Пенсиониране една година по-рано

  • 4 181
  • 26
  •   23
Отговори
  • Мнения: 9
По чл.327 ал.1 т.12 може ли работодателят ми да ме освободи поради решението ми да се пенсионирам 1 г. по-рано на 06.09.2026 с 43 г трудов  и осигурителен стаж. Роден съм на 06.11.1962 г, редовно се пенсионирам на 06.09.2027 г но решавам да е 1г. по-рано поради заболяване проблем с кръста и краката вървя трудно. Имам телк и получавам инвалидна пенсия до декември 2028г. Или по кой член трябва да ме освободи. Освен това съм болнични от юли 2025 до юли 2026, което прави 1г. Мога ли след свършване на болничните през юли 2026 да си взема отпуската за 2025 която е 32 дни и 26 дни за 2026 накуп и тъкмо до края на септември вече ще имам право и ще мога да подам документи за 1 г по-рано пенсиониране.

Последна редакция: вт, 23 юни 2026, 20:59 от Боян Иванов

# 1
  • Мнения: 1 256
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.

Последна редакция: вт, 23 юни 2026, 22:53 от BellaSv

# 2
  • Мнения: 8 434
А може и да реши да ви освободи работодателя ви - ей така от днес за утре, като ви плати обезщетение за неспазено предизвестие и неползваните отпуски. Ако е умен, което вероятно е.

# 3
  • Мнения: 9
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 06:50 от Боян Иванов

# 4
  • Мнения: 9
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.

А за отпуските накуп за 2025 и 2026г нарушавам ли нещо, нали имам право. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и тогава вече ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г ?
До dariVale Защо да ме освободи работодателят за неспазено предизвестие и неползвани отпуски нали имам право да взема накуп неизползваните отпуски за 2025 и 2026. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 07:24 от Боян Иванов

# 5
  • Мнения: 1 256
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 07:37 от BellaSv

# 6
  • Мнения: 8 434
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.

А за отпуските накуп за 2025 и 2026г нарушавам ли нещо, нали имам право. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и тогава вече ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г ?
До dariVale Защо да ме освободи работодателят за неспазено предизвестие и неползвани отпуски нали имам право да взема накуп неизползваните отпуски за 2025 и 2026. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г
Работодателя ще ви освободи без самия той да спазва предизвестие. От днес за утре. Ще ви плати и неползвания отпуск. Не е длъжен да ви разреши ползване, дори вие да подадете молба.

# 7
  • Мнения: 9
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране. А за не казването, че ще се пенсионирам по-рано-възнамерявам сега към края на юни да отида до службата  и да си пусна двете отпуски накуп неползвани и те ще са от 09.07.2026 до 02.10.2026 и трябва да кажа за решението ми за 1г по-рано пенсиониране нали трябва да знаят, иначе мога и да загубя отпуските и да се усложнят нещата.

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 08:08 от Боян Иванов

# 8
  • Мнения: 8 434
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране.
Отпуските или ги вземате "на куп" като пари и тогава не сте на работа примерно още от 10.07. или ги ползвате (ако работодателя разреши) и се проточват до октомври както са вашите сметки. Ако ги получите като обезщетение и ви уволнят рано, няма да имате право на заплати поради пенсиониране.
Сметките ви  за отпуската, която ви се полага също не са верни. Отпуска се ползва/плаща пропорционално на прослужвното време.
За 2025 г. 32 дни означава, че имате 6 дни от 2024 предполагам.
За 2026 г. отпуската е за толкова месеци, колкото ви трае трудовия договор. Примерно ако ви освободят от 01.07. ви се полага отпуск за 6 месеца, който е 13 дни. ( 26 дни/12мес * бр.прослужени месеци до момента на освобождаване)

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 08:37 от dariVale

# 9
  • Мнения: 9
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.
Да, можете да напуснете по този член, но обезщетението при пенсиониране ще получите, след като представите на работодателя пенсионното разпореждане.
Стига работодателят да разреши, може да си използвате отпуската.

А за отпуските накуп за 2025 и 2026г нарушавам ли нещо, нали имам право. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и тогава вече ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г ?
До dariVale Защо да ме освободи работодателят за неспазено предизвестие и неползвани отпуски нали имам право да взема накуп неизползваните отпуски за 2025 и 2026. Тъкмо като ги взема ще стане края на септември и ще имам право на 1г по-рано пенсиониране 06.09.2026г
Работодателя ще ви освободи без самия той да спазва предизвестие. От днес за утре. Ще ви плати и неползвания отпуск. Не е длъжен да ви разреши ползване, дори вие да подадете молба.
Ако работодателят ме освободи по този начин не означава ли, че до 06.09.2026 г когато имам вече право за 1г по-рано пенсиониране аз ще съм вече сякаш изхвърлен от месторабота, а до тогава, това не е добър вариант.

# 10
  • Мнения: 8 434
Означава, че работодателя ще е прекратил трудовия ви договор. И няма да има задължение да ви изплаща НИКАКВО обезщетение, защото няма да сте работник в неговото предприятие към момента, в който придобиете право на ранно пенсиониране.

Обръщам ви внимание, че коригира моята публикация #8. Ако ви освободят или напуснете преди датата на която придобивате право на ранно пенсиониране не ви се полагат никакви заплати като обезщетение.
Ако ви освободят след датата на право на ранно пенсиониране, но без да сте натрупали 10 години стаж при работодателя - тогава имате право само на две заплати обезщетение.

Последна редакция: ср, 24 юни 2026, 08:41 от dariVale

# 11
  • Мнения: 9
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране. А за не казването, че ще се пенсионирам по-рано-възнамерявам сега към края на юни да отида до службата  и да си пусна двете отпуски накуп неползвани и те ще са от 09.07.2026 до 02.10.2026 и трябва да кажа за решението ми за 1г по-рано пенсиониране нали трябва да знаят, иначе мога и да загубя отпуските и да се усложнят нещата.
До dariVale Отпуската неизползвана за 2025 е всъщност 33 дни в това число и от 2024г не я взех поради болничен проточил се от 14.07.2025 до 08.07.2026 което е 1г болничен а отпуската за 2026 г, която ми се полага е 26 дни защото имам ТЕЛК.

# 12
  • Мнения: 8 434
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране. А за не казването, че ще се пенсионирам по-рано-възнамерявам сега към края на юни да отида до службата  и да си пусна двете отпуски накуп неползвани и те ще са от 09.07.2026 до 02.10.2026 и трябва да кажа за решението ми за 1г по-рано пенсиониране нали трябва да знаят, иначе мога и да загубя отпуските и да се усложнят нещата.
До dariVale Отпуската неизползвана за 2025 е всъщност 33 дни в това число и от 2024г не я взех поради болничен проточил се от 14.07.2025 до 08.07.2026 което е 1г болничен а отпуската за 2026 г, която ми се полага е 26 дни защото имам ТЕЛК.
Понеже 2026 година още не е свършила подробно обясних колко ви се полага. 26 дни са ако сте с трудов договор през ЦАЛАТА година. Полагат ви се по 2,17 дни за всеки отминал прослужен месец.
Понеже пишете, че ще напускат преди края на годината - обяснявам подробно за да не се надяват на ползване или плащане на пълни 26 дни.
Защо са 26, а не 20 знам също толкова добре, колкото и вие.

# 13
  • Мнения: 9
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране.
Отпуските или ги вземате "на куп" като пари и тогава не сте на работа примерно още от 10.07. или ги ползвате (ако работодателя разреши) и се проточват до октомври както са вашите сметки. Ако ги получите като обезщетение и ви уволнят рано, няма да имате право на заплати поради пенсиониране.
Сметките ви  за отпуската, която ви се полага също не са верни. Отпуска се ползва/плаща пропорционално на прослужвното време.
За 2025 г. 32 дни означава, че имате 6 дни от 2024 предполагам.
За 2026 г. отпуската е за толкова месеци, колкото ви трае трудовия договор. Примерно ако ви освободят от 01.07. ви се полага отпуск за 6 месеца, който е 13 дни. ( 26 дни/12мес * бр.прослужени месеци до момента на освобождаване)
Отпуската можете да я използвате без проблем.
Не се сетих, че наистина може да ви съкрати по-рано, както писа dariVale. За да сте сигурни, че ще ви платят обезщетението, не казвайте, че ще се пенсионирате рано! Ако можете, работете до 06.09., след това си подайте заявлението за пенсиониране и на следващия ден молбата за напускане, която влиза в сила в деня, следващ деня на подаването ѝ. Така даже отпуската ще ви се плати в по-голям размер, защото ще ви удържат само данък без осигуровки.
Благодаря за съветите ! Знаете ли, имам проблем и трудно се движа, трябва всеки ден пътуване и ставане в 5ч, не бих издържал дори до 06.09.2026 всеки ден до 17ч работа, най-добрият вариант е след свършване на болничните, които се проточват цяла 1 г  до  08.07.2026 заради лечение и възстановяване след операция смяна на лява тазобедрена става. Да си взема накуп неползваните отпуски за 2025 и 2026 г които са общо 59 дни и ще бъдат до 02.10.2026 и вече ще имам право за 1г по-рано пенсиониране от 06.09.2026. Нали може и имам право така. Независимо, че до 11.09.2027 г правя 10 г работа там дето работя и ще се лиша от тези 6 брутни заплати, но здравето е по-важно и заради здравословния ми проблем се решавам на 1г по-рано пенсиониране. А за не казването, че ще се пенсионирам по-рано-възнамерявам сега към края на юни да отида до службата  и да си пусна двете отпуски накуп неползвани и те ще са от 09.07.2026 до 02.10.2026 и трябва да кажа за решението ми за 1г по-рано пенсиониране нали трябва да знаят, иначе мога и да загубя отпуските и да се усложнят нещата.
До dariVale Отпуската неизползвана за 2025 е всъщност 33 дни в това число и от 2024г не я взех поради болничен проточил се от 14.07.2025 до 08.07.2026 което е 1г болничен а отпуската за 2026 г, която ми се полага е 26 дни защото имам ТЕЛК.
Понеже 2026 година още не е свършила подробно обясних колко ви се полага. 26 дни са ако сте с трудов договор през ЦАЛАТА година. Полагат ви се по 2,17 дни за всеки отминал прослужен месец.
Понеже пишете, че ще напускат преди края на годината - обяснявам подробно за да не се надяват на ползване или плащане на пълни 26 дни.
Защо са 26, а не 20 знам също толкова добре, колкото и вие.
Да, извинявайте за некомпетентността ми, добре че ми отворихте очите, имам право на 33 дни от 2025 + 13 дни от 2026 и това е 46 дни от 09.07.2026 до 11.09.2026 г което влиза в датата 06.09.2026 за имане на право да се пенсионирам 1г по-рано, документите за пенсиониране ще подам в НОИ на 8 или 9.09.2026 най-рано, а до тогава 06.09.2026 сигурно трябва в трудовата ми книжка да отразят осигурителния ми стаж - ако освобождаването ми от работа стане на тази дата. А работодателят ще изисква ли решението за 1г по-рано пенсиониране от НОИ ако не ме освободи, или ме освобождава и това не го интересува. Някак си трудно съчетавам датите да са в синхрон кога и как да действам за да не проваля нещата.

# 14
  • Мнения: 8 434
В каква фирма работите - семейна или някоя голяма, от кой бранш и вие самия на каква длъжност сте бил. Ако желаете да споделите. Без да цитирате имена или населено място, разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт