даже.
 Грешки стават, шит хепънс, и не бива някой да го отнесе, особено на единствен възможен изпит.
 В Румъния добре са го направили. Хем който е сигурен, че е ощетен подава, хем изключват тези, които спорят за спора.

# 1 117
  • София
  • Мнения: 17 395
Технически грешки и тук могат да се поправят. При разменени работи например - имаше такъв случай на ДЗИ, работата беше намерена и оценката съответно поправена.

# 1 118
  • Мнения: 3 638
И къде има разписана процедура за поправка на технически грешки? Отиваш например, и виждаш, че имаш седем точки по-малко, а си сигурен, че всички задачи са решени? При гледане на работа, хората зад компютъра я отваряха за първи път, даже не даваха и обяснения, не можеш и да снимаш. При голямата така и не разбрахме откъде са изпаднали две точки, не можаха да обяснят, вдигаха рамене, даже ни се скараха. Тогава не ни събориха тези две точки, но ако бяха повече, какво трябваше да направим

# 1 119
  • shumen
  • Мнения: 22 192
Детелина,и аз научих моя поне тениската да си сменя след физическо.Не мога до си представя,че ще седи с потната и мърлява тениска след часа.Те и имат специално зелени тениски с надписа на училището,но дали ги обличат е отделен въпрос.
Контестации трябва да има според мен.

# 1 120
  • Мнения: 50
Моето е момче и то една година по-малко, много мързеливо, но не е глупаво. Много искам да го запиша с първи език испански или италиански, той ще има среден бал, обаче той не иска. На английски съм го записала в една много добра школа и защо да почва пак от начало. Не знам просто, напр. чета темата за 157 су с испански и някои искали да се отписват първата година с 670 часа испански Simple Smile И частен учител да.се наеме, той като не иска. Английският вече си е добре,  но товя значи да остане с един език.

# 1 121
  • Мнения: 164
На каквато и школа да е записано детето, до края на 8 клас ще настигне школата (при ИИЧЕ). До 12 клас е хубаво да има минимум стабилно В2, ако не и С1, а това е високо ниво.

# 1 122
  • София
  • Мнения: 17 395
Скрит текст:
Относно НВО, смятам че задължително трябва да се въведат контестации. Не може да се упражняват на гърба на децата ни!
И как си представяте, че ще се случат нещата практически, ако има контестации? Проверки на контестациите, срокове, класирания... Къде по света има възможност за контестации на приемен изпит?

Потърсих малко информация по въпроса и да започна от там, че почти няма държава, в която подобни изпити да не могат да се държат повторно (макар и следваща година). Дори в азиатските държави, в които образованието им е висша ценност, можеш при желание да повториш годината и да се явиш на следващата отново на техните национални изпити.
Относно това къде има контестации - в много държави може да се поиска проверка за технически грешки или на сумирането на грешките (в UK можеш официално да поискаш от училището да инициира такава молба за GCSE / A-level; Ирландия - може да обжалваш Leaving Certificate; Франция - различни изпити могат да се обжалват, например Baccalauréat; Испания - раздел 20 Revisión de las calificaciones; Германия - Abitur (линкът е от адвокатски сайт, че немският не ми е сила и не мога да се ориентирам в правителствените им сайтове); има и още доста, но не ми се търсят официални правителствени линкове).
Почти за всички държави, за които потърсих, можеш да поискаш да си видиш работата. В някои дори може да се поиска напълно ново оценяване, а в определени държави дори и до съдебни решения може да се стигне.
Тези случаи не са точно приемни изпити с еднократно действие, като НВО, кандидатстудентски изипит, а по-скоро еквивалент на нашите ДЗИ, но и почти навсякъде, където има такава възможност, оценката след контестацията може да стане по-ниска. Май само испанците са по-щедри. Joy

# 1 123
  • Мнения: 471
Санака, идеята е не да се натърти колко опасно би било да има контестации...

А възможността, при очевидни грешки при оценяването да се преразгледа работата.

А това, че НВО на МОН е единствено по рода си и по формата си е неоспоримо🤣

# 1 124
  • Мнения: 1 336
sanaka кандидатстудентските умишлено ги пропусках, защото много често са за конкретен университет и пак се обжалват, но в университета. Търсих общонационални изпити, които всички държат, за да е най-близо до НВО.
А доколкото разбрах от проверката, Норвегия е най-щедрата държава - всеки писмен изпит може да се обжалва и при валидно основание се преразглежда от двама външни оценители.

Последна редакция: нд, 28 юни 2026, 13:25 от _Mishlence_

Общи условия

Активация на акаунт