Помощ - кърмено бебе не е акало от 5 дни?

  • 21 124
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Статията е доста интересна, но в нея става дума за доста сериозни заболявания, за които симптомите са делеч не само по-рядкото (и по-обилно) изхождане. Примерно, неизхождания в първите 48 часа, ненаддаване, обилно повръщане, твърди изпражнения и т.н. В самата статия се споменава, че по-рядкото изхождане може да е нормално при изключително кърмените бебета.

В какво се превръща "дори 1% неусвоена кърма", са по-скоро предубеждения, базирани на асоциациите ни с продължителното неизхождане при възрастните, където това не е нормално и има своите последствия, но възрастните далеч не консумират еднствено кърма. Реално има доста изключително кърмени бебета, които не се изхождат на всеки 1-2 дни в продължение на месеци, без това да оказва влиние върху здравословното им състояние, и които се "оправят" от самосебе си без ничия намеса.

Според западната литература, поне според това, което съм чела, а и според практиката тук, където живея, специалистите смятат за нормалнно  по-рядкото (и по-обилно) изхождане, дори до към 7-8 дни, ако това е ЕДИНСТВЕНИЯТ проблем (т.е. бебето се чувства добре, наддава, не страда при изхождане, не го боли коремчето, не са твърди изпражненията и т.н.), бебто е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО кърмено и ПО-ГОЛЯМО от 6 седмици.

Естествено конслултацията със специалист не е излишна и ако той може да помогне без мушкта, термометри, сапунчета и лекарства - супер.

# 31
Мойто беше умряло от глад Малко ми беше кърмата

# 32
  • Мнения: 1 081
Червена Кралица, напълно съм съгласна с твоето мнение-щом няма дискомфорт при бебчето, значи и по-редките изхождания са нормални. Но в случая на авторката на темата-бебето се изхожда ежедневно, и от един определен момент започва да увеличава интервала 1-2-3 и т.н. дни. Според гастроенетролозите, които съм посещавала, значи е настъпило събитие, което е причинило разреждането на изхожданията. Това събитие може да е например даване на някакъв чай за колики, замърсена вода и всякакви други носители на бактерии, които могат да нарушат чревната флора. В никакъв случай това не е чак толкова опасно(тук е мястото да се извиня , че статията е малко стряскаща, но се усетих в последствие). Просто на детския организъм му е нужно малко повече време, за да си възстанови полезните бактерии, което в повечето случаи става със захранването. Аз реших, че това трябва да стане по-раничко, и че е добре да му помогна на детето, затова и го заведох при специалисти, и горещо препоръчвам това!

# 33
  • Мнения: 131
Вече 5-ти ден памперса е пълен само с урина, но за акота и признаци няма. Вчера пробвах метода  с термометъра и сапунчето, което се прави на свещичка, но не успях да й помогна да се изходи.
На консултацията педиатърката каза, че може би не й достига кърма и затова не се изхожда, а си наддава нормално (за 1 месец 1кг.). "Заплаши" да изпише АМ след пробното кърмене днес и съм много притеснена.
Моля за мнение и споделен опит. На някои случвало ли му се е?
Само на кърма е (дори вода не й давам) до преди тези 5 дни се изхождаше нормално...какво й стана?

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Хъни, неслучайно слях темата ти със съвсем същата, която беше вече на първа страница.
Преди да дохранваш - като си водила детето на педиатър - колко е наддала Леа за този един месец, че педиатърката смята, че не й достига кърма? Колко се роди, колко беше най-ниското тегло след раждане, колко е сега?

# 35
  • Мнения: 1 008
Не бързай да дохранваш! и ние акаме рядко и нищо не помага, обаче през 3 часа е опикана до ушите  Grinning затова нашата лекарка смята че си е нахранена. И аз съм сигурна в това защото се изцеждам и виждам колко яде! Въпреки това имаме проблем с акането...

# 36
  • Мнения: 131
съжалявам, че бях отворила нова тема, признавам дори не търсих, з/то мислех, че това не е често срещан проблем.
Леа се роди 3,100, а ни изписаха 2,980кг- на консултацията вчера (на 1м и 5дни)се установи, че е наддала 1кг, което е страхотно.
Въпреки това педиатърката каза, че може през последените 5 дни да не й достига кърма (дните в които не е акала).Преди тях се изхождаше по 5 пъти средно на ден....
Видимо  е спокойно - след кърмене (7 пъти на ден кърмя- на поискване) веднага заспива и понякога се налага да я будя, за да я кърмя пак, з/то се опасявам, че ще пропусне ядене (понякога спи и по 5 часа!)...
А от пишкане памперса тежи доста!

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Е, мисля, че нямаш основания за тревога Laughing Няма как да е наддала един килограм за месец (браво!), а после изведнъж да не й стига, при положение, че пишка обилно и не проявява признаци на глад по-често от обичайното Simple Smile
Пробвай стандартните неща - 'каране на колело' с крачетата, масаж на коремчето по часовниковата стрелка, ти да ядеш разхлабващи храни - но термометър в дупето и т.н. не прави, могад да направят червата лениви.
Вярвам, че скоро ще се сдобиете с успех и с наакани памперси Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 298
Дъщеря ми акаше много рядко към 4-5 месец, беше само на кърма. Рекорда и е 14 дена!
Страшно се притеснявах, но тя не се мъчеше, беше жизнена и не изглеждаше болна определено. Това с термометър съм пробвала само веднъж, ама ми се стори опасно и не повторих. За сок мислех че е рано и не съм и давала. Само и разтривах коремчето и правехме упражнения- каране на колело.
На консултацията не ми помогнаха. Педиатарът и каза че ако всичко останало е ок и не се мъчи кърмено бебе и 16 дена можело да не ака и ме отпрати.
Успех!

# 39
  • Мнения: 3 926
Хъни Hug Може би вече си разбрала от прочетеното, че тук педиатърските мнения не са на особена почит Wink И въпреки, че много от тях твърдят, че бебе от Интернет не може да се отгледа - ето на! повечето от нас успешно съвместяваме реалното с виртуалното отглеждане Laughing
По повод изкзването, че изведнъж ще престане да достига кърма... няма да коментирам. Ако обаче се разровиш във форума ще откриеш много, много теми като тази и (може да ти се наложи да посмяташ), но ще видиш, че възрастта, в която това се случва е точно около втория месец. Общо взето сега като се замисля сякаш доста неща при моето дете са се случили "изведнъж" - така спряха коликите, така спря да ака и после пак по същата странна схема възобнови редовно акането, така започна да се лигави, така спря да се лигави... Само зъбите й не поникнаха изведнъж Crazy Помня всичките 20 как излязоха Mr. Green
Та, успокой се и прави масажи и каране на колело Hug И се готви за количества от "златото" в памперса.
А, неакането не е спорадично явление. Може да си продължи и да е период, може да започне да ака редовно и после пак да разреди - всичко е ОК, стига детето да е спокойно Grinning

P.S. много ми е хубаво да пиша в такива теми Heart Eyes Връщам се към проблемите от началото на съжителството ни със Сияна и онези приказни мигове, в които ЛАЙНОТО е основна тема на разговор - онзи неизчерпаем източник на знания и информация, относно състоянието на бебето.....

# 40
  • Мнения: 131
Assinka,  благодаря ти за изчерпателния отговор.
Нека похваля нашата Леа - вчера вечерта самичка се изака, тъкмо бяхме приготвили термометър, сапунче и целия арсенал, сваляме памперса и хоп! - целият в златисто ако  Laughing
Днес обаче пак се започна с неакането, но вече съм по-спокойна....
Вчера на пробното кърмене (около 18.30 часа) се оказа, че изсука около 80 мл. кърма....педиатърката каза, че не било достатъчно- трябвало да бъдат 100 мл. Уговорихме се тази сутрин да отида отново на контролно кърмене, за да видим дали пък сутринта изсуква повече...но аз така и не отидох....
Поне съм спокойна, че няма недостиг на кърма, е 20 мл. според педиатърката не достигат, но за АМ не искам и да чувам на този  етап...смятам , че положението не е достигнало до там

# 41
  • Мнения: 3 926
Хъни, бебто ти е рекордьор по сукане да знаеш Hug 80 мл. за едномесечно бебе, при това на 7-кратно хранене - това е направо великолепно - поздравления Heart Eyes Мога да ти кажа, че децата, хранени на поискване ядат различно количество и сами определят кога и по колко да ядат. Точно това е, което в бъдеще ще я предпазва от различни болести, включително и затлъстяването. Тя още от сега свиква да не преяжда, а да слуша организма си. НА нея не й се налага да се тъпче със 110 мл на 3 часа, защото преди това няма да получи, ако прииска. Тя знае, че ще яде, когато пожелае и умее да контролира състоянията на глад и ситост - това са кърмените на поискване бебета - развити индивиди, на които никой не слага "юзди" още от раждането и не се мъчи да ги вкарва в НОРМИТЕ!!!
А педито - само при неотложни случаи Confused Сигурно сега и сокчета ще те посъветва да й дадеш Sad

# 42
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
...бебето се изхожда ежедневно, и от един определен момент започва да увеличава интервала 1-2-3 и т.н. дни....

Аз вече го бях написал малко по-горе, всъщност за нормално се смята именно когато детето започне да увеличава интервалите СЛЕД около 6-та седмица.   Преди това е сигнал за проблем, обикновено недохранване. Пак ще се повторя - става въпрос за изключително кърмени бебета, т.е. на такива, на които не им се дават чайчета за колики, отвари разни, сокчета и подобни.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 19:22 от Червената Кралица

# 43
  • Мнения: 957
http://www.pregnancy-leads-to-new-babies.com/Newborn-Constipation.html

http://www.aafp.org/afp/20060201/469.html

http://www.buzzle.com/articles/constipation-children-infants.html

http://www.babycenter.com/refcap/baby/babyills/babyconstipation/79.html

http://www.askdrsears.com/html/8/T081100.asp

http://www.keepkidshealthy.com/newborn/newbornproblems/constipation.html

Излиза, че щом няма кръв в изпражненията, не са твърди, бебето пишка редовно,  наддава на тегло, развива се нормално и е спокойно няма проблем. Къде е казано, че бебето трябва да ака всеки ден, защото майка му като пие сок от круши например, ходи по голяма нужда повече от веднъж. Отделителните системи въобще не могат да бъдат сравнявани. Мисля, че това с интервалите на акане и "запекът" на кърмачето е някаква психоза сред майките, в резултат на "компетентните" съвети на свекърви, майки и педиатри, точно както психозата със забелването на бубите. Аз като не знам нещо бих седнала и попрочела, вместо да пъхам в дупето на детето си  #2gunfireтермометри,  #2gunfireмушкато, #2gunfire сапун или други ужасии!!!

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 19:47 от elfljo

# 44
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 422
..........................................
Аз като не знам нещо бих седнала и попрочела, вместо да пъхам в дупето на детето си  #2gunfireтермометри,  #2gunfireмушкато, #2gunfire сапун или други ужасии!!!

То УбУ ША чИтеш, ама на к'во по-напред да туриш вЕра (при толкоз противоречиви становища)?  #Crazy #Crazy #Crazy

Апа и доФторята за к'в гЯвол са Фърлили по десет годин от животеца си?  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Не, не мисля че всеки от нас трябва да ровичка там, дето не му е ни работа, ни образование... smile3529

Макар че, аз съм от четящите, ма някой път си докарвам бая стрес, да ти кажа, душа  Confused Confused Confused...

Общи условия

Активация на акаунт